Tufa e çakejve dhe Kryeçakalli!

Arben Duka October 29, 2015 14:53

Tufa e çakejve dhe Kryeçakalli!

Gjithçka mund të ndodhi,
në Atdheun tim,
këtu fjala “Turp”,
nuk ka më kuptim!

Turpet nuk mbarohen,
çdo ditë vjen nga një,
po faqja e zezë,
s’mund të nxihet më!

Pak halle mbi shpinë,
kishin shqiptarët,
saqë kishin mangët,
edhe Xhaguarët!

Sepse nuk mjaftonin,
BMV e BENCA,
po ne kemi pritur,
mjaltë të bënte grenca!

Kur të gjithë Atdheun,
e bëtë fare kripë,
ç’është gjithë ky luks,
more të pacipë?!

Ç’është gjithë ky luks,
që çuditi Botën,
dora pse s’mu tha,
që u dhashë prapë votën?!

Rrugët e mërgimit,
kanë marrë shqiptarët,
fëmijët për bukë,
plasën nga të qarët!

Ç’pate moj “Rilindje”,
që me ne u talle,
përmbi varfërinë,
si bushtër hedh valle?!

Çdo ditë zbulojmë,
një mega skandal,
dhe pastaj lexojmë,
transparencë pikë Al!

Transparencë pikë Al,
që ju rëntë pika,
vendi kurrë s’ka parë,
duar kaq të liga!

Ky s’është më dyshim,
por një super bindje,
u bë për t’u tallur,
dhe emri “Rilindje”!

Nuk e dimë si erdhi,
kjo kohë kaq e ndyrë,
“Rilindja” është dritë,
e ju errësirë!

Gjer dje nuk kam qënë,
edhe aq i bindur,
po nam kini lënë,
si hajdutë të lindur!

I zi qe pushteti,
i shokut Sali,
po juve e bëtë,
zi edhe më zi!

Gropa kish pa fund,
po ju s’mbyllni gropa,
hallall xhaguarët,
dhe u bëfshi copa!

Kurrë s’na u ndanë,
këto dete loti,
ah-un e të mjerëve,
e dëgjoftë Zoti!

Tani s’ju do më,
Jugu as Veriu,
ka dy vjet e gjysmë,
që s’është më Saliu!

Ka ardhur një kohë,
që s’beson njeri,
prallushka me SHQUP,
dhe me xha Sali!

Kurrë s’e menduam,
neve budallenjtë,
se në vend të qenve,
do vinin çakejtë!

Sovranin e shkretë,
përsëri e talli,
tufë e babëzitur,
dhe Kryeçakalli!

Arben Duka October 29, 2015 14:53
Komento

14 Komente

 1. LOVE October 29, 20:31

  oboboja ,sot i ka mbytur

  po se ke kuptuar mire ,doli shoku Rama dhe tha qe e ka pasur ne mend dhe Saliu
  ai prandaj ka ardhur ne krye, te lexoje mendjen e Saliut dhe ti realizoje enderrat atij 😛
  ahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhahhahahahha
  trasparence .al …ma ler rehat Endrin se eshte i vetmi ze femeror qe e ngushellon kryecakallin
  ashtu kryeministrin ….ahahhahahahahhahahaha

  Reply to this comment
  • hajdari October 29, 21:33

   Ka dhene sot poeti
   Te forte goditje
   Prandaj meriton
   Nje duartrokitje

   Rilindja e nisi
   Me pohe dhe me buje
   Por nuk beri vecse
   Nje vrime ne uje

   Cdo tender fitohet
   Nga miku dhe shoku
   Ka njerez qe thone
   Me mire qe maloku

   Reply to this comment
   • LOVE October 30, 06:53

    nuk ka kush ta duartrokasi
    kane ik te gjithe , ju ka vdek rrrrilindja ,nuk ju shkruan me tastiera
    vetem per te me share mua shkruajne …bej shaka
    ai qe te rre te do 😛

    dhe une ate po mendoj ,nuk ka shume per tu menduar ne fakt
    historia e jone do e amnistoje gjithmone kriminelin parardhes
    parrulla per 2017 nqs ja arrin rrrrilindja do jete
    “nuk shtyhet jeta pa malok 😛

    Reply to this comment
    • Tartufi October 30, 14:08

     Nuk mbarojne hajvanet
     qe duartrokisin
     bashke me nallbanet
     qe na qeverisin.

     Sa na ikin dhjete
     themi u pakesuan
     tridhjete na zene deren
     me arka ngarkuar.

     Si gjithmone te fundit per te shpetuar nga mjerimi. Nuk ka
     shume vlere te panduarit,se demi eshte bene.

     Reply to this comment
   • BESI October 30, 09:17

    Respek per esencen o Hajdar!

    Reply to this comment
 2. Lleshi October 29, 21:05

  Helmi gjarperit rri nen qiellze
  asnjehere nuk shihet
  Por kur gjarper emrin ta thone
  puna jote dihet !

  Nuk e di nga te lindi “shpresa”
  O Arben vellai
  s’di si tu duk “drite” e “zeza”
  “i ndershem” , “maskarai” !

  E njohem “mitren prostitute”
  qe prodhon faren e tradhetise
  Fishta i ka kendu me llahute
  Simbolit te pabesise !

  Si mundet nje ulkonje
  engjell per shqiptare te pjelle
  kur per ta jete e mot
  lengime ka sjelle ?

  Reply to this comment
 3. Socialisti bythpambuk October 30, 04:17

  Te lumte ajo pene , por je i vetem .

  Reply to this comment
 4. moisiu October 30, 08:47

  Dhe kesaj partie ju shtua dhe kolegu juaj Bedri Islami , ne vend qe te beheshit
  si staf per te krijuar nje parti te re ,me program qe ti pershtatej linjes se gazetes suaj,i
  arnoheni gerdallave te vjetra PD she PS

  Reply to this comment
 5. tt October 30, 11:21

  ben duka eshte institucion eshte fjala e vertete dhe godet si grusht revolucionar – kjo qeveri eshte me e poshtra qe kemi patur -qeveri qe e futi vendin ne depresion total si ai qe ka dhe si ai qe ska – nuk jane social fare – hajdut te pashtpirt ne maksimum,,respekte ben dukes qe I godet forte e meritojne ,, mos I votoni me o njerez kta specialist pisa ,, problemi eshte se ne shqiperi nuk dime ke t evotojme jane te gjithe njelloj hijena

  Reply to this comment
 6. kol Kulumria October 30, 11:25

  Ndegjo popullin Rame . Anulloje marrveshjen per marrjen
  e makinave me qera dhe kerkoj falje popullit per gabimin .
  Kursej parart e shqiptareve, mos i bene rrush e kumbulla
  si liberal e njeri ç’thurur ! Behu udheheqes i mire per kete
  vend e per kete popuull te talentuar .

  Reply to this comment
 7. Shahisti October 30, 14:14

  Arben Zyko Kamberi,
  “Bombe e flamur” fjala
  Ne fund ka rene sheqeri
  Nuk e ka fajin Sala

  Shkruaj bejte shkruaj
  Populli te ngopet
  Krruaj Beno krruaj
  Me te rrofshin topet

  Reply to this comment
 8. shaban qosja October 30, 15:40

  Ben Duka, te lumte. Kjo eshte thirrje per rebelim mbare popullor. Po ne shqiptaret ende nuk jemi popull. Je i vetmi intelektual qe e thua BROMP fjalen dhe jo si ca palo analiste qe kane frike se mos na zemerohet kryeministri, nipi i Ahmet Zogut, i cili vjedh njesoj si tij,Zogu.

  Reply to this comment
 9. endriti April 24, 11:52

  Mos u mundo te shkruash si shkrimtar, o mbeturine.
  Ti je nga ata qe I thua “albiter” kur shikon ndeshjen dhe kur shkruan mundohesh te tregohesh I menduar! Benca e lenca ka plot partia, por ti si nga gjirokastra padyshim qe e ke……… te qeveria.
  Mos fyej Agron Tufen o mbeturine.

  Une jam nga Leskoviku. Qe ta dish mire o I ndyre.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*