Turqia nis pastrimet masive në administratë

July 28, 2016 15:15

Turqia nis pastrimet masive në administratë

Në vijim të reprezaljes të ndërmarrë nga qeveria turke, 88 punonjës të Ministrisë së Jashtme janë shkarkuar nga puna.

Të gjithë për të njëjtën akuzë; përkrahës të imamit Fetullah Gulen.

Lajmin e bëri të ditur ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu. Mijëra njerëz janë nën hetim për të njëjtën akuzë dhe gjithçka nisi pas datës 15 korrik, gjatë një tentative të dështuar që në fillim për një grusht shteti.

Më shumë se 60 mijë punonjës të arsimit janë larguar nga detyra, ndërsa pastrime masive janë ndërmarrë në gjykata, polici, prokurori dhe në radhët e ushtrisë.

July 28, 2016 15:15
Komento

3 Komente

 1. fshatari pafshat July 28, 15:48

  Natyre e Qete, Perendimore.
  Asgje e re, edhe nga Fronti i Lindjes.
  Harruan shqiptaret dhe te huajt Nenin 24/1, te vitit 1992, te “demokracise”. Cekun e Bardhe. Skemat Piramidale. Rrafshimin total te djerses dhe gjakut te popullit shqiptar per ndertimin e mijera veprave bujqesore, industriale, minerare, gjeologjike, arsimore, kulturopre etj., etj.,
  Morali: Sali-Erdoan-BE-SHBA, si ne dimer dhe ne vere, per shkaterrim, edhe ne vjeshte e pranvere, jemi gati kurdohere !?. Turpi i demokracise te lidereve demokrate.

  Reply to this comment
 2. Arben July 28, 18:26

  1- MINISTRIA E JASHTME E TURQISE KA 180,000
  PUNONJES DHE PER PSEUDOGAZETARUCET
  LARGIMI I 88 PREJ TYRE QENKA SPASTRIM.

  HAHAHAHAHHAHAHAHAHHAHAHAHAHHAHA

  2- NE TURQI PUNOJNE 1,200,000 MESUES,
  LARGIMI I 60,000 PREJ TYRE QENKA
  SPASTRIM.

  ME ATE QE NDODHI, NE TURQI, QEVERRIA DUHET PATJETER TE MARRE MASA TE MOS TE MUND TE PERSERITET ME .

  PERPARA ERDOAN.

  Reply to this comment
 3. Bravo July 28, 22:52

  z. Arben, Je i sakt. Populli Turk i shpetoi nje lufte civile si ne Afganistan,Irak,Siri,Libi e gjetiu.I shpetoi te ashtuquajtures “pranvera arabe”. I shpetoi tentatives “perça e sundo” per nenshtrimin e Turqise nga qoftelargu.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*