Tsipras: Në verë, marrëveshja me Shqipërinë për detin

June 14, 2018 12:16

Tsipras: Në verë, marrëveshja me Shqipërinë për detin

Diplomaci e ngarkuar do të jetë për grekët këtë verë. Kryeministri Aleksis Tsipras lajmëroi zhvillime në lidhje me marrëveshjen për detin me Shqipërinë, shkak për të cilin ai tha se anëtarët e kabinetit qeveritar nuk do të shkojë as me pushim.

Pas marrëveshjes me Shkupin për të cilën Athina ka marrë edhe përgëzime nga gjithë komuniteti ndërkombëtar, qeveria Tsipras ka vendosur që gjatë verës të arrijë edhe një marrëveshje me Shqipërinë, që do të përfshijë edhe delimitimin e ZEE.

Ministri i Jashtëm grek nga Moska në një deklaratë për mediat ka bërë të qartë se dikasteri i tij nuk do të shkojë me pushime këto muaj. Kjo dhe për faktin se është ende në pritje, takimi i dy kryeministrave Rama dhe Tsipras, të cilët shkurtin e kaluar ranë dakord për të vazhduar negociatat dhe për të mbyllur çështjet e pazgjidhura mes dy vendeve.

Kreu i Diplomacisë greke ka premtuar se brenda verës do të zgjidhë edhe çështjen e ligjit të luftës, një proces që sipas tij nuk ka të bëjë aspak me çështjen çame, por vetëm me rikthimin apo dëmshpërblimin e pasurive të cilët u gjendën në sekuestro pas luftës.

Mediat greke theksojnë se me ato çka janë publikuar deri tani pala greke pranon se në marrëveshjen e 2009 përcaktimi i ZEE ishte bërë me mënyrë të gabuar, ndërsa pala shqiptare pranon edhe ajo gjithashtu se ishujt e vegjël mbi Korfuz luajnë një rol të plote në përcaktimin e kufirit detar.

Sipas Kotzias shumë shpejt do të zgjidhen të dhjetë pikat e shportës së çështjeve me Shqipërinë, probleme qe dy vendet kanë trashëguar 70 deri 100 vitet e fundit.

“Janë probleme – ka thënë ai- të cilat nuk u krijuan dhe nuk u zgjidhën gjatë Luftës së Ftohte siç ndodhi në shumë shtete të Europës, pasi përsa i përket Shqipërisë për gati 50 vjet ndodhej nën regjimin e Enver Hoxhës, ku kjo gjë ishte e pamundur.

o.j/dita

June 14, 2018 12:16
Komento

6 Komente

 1. Maloket jane sllave sjelle si skllever nga malet e Geghames ne Armeni June 14, 13:07

  Ajo qe Kotzias po thote eshte se kur Shqiptaret ishin zot te vendit te tyre per 50 vjete, mbasi u cliruan nga zgjedha e kolonializmit Italian, ne nuk ishim ne gjendje t’u merrnim asnje centimeter territor, por tani qe po ata qe e futen Shqiperine nen zgjedhen e Italise dhe i shkeputen nga trungu Shen Naumin jane serish ne krye te vendit, ne mund te biem dakord te na japin serish territor ne kembim te ca parave dhe pro-se per hapjen e negociatave, se keto shkembinj qe dalin mbi det jane pjese e territorit te Greqise dhe duhet te konsiderohen si te ishin “vije bregdetare” dhe pala Shqiptare pranon qe gaboi qe nuk i konsideroi si te tille.

  Ahmeti u arratis dhe i shpetoi gjykimit, dhe Saliu eshte teper plak, por Rama eshte ende i ri dhe nuk ka per t’i shpetuar dot drejtesise, jo kesaj te “vetingut” me prokurore maloke, por te drejtesise se Shqiptareve, per gjithe krimet dhe padrejtesite qe kane ndodhur ne keta 28 vjet, ku eshte po aq pergjegjes sa Saliu duke i demonizuar Shqiptaret per “krimet e kamunizmit” dhe detyruar te gelltisin c’do gje dhe te amnistojne c’do monstruozitet.

  Reply to this comment
 2. anticensurë25642654 June 14, 16:42

  ” ku kjo gjë ishte e pamundur.”
  ke të drejtë për këtë!!
  të qinte robt ai dhe shqiptarët!por sot me këtë mutnajë që kemi mbi krye!?i zgjidh ti shpejt e shpejt!!
  këta prandaj i kanë hyrë politikës,sepse nuk kanë qënë të zot në profesionet e tyre!!palloshi artist që nuk shiti asnjë muto pikture,fiqshitësi që dilte minus çdo ditë nga shitja e fiqve,berisha ishte i zoti si doktor,i mbesnin shumë në dorë por prap dikush shërohej,ishte i zoti vetëm për çmdninë!!
  sidoqoftë faleminderit o qipras!!të paktën marrim ndonjë lajm nga ti,megjithëse shumë të cunguar e nga ai kocja i dhjamur,se këta tanët akoma janë tu lujt teatër!!këta tallin koqet me bythët tona!
  o qipras,këta ta kanë thënë që të mos e përmëndësh punën e të drejtave më të zgjeruara të atyre “patriotëve” të tu në shqipëri??këta ta kanë thënë që të përmëndësh vetëm detin??
  apo e ke gjet vetë??
  ka shumë mundësi që të jenë këta tanët!!këta e dinë se çmall,popull kanë,prandaj ja bëjnë gjellën si i pëlqen!!
  kështu o qipras,bëhu dh eti si miza”qi sa të kesh mundësi”.ne i kemi ulur brekët përtokë dhe presim nga mëshira tënde!!ti merr ato që do dhe po deshe kërko më shumë se se kanë problem të të japin!
  për ne si popull i mënçur që jemi do ta gjejmë ngushëllimin tek sharjet për europën!!

  Reply to this comment
 3. Pellazgos June 14, 17:57

  Patjeter qe ishte e pamundur te zgjidhej per 50 vjet zoti me comentin Maloket jane sllave dhe anticensure,se ne nje burg 28.000 km2 me internime 45 vjecare,me lufte kllasash,me rradhe te gjata per te blere buke misri,me parrulla qe ishim “Fanari ndricues” i botes etj si mund te komunikoj njeriu?
  I vetmi vend qe u largua nga Traktati i Varshaves dhe kundershtoi te Re-Vizionohej d.m th te rishikonte sistemin.
  Eshte si te thuash qe,te shohim mos kemi lene pa vaditur bacen para se te shkojme ne shtepi?
  Kete tha edhe Belishova qe e kaloi jeten internimeve.
  Eshte e veshtire qe nje budalla te njofi vetveten.

  Reply to this comment
  • Maloket jane sllave sjelle si skllever nga malet e Geghames ne Armeni June 14, 19:53

   Ti maloku “pellasgos” vjen nga nje race qe se bashku me jevgjit nuk keni krijuar kurre shtet, por si formen me te larte te organizimit shoqeror ke pasur klanin dhe si “drejtesi” vetegjyqesine, kullat e ngujimit dhe gjakmarrjet.
   Prandaj nuk arrin ta kuptosh dot qe nuk ka shtet pa drejtesi dhe nuk ka drejtesi pa institucione ndeshkuese.

   Ju 3 police i vrate serbit, dhe ai vrau brenda pak muajsh me shume maloke se sa gjithe keta “viktimat e kamunizmit” dhe bashkepuntoret e fashizmit marre se bashku, dhe ju shpernguli gjysmen e popullsise. Dhe jo vetem qe nuk ka asnje muzeum ndaj krimeve ndaj malokeve, por eshte shume me i respektuar ne te gjitha vendet Europiane sa sa soji yt. Aq sa Francezet sot e gjithe diten e burgosin kryeministrin tuaj si te ishte nje bandit rruge.
   Camet nuk ben asnje lloj krimi ndaj Grekeve dhe ata i vrane me gra e kalamanj dhe ca ngelen i debuan jashte vendit te tyre.
   Amerikanet me origjine Japoneze nuk u bene asgje Amerikaneve, dhe ata i mbyllen neper kampe perqendrimi mbasi nje baze ushtarake u sulmua nga Japonia, nga “frika” se po t’i linin te lire Amerikanet do benin vetegjyqesi duke i lincuar.

   Ndersa soji yt ka bere ketu krime te panumerta para kamunizmit, gjate kamunizmit dhe mbas kamunizmit, dhe po te ishin Shqiptaret si gjithe popujt e tjere, do duhej t’ju kishin rrjepur te gjalle nga 20 here.

   Shqiptaret ju kane trajutar ju sic nuk ju ka trajtuar asnje popull tjeter, prandaj nuk ke maloket “te persekutuar nga kamunizmi” qe duan te kethehen mbrasht nga kane ardhur, por ke gjithe maloket qe nuk kane qene kurre pjese e Shoqerise Shqiptare qe vdesin per t’ju bashkuar Shqiperise.

   Dhe nje gje te fundit. Shqiptaret po e rishkruajne historine, dhe jo nga keto perrallat me pellazgos, qe sic i quante Napoleoni, jane nje grumbull genjeshtrash mbi te cilat eshte rene dakord, por nje histori po aq shkencore sic jane fizika dhe biologjia, ku nder te tjera ka per t’u zbardhur edhe se si soji yt u soll zvarre ne zinixhir si skllever nga malet e Geghames ne Armeni, krimet qe keni bere per hesap te Otomaneve duke filluar nga zhvarrosja dhe perdhunimi i eshtrave te Skenderbeut deri sa fituat nofken malok.

   Kohes kur raca juaj barbare e gjakmarrjeve dhe fishekut ne paje, te kaleroje mbi qafen e Shqiptareve, po i vjen fundi.

   Reply to this comment
   • Kur grinden dy vete ferkon duart i treti... June 15, 18:39

    Se ku eshte ndryshimi esencial midis “shpellareve te jugut” dhe “malokeve te veriut”, kete nje dreq e merr vesh, por qe te arrije nje inatcor deri aty sa t’i vere vetvetes nje nofke kaq denigruese dhe poshteruese, vetem e vetem per te shprehur urrejtjen e tij personale kunder ketyre te fundit, kjo eshte komplet e papranueshme. Pse do pyese dikush? Sepse kush mundohet te fuse percarje midis shqiptareve, ai e ka me hak te quhet skuth.

    Reply to this comment
  • anticensurë25642654 June 19, 16:38

   pelle ke të drejtë për të tëra që thua!!
   por mbyllja është qershia mbi tortë”Eshte e veshtire qe nje budalla te njofi vetveten.”!!
   ti je personidfikimi i kësaj mbyllje!!
   për ty është e pamundur!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*