SHBA kërkon përgjegjësi të plotë për dëbimin e 6 turqve nga Kosova

March 11, 2019 19:38

SHBA kërkon përgjegjësi të plotë për dëbimin e 6 turqve nga Kosova

Ambasada amerikane është shprehur e shqetësuar për menaxhimin e rastit me shtetasit turq, të cilët ishin dëbuar nga Kosova.

Ambasada ka dalë me një komunikatë të hënën, ku u ka bërë thirrje institucioneve të Kosovës që të sigurojnë përgjegjësi të plotë për këdo që shkel ligjin.

Kaloi afro një vit që kur Kosova pa një proces të rregullt dëboi gjashtë shtetas turq nga Kosova, nën dyshimin se ata paraqesin kërcënim për sigurinë kombëtare të Kosovës. Ne ishim të kënaqur të shihnim themelimin e një komisioni hetimor parlamentar i cili zbuloi shkelje ligjore lidhur me incidentin,  pavarësisht përpjekjeve për të penguar punën e tij. Gjetjet e komisionit, të cilat sugjerojnë në 31 shkelje ligjore ose procedurale nga ana e Agjencisë së Inteligjencës së Kosovës, Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe institucioneve tjera, ngrenë shqetësime rreth mashtrimit nga ana e agjencive kryesore të sigurisë, si dhe ndjeshmërinë e sektorit të sigurisë ndaj manipulimit politik. Ne u bëjmë thirrje institucioneve të Kosovës që të sigurojnë përgjegjësi të plotë për këdo që shkel ligjin dhe rikujtojmë liderët e Kosovës që institucionet e sigurisë duhet të veprojnë vetëm brenda autoritetit kushtetues, në varësi të sundimit të ligjit.

Nuk kemi të bëjmë me fajsinë apo pafajësinë e individëve, por shmangje të qartë të proceseve ligjore të Kosovës nga ana e politikanëve të Kosovës. Presioni politik në sektorin e sigurisë për të thyer ligjin e Kosovës është një shkelje skandaloze e vlerave demokratike. Ne nxisim për transparencë të plotë në sektorin e sigurisë dhe në drejtimin e punëve të jashtme, për të parandaluar ndërhyrjet e pavenda nga politikanët kosovarë në të ardhmen“, thuhet në komunikatë.

V.l/ Dita

March 11, 2019 19:38
Komento

7 Komente

 1. intelektuali March 11, 19:54

  Le t’u jape pergjigje SHBA Hashim Thaci qe ne terrin e nates ne nje mareveshje mafioze me xhelatet e Erdoganit, pa pyetur fare Kryeministrin Haradinaj dhe i dorrezoi ne kete menyre alla Al Capone si “Derri ne Thes” intelektualet turq qe ishin opozite kundershtare me Sulltanin enverist te Turqise, Erdogan

  KJO SPJEGON PSE THACI I MESHON MAREVESHJES ME SERBET NE NJE PANIK TE PAPARE.

  Reply to this comment
 2. Amerikani March 11, 20:22

  Veprim i ulet i papergjegjshem i qeverise se Kosoves.

  Kryeministri Hajradinaj duhet te ndjeke rastin dhe jo ta lere te harroet.

  Ne si qytetare e kemi shprehur indinjaten tone por kur flet Amerika , tregon qe rasti eshte serjoz.

  Larg duart nga Kosova dhe Shqiperia politikat anadollake.

  Larg ndikimi turkoshan ne viste e Arberit.

  Turqia e sotme nuk eshte me e mire dhe me pak e demshme per te ardhmen europiane te shqiptareve sesa Rusia, Serbia apo Greqia.

  Reply to this comment
 3. Pabesi March 11, 22:21

  Veprim i turpshem dhe shume i pabese, tamam thike pas shpine

  Reply to this comment
 4. demo March 12, 04:32

  Ja kemi pare te keqen Turqise ne cdo [periudhe historike.Sa na kishte nen hyqem,i perdori trojet shqiptare si monedhe shkembimi,per te shpetuar shkretetirat e Anadollit.Kur dolem me vete,pa pyetur shqiptaret,bente marreveshje me shovinistet serbo-greke per te zbrazur trojet shqiptare nga shqiptaret dhe per t`i degdisur ne Anadoll.
  Perseri e konsideron truallin shqiptar si ciflik Anadolli dhe jep urdhera per deportimin e shtetasve turq te vendosur ne Kosove dhe Shqiperi.
  Kush je ti qe ben ligjin ne shtetet e pavarura te Shqiprise dhe Kosoves?Per Kosoven sakrifikoi Amerika e Madhe Demokratike,qe i qofshim fale dhe i falemi 7 here ne dite.Po per Turqi Arabistan ja bojme n`to,i dhjesim mu ne xhami,te kemi ti veme rruspat dhe buldozeret,si ja beri enver hoxha.

  Reply to this comment
 5. Arben March 12, 08:07

  Kushdo qe punon per te rrenuar popullin vella te Turqise

  eshte armik i shqipetareve

  Reply to this comment
  • Perandoria e dhier osmane March 12, 10:14

   Vella me mongolet? Ik o turkoshan mbetje osmane se na ngelet ferre ne trojet e Arberit.

   Muslimantet shqiptare jane vellezer me te Krishteret shqiptare. Kush mendon keshtu eshte vertete shqiptar njesoj si Rilindasit e ndritur qe hodhen bazat e shtetit shqiptar.

   Nepermjet fese i kane percare gjithmone shqiptaret. Muslimanet i kane bere turq pa pasur nder deje asnje pike gjaku mongol dhe te krishteret sllave e greke dhe injorantet u kane shkuar pas ketyre politikave vella vrasese e ndasive midis shqiptaresh.

   Edhe sot turkoshane si puna jote kerkojne te na lidhin me mbetjet osmane qe i hodhem tutje para 100 vitesh. Ke dhe fytyre ti turkoshan anadollak tu tregosh shqiptareve se kush eshte shqiptar i vertete!

   Ti dhe shoket e tu greke e sllave qe kerkoni te percani gjakun e Arberit mbi baza fetare jeni ata qe i doni te ligen Shqiperise. Ju doni ti ndani shqiptaret dhe mos i lini te bashkohen nen flamurin e Kastriotit.

   RROFSHIN MUSLIMANET DHE TE KRISHTERET E MIRE SHQIPTARE QE NUK E LIDHIN IDENTITETIN E TYRE KOMBETAR AS ME TURKUN E AS ME GREKUN E SLLAVIN .

   Reply to this comment
 6. fery March 12, 16:39

  Nqs. SHBA kerkon pergjegjesi dhe pergjegjesija tani me dihet mbi kend bie sepse Kosova krijoi nji komision dhe Komisioni Parlanentar i Kosoves nisi dhe perfundoi nji hetim ku konstatoi shkelje te renda lidhur me kidnapimin e 6 qytetareve turq nga kosova te cilet u kapen ne menyre mafijoze dhe ekstraduan me aeroplan privat nga aeroporti i Prishtines Adem Jashari ne aeroportin e Stambollit … SHBA e ka shume te lehte .
  Pasi qytetaret turq te kidnapuar tani ne Turqi jane duke vuajtur denimin me burg te denuar nga ata qe kerkuan ekstradimin e ryre nga Kosova ateher , gjithe ata persona qe moren pjese ne rrembin e tyre ne Kosove dhe futjen e qytetareve turq ne avion , pergjegjesit shqiptar te Kosoves njisoje te rrembehen ne te njejten menyre nga ushtaret dhe policet amerikan , te futen ne aeroplan dhe te ekstradohen ne burgun e Guantanamos .Po po, gjithe perhjegjesit te dergohen ne burgun e Guantanamos te vuajne denim me burg njisoje si 6 qytetaret turq qe po vuajne burg ne Turqi dhe astaj te shofim se kujt do te ia mbaje te beje veprime idiote te ngjajshme ne te ardhmen ndryshe , nuk mjafton qe nga pergjegjesit e Kosoves qe dihen me emer dhe mbiemer ” te kerkohet pergjegjesi ” duke ua ledhatiar atyre supet

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim