Turizmi, TPG: Shqipëria nominohet mes 20 destinacioneve kryesore për 2020-n

December 29, 2019 12:23

Turizmi, TPG: Shqipëria nominohet mes 20 destinacioneve kryesore për 2020-n

Me mbarimin e 2019-ës, të gjithë entuziastët e udhëtimeve dhe grumbulluesit e sasive të mëdha të pikëve dhe miljeve (Tier Points) po mendojnë për destinacionin e radhës, shkruan faqja online, njëkohësisht blogu amerikan i udhëtimeve, “The Points Guy” (TPG).

Pasi bëri kërkime të destinacioneve në planet, pasi shqyrtoi raporte dhe sondazhe të panumërta, TPG përgjoi rrjetin e tij të ekspertëve të udhëtimit, studioi hartat e rrugëve dhe kërkoi për disponueshmërinë e çmimeve dhe pikave të shërbimit për të gjetur aventurën tuaj të radhës për dekadën e re.

Dhe mes tyre gjendet edhe Shqipëria.

Rezultati është një listë me destinacione të pabesueshme si Etopia, Argjentina, Afrika e Jugut, Hawai, Maroku, Singapori, Kanadaja dhe Shqipëria.

TPG shkruan se Shqipëria po ngjit shkallët e klasifikimit në turizëm.

Riviera Shqiptare

”Fshatrat e bukur dhe disa nga plazhet e virgjëra të Europës po tërheqin vizitorët drejt Shqipërisë, një vend më pak i vizituar se Kroacia dhe Italia.

Zhvillimet e reja hoteliere dhe të fluturimeve mundësojnë dërgimin e turistëve në brigjet e detit Jon.

Në Indeksin e Konkurrencës së Udhëtimit dhe Turizmit për vitin 2019 nga Forumi Ekonomik Botëror, Shqipëria u ngrit me 12 pozicione nga viti 2017, ku ishte një nga vendet me përmirësimin më të madh në listë.

Në vitin 2018 u hap kompania e fluturimeve “Air Albania”, duke valëvitur flamurin shqiptar për herë të parë që nga falimentimi i ish-linjës ajrore kombëtare në vitin 2011.

Markat e mëdha hoteliere po vazhdojnë të hedhin bazat e tyre për një përmirësim të afërt të turizmit. Linja e hotelit të njohur “Hyatt”, po zhvillon një pronë në kryeqytet, ashtu si dhe “Meliá”, linjë spanjolle hotelesh, me një pronë të ardhshme në Tiranë (2021) dhe një resort në bregdetin e Durrësit.

Shqipëria është destinacion i shkëlqyer për vizitorët britanikë të cilët kërkojnë tarifa të përballueshme udhëtimi vajtje-ardhje, të klasit të biznesit.

Çfarëdo që të bëni, thjesht shkoni atje para se të gjithë të tjerët të kuptojnë se ku keni shkuar”, përfundon TPG.

l.h/ dita

December 29, 2019 12:23
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim