U bllokua nga rrjetet e njohura, kërkesa e djalit të Trump: Elon Musk të krijojë një rrjet social për babain tim

January 13, 2021 13:55

U bllokua nga rrjetet e njohura, kërkesa e djalit të Trump: Elon Musk të krijojë një rrjet social për babain tim

Donald Trump Jr. i ka kërkuar Elon Musk të krijojë një rrjet social në mënyrë që babai i tij, Presidenti në largim Donald Trump, të mund të bashkohet me të.

Në një video në Instagram të titulluar “Ja se si Elon Musk mund të kursejë fjalën e lirë”, djali i madh i Trump bëri thirrje kundër ndalesave dhe pezullimeve të ndryshme të cilat kohët e fundit i janë vendosur babait të tij nga platforma të shumta të mediave sociale.

Facebook tani ka pezulluar llogarinë e Presidentit Trump “për një kohë të pacaktuar”, ndërsa Twitter ka zbatuar një ndalim total për shkak të rrezikut të nxitjes së mëtejshme të dhunës.

YouTube gjithashtu ka pezulluar kanalin e tij për pjesën e mbetur të presidencës së tij ‘për shkeljen e politikave për nxitje të dhunës’. Në një video të martën vonë, 12 Janar, Donald Jr. sulmoi ashpër Twitter për atë që ai e përshkroi si censurë me një drejtim të vetëm, duke e përshkruar platformën si “paragjykim” për ndalimin e babait të tij.

Ai më pas e nxiti Musk të ndërtonte një platformë rivale të rrjeteve sociale që mund të “hidhte në erë Twitter” dhe, sipas tij, të ruante “fjalën e lirë në Amerikë”.

Donald Jr tha: “Pse Elon Musk nuk krijon një platformë të mediave sociale? Ky djalë vendosi njerëz në hapësirë. Ai e bëri këtë privatisht. Ai mori qeverinë e madhe dhe e bëri atë më mirë, më lirë, më shpejt sesa kurrë më parë. Ky është djali që e bën. Unë nuk jam duke kërkuar një dhomë konservatore, unë dua një platformë për të argumentuar idetë e mia kundrejt dikujt tjetër dhe jo vetëm njerëzit në një vend që më thonë se çfarë dua të dëgjoj.”

j.l./ dita

January 13, 2021 13:55
Komento

4 Komente

 1. Raimond vlonjati January 14, 05:09

  Ka te drejte djali i Trumpit–Sepse te gjitha keto platformat e Social Media e kane ndlauar Trumpin te postoj mendimet e tij me pa te drejte

  Nuk ke te drejte ta ndalesh te shprehi mendimin e tij

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 January 14, 14:42

   mondo
   janë shoqëri private dhe kanë të shkruar rregullat e tyre se si mund ta përdorësh platformën që ato ofrojnë!!
   kështu që ta mbyllin kur ju do qefi!!
   sidoqoftë,mendimi tim është se mask është po aq tramp sa trami!i vetmi ndryshim është se ai me të vërtetë është miliarder,sot për sot nr 1!!
   i biri i psikotrampit mund ti kërkonte të jatit,”miliarderit gjeni”,ta hapte vetë një platformë për të ndyrë botën me diarretë e tij naziste!!
   e pastaj do të shihnim se sa do ta lejonte lirinë e fjalës ky psikopat!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim