Ty skuth i skuthëve të majmi Rama me paratë e vegjëlisë

March 28, 2019 14:11

Ty skuth i skuthëve të majmi Rama me paratë e vegjëlisë

U sokëllin ish deputetëve,
té jenë tani më shumë aktiv,
Lulash – o “yll i të vërtetëve”,
ata nuk kanë asnjë motiv!

Tani ata e kanë kuptuar,
në qafë i mori stili yt,
ndaj pak nga pak të janë larguar,
sepse i mbyturi të mbyt!

Se ti Lulash je miliarder,
e çiliminjtë për bukë s’të qajnë,
e ke menduar ndonjëherë,
ata shtëpinë si do ta mbajnë?

Ka dhe që pare nuk kanë mbledh,
e rrojnë me rrogë deputeti,
si ty dhe Sala nuk kanë vjedh,
Ty tokë t’u dëmshpërblye deti!

Për super vjedhjen Durrës-Kukës,
duhet të ishe gjatë në burg,
me vulë të Ramës për pallatin,
Na vodhe edhe në Strasburg!.

Ti Lulëzim je skuth mbi skutha,
bëre gjyq “kundër qeverisë”,
Ato miliarda s’qenë të Ramës,
po qenë të gjithë vegjëlisë!

Për pare shok nuk ke në botë,
je një i njëjtë me Harpagonin,
Të kami Rama dhe më shumë,
Se të Strasburgut s’të takonin!

Duket që larg që je i kapur,
je një spiun-more Lulash,
antishqiptar që ke dalë hapur,
sa shpesh nuk di se nga t’ja mbash!

Është thënë – në jetë villet gjatë
pak çorbë të prishur po té hash,
ata që ty të ndjekin prapa,
në vend të trurit kanë tallash!

Ke një formim krejt prej debili,
ishëve të tu kur u bërtet,
të siguroj se për një muaj,
s’do kesh përreth as njëzet vetë!

Do kesh veç djalin e Fahriut,
E ndonjë Nokë, ndonjë Palokë,
Dashin, Të Drejtat e Njeriut,
mundet dhe filozofin Ndokë!

Ishëve të tu mos u bërtit,
Ja po ta them edhe një herë,
ata si ne e kanë kuptuar,
që ti tani s’ke asnjë vlerë!

A.DUKA

March 28, 2019 14:11
Komento

32 Komente

 1. Shahisti March 28, 15:19

  Pordha e ketij bejtexhiut nuk ka kufi dhe kujton se ka monopolin e te vertetes gjithmone. Tashti psh i jep te drejten vehtes te quaje te padrejte nje vendim te Strasburgut. Mblidh mendjen o budalla se broçkullat e tua nuk i ngre kandari. Nje vendim gjyqi zbatohet, nuk diskutohet, pervecse ne apelin perkates, jo me bejte katunareske.

  Reply to this comment
  • C'thote partia ben shahisti March 28, 15:58

   Perjashto veshet dhe bishtin, shahisti eshte nga soji i atyre ballisteve te kulluar qe nuk e hane mishin e derrit. Jargavitjen kesaj here duhet ta kete postuar ose nga haleja e shqupit ose nga haleja e tajvanit. Ve bast me cilindo e pretendon te kunderten.

   Reply to this comment
   • Shahisti March 28, 17:28

    Ti i partise ik e ha mut sa te duash, se une nuk kam pune me partite, mua vetem sa me çuditin keta pordhacet si puna e Arben Dukes. No hard feelings.

    Reply to this comment
    • Niku March 30, 13:45

     Arben Duka eshte nje gjigand qe trazon gjakrat e ndotur te disa injoranteve.
     Injoranca eshte me e tmershme se bomba atomike.

     Reply to this comment
     • Shahisti March 30, 16:44

      O niku, si injorant qe je ngaterron gjigandin me Rolandin, biles pa e ditur as kush eshte Rolandi.

 2. ceno March 28, 16:10

  SUPER ARBEN DUKA !!! Por Fajin për LEKÈT qè mori Lulashi e ka EDVINI i ZI , që bëri Marrëveshje SKUTAVE të KRRIMIT , sepse kishte FRIKË nga Lulash Zvarraniku !

  Reply to this comment
 3. qaniu March 28, 16:34

  Nuk e kuptoj sepse Nuk funksionon SHTETI dhe Ligji me kèta Huliganët e PD dhe LesheLisè !!!!???? Shkon Përmbarimi dhe Policia tek Petro Nini pèr të nxjerrë nga Shtèpia e tyre 3 Familje qè kanë Jetuar atje pêr 60 Vjet , dhe ta marri njè BANDIT OLIGARK qè do tè ndèrtojë KULLÈ 30 KATÈSHE , kurse BANDITÈT dhe VANDALÈT e PD Krimit dhe LSI ZHVATJES , shkojnè PRISHIN , DJEGIN , SHKATÈRROJNÈ INSTITUCIONET e SHTETIT dhe QÈLLOJNÈ dhe TERRORIZOJNÈ POLICÈT në Detyrë dhe NUK ju hyn GJEMB në Këmbë!!! Pse NUK i marrin ZVARRÈ ata 5-6 HORRA që e Nxinè Ministrinë e Brendshme me BOJÈ tè ZEZË dhe të PAGUAJNÈ GJOBÈN nga 50 MILJON LEK për DÈMIN qè bënë , dhe në qoftèse NUK kanè LEK të PAGUAJNË për DÈMIN që SHKAKTOJNÈ , atèherë PÈRMBARIMI dhe POLICIA tju Shkojè dhe ti nxjerri nga Shtëpia kèta HORRA dhe KRRIMINELÈ , në Shkèmbim të DÈMIT PUBLIK !!!! Mos TOLERO më , O EDVIN SURRAT ZIU i RILINDJES , sepse po na Humbet Durimi me ty ZVARRANIK dhe KARAGJOZ i pashoq

  Reply to this comment
 4. demo March 28, 16:53

  PD nuk vjen ne pushtet,se nuk e do populli.Pike,.Nuk do populli hajdute e rrugace burgjesh,maloke koprativash,se i provoi.Basha le te marre ndonje shperblim nen dore nga Rama dhe le te luaje teater neper mitingje.

  Reply to this comment
 5. Ylli March 28, 17:12

  Per cfare Gjykate Strasburgu flasim shoke dhe shoqe ?? Per ate gjykate qe eshte kthyer ne vegel te borgjezise nderkombetare ??
  Qe nga neser do ngrihet ose do fryhet Gjykata e te Drejtave te Njeriut e Kuçit me kryetar shokun Arben Duka !!
  Te dera e gjykates do jete koka e nje dashi dhe topet e nje cjapi dhe mbi dere me heroglife kineze ose alfabet ciril do shkruhet …o me dele ,o me kapele !!
  Rrofte diktatura e proletariatit dhe trapat qe prodhoj me shumice !!

  Reply to this comment
 6. MH March 28, 17:24

  lereni politikanet.
  Mbeshtetuni tek poeti.
  Gjithesahere e ka
  per te mire e miletit.
  Ato qe e ndjekin
  Ne vend te trunit kane
  byk dhe tallash.

  Reply to this comment
 7. per ate te sjellin thonj pa prer March 28, 17:25

  …me vule te Rames per pallatin,
  na vodhe edhe ne Strasburg…

  Kush “te vodhi” ty ne Strasburg Basha apo Rama qe nuk njeh ligje e kujton se jemi ne shpronesimet e 1945?

  …per super vjedhjen Durres-Kukes,
  duhet te ishe gjate ne burg,,,

  Sikur gjygjet te beheshin ne faqet e Dites po, por gjykimet behen ne gjykate, atje ku Prokuroria e Ina Rames per nje vit nuk provoi dot asgje nga rrenat e Erion Braces per “vjedhje’ ne rrugen e Kombit!
  Pse nuk e padit kjo tjetra, Arta Marku pra Lulzim Bashen per vjedhje ne rrugen e Kombit qe ju e mallkonit sa nisi si ‘”rruge qe nuk te con asgjekundi” (thenia e budallait Rama)

  ”’se ti Lulash je miliarder,
  e femijet per buke s’te qajne…

  Lulzim Basha ka tregu pasurine e tij aq sa e ka me pune jashte shtetit, por ti shih ate pasurine e “varfanjakut” Rama qe tregoi…3000 Euro pasuri dhe me to beri fortesen ne Surrel!

  Lulzim Basha u shkollua ne perendim per te drejte nderkombetare dhe punoi ne zyra atje.
  Edi Rames mezi ja dhane per hater te Kristaq Rames ate Institut Artesh dhe ka punuar jashte duke shitur ikona te vjedhura nga Niko Peleshi e duke fshire bythet e kuajve ne France.

  Ja pra o bejtexhi kush eshte Lulzim Basha e kush Edi Rama. I pari ka care me forcat e veta jeten, kurse i dyti nen sqetull te babait e me pas sjelle ketu Me thonj pa prere nga ish-kryetari Fatos Nano, apo e ke harru?

  Reply to this comment
  • fredi March 29, 07:38

   O trap idiot nuk e ke mare vesh se luli shpetoi me raporte si nxenesit e shkolles

   Reply to this comment
   • per fredon March 29, 11:55

    keshtu ta tha partia ty or trap idiot sepse :
    Lulzim Bashes ju hoq imuniteti ne parlament (ndryshe nga Tahorr qorri). Ishte pra pa imunitet deputeti si qytetar i thjeshte per 12 muaj (aq sa thote ligji)
    Prokuroria pra mund ta arrestonte, ta dergonte ne salle te gjygjit si i pandehur per vjedhje dhe ta provonte me fakte vjedhjen. Pse do pyeste Lulzim Bashen Prokuroria? Por Prokuroria nuk kishte asnje prove a fakt te vetem qe te fajsonte Bashen ne salle te gjygjit. Atje ne salle te gjygjit do shikonin te gjithe shqiptaret bllofin e Prokurorise. Dhe ndenji 12 muaj Lulzim Basha pa imunitet, por nuk do rrinte 12 muaj non-stop pas deres se Ina Rames. Ta perseris : Pse nuk e arrestuan e ta dergonin ne salle te gjygjit per denim per vjedhje? Pse nuk e arrestojne sot qe nuk ka kurrfare imuniteti por eshte vetem qytetar si gjithe tjeret? Pse nuk e nxjerrin ne gjygj me ato faktet e Erion Braces e ta denojne? Nuk e kupton or trap idiot pse nuk e bejne? Se rrenat i duan vetem per propagande per ju buidallenjte por nuk bejne dot per salle gjygji ku i del boja e rrenave.

    Reply to this comment
 8. araniti March 28, 18:18

  Te pervjelit Duka!
  vargjet e tua kunder opozites per llogari te Rames ,hajdut,imoral,dhunues,trafikant,shkaterrues te vlerave njerezore,sociale,shoqerore,ekonomike te Shqiptareve, te tregojne nje sherbetor te mjere formuar ne bangat e shkolles se “jenicerve” komuniste, armiqe te perbetur te popullit shqiptar.
  Je i vockel, i mjere ee sherbetore mjeran i trafikantit rilindas Rama i fishkuri Duka….eee i tille do fikesh….i perbuzur se pari nga vete padroni yt Rama, ndaj te cilit vete Ti…”qurraviteshe”, jo me larg se tre dite me pare , ngaqe as te “pordhi” per sherbesen tende…ee nuk la kokpalare pa ftuar ne takim ….poo jo ty te pavlere.

  Reply to this comment
 9. Taraboshi March 28, 18:19

  Per nje pjes ete komentueseve.Kur nuk dini me e lexuar poetin Arben .Mos e lexoni .nuk ju ka detyruar kush.Ka edhe benera te tjere qe ndoshta dotju pelqejne.

  Reply to this comment
 10. Taraboshi March 28, 18:19

  Per nje pjes ete komentueseve.Kur nuk dini me e lexuar poetin Arben .Mos e lexoni .nuk ju ka detyruar kush.Ka edhe benera te tjere qe ndoshta dotju pelqejne.

  Reply to this comment
 11. mirel March 28, 20:14

  Kush eshte skuth o Beno..
  Ky i ben gjerat hapur fare.
  Skuth eshte Ramuti qe ketej qahet e lepihet si kurvat se po i prish rendin dhe qetesine, ndersa qytetaret presin ta fusi ne burg, ky e mbush me leke..
  Skuthi eshte Ramuti, jo Lul bajga

  Reply to this comment
 12. Adih March 28, 20:42

  O A.Duka @…
  Pyete Ramen ,adashin tend sa para ,Euro i dhe Luli bakshish ,per pallatin qe ishte komplet i kondra ligjshem ne Vlore . Dhe i paguam ne kokpalaret e mjere me taksat tona . Pyete Ramen nuk te genjej dhe do ta argumentoj . Une qe po te shkruaj jam ne Sztasbourg cenim prone , Kam mbi 7 vite para Bashes dhe nuk eshte mare akoma vendimi nga Gjykata e Strasbourgut.Por nuk jam i vetmi ka dhe shume te tjere para meje . e te tjerat mendoi vete o z Duka.

  Reply to this comment
 13. kris 1 March 28, 22:04

  Nje gje e ke gabim.Paraja dhe prona e dhuruar nga Saliu per rrugen dhe Ramadani per pallatin nuk mind Te quhen vjedhje.Dhuraten e pranon dhe mbreti e nuk e pyet dhuruesin Ku e ke vjedhur.

  Reply to this comment
 14. Demokrati pa parti March 29, 08:42

  Kryetari Republikës së re, Lulzim Basha nga mesi i turmës përpara parlamentit, u shpreh me fjalët “Liri a vdekje, demokraci a vdekje”.

  Në fakt më shumë sesa “liri a vdekje” për demokracinë, fjalët e Bashës janë “Liri a vdekje” për Edi Ramën, apo e kundërta e saj e Edi Ramës për Lulzim Bashën.

  Sisitemi politik i tyre dhe mënyra sesi ata funksionojnë tregon se janë në shërbim të njëri-tjetrit në çdo aspekt.

  Lulzim Basha tha “Liri a vdekje për demokracinë”, por ende nuk ka sqaruar pse ka firmosur 1 milion e 25 mijë USD për lobim në SHBA dhe kush i ka paguar 650 mijë dollarët për PD-në.

  Lulzim Basha tha sot “Liri a vdekje”, por është ai që firmosi marrëveshjen me Edi Ramën me 17 maj 2017. Bëri një marrëveshje personale, hyri në qeveri me ministra personal, dhe humbi zgjedhjet personale dhe pasi nuk hyri dot në qeveri në shtator sepse Rama fitoi vetëm, u kujtua pas dy vitesh të thotë se Rama i bleu votat.

  Por, sot ajo që na mungon në protestë janë ministrat e Edi Ramës, më hajdutët.

  Flet Monika Kryemadhi, por mungon Edmond Haxhinasto, katër vjet ministër i Ramës tek Transportet, njeriu më i dështuar dhe i korruptuar.

  Na mungon të na flasë Petrit Vasili dhe Ylli Manjani, me skandalin e tyre të Byzylykëve, me ekspertin që e nxori Ilir Metën të pafajshëm tek video-skandali Meta-Prifti.

  Mungojnë të na flasin drejtorët e korruptuar të LSI-së, nga i pari tek i fundit, të cilët sot e mbajnë veten sikur janë në opozitë, por nuk janë gjë tjetër veçse banda që kërkon amnisti “Për Liri a vdekje”.

  Nga ana tjetër përballë tyre qëndron Edi Rama, i cili kërkon sërish me “Liri a vdekje” të shpëtojë ministrat e tij të përfshirë në skandale, kërkon të shpëtojë drejtorë dhe kryebashkiakë të korruptuar, ata që kanë blerë vota apo ata që e kanë mbështetur për t’u zgjedhur kryeministër.

  Përballë Lulzim Bashës për “Liri a vdekje” qëndron edhe Edi Rama për amnistinë e tij. Ashtu sikurse qëndron edhe Lulzim Basha për amnistinë e tij, për amnisitinë e 21 janarit, për shitjen e detit Greqisë, apo për miliona eurot e kunatit dhe bizneset që i shtohen.

  E kështu pra, sistemi ka nevojë vërtetë për “Liri a vdekje”, por jo kjo e Lulit, e Ramës apo e Metës. Kjo treshe e cila mban në këmbë njëri-tjetrin, që ruajnë sisitemin fort dhe nuk bëjnë asgjë më tempër, veçse rrjepin shqiptarët për të qëndruar në pushtet duke mjelur sa më shumë e kur njëra palë nuk i jep tjetrës, atëherë bëhet agresive.

  Kështu po ndodh sot mes Ramës e Bashës, sepse ky i fundit ka ngelur pa gjë.

  Nuk ka ngelur gjë tjetër vetëm “Liri a vdekje”, derisa Rama t’i japë “kockën” që i takon Lulit

  Reply to this comment
 15. une March 29, 09:25

  Te vjen shume keq qe burra te nderuar si Duka apo dhe Bedriu katandisen ne kete gjendje?! Eshte turp te sulmosh Ramen duke marre ne mbrojtje Salen dhe Liken! Cfare nuk mbaka Shqiperia?!

  Reply to this comment
 16. anticensurë25642654 March 29, 10:24

  “Ty skuth i skuthëve të majmi Rama me paratë e vegjëlisë”
  dhe e di përse o shok i kërmë degës??
  sepse ai e maba në pushtet!
  sepse ai e luan rrolin si e kërkon rame!
  sepse ai ka nxjerrë jashtë loje tipat si ti që lëpini bythë falas!
  sepse ai e njeh kapitalizmin dhe paguhet për punën e bërë!
  kështu o dukë mavria që as një ftesë nuk ta dhanë,sepse nuk kanë besim tek ti!
  ti vazhdo e shkruaj,dhe bën mirë!!
  diskreditohesh çdo ditë e më tepër në mbrojtje të ndyrësisë politike!
  edhe kur e sulmon!!

  Reply to this comment
  • shqipe March 29, 22:08

   Ben Duka veçse lartesohet çdo dite!
   I buron mendja duke krijuar nje poeme per dita;rast i rralle ne bote.Madje dhe ti shurre-çinganeja gjoja, si pa dashur,por gërmë s’lë pa lexuar te Duka.Mirpo, si mbetje e ballit te bythes qe je,s’mund t’a përtypësh dot…Nejse,
   ku e lame muhabetin?
   Hi shurra!

   Reply to this comment
 17. Vasili March 29, 11:42

  Shume mire qe u kujtuat per Duken,ta lejoni te paraqitet,ne vendin kryesor te gazetes.
  Pamvaresisht si eshte formuar Duka,ai dallon nga te tjeret ´´analiste´´ketu,pasi ate qe shkruan ate dhe ka menduar.
  Por nuk i mungon dhe diplomacia,cuditerisht,skuthin skraparli,qe vazhdon te jete helmi me toksik ne corben arabistanase:Duka e ka lene te qete,te bredhe dhe boten me parat e varferise shqiptare.Mos pyet me per gjysmen e tij,katundaren handikape torollake.perversen banale kryemuti.

  Reply to this comment
 18. good March 29, 14:27

  Per Lul Bashën, fort do të doja ta qelbje këtë KM me qe u be i tille me 3 të kuqe, si dikur ne basketboll qe pa zbritur nga autobuzi i kishte marre 3 te kuqe, ndonjehere dhe ndonje grusht per perversitetin ne komunikime me shoket. Poor me poetin mos, sepse nuk eshte poet akuariumi, krraba i heq majtas sipas menyres se tij, ka punuar, ka pirë deri sa…, ka q,,,,ë derisa, por ne ndryshim me ju ai nuk shkruan me fjali dhe fraza, por me poezi-ra., qe preferohen te lexohen dhe te behen libreta, libra. Ju i dashur Luli flisni goxha, dhe une , per hir te ndotjes totale te menaxhimit te ketij vendi qe KM ka bere, do te votoja per alternativen tuaj. Por poezite e AD ngelen dhe do te ngelen, ndersa ju frazelogjite do ti hidhnit ne letra, veshtire se dikudh do ti botonte, le qe dhe vete ju nuk do i donit keto vepra made in as EH, MCD. Ne kete mision do te ishte mire qe ta benit AD me vehte jo me mareveshje te ndyra. Ai flet me shume se 10 oratore te thekur dhe nuk eshte oligark ulliri, luledjelli, kikiriku. E di pse, sepse me ju populli diçka shton ne sofren e pjerdhur te tij, paçka se thone qe jeni te djathte.
  Bejeni BD tuajin dhe me shpirt se do te keni/kemi plus.

  Reply to this comment
 19. Liridoni March 29, 14:31

  Lulashi nuk vjen kurre ne pushtet
  Se ky popull nuk e do
  Sa ishte ne bashki
  Mut e shurre rreth kish kudo

  Dua edhe une ta provoj
  Si Rama te drejtoj
  Jo Lulash me Shqiperine
  S’ke shans ta provosh

  Therret, cirresh cdo te enjte,
  Ku po t’çon mushka o i ngrate,
  Cfaj kane muret qe i nxin
  Apo dhe dhe ato i ben me faj

  Militantet cdo te enjte
  Po zbarkojnen ne Tirane
  Per aq kohe sa PD-ja
  Pare sheshit te shperndaje

  Reply to this comment
 20. Genti March 30, 12:04

  Bejtet jane mjet manipulimi emocional, per idiotet qe ne vend te trurit kane lulelaker ne koke.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim