Tymi nga zjarret e Australisë rrethojnë gjithë botën, po vjen edhe në Europë

January 14, 2020 20:00

Tymi nga zjarret e Australisë rrethojnë gjithë botën, po vjen edhe në Europë

Rretë e tymit nga zjarret në Australi pritet të bëjë të paktën një “qark të plotë” në të gjithë globin paralajmëron NASA.

Duke përdorur një flotë satelitësh, agjensia hapësinore ka analizuar tymin dhe aerosolet që vijnë nga zjarret që digjen në Australi.

Duke studiuar rretë e tymit nga fundi i dhjetorit, agjensia hapësinore tha që tymi kishte udhëtuar “në gjysmën e Tokës” dhe ndikoi në cilësinë e ajrit në vendet e tjera.

Australia po shkatërrohet nga zjarret më të forta të shfaqura në dekada

Të paktën 28 njerëz kanë vdekur në të gjithë vendin.

 

l.h/ dita

January 14, 2020 20:00
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim