Tsipras në PE: Dialog të vazhdueshëm me Shqipërinë

September 11, 2018 11:35

Tsipras në PE: Dialog të vazhdueshëm me Shqipërinë

 

Kryeministri i Greqisë, Alexis Tsipras ka mbajtur një fjalim në Parlamentin Europian për të ardhmen e unionit.

Gjatë fjalës së tij ai ka theksuar se Athina do zhbllokojë integrimin europian të fqinjëve të saj.

“Zhbllokojmë integrimin europian të fqinjëve tanë, me marrëveshjen e Prespës, dhe dialogun e vazhdueshëm me Shqipërinë”, tha Tsipras.

Kreu i qeverisë greke tha se marrëveshja për emrin e Maqedonisë është një model se si mund të zgjidhen mosmarrëveshjet në rajonin tonë.

Ai foli edhe për situatën Greqi duke theksuar se Athina është e vendosur për të mos përsëritur gabimet që sollën krizën.

“Do të vazhdojmë sakrificat ekonomike që Greqia të vazhdojë rrugën e arritjes së bilancit financiar ku pas tre viteve tani jemi një pozicion ndryshe”, tha ai.

”Ky është një sukses i popullit grek, por edhe sukses i Europës që ka demonstruar me një frymë  solidariteti dhe bashkëpunimi për të tejkaluar krizën”, theksoi Tsipras.

“Sot shohim të ardhmen me optimizëm, sakrificat e popullit grek do të japin frytet e tyre“, shtoi ai.

a.s/dita

September 11, 2018 11:35
Komento

5 Komente

 1. anticensurë25642654 September 11, 12:22

  o qipras
  që ske asnjë lloj dialogu me shqipërinë!?
  këtë e dimë të gjithë!!
  ajo që nuk dimë është se i paguan apo tradhëtojnë falas këta tanët??

  Reply to this comment
  • mirel September 11, 14:54

   Po rrezik dhe falas e bejne. Per respekt.
   E mban mend Bushatin si dridhej para sazeve greke? Si puna e atyre arinjve te arixhinjve qe vinin verdalle neper stacionet e trenave dhe te autobuzeve.
   Ashtu kercejne shqiptaret para grekerve.
   Ramuti duhet te bej axhenden e liderit te moderuar ballkanik.
   Paret i merr nga korrupsioni me Rrugen e Kombit dhe me Fushen.
   Mos ta hapim thesin e Heceve dhe koncesioneve te tjera.

   Reply to this comment
 2. Dash September 11, 12:22

  Keta jane si puna e asaj qimes se ujkut…

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 11, 19:26

   dasho janë si janë këta!?
   ne e hamë përherë atë të qimen e ujkut!!
   këta po na i rrasin si ju vjen për mbarë,sepse ne mbrojmë tradhëtarët tanë dhe shajmë këta!!në vënd që të bëjmë të kundërtën!!
   tiu shkërdhejmë robt këtyre tradhëtarëve tanë dhe të marrim shëmbull nga këta për patriotizmin që kanë për vëndin e tyre!!
   jo vetëm që nuk lëshojnë gjë por dhe duan të marrin!!
   tanët për të marrë asqë ju shkon në mënd se mëndjen e kanë për të shitur!për të dhënë më mirë!!

   Reply to this comment
 3. Arben September 11, 13:31

  Por ceshtja came nuk ekziston ama.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim