Turqia kundër Papës: ‘Ka mentalitet kryqëzatash’

June 26, 2016 12:51

Turqia kundër Papës: ‘Ka mentalitet kryqëzatash’

Deklaratat e papa Franceskut, që përkufizoi sërish si genocid, masakrën e armenëve në 1915, janë të pakënaqshme, dhe tregojnë qëndrimin dhe mentalitet kryqëzatash.

Kështu deklaroi zëvëndëskryeministri turk Nuredin Canikli. Është reagimi i parë i Ankarasë, ndaj fjalëve të Papës gjatë vizitës së tij në Ankara.

“Aktiviteti i Papës dhe papatit çojnë në gjurmët e një mentaliteti kryqëzatash, deklaroi zëvendëskryeministri, duke shtuar se ajo e Papës nuk është një deklaratë e paanshme dhe as konform realitetit”.

Turqia mohon se masakrën e armenëve gjatë luftës së Parë Botërore,ka qënë një gjenocid i planifikuar dhe llogarit se numri i viktimave është 250-500 mijë, ndërsa armenët thonë se viktimat janë rreth 1.5 milion.

June 26, 2016 12:51
Komento

2 Komente

  1. Mark uk June 26, 17:01

    Kudo qe jan turq dihet se jan kunder papes.

    Reply to this comment
  2. faja June 27, 08:18

    E cpret nga kalifi muxhahedin erdogan?

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim