Tsipras kërkon të ndryshojë gjeografinë e Ballkanit: Kanal lundrimi që lidh Danubin me Mesdheun

December 14, 2017 15:06

Tsipras kërkon të ndryshojë gjeografinë e Ballkanit: Kanal lundrimi që lidh Danubin me Mesdheun

Greqia, Maqedonia dhe Serbia duan të ndërtojnë një kanal që, sipas Alexis Tsipras, “mund të ndryshojë gjeografinë e Ballkanit”.

Kjo është ajo që gazeta gjermane Die Welt thekson duke iu referuar planeve për të ndërtuar një kanal që lidh Danubin me Mesdheun.

“Është një “punë mbresëlënëse” që synon lidhjen e Danubit përmes Moravës me Axios, dhe Gjirin Termaik, në perëndim të Selanikut për në Egje”, thuhet në raport. Nëse projekti zbatohet, do të jetë një nga më të mëdhenjtë në Evropë.

Vlerësimet sugjerojnë se projekti mund të arrijë një kosto prej  17 miliardë euro.

Ndërtimi i kanalit  mund të bëhet brenda gjashtë muajve, sapo të gjenden investitorët, ndërsa është sqaruar më tej se kompanitë kineze kanë treguar interes.

Die Welt i referohet Yannis Boutaris, kryetari i bashkisë së Selanikut, i cili tha se gjatë vizitës së tij në Shkup, Presidenti maqedonas Gjorgje Ivanov i dha atij një video që përshkruante ëndrrën për këtë kanal.

Projekti për ndërtimin e këtij projekti citohet edhe nga rrjeti gjerman i lajmeve n-tv në versionin e tij në internet.

“Ëndrra e një kanali. Një projekt ambicioz në Ballkan: grekët serbët dhe maqedonasit duan të hapin një kanal lundrimi, e cila do të lidhë Danubin me Mesdheun. Plani vizionar mund të ndryshojë përgjithmonë të gjithë rajonin”, raportin e rrjeti televiziv.

Për më tepër, projekti  konsiderohet i “përmasave historike” pasi i jep një shtysë të re aktivitetin ekonomik dhe tregtar në rajon”.

December 14, 2017 15:06
Komento

4 Komente

 1. intelektuali December 14, 15:46

  This is a MIRACLE from heaven!

  KY DO TE ISHTE NJE PROJEKT MREKULLI PER BALLKANIN!

  Jo si projektet e Saliut per Rrugen e Kombit, apo te Edvinit per Rrugen e Arberit me shume per te vjedhur sesa per zhvillimin e Vatanit,

  apo:

  TAP-I QE ESHTE TAPOSUR QE NE ZANAFILLE!

  Mesoni o pushtetare shqyptare si veprojne “Burrat e Shtetit” prej verteti qe interesat ekonomike te Vatanit i vene mbi ato partiake dhe familjare te xhepit personal.

  Reply to this comment
  • hidrotekniku December 14, 21:59

   dukesh qe je intelektual i vertete keto quhen “strange news” lexoje..6 muaj dhe mbaron vepra….gallate greke

   por gabon shume se po gezohesh sikur ajo eshte inaguruar sot

   mos harro se keto burrat e shtetit devijuan rrugen Egnatia nga durresi e cuan ne igumenice

   .
   megjithate ate duhet para e madhe..dhe mundesia e vetme eshte te gjeni ato 3 mije ton flori qe enveri ka fhsehur ne zvicer me xhon megoun..

   kurse per eskavator eshte zgjidhur problemi
   se ju jap falas kete timin

   Reply to this comment
 2. Kuq e zi December 14, 19:53

  Ky projekt i sherben aleateve te rusise nje port ne danub te serbise per anijet ruse ajo qe ju hoq ne mal te zi
  Besoj qe kjo shkon kunder be dhe interesave te shba per te bllokuar kete projekt rrezikohet shperberja e maqedonise
  pa trojet shqiptare te maqedonise ky projekt nuk sheh drite
  Me pak fjale trazira ne horizont

  Reply to this comment
 3. Lum December 15, 09:45

  Eshte vertet projekt interesant qe ndikon shume ne ekonomine e vendeve te ballkanit lindor. Por rruga e kombit eshte Po aq e rendesishme. Ajo bashkoi shqiptaret, I happen dritaren e zhvillimit kosoves se izoluar dhe shton rruget drejte adriatikit e italise. Cdo rruge ka rendesine e vet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim