Tsipras i bashkohet mitingut të alternativës ‘JO’

July 3, 2015 20:45

Tsipras i bashkohet mitingut të alternativës ‘JO’

Një ditë përpara referendumit të së dielës, grekët janë ndarë sot në dy kampe të kundërta, në dy mitingje, atë të mbështetësve të kryeministrit Alexis Tsipras dhe alternativës për t’i thënë ‘jo’ masave shtrënguese, dhe në kampin tjetër ku janë organizuar ata që mbështesin masat e BE si e vetmja mënyrë për të dalë nga kriza në të cilën vendi është zhytur tashme prej 5 vjetësh.

Në sheshin ‘Syntagma’, në Athinë janë mbledhur mbështetësit e Tsipras, të cilët mbanin në duar pankarta ku shkruhej ‘jo’, duke nënkuptuar përgjigjen që do të japin në referendumin e së dielës.

Më herët, një pjesë e këtyre protestuesve janë përleshur edhe me policinë, që ka përdorur gazin lotsjellës për të normalizuar situatën.

Ndërkohë që në orët e mbrëmjes protestuesve u është bashkuar edhe kryeministri Tsipras, i cili duke folur në skenën e improvizuar në sheshin ‘Syntagma’, para parlamentit, e ka cilësuar këtë miting, një festë për kurajën dhe vendosmërinë e grekëve për të marrë në dorë fatin e tyre.

Sot të gjithë sytë janë nga Greqia. Të dielën se bashku të japim një mesazh shprese, të vendosur për të jetuar me dinjitet në mes të Europës”, iu drejtua Tsipras turmës së entuziazmuar.

July 3, 2015 20:45
Komento

6 Komente

 1. tim July 3, 21:01

  SShkoni ne rrot te semes greke te poshter

  Reply to this comment
 2. al-boston July 3, 21:23

  Po vjen koha qe plehrat e Europes ta shofin “gopin e semes” ,boll na cat by… o jevgj te pabese,

  Reply to this comment
 3. repisti July 4, 00:58

  Me e forta eshte qe pas gjithe kesaj gjullurdie, ministri i tyre i jashtem do vij ne Tirane te ankohet per camet ne parlament, te kerkoje marrjen e detit duke na kushtezuar “mbeshtetjen” e tyre per hyrjen ne Evrope, te na japi “shpresa” se dhe mundet ta heqin ligjin e luftes nqs sillemi mire dhe nuk kerkojme pronat e cameve ne Greqi e lot pallavra si keto. Se si do e mbajne gazin dhe te qeshurat ata qe do e presin ta degjojne, nje zot e di!

  Reply to this comment
 4. ivani i madh July 4, 08:37

  E te dhjere dhe mundohen te tregojne muskujt keta krimbat e hales .Nje shtet qe krenohet me te shkuaren te cilen se lidh asgje se nuk eshte vazhdim i popullit te lashte grek po nje perzierie popujsh greke,egjyptianesh ,arabesh e shqiptaresh.Kjo e tregon me se miri qe gjuha e vjeter greke nuk ka asnje lidhje me gjuhen e sotshme si ilirishtja me shqipen e sotme.qe eshte vazhdimi i saj.Kjo race e basarduar edhe pse ska gje ne dore shekoni se cben po te kete te shtyp me keq se nje ditator i poshter.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*