Turizmi: Në 7 muaj, 3 milionë të huaj në Shqipëri

August 24, 2018 16:11

Turizmi: Në 7 muaj, 3 milionë të huaj në Shqipëri

 

Shqipërinë e zgjodhën si destinacion pushimesh 20 mijë polakë më shumë se një vit më parë. Për numrin e rritjes polaket janë në vendin e parë me 78 mijë.

Shifrat e shtatë muajve të parë të këtij viti në Shqipëri kanë hyrë 3 milionë të huaj.

Grupi më i madh i pushuesve në Shqipëri vijojnë të mbeten shtetasit nga Kosova, raporton Top Channel.

Pushuesit polake janë ato që kanë rritjen më të madhe në numrin e turistëve që kanë vizituar Shqipërinë për janar-korrikun e këtij viti.

Mbi 33 përqind është rritja vjetore e pushuesve polakë, të cilët sipas INSTAT llogariten në mbi 78 mijë për 7 mujorin e 2018.

Zhvillimi i sektorit të turizmit dhe integrimi i tij me rrjetin e agjencive ndërkombëtar ka bërë që pushuesit të mos vijnë vetëm spontanisht, por edhe në mënyrë të organizuar.

Nisja e sezonit ka qenë pak e vakët, por gjithçka është rikuperuar në 2 javët e fundit të korrikut dhe gjatë gushtit thotë për TCH menaxherja e një rrjeti hotelesh.

Në rrugën e plazhit të Durrësit mëngjesin e së premtes kishte trafik të rënduar.

Automjete të shumta nga vendi dhe rajoni i janë drejtuar plazheve për të pushuar edhe këtë fundjave të nxehtë gushti, po trafiku i ngarkuar e kthen në një sfidë të vërtetë udhëtimin.

Ashtu si në shifrat e INSTAT turistët polakë dominojë me plazhin e Golemit.

Si numër të përgjithshëm kosovarët zënë vendin e parë me mbi 911 mijë vizitorë.

Për t’u rikthyer tek shifra numri të huaj të hyrë në vendin tonë në 7-mujorin e 2018-s është gati 3 milionë me një rritje prej 12,4 %, në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

a.s/dita

August 24, 2018 16:11
Komento

11 Komente

 1. ??? August 24, 16:21

  3 mil turiste mesatarisht nga 500 euro secili baraz me 1.5 billion euro per ekonomine. Ja pse duhen trajtuar mire turistet.

  Reply to this comment
 2. info analitike August 24, 16:23

  Kjo ia kaloka edhe pemeve te mbjella te lali Dhjerit.

  Reply to this comment
  • Klevis Farushe Bahlliu August 24, 16:53

   Fole dhe ti o kocifos i SHQUPkes o info shalepermjeri alias moterqiri

   Reply to this comment
  • Per idjotin infoanaleshi e SHQUP-istat e tjere August 24, 18:56

   Pse , cfar te ka bere Erioni ty more llumi shqipfoles ?! Kush te ka faj ty , se te dhembin syte kur sheh qe behet dicka e mire per vendin tone ?! Si guxon te baltosesh edhe k/bashkiakun me te suksesshem te ketyre tre dekadave , more idjot ?! Cfar argumenta ke ,. more plehre , qe i versulesh me egersine e nje te terbuari , atij qe populli do ta zgjedhe , duke i dfhene 80% te votave , ne zgjedhjet e ardheshme ?! Me keto idjotesite tuaja te trasha prej bathoristesh “toke e xanun”, vec fitoni urrejtjen e thelle te populli dhe i largoheni shansit per te ardhur ndonje here ne pushtet…. , aq sa do te mbetet vetem anderr e do te plasni nga marazi !

   Reply to this comment
   • info analitike August 24, 19:06

    Une shkrova per pemet e mbjedha e jo per qente e rruges te lali Dhjerit o shoke! Pse u dogji juve qe lehni kaq fort sikur te ishit vellezerit e Griseldes?

    Reply to this comment
 3. gjermani i fundit August 24, 17:30

  si kjo turistja qe lexoka libra na ardhshin dhe nja 30 milione te tjera

  Reply to this comment
 4. nje banor i Tiranes August 24, 20:18

  Infoanalicari , Lali Eri ben nga nje si ti çdo mengjez , aty ku shkon mbreti ne kembe . Hajt ne te sat’eme , goje qelburi i forrumeve te Dites e Temes .

  Reply to this comment
 5. emigrantet (nga greqia e italia) dmth turistet e vertete, duhet te behen zoter te bizneseve turistike . August 24, 20:21

  tre pikepyetjet; 1.5 mld euro, minus 70% per investime ngelin 4.5 ml euro . i pjestojme pe 3 ml shqiptar, ..k..arin fitojne shqipt-karet. po e “mira” eshte se keto pak miliona, i fitojne pak qindra k..riminel ekonomik (plazhesh) favorizuar nga nje grusht krye k..riminel oligarkesh te …politikes (dhe k..urvave dhe k..urvaroviceve te spektakleve, qe “shoqerojne” pushimet, sidomos …plazheve . ps dhe mos harroni se shumica e turisteve (ne fakt emigrant, vijne nga greqia dhe dicka me pak nga italia) .

  Reply to this comment
 6. Adih August 25, 01:13

  Emigrantet (nga greqia dhe Itlia ),keni me se te drejte ,paret shkojne ne xhepat e Mafjes ,ku kane ndertuar ne toke te vjedhur me falni ,ne toke te xanum ,pronareve .
  Me falni se harrova ,pse ka plazh Durrsi ,aty mer infeksion ,.E ka betonizuar xhuxhi i Dursit V DAKO. Ajo nuk eshte as lagje banimi ,e nuk behet fjale per plazh.

  Reply to this comment
 7. Mark .U.K August 25, 22:06

  I lumt ksaj gazete nuk i ka lene gje ne dore zerit te popullit.Pse ka njeri qe i beson kto brrockulla,edhe socialisti ma Car nuk i beson.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*