SHIFRAT ZYRTARE / Turqit në vend të parë, pas tyre italianët: Sa janë dhe cilët janë të huajt që jetojnë në Shqipëri

April 24, 2015 17:35

SHIFRAT ZYRTARE / Turqit në vend të parë, pas tyre italianët: Sa janë dhe cilët janë të huajt që jetojnë në Shqipëri

Në Shqipëri jetojnë zyrtarisht 9118 shtetas të huaj, 5223 ndër të cilët janë këtu për arsye punësimi.

Shifrat i bën të ditura për gazetën DITA, Drejtoria e Politikave të Punësimit dhe Migratore në Ministrinë e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë.

Sipas këtyre shifrave që mund t’i gjeni më me detaje në tabelat e mëposhtme, në Shqipëri jetojnë më shumë të huaj nga Turqia ndërsa në vend të dytë renditen italianët.

Shqipëria ka zyrtarisht edhe një numër refugjatësh iranianë, ndërkohë që nuk mungojnë edhe sirianët.

Arsyeja kryesore e jetesës së të huajve në Shqipëri është punësimi dhe martesat me shqiptarë (bashkim familjar), ndërsa 699 persona gjenden në vendin tone për studime / E.Resuli – DITA

 

Të huaj me leje qëndrimi gjithsej: 9118

Punësim – 5223

Bashkim Familjar – 2322

Studime – 699

Humanitare – 490

Te tjera – 384

 

Shtetësitë Kryesore:

Turqi – 1824

Itali – 1711

Kosovë – 943

SH.B.A.- 612

Iran (refugjate) – 419

Kinë – 348

Greqi – 358

Gjermani – 220

Mbreteri e Bashkuar – 204

Maqedoni – 182

Egjipt – 141

Rumani -126

Siri -103

April 24, 2015 17:35
Komento

15 Komente

 1. Prape April 24, 17:52

  Prandaj mbushen xhamit plot ne jete vend

  Reply to this comment
  • kukuku April 25, 12:35

   e ke gabim, vetem turq e arabe nuk gjen ne xhamite e shqiperise, te cilat per dite xhumaje jane te mbushura dingas

   Reply to this comment
 2. Arben April 24, 19:36

  TURQIT JANE VELLEZERIT TANE.

  Reply to this comment
  • albert April 24, 21:03

   Keshtu mendojne mbeturinat osmane.

   Reply to this comment
   • kukuku April 25, 12:36

    opo e ke gabim, 6 milione nenshtetas turq sot jane shqiptare, sami frasheri, ideator i nacionalizmes nder ne, eshte figure kombetare ne turqi…. dhe shume e shume te tjere
    lidhjet shqiperi-turqi jane te thella

    Reply to this comment
    • Arben April 25, 13:55

     6 MILION JANE SHQIPETARE ME GJAK TE PASTER, SEPSE JANE EDHE 6 MILION SHQIPETARE TE PERZIER.

     Reply to this comment
     • albert April 25, 14:27

      Ti hyn ne ata te perzierit!

     • Arben April 25, 14:55

      BEHET FJALE PER NE TURQI O SHOKU.

      UNE HYJ TEK NJE GRUP TJETER,

      6 MILIONET E TJERE QE JETOJNE NE TROJET TONA.

      KUPTOJE MIRE

      1- 6 MILION NE BALLKAN

      2- 6 MILION ME GJAK SHQIPETARI TE
      PASTER NE TURQI

      3- 6 MILION ME GJAK TE PERZIER, PO NE
      TURQI.

      U SQAROVE TANI.

     • kukuku April 25, 15:24

      opo prape e ke gabim, 6 milion jane shqiptare dhe jane pjese esenciale e shtetit turk, edhe shefi i shtabit zakonisht eshte shqiptar…
      mund te kete edhe 6 te tjere prape shqiptare…
      qe do te thote se ka nje lidhje te pathyeshme me turqine…
      tani, ty te interesojne shqiptaret apo te interesojne gjera te tjera, sepse nuk po te kuptoj…

     • kukuku April 25, 15:25

      ore, une jam puro… si naimua, samiu, ismaili dhe me shoke… nuk jam gjysmagjel si keto vllehet e greket qe fshihen mbas katunarve me mbrapashtese …aj

   • Arben April 25, 12:37

    KESHTU JANE FAKTET, NUK ESHTE PUNE MENDIMESH TE NJERIT APO TJETRIT.

    Reply to this comment
 3. padrino April 24, 21:27

  Më mirë xhamitë, se qishat e dules, e të janullatosit.

  Reply to this comment
 4. flm April 25, 14:46

  turqit mund te jene vellezerit e tu arben jo te Shqiptareve

  Reply to this comment
  • kukuku April 25, 15:27

   te shqiptareve, te shqiptareve: dhe ne themelimin e shqiperise edhe te kosoves turqit kane luajtur rol kyc – referoju historise dhe do edukohesh, dhe jo si greket e serbet qe na bene suxhuk

   Reply to this comment
 5. Kaqakimalit December 30, 08:24

  Me lejen e allahit shka ka te husj qe dojn me nejt ne tokat e shqiptaris net rrin
  Na e kemi per detyr atynve me jav hup identitetin e mi shkri e mi bo shqiptar
  Ke iranian apo sirian apo grek muti a diqka tjeter
  Atynve duhet me jav hup gjuhen e ata duhen me fol shqip me sha shqip me honger me hec me jetu shqip
  Mas 30 apo 40 vjete se din kerrkush a i ka pas paraardhsit sirian apo iranian apo grek

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim