Turqia në krizë ekonomike, Kina i ofron mbështetjen e saj

August 18, 2018 18:25

Turqia në krizë ekonomike, Kina i ofron mbështetjen e saj

Kina i ka ofruar mbështetjen e saj qeverisë turke, për të mbrojtur stabilitetin dhe sigurinë ekonomike.

“Kina beson se Turqia do t’i kapërcejë vështirësitë e përkohshme”, kështu u shpreh diplomati i lartë kinez Wang YI gjatë një bisede telefonike me ministrin e jashtëm turk Mevlut Cavusoglu.

Ministria e Jashtme kineze tha se telefonata e sotme ka pasur në fokus pikërisht problemet që po has Turqia, në lidhje me stabilitetin e lirës.

Sipas saj, Cavusoglu ka thënë përgjatë telefonatës se Turqia është e gatshme të forcojë komunikimin strategjik me Kinën.

s.a/dita

August 18, 2018 18:25
Komento

1 Koment

  1. Arben August 19, 11:05

    Shkoi ne kine e rusi ky. Problemi eshte se do vije dita qe kinezet dhe ruset nuk do i degjojne p…..t e Erdoganit pastaj do kenaqena me barcaleta turke,ruse e kineze.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*