U arrestua për zhdukjen e 6.6 mln $, Fullani post në Bankën Qendrore të Malit të Zi

February 6, 2019 17:01

U arrestua për zhdukjen e 6.6 mln $, Fullani post në Bankën Qendrore të Malit të Zi

Ish-Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani emërohet në një post të rëndësishëm në Bankën Qëndrore të Malit të Zi. Sipas raportimit të mediave malazeze, Bordi Drejtues i Bankës Qendrore të Malit të Zi në shtator të vitit të kaluar ka miratuar krijimin e Bordit Këshillues të Bankës Qendrore të Malit të Zi (CBCG) me 11 anëtarë, ndër të cilët është edhe Ardian Fullani.

Në të përditshmen Malazeze “Vijesti” shkruhet më konkretisht se:

“Guvernatori i Bankës Qëndrore të Malit të Zi (CBCG) Radoje Zhugiq ka vendosur si anëtar të Bordit Këshillues të Bankes, ish guvernatorin e Bankës së Shqipërisë Ardian Fullanin, i cili në shtetin e tij është shkarkuar dhe arrestuar sepse nga kasaforta e Bankës së Shqipërisë janë zhdukur 713 milionë lekë (6.63 milionë dollar amerikan). A e dëmton kredibilitetin e Bankës Qëndrore të Malit të Zi, fakti që anëtari i Bordit Këshillues është ish-guvernatori i Bankës së Shqipërisë Ardian Fullani i arrestuar, shkarkuar nga ai pozicion dhe i akuzuar për fshehje të 6.63 milionë dollarëve amerikan?”

Ka qenë kjo pyetje në të cilën guvernatori malazez Zhugiq për të përditshmen “Vijesti” nuk ka dashur të përgjigjet.

Ndërsa siç raporton e përditshmja “Vijesti” jo formalisht kanë marrë një përgjigje nga Sektori për marrëdhënie me publikun e cila thotë: “Nuk kemi kohë”.

o.j/dita

February 6, 2019 17:01
Komento

25 Komente

 1. Perkthyesi February 6, 17:18

  Normalisht, lajmi eshte shume i cuditshem dhe lebetites! Shpresojme te jete i pavertete, perndryshe na lind e drejta (jashte deshires sone) te lusim zotin te na sjelle prap Enverin, pasi ai paska qene vertete usta…!

  Reply to this comment
 2. Zgalem February 6, 17:33

  Mos ndoshta Fullani , eshte aksioner ne Banken Malazeze ? Parate e thesarit shqiptar shume here jane bere pre e funksionarve . Eshte ose jo I fundit grabitesi Fullani . Tja leme kohes . Koha na ka zhgenjyer , si popull shqiptar , fillo me A. Zogun , perfundo te Fullani . Mund te jete variant “B” . Ali pasha vuri roje te rrugeve tregetare , hajdutet dhe fuksionoi shprehaja e famshme ” Derven Aga ” Nje nga te dyja . Mali I zi nuk del I humbur , ne te dy variantet . Zgalem

  Reply to this comment
  • intelektuali February 6, 18:23

   Ahmet Zogut t’i hash ate qe nuk thuhet ketu, ne kete forum te nderum te gazetes DITA,

   por:

   6 meleon dollaro Banka e Montenegros e mafiozit famoz te droges dhe cigareve, Xhukanovic i ka si:

   PARE XHEPI

   prandaj:

   Une per vete them se eshte vene ne perdorim varianti “C” i UDB-se se Vucicit dhe i KGB-se se Putinit.

   Reply to this comment
   • Cohu Enver February 6, 23:27

    Ti e paske pas hallall burgun dhe internimin o intektkar. Cohu Enver djali dhe shkerdheja incestin tradhtareve. Pttttttttttu morracak i ndyre

    Reply to this comment
 3. intelektuali February 6, 17:36

  Kjo tregon se pas Kullan Kusarit qe Edvini dhe Saliu me Liken e shpetuan nga burgu me finte enveriste, qendron UDB-ja e Vucicit dhe KGB-ja e Putinit me sekser Bashkim Ulajn e Unazes se Madhe.

  Reply to this comment
  • Incest rilindjotas February 7, 01:04

   Deri tani s’ta ka kundershtuar asnje nga dobicat e parilindur ate thenien me spec aty lart zogu kumardar. Prej meje nje bravo se i ke mundur dhe tani kane mbetur si muter te lagur se e dine fare mire qe ti ne shumicen e rasteve ke pasur te drejte.

   Me kujtohet se si te hidheshin ne fyt kur sapo morren pushtetin, dhe e bej krahasimin me kohen sot, ku shumica e te tredhurve ose kane kapitulluar pa kushte dhe s’guxojne me t’i ngrene kokat lart, ose jane akoma ketu dhe hiqen zvarre me bisht nder shale duke turfulluar si qener te terbuar lloj-lloj sharjesh dhe ofendimesh nga me banalet. Zagareve gje mangut s’duhet t’i leme. Ata me sharrje ne me peshtyma surratit.

   Reply to this comment
 4. info analitike February 6, 17:45

  Shoke te Dites e kuptoj qe kjo puna e Fullanit eshte e ndyre po edhe me e ndyre eshte plackitja e rilindjoteve te cileve ju u mbajtet pishtarin per keto 5 vite. Qe te jeni te sakte, ju duhet te citoni edhe qe Fullani u shpall i pafajshen e madje mori demshperblim. Ne nje shtet ku moralin ta ben Rama me spiropaleshat e tij ky lajm nuk perben asnje cudi.

  Reply to this comment
 5. intelektuali February 6, 18:22

  Ahmet Zogut t’i hash ate qe nuk thuhet ketu, ne kete forum te nderum te gazetes DITA,

  por:

  6 meleon dollaro Banka e Montenegros e mafiozit famoz te droges dhe cigareve, Xhukanovic i ka si:

  PARE XHEPI

  prandaj:

  Une per vete them se eshte vene ne perdorim varianti “C” i UDB-se se Vucicit dhe i KGB-se se Putinit.

  Reply to this comment
  • Bledi February 7, 01:27

   Zogu i ngeli historise si hajdut i thesarit
   Morri arka me flori nga thesari dhe i prishen si familje
   Pa le pastaj qe dhe dezertoi
   Shif historine me cfere denohen dezertoret ne rast lufte

   Reply to this comment
   • intelektuali February 7, 11:37

    KJO TREGON SE:

    I ke lexuar shume historine e Partise se Punes dhe veprat e Enverit

    sepse:

    Po te lexoje historine e verte do te mesoje qe floriri i Ahmet Zogut i depozituar ne disa tonelata ne Banken e Shqypnise u grabit fillimisht nga Ducja dhe u cua ne Itali, me pas nga Hitleri dhe u fsheh ne bunker ne malet e Bavarise, ne Gjermani dhe pastaj kur e gjenten Aleatet pas Luftes ne kallepe me vulen e Mbreterise se Pare Shqyptare ja falen Britanise se Madhe si sanksion per masakren ne Kanalin e Korfuzit kur Enveri vrau me pabesi pederasti anglezet me mina jugosllave dhe me urdher nga Beogradi dhe Moska.

    ANJE MBRET NE EVROPE NUK QENDROI NE VENDIN E PUSHTUAR NGA FASHISTET DHE PAS LUFTES NUK U CILESUA SI DEZERTOR

    prandaj:

    O Bledi BOLJA fanatike qe harram buken qe ha dhe e blen ne dyqan me lekun e Ahmet Zogut, prandaj intelektuali shkruajti per ty dhe per fanatiket BOLE si puna jote qe:

    AHMET ZOGUT T’I HANI ATE QE NUK MUND TE THUHET NE KETE FORUM TE NERUM TE GAZETES DITA.

    Reply to this comment
 6. Aliu nga Selenic February 6, 18:24

  Duhet ti rihapet perseri dosja.Fullani mendon se ja hodhi, pore jo. Nuk ja ka hjedhur do te pergjigjet nga ana ligjore dhe nga ana shterore.!
  Do te rikthej c`fare i ka vjedhur banges se shtetit.

  Reply to this comment
  • intelektuali February 6, 18:44

   PRIT GOMAR TE MBIJE BAR!

   O liu Firifiu

   sepse:

   BANG-G-G-EN E SHTETIT E KA ZAPTUAR MIKU YT, RIDVAN BODE, AI MINISTRI I FAJDEVE TE SALIUT

   qe:

   Bosi yt, Edi Droga e hodhi me parashyte ne Keshillin Drejtuesapo Mbikqyres do kohe me pare si sigurims me pervoje te gjate ne mbikqyrje dhe krehje te thesareve.

   Reply to this comment
   • Aliu nga Selenic February 7, 01:22

    Sote Drejtesia nuk varet me ase teke Bodja dhe ase tek Rama. Nuk eshte qudi qe neser edhe keta qe ti i permende te paraqiten para drejtesise per veprime ose mose veprime ne detyrat qe mbulojne.!
    Ti intelektual pa tru i bjen fyllit gjithmon me nje vrime.!

    Reply to this comment
  • Mocalori pri cerno-vode February 7, 00:41

   O Liu me qeleshe. Nuk e vendos as ti dhe askush tjeter nga sahanlepirsit e pacipe te pushtetit, se duhet hapur apo jo dosja e thate e full-hajnit te bankes se shqiptareve. Ti je thjesht nje vegel qorre qe s’te pjerdh askush o derezi prandaj heren tjeter ca me i matur dhe mos i fut hundet gjithe qurre aty ku s’ja ke haberin se cfare duhet te riktheje dhe kujt duhet t’ja riktheje.

   Reply to this comment
 7. Dardan February 6, 18:42

  … per mua kjo eshte veper e treshes se paprekur: Berisha-Meta -Fullani & Co

  Reply to this comment
 8. H February 6, 19:05

  Një vend me ekonomi të zhvilluar , elsporton ekonomista.

  Reply to this comment
 9. fteri February 6, 19:10

  Ky skandal emërimi të A.Fullanit si antar bordi në bankën qëndrore të Malit zi ishë autor i mega vjedhjes dhe rrënimit të B.SH ,është me sa duket një organizatë e fshehët mafioze ose bashkim kriminelësh një zingjir hajdutësh drejtues bankash në shqipëri ,malë të zi ,në ballkan dhe në europë ,deri në rusi e amerikë që vjedhin vetë bankat .

  Prokuroria e shteti shqipëtar të mos heshtë , duhet të lidhet e denancoi orgjent te Mali e ZI, të kundërshtojë QEVERINË E SAJ ,për këtë njeri që ka vjedhur B.SH dhe i ka shpëtuar dënimit maksimal nga gjykatësit kryeprokurorit LLalla ,njerëz të korruptuar të lidhur me S.Katastrofën e Ilir Floririn që kan shërbyer si mburoja e këtijë hajduti që vodhi bankën e shqipërisë me punonjësit e sajë dhe u shpërblye ,kjo ishte katastrofë .

  Prokuroria shqiptare duhet të arrestoi A.Fullanin deri sa të kthejë paratë e vjedhura popullit.

  Nuk falet as korrupsioni ,as vjedhja duhet të denancohet orgjent në parlamentin europian ,dhe paralel të ARRESTOHET HAJDUTI I BANKËS SHQIPËRISË milarderi ARDIAN FULLANI .

  Ky është hallka e zingjirit që lidhin hajdutët mafioz të bankave si Bodeja i Saliut në shqipëri ,Fullani në mal të zi , “X” tjetër në kroaci ,në greqi ,në serbi ,në turqi,etj,etj jan pjesë e zingjirit hajdut mafioz të vjedhjev që duhet të këputet.

  Populli shqipëtar pret që A.Fullani të kthejë paratë e vjedhura dhe të riprangoste ,por ky gradohet si nënëpunës në bankën e malit të zi -Kësaj i thonë kur krimi lulëzon e hedhë valle.

  Prokuroria e krimeve të rënda duhet të hapë proces penal orgjent për mega vjedhjen e parave të BSH,të kthehen në bankë lekët e vjedhura dhe arrestohet e sekuestrohet pasuria A.Fullanit ,ky është ligji ,dhe po se zbatuat do plasen vetë në burg prokurorët e gjykatësit përkatës që bëjnë syrin qorr e veshin shurdhët.Ligji vonon por nuk harron.

  Reply to this comment
  • Prit gomar te mbije bar February 7, 00:23

   Me keto c’ka prrallisur fter kokpordha jam pjeserisht dakort sepse bukeshkali i tij po e thote fare haptazi une ju tradhtoj, une ju vjedh, une ju poshteroj, une ju perze nga atdheu, une ju fus ne burg, une ju le pa drita, une ju le pa uje, une ju le pa pension, une ju le pa rroga, dhe ju me hani ate qe s’thuhet, kurse ky dhe sylesher si puna e tij shohin akoma endrra me fullhajner qe i kthejne parate e vjedhura popullit. Kujt t’ja ktheje parate mo ftero? Popullit? Hahaha trongell i hidhet. Po ku ke pare ti o mocalor qe populli te jete demshperblyer ndonjehere ne jete te jeteve per grabitjet qe i kane bere full-hajduterit me pushtet? Ne skllaveri? Ne feudalizem? Ne diktature? Ne demokrature? Ne fashizem apo ne te ndyrin kapistallizem? Ik o renacak gjej na i pune hamalleku se si shume pa na can derrasat me trushplarjet qe gjoja vonojne por nuk harrojne. Teoria tende eshte njelloj me ate te gomarit qe priste te mbinte bar.

   Reply to this comment
 10. fteri February 6, 19:15

  Ky skandal emërimi të A.Fullanit si antar bordi në bankën qëndrore të Malit zi ishë autor i mega vjedhjes dhe rrënimit të B.SH ,është me sa duket një organizatë e fshehët mafioze ose bashkim kriminelësh një zingjir hajdutësh drejtues bankash në shqipëri ,malë të zi ,në ballkan dhe në europë ,deri në rusi e amerikë që vjedhin vetë bankat .

  Prokuroria e shteti shqipëtar të mos heshtë , duhet të lidhet e denancoi orgjent te Mali e ZI, të kundërshtojë QEVERINË E SAJ ,për këtë njeri që ka vjedhur B.SH dhe i ka shpëtuar dënimit maksimal nga gjykatësit kryeprokurorit LLalla ,njerëz të korruptuar të lidhur me S.Katastrofën e Ilir Floririn që kan shërbyer si mburoja e këtijë hajduti që vodhi bankën e shqipërisë me punonjësit e sajë dhe u shpërblye ,kjo ishte katastrofë .

  Prokuroria shqiptare duhet të arrestoi A.Fullanin deri sa të kthejë paratë e vjedhura popullit.

  Nuk falet as korrupsioni ,as vjedhja duhet të denancohet orgjent në parlamentin europian ,dhe paralel të ARRESTOHET HAJDUTI I BANKËS SHQIPËRISË milarderi ARDIAN FULLANI .

  Ky është hallka e zingjirit që lidhin hajdutët mafioz të bankave si Bodeja i Saliut në shqipëri ,Fullani në mal të zi , “X” tjetër në kroaci ,në greqi ,në serbi ,në turqi,etj,etj jan pjesë e zingjirit hajdut mafioz të vjedhjev që duhet të këputet.

  Populli shqipëtar pret që A.Fullani të kthejë paratë e vjedhura dhe të riprangoset ,por skandali është se ky gradohet si nënëpunës në bankën e malit të zi -Kësaj i thonë kur krimi lulëzon e hedhë valle.

  Prokuroria e krimeve të rënda duhet të hapë proces penal orgjent për mega vjedhjen e parave të BSH,të kthehen në bankë lekët e vjedhura dhe arrestohet e sekuestrohet pasuria A.Fullanit ,ky është ligji ,dhe po se zbatuat do plasen vetë në burg prokurorët e gjykatësit përkatës që bëjnë syrin qorr e veshin shurdhët.Ligji vonon por nuk harron.

  Reply to this comment
 11. USA February 6, 21:07

  Në Malin e ZI ????!!!! Na trembët Ore të Nderuarit e GAZETËS DITA !!!!!?????? Në Mal të ZI , çi QI Motrën , por po të ishte në SHQIPËRi , ditën e Nesërme do bëja VALIXHET gati dhe do ikja nga SHQIPÈRIA pa Kthim mbrapa , sikur edhe “ENDACAK” të Jetoja jashtë Shqipèrisë !! ARDIAN KUSAR KRYEHAJDUT FULLANI të bëhet gati të dorëzoj gjithë GJÈNÈ e VJEDHUR dhe ato 5-6 Apartamente dhe DYQANE që Disponon , sepse SPAK dhe BKH do tja mari me dhunë , dhe do ta gjej edhe nè MAL tè ZI , dhe do ta DËNOJ me 45 – 50 VJET BURG atë DOBIÇ ARUMUN që ju ka GRABITUR SHQIPTARËVE Fukarenjë MILJARDA e MILJARDA €URO !!!! Do shkoni nè PITH tè MOTRËS dhe në PITH të ROBËVE , që tê gjithë ju MOTËRQIRAT që keni VJEDHUR dhe ZHVATUR ZYRAT e SHTETIT kèto 29 VJET !!! Ata që u Vranë sot në VLORË ( Burrè dhe Grua) , janè SHKAKU dhe PASOJA e HAJDUTËVE tè POLITIKËS 29 VJEÇARE dhe Petrit Vasilëve HAJDUTË !!!!!! Këtyre HAJDUTË duhet RRJEPUR LÊKURA me BRISK , sepse e kanë katandisur Popullin në VARFÈRI EKSTREME !!!!! KRIMI i Shëmtuar në Familje që ndodhi SOT në VLORÈ , ndodhi për ÇÈSHTJE EKONOMIKE !!!!!

  Reply to this comment
 12. Elvi banka February 7, 08:50

  Ky eshte fakt i gjalle sa i thelle eshte korrupsioni ne nanken e Fullanit.Qe lukunia e sali-Ilir e Lehesit e Rames e mbrojten me cdo kusht.Ju turren keshillit qe te harrohej Fullani qe me Fullaneshen e Llallen na dolen te demtuar e moren dhe gjysem milion deme.Kjo qe te shpelanin milionat e vjedhura me pare.
  Te shohim Ramiun qe vuri ne bord Boden qe ti mbroje gjurmet Fullanit se Sejkon e kane kukullen e perbashket.
  Turp e mjere populli qe akoma ju voton o hajdute me nam.

  Reply to this comment
 13. gardiani February 7, 09:19

  Bravo banka malazeze , pastro parate e Fullanit , po mos kujtoni , se arohet shpejt zakoni !

  Reply to this comment
 14. Aixa February 8, 23:05

  Hajduti merry hajutin after.

  Reply to this comment
 15. Aixa February 8, 23:06

  Hajduti merr hajutin afer.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*