“U arrestuan 275 vetë nga të cilët 191 bashkiakë, zyrtarë, ndërtues”

December 1, 2019 20:25

“U arrestuan 275 vetë nga të cilët 191 bashkiakë, zyrtarë, ndërtues”

Nga Hajro Limaj

 

Ne 17 Gusht 1999, kur ra termeti ne Izmir unë isha atashe ushtarak i Shqiperisë në Turqi.

Edhe ne Ankara pati tronditje jo te vogla, sa te gjithe dolem jashte nga shtepite.

Fatkeqesia ishte shume e rëndë.

Tërmeti me magnitude 7.6 balle që zgjati për 45 sekonda, rrafshoi pjesë të tëra të qytetit të Izmirit.

Bilanci ishte tragjik: mbi 18.000 të vdekur, 50 mijë të plagosur e 300.000 të pastrehë.

Ekspertiza urgjente vertetoi se sa shumë ndërtesa ishin ndërtuar ne kundershim me ligjet e urbanistikes. Krahas kesaj laboratoret vertetuan se ishin perdorur materiale ndertimi jo cilesore.

Vetëm pas daljes së kësaj ekspertize kryeministri , Bulent Exhevit, politikani qe nuk ishte akuzuar asnjehere per korrupsion dhe ishte me i respektuari per keto virtyte shkoi me te shoqen ne Izmir.

Pasi pa nga afer ate gjëmë me qetesine e moshes u tha gazetarëve:

“Prokuroria me njoftoi se ka filluar arrestimet ndaj fajtoreve qe na sollen kete tragjedi”.

U arrestuan 275 veta nga te cilet 191 qeveritare, kryetarë bashkish, zyrtare, ndertues, urbanistë etj; fajtoret e sizmikes, te lejimit te ndertimeve ne zona te pa pershtateshme, te projektimeve te gabuara, te ndryshimit te projektit, te kateve shtese nga projekti miratuar, të materialve te ndertimit jo cilesore, etj.

Ata u denuan nga 15-20 vite burg dhe 100 te tjere nga kompanite e sigurimeve apo agjensi te tjera me nga 10 vjet burg.

As hetimet dhe as gjykimet nuk u zvarritën.

Filluan menjëherë dhe fajtoret shkuan mbas hekurave.

Per ta nderkombtarizuar kete fatkqesi, me helikoterë ushtarake, te gjithë ne përfaqesuesit ushtarakë të akredituar ne Turqi shkuam për të parë në vend këtë tragjedi…

Me dhimbje populli shqiptar shikon humbjen e jetes se 51 qytetareve tane dhe shkaterrimin e ndertimeve ne Durres Shijak, Lezhe, në hapësira qe shtrihen deri në Tiranë.

Nga lekundjet e shumta pas termetit shumica e popullsise se Durresit dhe Tiranes jane larguar ne qytete te tjera.

Por cuditërisht prokuroria eshte ende ne gjume. Deri tani nuk ka filluar asnje procedim penal, asnjë!

E habitshme!

Nuk kanë asnjë dyshim mbi cilësinë e ndertimeve? Mbi ata që kanë mbyllur sytë për ndërtime pa leje ne zonat e kenetes, ndaj projektuesve dhe ndertuesve te pallateve qe u rrezuan, ndaj atyre qe kane ndryshuar projektin e miratuar dhe kane shtuar kate jashte kritereve, ata që ua kanë miratuar dhe toleruar këto shkelje. Asnjë?

Shqiptarët e dinë pse, por nuk kanë më fuqi të reagojnë. E dinë që oligarkët e ndërtimeve kane qene dhe janë bashkepuntore me kryeministrat, kryetaret e bashkive dhe institucionet e tjera qe paguhen nga populli.

Mania per t’u pasuruar pa drejtesisht sot po varros nje pjese te popullit, ndersa te tjerë i ka hedhur ne rruge.

Kjo fatkeqesi tregoi edhe dobësite e medha te Mbrojtjes dhe Sigurise Civile.

Qytetaret duan garancine e jeteses ne godinat e tyre, por inxhinierat e Bashkise venë me duar në xhepa, pa aparaturat NDT te cilat masin gjendjen e hekurit dhe betonit ne shtyllat kryesore te pallatit.

Nëse nuk lëviz askush asamblete dhe kryesite e pallateve të bejne urgjent akuzat ne prokurori ndaj te gjithe atyre qe u kane sjellë pasoja jetesore dhe pasurore.

Deklarimi i kryeministrit Rama per ndeshkimet mbi kete teme nuk duhet te pranohet kurre në kohen e ardhme.

Arrestimi dhe burgosja e te gjithe projektuesve, ndertuesve dhe krerëve te bashkive apo kryeministrave te cilet ne kundershtim me ligjet kane lejuar ndertimet ne zonat e rrezikshme apo kane dhene leje pallatesh të pastudjuar apo kanë lejuar shtesa katesh te tjera nuk mund dhe nuk duhet të vonojë.

Askush duhet t’i shpetojë denimit të merituar.

Dhe krahas denimeve fajtoreve duhet t’u sekuestrohen te gjitha pasurite e fituara nga keto veprimtari te kundraligjeshme me pasoja të tmerrshme.

Populli dhe Shqiperia ndihen sot të pushtuar. Pushtetarë e ploitikanë po sillen me kete popull më keq se pushtuesi i huaj.

Lideret e partive dhe kryeministrat me qeverite e tyre nuk ndryshojne as 1 % nga njeri tjetri.

Pa shkuar mbas hekurave mashtruesit vendi nuk do te kete qetesi dhe siguri reale por vetëm të rreme dhe të përkohshme.

 

*****

Autori mban gradën kolonel edhe  është ish-atashe ushtarak i Shqipërisë në Turqi. Aktualisht drejton një organizatë me emrin Instituti i Politikave te Sigurisë Kombëtare

December 1, 2019 20:25
Komento

11 Komente

 1. Artemisa December 1, 21:09

  Ne Shqiperi nuk procedon dhe arreston prokuroria por Rama , e Rama nuk mund te arrestoje vetveten dhe te vetet.
  Pavaresisht se do qe ta shperndaje fajin ne 30 vjet por te gjithe e dime qe ndertimet ne rere filluan pas 2007 kur Akullorja Dako mori Durresin.

  Reply to this comment
  • Shpia December 2, 05:09

   Vogelushe!
   Kur erdhi ky kryeminister u ndaluan arrestimet??
   Arrestimet i ben prokuroria e gjykata nepermjet policise. Tani nuk eshte koha e Ali Pashe Tepelenes.
   Te rrjedhur nga mendte.

   Reply to this comment
 2. Lili December 1, 21:57

  Prini popullit edhe mblidhni banoret qe te bejne vete nje kallezim penal, pa pritur kryeministrin pale me vangushat e Durresit!
  Keni specialistet qe dollene treguar pse kemi kete si Zoja 90 vjecare! Pra veproni vete !

  Reply to this comment
 3. mirel December 1, 22:00

  Hajro Limaj mos perhap panik. Lajmi eshte krimi dhe jo krimi i ndertimeve vrasese

  Reply to this comment
 4. Gim December 1, 22:18

  Ore flisni vetem per cilesine e ndertimeve. Njeri nga pallatet ka rene ngaqe ai kafsha i katit te pare kishte shqyer strukturen e pallatit. Tirana i ka te gjitha katet e shqyera, per kto kush e ka fajin? Konsiderojeni kte faktor dhe beni nje analize

  Reply to this comment
 5. Nik December 1, 23:22

  Renimi ekonomik do jet me keq se termeti njerzit akoma jan me adrenalin lart ju duket bukur qe shpetuan dhe bukur eshte po po ndejtem fundjavave lokale restoranteve neper qytete qe nuk jan prekur nga termeti duke llafosur eksperiencat personale do na zer hall i madh duhet veprim mobilizim nga kushdo jasht partive ato tanime jan kupola krimit te shkatrimit kombetar qe me korupsion shumevjecar kan gjynjezuar nje komb nqs nuk veprohet shpejt pasojat do ti vuajm me dekada

  Reply to this comment
 6. Vlora December 1, 23:37

  Nje vrases me pagese denohet me burgim te perjetshem, per nje ose dy vrasje. Nje ndertues halabak, i cili vret familje te tera, ia hedh paq. Edhe kryebashkiaket, te cilet duke dhene leje ndertimi ne vende te papershtatshme, firmosin vdekje masive. Por as keta te fundit nuk i kap ligji, te cilin e ka rregulluar Maliqi ne menyre te tille qe ne rast fatkeqesie natyrore, ta haje vetem i pafajshmi, pra populli i thjeshte.

  Reply to this comment
 7. Gzim Kulufi December 2, 10:12

  Mire e ke ti Hajro nga ana emocionale. Edhe nga ana llogjike! Por ajo juridike keta ndertues, arkitekte, urbaniste, kryetare bashkie nuk e cajne trapin fare, sepse nuk ka shtet dhe ligje qe te percaktojne si dikur ndertimet. Privati gjen nje cope toke, lejen e ndertimit nuk e jep nje keshill ose komision ne baze te ligjeve dhe projekteve te urbanistikes, te cilat keshtu qe keshtu nuk ekzistojne, por kete leje e jep vete kryetari i bashkise. Pra? Fol kot e bjeri tamanes!

  Reply to this comment
 8. KORÇARI December 2, 10:52

  Në Shqipëri jo vetëm që nuk nisi asnjë prçedim penal ose hetim, por del Gallofi i gjatë dhe thotë që ndërtimet janë në rregull, gjithashtu me një shpejtësi të rrufeshme , kanë nisur “Riparimet”‘ ose më drejt Arnosjet me suvatim e banesave të dëmtuara.
  Në Shqipëri ku 17 km rrugë kushtojnë 270 milionë euro ska Grupe Shpëtimi në raste emergjence.

  Reply to this comment
 9. Zeni SB December 2, 18:44

  Per mendimin tim,tju hapen llogarite bankare,ndertuesve,kryebashkijakeve,urbanisteve,projektuesve,ndertuesve,atyre qe dhane firmat per lejet e ndertimit,atyre qe dhane firmat per lejen e shfrytezimit,atyre qe firmosen per ndryshim projektesh fillestare dhe shtesa,dhe do te shikoni sa miliona do te mblidhen.Por dyshoj shume tek ajo fjala qe tha KM Edi Rama: ” nuk duam me rroba dhe ushqime,duam kontribute monetare “.Vari ujkut melcite ne qafe,thote nje fjale e urte.Hienat po presin ne fshehtesi e po ferkojne duarte per kete fat qe po ju vjen.Ata nuk kursejne asgje per te xhvatur.Kush do ti administroje?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim