U futën ilegalisht në Shqipëri, ndalohen 15 shtetas të huaj

July 12, 2018 18:05

U futën ilegalisht në Shqipëri, ndalohen 15 shtetas të huaj

Policia e Korçës ka ndaluar 15 shtetas irakianë.

Ata kanë hyrë në mënyrë të paligjshme në Shqipëri në dy ditët e fundit.

Emigrantet kanë kaluar kufirin me synimin që të mbërrijnë në rrugët nacionale dhe për të vijuar udhëtimin e tyre në veri drejt vendeve të BE.

Pjesa më e madhe e tyre ndalohet nga patrulla të policisë kufitare që monitorojnë kufirin.

15 shtetasit e fundit të ndaluar nga policia janë nisur që të gjithë drejt Tiranës në qendrën e azilkërkuesve ne Babrru pasi të gjithë këta shtetas me shtetësi siriane dhe irakianë kanë kërkuar azil në Shqipëri.

l.h/ dita

July 12, 2018 18:05
Komento

4 Komente

 1. XXXL July 13, 00:26

  U ka[em ne Korce te kthen pas nga kane ardhur, plasjani grekerve le te merren ata si shtet pjese e BE e jo ne pabuksat.
  Megjithe ate para se t’i dergoni ne Babrru feckave terhiquni nga nje te qire dhe lerini me barre, qe edhe kopili t’a kete te garantuar statusin e BE te dhene nga Gungacja Merkel qe deperton vetem shqiptare.

  Reply to this comment
 2. Kadriu July 13, 09:25

  Kthejini ne greqine andej nga Kane ardhur zagaret e ndyre shqiperia nuk ka kushtet per te mbajtur kto

  Reply to this comment
 3. KORÇARI July 13, 14:47

  DHE ja kështu pak nga pak realizohet plani i ngritjes së Kampit gjigant të refugjatëve në Shqipëri.
  Këta 15 që u zunë s’janë as 1% e atyre që hyjnë çdo ditë nga Greqia, 15 kapen ndërsa 1500 kalojnë natën pa u penguar dhe arrijnë në Tiranë . Të gjithë kanë marrë udhëzime nga Greqia si të hyjnë dhe Ku të shkojnë në Shqipëri, për këtë jam i bindur 100% , pasi rastësisht kisha biseduar me një grup Iranianësh në Bilisht dhe thanë që u kishin thënë në Greqi në kampin ku mbaheshin , që Shqipëria PRANON refugjatë dhe dhënia e strehimit është më e LEHTË, i kishin udhëzuar se ku dhe si të kalonin kufirin ( disa antarë të një shoqatë jo qeveritare).
  Pra pranimi i një numri tepër të madh refugjatësh ka nisur , ashtu nën rrogoz pa zhurmë dhe deklarata.

  Reply to this comment
 4. Beni si them, une po mos beni si bej une... July 13, 20:41

  Sa cudi, keshtu i thonin edhe para nja dy vjetesh edhe shume shqiptareve qe te shkonin ne gjermani. Qe te kerkojme ne azil, kjo po, po qe te vijne ca fatkeq te ne dhe te kerkojne ndihme, jooo, kjo s’pranohet. Shqiptaret gjithmone i kane ndihmuar te ardhurit, dha kane vene ne rrezik edhe jeten e tyre, si me cifutet. Po ata qe flasin keshtu tani vetem Shqipetar qe nuk jane.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*