“U largua një qytetar i padenjë i Republikës, plagjiator dhe falsifikator”

December 4, 2019 02:57

“U largua një qytetar i padenjë i Republikës, plagjiator dhe falsifikator”

“U largua një qytetar i padenjë i Republikës, i cili, të gjithë karrierën e tij akademike e profesionale e kishte ngritur mbi një mashtrim të madh. U largua një plagjiator, që vodhi studimet e të tjerëve dhe me to fitoi një gradë shkencore të pamerituar, të cilën Universiteti i Tiranës dhe Ministria e Arsimit, për turpin e tyre, nuk ia hoqën. U largua një falsifikator i paskrupullt dhe i rrezikshëm i njërës prej periudhave më të ndritura të historisë sonë kombëtare, asaj të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare. U largua një drejtues i padenjë i një institucioni” – thotë profesor Fatos Tarifa, në këtë intervistë për Dita i pyetur mbi lajmin e largimit nga Shqipëria dhe kërkimit të azilit politik nga ish-drejtori i ISKPK, Agron Tufa.

Profesor Tarifa dhe bashkëpunëtorë të gazetës bashkë me drejtuesit e saj ishin hedhur në gjyq nga Tufa,

“Që ta përdorte këtë proces gjyqësor si një alibi për kërkesën e tij për azil politik, së bashku me pretendimet krejt mashtruese për rreziqet që gjoja i kanosen jetës së tij në Shqipëri” – thotë Tarifa.

 

Prof. Tarifa, ju keni qenë prej kohësh një kritik konsekuent dhe i ashpër i Agron Tufës dhe i veprimtarisë së Institutit për Studimin e Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit (ISKPK) në Shqipëri, që Tufa e ka drejtuar për shumë vite me radhë, deri disa ditë më parë, kur ai e ka lënë detyrën dhe ka kërkuar azil politik në një shtet europian. Ç’mund të na thoni për këtë akt të tij.

Nuk jam aspak i habitur nga largimi i Agron Tufës dhe kërkesa e tij për azil politik. Në fakt, këtë e kam parashikuar dhe e kam thënë më shumë se dy muaj më parë, kur një ndër portalet online te ne botoi një lajm se gjoja z. Tufa dhe avokati i tij ishin kërcënuar me jetë!!!

Në atë kohë, më 30 shtator të këtij viti, unë shkrova një koment me titull “Mjaft me këmbana alarmi të rremë! Nga se rrezikohet vërtet z. Agron Tufa?”, të cilin kjo gazetë e botoi në të njëjtën faqe me lajmin e rremë për kërcënimin e Tufës. Po atë ditë, në një prej rrjeteve socialë, u shpreha se nuk duhej të çuditeshim aspak nëse një ditë, z. Tufa, me një kopje të përkthyer e të noterizuar të “kërcënimit” që i ishte bërë dhe që qe njoftuar në media, të kërkonte azil politik diku jashtë vendit.

Dhe ja ku ndodhi.

Sa njerëz të privilegjuar në këtë vend kanë pretenduar se kanë qenë të shtypur e të persekutuar për të marrë azil politik! Sa të tjerë, heteroseksualë, janë vetëquajtur homoseksualë apo transverstitë dhe kanë deklaruar se gjoja diskriminohen e persekutohen në Shqipëri për t’u pranuar azilantë në një vend europian! Agron Tufa është një ndër ta.

Dhe po aq “i kërcënuar, i diskriminuar dhe i persekutuar” se ata.

 

Ç’do të thotë për publikun dhe për shtetin shqiptar largimi i z. Tufa nga vendi dhe kërkesa e tij për azil politik?

Do të thotë shumë gjëra njëherësh. U largua një qytetar i padenjë i Republikës, i cili, të gjithë karrierën e tij akademike e profesionale e kishte ngritur mbi një mashtrim të madh. U largua një plagjiator, që vodhi studimet e të tjerëve dhe me to fitoi një gradë shkencore të pamerituar, të cilën Universiteti i Tiranës dhe Ministria e Arsimit, për turpin e tyre, nuk ia hoqën.

U largua një falsifikator i paskrupullt dhe i rrezikshëm i njërës prej periudhave më të ndritura të historisë sonë kombëtare, asaj të Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare. U largua një drejtues i padenjë i një institucioni, i cili, nën drejtimin e tij, e shkeli kornizën ligjore të veprimtarisë së vet. U largua një “intelektual” burracak e sherrxhi, që s’la njeri pa kërcënuar se do ta hidhte në gjyq, përfshirë edhe ata të cilëve u kishte vjedhur studimet.

U largua një ndër të shumtët e tufës së të ngjashmëve të tij. U largua një poet “i përkëdhelur” i të gjitha qeverive, që duhet të ketë pasur cilësi rasputiniane për t’u admiruar prej tyre.

Ky është njeriu që u largua! Azilanti më i fundit shqiptar në Europë! Që s’kishte të hante, s’kishte veshmbathje, ishte mbyllur me vite në burg, ishte i papunë, nuk ia njihnin meritat e shquara letrare dhe akademike – me një fjalë, jetonte në kushtet e një mungese të plotë lirie e dinjiteti njerëzor. Agron Tufa!

 

Profesor, kjo gazetë, ju vetë si një ndër bashkëpunëtorët më të ngushtë të saj, deputeti socialist Spartak Braho, mjeku i njohur Sabit Brokaj, diplomati Shaqir Vukaj dhe poeti i mirënjohur Arben Duka, jeni akuzuar kolektivisht nga Agron Tufa për shpifje ndaj tij për shkak të detyrës. Për disa muaj me radhë janë zhvilluar disa seanca gjyqësore, por janë anuluar e shtyrë më shumë të tilla, edhe për shkak se vetë Agron Tufa nuk është paraqitur. Ç’ndodh në këto rrethana me padinë e ngritur nga z. Tufa ndaj jush kolektivisht?

Ndoshta do të duhet të vemi ne, të paditurit prej tij, atje ku ai tashmë jeton si azilant, që të ngremë padi kundër z. Tufa për mashtrim prej tij të autoriteteve zyrtare të emigracionit në atë vend 🙂 Bëj shaka.

Nuk duhet të habiteni nëse ju them se z. Tufa ngriti një padi kundër nesh disa muaj më parë me synimin që, në një moment të përshtatshëm për të, ta përdorte këtë proces gjyqësor si një alibi për kërkesën e tij për azil politik, së bashku me pretendimet krejt mashtruese për rreziqet që gjoja i kanosen jetës së tij në Shqipëri.

Më kuptoni, Tufës i duhej një “package”, kërcënime “phony” për t’i marrë jetën dhe një proces gjyqësor pa asnjë meritë, të cilin e provokoi vetë ai dhe, pastaj, si një burracak, e braktisi.

 

Dhe ç’mund të thoni për qëndrimin e Kuvendit dhe të kryeministrit ndaj një propozimi që deputeti socialist Spartak Braho dhe deputetë të tjerë i kanë bërë Kuvendit kohë më parë për t’i ndaluar ISKPK-së, që deri dje e drejtonte z. Tufa, të merret me periudhën e Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare?

Ç’mund të them, veçse të shpreh habinë dhe indinjatën time të thellë për këtë moskokëçarje dhe papërgjegjësi të madhe ndaj një çështjeje që duhej të ishte zgjidhur kohë më parë. Por tashmë jemi mësuar me “vonesa” e “pakujdesi” të kësaj natyre, sepse vendi ka probleme shumë më të mëdha për të zgjidhur, dhe 75 vite pas asaj Lufte të Madhe, asgjë e keqe s’u vjen shqiptarëve nëse një Agron Tufë apo një Çelo Hoxhë vazhdojnë t’i quajnë heronjtë e Luftës kriminelë dhe kriminelët e saj heronj.

 

*****

Intervistoi Xhevdet Shehu. Botuar në Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjeshëm pa lejen me shkrim të redaksisë

Shkrimi që citon profesor Tarifa, mund të lexohet duke klikuar KËTU

 

 

December 4, 2019 02:57
Komento

65 Komente

 1. Roza December 4, 03:42

  Bravo profesor! Krenare per ju e per intelektuale klasi si ju e disa te there si Xhafi, Milo, etj.
  Cdo shqiptar, I majte apo I djathte eshte I krenar per luften tone kunder Nazizmit. Bota perendimore nuk mund Te pranoje tradhetaret e popullit, luftetaret qe shporren nazizmin nga vendi i vet. Tufat e trafhetareve nuk kane me vend në nje shoqeri perendimore dhe sajojne skenare politike per te ikur nga atdheu e Te strehohen si azilante politike. Per skenare te tille nuk ka producent filmi qe ta marri ne konsiderate. Jeten kerkoje Ta besh në vendin tend zoti Tufa r mos genje autoritetet e vendeve Te huaja se Te rrezikon Jeta në atdhe.

  Reply to this comment
  • Vasili December 4, 14:24

   Shko e vidh tani diplomen ´´rozi´´,nga profesori hajdut,ne mos servilizmi tend shkon dhe me tutje: I jep dhe dicka ne natyre,por ne dhoma te mbyllura.

   Reply to this comment
   • Roza. December 4, 16:36

    Diplomen e kam marre 30 vjet perpara ne Angli dhe Profesori u kthye në atdhe per tu perballur me skenaristet qe sajuan “vjedhjen” e 3000 dollareve dhe nuk kerkoi azil politik në SHBA si Tufa qe iku si mi frikacak.
    Ju negativet e vendit e shikoni cdo gje me syze shume Te errta sepse ashtu e keni mendjen dhe zemren. Hapeni mendjen o njerez dhe kerkojeni hajdutin Te Sala IliriMonika e Basha per miliona dollare dhe me fakte e video Te pamohueshme.

    Reply to this comment
   • Roza December 4, 16:37

    Diplomen e kam marre 30 vjet perpara ne Angli dhe Profesori u kthye në atdhe per tu perballur me skenaristet qe sajuan “vjedhjen” e 3000 dollareve dhe nuk kerkoi azil politik në SHBA si Tufa qe iku si mi frikacak.
    Ju negativet e vendit e shikoni cdo gje me syze shume Te errta sepse ashtu e keni mendjen dhe zemren. Hapeni mendjen o njerez dhe kerkojeni hajdutin Te Sala IliriMonika e Basha per miliona dollare dhe me fakte e video Te pamohueshme.

    Reply to this comment
 2. demo December 4, 04:05

  Nuk me intereson lufta juaj,por per te vjedhur ka vjedhur Tufa.Per kete merita i takon gazetarit Investigativ me te afte qe ka kombi shqiptar.Ky eshte Ilir Mborja.
  Pa buje,por me argumenta nxorri ne drite Plagjaturen e Tufes,duke rremuar Arkivat,dokumentat,librat,studimet,ne kohe e ne vende te ndryshme,deri ne Rusine e larget.
  Ju te gazetes Dita duhet te krenoheni me Intelektuale serioze,me kulture te plote si Ilir Mborja,sepse gazetaria nuk eshte prone e llapaqeneve idjote,analfabete,qe merren me sensacione si Vici me dy koke,apo lapsuset e kryebashkiakes se gjore te Durresit,qe i ra per pjese te behet pre e lehte e hienave te gazetarise,sepse nuk kane kellqe te INVESTIGOJNE MASAKREN URBANE TE KRYEBASHKIAKEVE TE DURRESIT.
  Kur lexova studimin origjinal te pedagogut dhe Etimologut Aristotel Spiro,kur lexova studimin origjinal te pedagoges ruse te vjedhur nga Tufa,mendova:Perse gazetari investigativ Ilir Mborja nuk eshte dekan i fakultetiot te gazetarise>C`me ftojne pernate neper studio televizive ca katundare llapaqener,qe kane aftesi te nderpresin e te shahen me njeri tjetrin.
  Keto dite bisnesmeni shqiptaro-amerikan Mark Gjonaj solli ne Shqiperi ca experte amerikane te inxhinjerise se ndertimit per verifikimin e ndertesave pas termetit ne Durres.
  Jane ish studente shqiptare te exelences,qe megjiithe BOOM-in e ndertimeve ne Shqiperi nuk gjejne pune,
  Pse?
  Sepse ndertuesit kerkojne XHAMBAZIN QE I PERLIGJ NDERTIMIN NE KENETE dhe ustallarin gollobordak qe ja shton katet pa ditur se ndertesa qendron mbi kembe pule.
  Pse Aristotel Spiro dhe Ilir Mborja japin dijet e tyre ne universitetet greke dhe ftohen ne debate per shqiperine ne studiot televizive te Athines?
  Sepse ne Shqiperi do vegjetojne XHAMBAZET e medias,gollobordaket e shtypit,qe luajne kungulleshkash ne studiot televizive dhe justifikojne poshtersite e pushteteve.

  Reply to this comment
  • intelektuali December 4, 09:52

   Demo ithtari dhe fansi i grekofonit Josif Pashko dhe i pjelles mashtruese te tij Gramoz Pashko, pinjollit te Prokurorit gjakatar te Enverit, si Gerdalla Kriminale, Prokurori gjakatar i Enverit, Spartak Braho qe sulmon Agron Tufen me dacibao enveriste per LANC-in kriminal dhe jugosllav te Titos degjo intelektualin qe te hapen syte e budallit dhe te mos shkruash llogje idioti ne kete forum te nerum te gazetes DITA:

   Perpara se te besh avokatin e grekofoneve te shitur per “dy aspra” te Rilindja enveriste e Edvinit qe eshte dajli i killerit te Enverit, Kristaq Rama futu ne temen e debatit qe buron nga djali REZIL i Sevo Tarifes si profesor i preshit albanez me kete shkrim turpi per Shqypnine qe po kerkon te antarsohet ne BE,

   sepse:

   FATOS TARIFA NUK KA VJEDHUR ME PLAGJIATURE IMAGJINARE, POR KA VJEDHUR AMBASADEN SHQYPTARE NE SHBA DHE ESHTE KAPUR ME “PRESH NE DORE”

   nderkohe:

   Qe intelektuali ka folur me drejtuesit e disertacionit te Agron Tufes ne Sankt Peterburg direkt qe nuk eshte nje por tre profesore te nderuar dhe te respektuar nga Bota Akademike, ne godinen Universitare perballe Ermitazhit, buze lumit Neva dhe asnje nga keta profesore te nderuar te Universitetit te Sankt Peterburgut ne Rusi ku ka mbrojtur disertacionin Agron tufa nuk ka shprehur dyshimin me te vogel per nje plagjiature te mundeshme nga ana e asistenit te tyre, perkundrazi kane deklaruar njezeri se materialet per disertacionin e mbrojtur me sukses perpara Keshillit Akademik te Univesritetit ja kane dhene ne dispozicion Agron Tufes me deshire dhe vullnet te plote

   PO PSE KARAGJOZAT GREKOFONE TE EDVINIT DO T’I BEJNE OPONENCEN AGRON TUFES PER DISERTACIONIN E TIJ?

   Une nuk jam grekofob, ne pronat tona ne jug te vendit para Luftes punonin me meditje shume fermere te ndershem greke, populli grek fqinj ka strehuar mbi nje milione shqyptare ne nje kohe qe Enverit dhe xhelatet e tij, i lane si nje fis prej Afrike Zulu pa breke ne bythe me tollona dhe bunkere, grekofobe jane enveristet si puna jote apo anticensura idiote, vezhgues i Sigurimit me soje dhe sorrollope “Venusash” te Enverit qe ushqenin dhe ushqejne edhe sot grekofobine per interesat e pushtetit diktatorial, ndryshe nuk i pjerdhte kush nga vendet perreth, por qe te dalim ne teme:

   A DUHET TE KERCENOHET ME JETE AGRON TUFA VETEM SEPSE KERKON TE NXJERRE NE DRITE KRIMET E ENVERIT DHE TE XHELATEVE TE TIJ?

   Agron Tufa per tre dite do te harrohet, ne vend te tij fondacioni antikomunist gjerman Konrad Adeauer do te dergoje nje tjeter ne vend te tij,

   por:

   SHQYPNIA NUK KA RRUGE TJETER SHPETIMI NESE NUK I BASHKOHET BOTES DEMOKRATIKE

   Duke pranuar krimet e Enverit dhe te komunizmit fals te tij qe mbushen lumenj me gjak njeriu ne Shqypni edhe para Luftes edhe pas saj,

   njashtu:

   Sic bene te gjitha vendet e tjera ish komuniste te Evropes Lindore pa perjashtim

   aq me teper:

   Ne situaten tragjike pas termetit fatal te 26 nentorit kur Edvini ne panik pa fonde emergjence po i kerkon Botes Demokratike fonde dhe ndihme per te shpetuar koken dhe Rilindjen nga ndeshkimi i Drejtesise.

   PSE NUK I KERKON PUTINIT TE RUSISE APO KIMIT TE KORESE SE VERIUT NDIHMA EDI RAMA?

   kur:

   I meshon kauzes se LANC-it jugosllav dhe bolshevik te Enverit?

   THIS IS A QUESTON!

   Reply to this comment
   • YOUTUBE MOISIU December 4, 15:37

    TERHIQU INTELEKTUAL. MOS E ZGJAT.
    KERKO TE FALUR ATJE KU DUHET SE NUK TE SHPETOJ DOT PO E ZGJATE. KUPTOVE? OK?

    Reply to this comment
   • Dopjo rol December 6, 13:44

    Ty intelektual haleja te dhjeu ne kapelen tip republike ky shpifesira Agron Tufa.
    Pse te vene keta te tjeret tek Putini, te shkoje ky Agrol Lesh Tufa, sepse ai ka mbaruar studimet ne Rusi.
    Ti ishe aq shume “armik” i lindjes, duke na care trapin ketu per dite, si nje bashibozuk sharlatan dhe perfaqesues i te djathtes fashiste, saqe nuk e pe dhe nuk e dallove dot, apo nuk pate asnje dijeni, qe ky tufa, tufa zerdeli, na kishte mbaruar studimet e larta ne ish Bashkimin Sovjetik, dhe ku, mu ne zemer te Rusise se Putinit.
    Prandaj ju bie perdja juve bashkepunetoreve te gjithe jetes, dhe ju del sumcja pa censure, ashtu sikurse nje silloji yt, nje tjeter fashisto-ballisto-legalist qe e mbante veten si intelektual si puna jote, nje Ernest Koliqi qe pasi e shiti veten ku mundi, ne tre kater drejtime njeherazi, ne fund punoi edhe per KGB-ne e ketij Putinit.
    Kjo eshte pune rrace, e ke brenda, se heq dot.
    Por mos u shit edhe ketu ne komente se na ke care trapin si anti rus, dhe ruset i ke perkrahur gjithe jeten here heshtur e here hapur.
    Gjelle qensh….

    Reply to this comment
 3. Beme baba te te ngjaje,thote populli December 4, 05:02

  Sa ju djeg enveristeve kur dikush fiton azil politik !
  Nuk na the ndonje gje te re Fatos,perserite fjalet e babait,Ate tha ai kur iken ambasadat,ate tha edhe kur iku Kadarja.Ate po thua edhe ti per Agron Tufen.
  Bej nje raport autoriteteve Zvicerane mbi enverizmin ashtu si bete me ne “uliganet” kur ikem neper ambasada e qe na rruajtet topet

  Reply to this comment
 4. Dreri December 4, 05:18

  HAHAHA
  Profesor i vetvetes. HAHAH
  Je me njolle sepse yt ate ishte sekrtari i injorantit kriminel Enver dhe nuk kerkoi as falje per bashkepunimin e tij nme krime. Je me njolle sepse edhe ti je bolshevik i pagurta nga sulltani erdogan dhe ambasada ruse.

  Reply to this comment
  • ela December 4, 09:30

   A ka moral ky hajduti te flase e te dale neper gazeta ? Po keta nuk paskan turp ! Ky Tarifa u kap me ze e figure ne Amerike duke vjedhur dhe del e ben moral !

   Reply to this comment
 5. Kur flet profesori, fshikullimat duhet te ulin kokat December 4, 05:22

  Hap pas hapi kulishin ballist jo deri ne Zvicer, por edhe sikur ne vrime te miut te futet. Te demaskohet per pafytyresine dhe mashtrimin me doktoraturen dhe jo vetem. Te pregatitet nje relacion te detajuar e tu dergohet organeve perkatese zviceriane qe merren me shqyrtimin e te drejtave te azilkerkuesve, ne menyre qe ata te sigurojne fakte te.mjaftueshme kompromentuese per ta rikthyer si pako postale. Eshte skandaloze fakti qe ky spermatozoid fashist na qenka larguar i kollarisur (valixhen e mbushur plot me para si dikur Ahmuti?) ashtu si pa u ndjere nga vendi, me pretendimin se po i kanoset jeta. Nga kush po i kanoset fundja? Kush eshte ai qe do i ndynte duart me nje fshikullime pordhe?

  Reply to this comment
 6. Komunisti December 4, 06:01

  “qytetar i padenjë i Republikës” I kujt Republike o
  profesor ? Republikes banane te Albanistanit ? Agron Tufa e ka te sigurte azilin vetem me kete shprehje.Zvicra e di shume mire kush eshte “republika e denje” e korruptuar ne deri ne palce.Kjo fraze do kishte kuptim sikur Agroni te kishte ikur nga Zvicra dhe te kerkonte azil ne Shqiperi,atehere do quhej qytetar i pa denje

  Reply to this comment
 7. DRENICA E KUQE December 4, 06:21

  Mire qe paska ikur, z. Tarifa! Por keta falsifikatoret dhe plagjiatoret “shqiptare” te Prishtines, tw Shkupit e te Podgoricws gjithandej, nuk po luajne vendit, vetem sa po i (per)forcojne pozitat e tyre ne kete “shtet shqiptar” per mozomokeq!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 8. fteri December 4, 07:32

  G.Dita duhet të nxjerr në dritë skandalet e Agron Tufës
  – një qytetar i padenjë i Republikës, i cili, të gjithë karrierën e tij akademike e profesionale e kishte ngritur mbi një mashtrim të madh.
  -U largua një plagjiator, që vodhi studimet e të tjerëve dhe me to fitoi një gradë shkencore të pamerituar,
  -të hetohet Universiteti i Tiranës dhe Ministria e Arsimit, që, nuk ia hoqën të gjitha gradat shkencore që ka vjedhë.
  -Ti qohet notë protest qeverisë e emigracionit sviceran dhe bashkimit europian të shpallet non-grata,ku të vihet në dukje mashtrimet ,vjedhjet kopimet e doktoraturës nga ky ordiner ,dhe mashtrimet deri te akuza kundër G.Dita .

  Reply to this comment
 9. Monika hajdute me cizme December 4, 07:53

  E kush eshte i denje ketu ne kete vend qe njerzit jane gati te shqyejne e vjedhin njeri tjetrin qe nga keta qe shkruajne e debatojne ne gazeten e dhjerume dita.

  Reply to this comment
 10. intelektuali December 4, 08:04

  DJALI I KRIMINELIT TE ENVERIT SEVO TARIFA I INTERVISTUAR NGA GAZETARI I NEXHMIJES FASHISTES, ME ORIGJINE NGA MALLAKASTRA E POLIAGJENTIT MEHMET SHEHUT, GEZOHEN DHE GAJASAEN QE E DEBUAN ME NE FUND “ARMIKUN E KLLASES” DUKE KERCYER KAZACOK BOLSHEVIK BASHKE ME GAZETEN DITA

  O sa mir me ken shqyptar!

  dhe:

  Shikoni se cfare qyfyresh leshojne si jashteqitje enveriste:

  Pyetje nga gazetari i Nexhmije Fashistes:

  “…Dhe ç’mund të thoni për qëndrimin e Kuvendit dhe të kryeministrit ndaj një propozimi që deputeti socialist Spartak Braho dhe deputetë të tjerë i kanë bërë Kuvendit kohë më parë për t’i ndaluar ISKPK-së, që deri dje e drejtonte z. Tufa, të merret me periudhën e Luftës Antifashiste Nacionalçlirimtare?…”

  Pergjigje nga cuni i kriminelit te Enverit, Sevo Tarifa qe vodhi ne SHBA edhe ambasaden:

  “…Ç’mund të them, veçse të shpreh habinë dhe indinjatën time të thellë për këtë moskokëçarje dhe papërgjegjësi të madhe ndaj një çështjeje që duhej të ishte zgjidhur kohë më parë. Por tashmë jemi mësuar me “vonesa” e “pakujdesi” të kësaj natyre, sepse vendi ka probleme shumë më të mëdha për të zgjidhur, dhe 75 vite pas asaj Lufte të Madhe, asgjë e keqe s’u vjen shqiptarëve nëse një Agron Tufë apo një Çelo Hoxhë vazhdojnë t’i quajnë heronjtë e Luftës kriminelë dhe kriminelët e saj heronj…”

  por:

  O gazeta DITA qe po valavisni flamurin Anti-Tufa me yshtje bolshevike per kafshet e fermes se Enverit nuk i keni dhene nje pergjigje disa pyetjeve thelbesore qe presin pergjigje ketu e 30 vjet pas renies se Murit te berlinit dhe e vecojne Shqypnine si nje fis prej Afrike Zulu, ndryshe nga vendet e tjera ish komuniste te Everopes Lindore ku “heronjte” sovjetike te Luftes jane cilesuar si kriminele apo terroriste qe ne vitet 90-te kur ra miti i “clirimtareve” komuniste qe shkaterruan ekonomine e vendeve te tyre, pra pyetja eshte:

  PSE ASNJE ZYRTAR NGA BOTA DEMOKRATIKE NUK KA DERGUAR NJE TELEGRAM TE VETE URIMI PER 75 VJETORIN E ZI TE “PUSHTIMIT” TE SHQYPNISE NGA MURTAJA BOLSHEVIKE ME PASOJA LLAHTAR PER EKONOMINE E VENDIT TONE?

  Pse pushtetaret tane shkojne dhe festojne me buje pervjetoret e “Clirimit” komunist fillikat te vetem me pompozitet enverist kur askush nga BE apo SHBA nuk e “PJERDH” shtetin fanatik shqyptar per keto keto pervjetore “clirimi”, ne nje kohe qe zgjat dhe ben terkuze antarsimin e vendit ne BE?

  Agron Tufa do te harrohet per tre dite vendin e tij do ta zeje nje tjeter mbase me agresiv dhe me kerkues qe Shqypnia te pranoje krimet e enverit dhe te LANC-it te tij kriminal jugosllav duke mos e ndare historine si “byreku ne tepsi” pasa Luftes dhe pas Luftes, sepse keshtu duan gerdallat dhe kriminlet e Enverit, shpresojme se Bota Demokratike me fondacionin Konrad Adenauer te detyroje Shqypnine fanatike per te pranuar krimet e xhelateve dhe vampireve te Enverit, por pasojat e Diktatures enveriste do te kujtohen gjate mbase per breza te tere, derisa Zoti me ne fund te zbutet dhe te meshiroje shqyptaret e pafe, te indoktrinuar si asnje popull ne Bote dhe te mos i dergoje ndeshkime si termeti i 26 nentorit.

  AMIN!

  Reply to this comment
  • Demir December 6, 14:14

   Lexo me lart

   Reply to this comment
  • Beni December 6, 19:04

   O mavri”intelektuali” , po qenke hajvan fare ti si nuk t’u mbyll buçja njehere dhe te mendosh me tru, jo me b…. Pika te rente ty dhe atijTufes qe mohoni luften e popullit tuaj, jo te komunistëve. Zoti u vrafte.

   Reply to this comment
 11. Orteku i Fekenit December 4, 08:05

  Ja se si gazetari te ndihmon te besh figure te mire!Bravo prof je fol drejt

  Reply to this comment
 12. Arben December 4, 08:22

  Ka te metat e veta, por krahasuar me ty eshte ku e ku.

  Ti je nje parazit I paafte, demagog e shume gjera, qe kur

  Vjen nder mend se paguhesh me parate e mia, me

  peshtiroset vetja ime.

  Reply to this comment
 13. Ylli December 4, 08:28

  Flet per plagjature Fatosi i Partise ?!?!
  Ky Fatosi antiplagjaturist na ben njehere (para dy vitesh besoj ) mbi rolin e Amerikes si lider boteror nder vite .
  Shkrimi ishte nje kopjim fshataresk i libri te famshem te Robert Kagan ,” Bota qe krijoi Amerika ” !
  Ky pra antiplagjaturisti !!
  Sa per Tufen ,duhet ta dinte se me ke po merrej .Po merrej me ata qe vranee shqyen njeri – tjetrin per 45 vjet pa problem.
  Tufes nuk i faler qe ka plagjatuar studime ….kjo tregon paaftesi dhe mediokritet .
  Per pjesen e demaskimit te krimeve te Luftes ,ka plotesisht te drejte !

  Reply to this comment
 14. Falco December 4, 08:31

  Lufta Nac.Cl. ka vlerat e veta si dhe ata qe luftuan pushtuesit nga pozicione te tjera.
  Njerez, atdhetar, fisnike ndihmuan regullisht partizanet me ilace cdo jave…..u pushkatuen.
  Dikush sistematikisht organizoi dhe liroi nga burgjet bijte e popillit…….u pushkatue si “shperblim per te miren qe i beri” paradoksale, e cuditshme, e vrenjtur, e hidhur, e mbrampshte, e PA BESE !

  Reply to this comment
 15. Nje shqiptar December 4, 08:46

  Nuk mund ti jepet azil politik pasi nuk eshte i persekutuar politikisht. Ai ishte ne detyre Drejtor dhe paguhej nga shteti. Institucionet perkatese duhet ta shpallin person ne kerkim si kriminel ordiner, fallsifikim dokumentash, vjedhje te pasurise intelektuale e te tjera . Do te jete Interpoli qe do ta arrestoje dhe ta sjelle ne Shqiperi per tu gjykuar si KRIMINEL ORDINER, pasi nuk eshte as profesor, as doktor por nje mashtrues.

  Reply to this comment
 16. Shteti i komunisteve te rilindur December 4, 08:58

  U perzu nje qytetar antikomunist nga shteti i komunisteve te rilindur. I ben nder Agron Tufes kur e sulmojne ca ish-hajdute ambasadash pjella komunistesh persekutor si ky Fatosi i Sevos apo tjere si ai.
  Per Agron Tufen, ashtu si per shumicen e shqiptareve ketu ne Shqiperi ka patur nje Diktature Komuniste qe ka persekutuar shqiptaret per gjysem shekulli.
  Per Tarifat ati persekutor dhe biri hajdut ambasade kapur me presh ne duar ne Amerike, ashtu si per komunistet tjere ketu ne Shqiperi nuk ka patur kurre Diktature Komuniste qe ka vrare ne kufi shqiptare per gjysem shekulli se kerkonin liri.
  Pra kuptohet pse soji i Tarifave komuniste urren sojin e shqiptareve si Tufa.

  Reply to this comment
 17. era December 4, 08:58

  po ku fatos taraifa si e quan veten nje spiut dhe dallaverexhi se vete ke shetitur boten qe 20 vjec dhe i ka rregulluar me femine e katandi tur ti vije qe flete keshtu si njeri i mefshte dhe maskara.

  Reply to this comment
 18. analisti December 4, 09:02

  “Epopeja e Ballit Kombëtar”
  Poema satirike “Epopeja e Ballit Kombëtar” (1944) e Shefqet Musarajt është krijimi më i shquar i asaj kohe të stuhishme, që ndante patriotët e vërtet partizanë për çlirimin e atdheut nga ballistët e tradhëtarët e mercenarët.

  Reply to this comment
 19. Vatra December 4, 09:27

  Edhe një zgjebë ma pak .shum popuj dhe kombe të udhëhequr nga lëvizjet komuniste në luftë kundër nacizmit jo se humën rendin shoqëror por edhe hegjemonit e tyre bile edhe sovranitet kurr nuk ju turrën me kaq egërsi asaj lufte dhe lëvizje si në Shqipëri është bash për çudi se kush ishtin mbështetës të këtyre njerëzve kurr nuk u denoncuan publikisht sepse nuk ka informima nuk ka gazetarë atje ka të paguar

  Reply to this comment
 20. hamiti December 4, 09:34

  Profesor i komunizmit. Akoma vazhdojne keta mostra ti konsiderojne njerezit si armiq te klasave.

  Reply to this comment
 21. Kodoshi Tos December 4, 09:46

  Marrezia e Tosit s’ka kufij, barbaria nuk ka vlera, ndaj tenton gjithemone ne baze te paragjykimeve te njollose individe te ndryshem. Ky Tosi e di shume mire se shkenca nuk zhvillohet ne baze te paragjykimeve, ne kete shkrim Tosi flet pa baza dhe argumenta per Agron Tufen, duke etiketuar si mashtrues dhe plagjiator, cilesi qe i misherojne vetem njerez si Tosi. Po te isha une do ta hidhja ne gjyq kete malukat per prishje imazhi dhe shkelje te dinjitetit. Tos mos fol me paragjykime por me fakte. Nuk kane faj.student e Naim Cilit we te therrasin Kodosh ty.

  Reply to this comment
 22. intelektuali December 4, 09:53

  Demo ithtari dhe fansi i grekofonit Josif Pashko dhe i pjelles mashtruese te tij Gramoz Pashko, pinjollit te Prokurorit gjakatar te Enverit, si Gerdalla Kriminale, Prokurori gjakatar i Enverit, Spartak Braho qe sulmon Agron Tufen me dacibao enveriste per LANC-in kriminal dhe jugosllav te Titos degjo intelektualin qe te hapen syte e budallit dhe te mos shkruash llogje idioti ne kete forum te nerum te gazetes DITA:

  Perpara se te besh avokatin e grekofoneve te shitur per “dy aspra” te Rilindja enveriste e Edvinit qe eshte dajli i killerit te Enverit, Kristaq Rama futu ne temen e debatit qe buron nga djali REZIL i Sevo Tarifes si profesor i preshit albanez me kete shkrim turpi per Shqypnine qe po kerkon te antarsohet ne BE,

  sepse:

  FATOS TARIFA NUK KA VJEDHUR ME PLAGJIATURE IMAGJINARE, POR KA VJEDHUR AMBASADEN SHQYPTARE NE SHBA DHE ESHTE KAPUR ME “PRESH NE DORE”

  nderkohe:

  Qe intelektuali ka folur me drejtuesit e disertacionit te Agron Tufes ne Sankt Peterburg direkt qe nuk eshte nje por tre profesore te nderuar dhe te respektuar nga Bota Akademike, ne godinen Universitare perballe Ermitazhit, buze lumit Neva dhe asnje nga keta profesore te nderuar te Universitetit te Sankt Peterburgut ne Rusi ku ka mbrojtur disertacionin Agron tufa nuk ka shprehur dyshimin me te vogel per nje plagjiature te mundeshme nga ana e asistenit te tyre, perkundrazi kane deklaruar njezeri se materialet per disertacionin e mbrojtur me sukses perpara Keshillit Akademik te Univesritetit ja kane dhene ne dispozicion Agron Tufes me deshire dhe vullnet te plote

  PO PSE KARAGJOZAT GREKOFONE TE EDVINIT DO T’I BEJNE OPONENCEN AGRON TUFES PER DISERTACIONIN E TIJ?

  Une nuk jam grekofob, ne pronat tona ne jug te vendit para Luftes punonin me meditje shume fermere te ndershem greke, populli grek fqinj ka strehuar mbi nje milione shqyptare ne nje kohe qe Enverit dhe xhelatet e tij, i lane si nje fis prej Afrike Zulu pa breke ne bythe me tollona dhe bunkere, grekofobe jane enveristet si puna jote apo anticensura idiote, vezhgues i Sigurimit me soje dhe sorrollope “Venusash” te Enverit qe ushqenin dhe ushqejne edhe sot grekofobine per interesat e pushtetit diktatorial, ndryshe nuk i pjerdhte kush nga vendet perreth, por qe te dalim ne teme:

  A DUHET TE KERCENOHET ME JETE AGRON TUFA VETEM SEPSE KERKON TE NXJERRE NE DRITE KRIMET E ENVERIT DHE TE XHELATEVE TE TIJ?

  Agron Tufa per tre dite do te harrohet, ne vend te tij fondacioni antikomunist gjerman Konrad Adeauer do te dergoje nje tjeter ne vend te tij,

  por:

  SHQYPNIA NUK KA RRUGE TJETER SHPETIMI NESE NUK I BASHKOHET BOTES DEMOKRATIKE

  Duke pranuar krimet e Enverit dhe te komunizmit fals te tij qe mbushen lumenj me gjak njeriu ne Shqypni edhe para Luftes edhe pas saj,

  njashtu:

  Sic bene te gjitha vendet e tjera ish komuniste te Evropes Lindore pa perjashtim

  aq me teper:

  Ne situaten tragjike pas termetit fatal te 26 nentorit kur Edvini ne panik pa fonde emergjence po i kerkon Botes Demokratike fonde dhe ndihme per te shpetuar koken dhe Rilindjen nga ndeshkimi i Drejtesise.

  PSE NUK I KERKON PUTINIT TE RUSISE APO KIMIT TE KORESE SE VERIUT NDIHMA EDI RAMA?

  kur:

  I meshon kauzes se LANC-it jugosllav dhe bolshevik te Enverit?

  THIS IS A QUESTON!

  Reply to this comment
  • Ai qe di ti December 4, 10:24

   Boll se u lodhe per sot mor INTELOBOLJA TUFA e gazetes se nerume Dita …Qetesohu..dhe vazhdo germo Tare germo se bishtin e qenin do te gjesh ..atje ku je ..gezim e lumturi dhe te fala e falenderime per Profesorin qe punoi materialin e doktoratures per ty…THIS IS THE QUESTION…..

   Reply to this comment
   • intelektuali December 4, 23:33

    Shko dhe bej kur kualifikimi per anglishten,

    sepse:

    Ke harruar nje “A” ne te dy replikat e budallit

    qe:

    TE BEN DEBIL DHE DALLKAUK NE GJUHEN ANGLEZE

    Reply to this comment
 23. Ai qe di ti December 4, 10:24

  Boll se u lodhe per sot mor INTELOBOLJA TUFA e gazetes se nerume Dita …Qetesohu..dhe vazhdo germo Tare germo se bishtin e qenin do te gjesh ..atje ku je ..gezim e lumturi dhe te fala e falenderime per Profesorin qe punoi materialin e doktoratures per ty…THIS IS THE QUESTION…..

  Reply to this comment
  • intelektuali December 4, 15:16

   Tufa iku ne Zvicer si Dritan Zagani, ti shiko te blesh breke se je bythjashte, se keshtu ibret bythjashte dhe kokpalare, intelektuali nuk te pranon kur te kerkosh azil, pa te bereme pare nje dezinfaktim total deri ne brimen e sumes enveriste,
   prandaj

   MOS I QA HALLIN KALORESIT TUFA QE I VAREN
   KEMBET

   Reply to this comment
   • Ai qe di ti December 4, 17:08

    Ja ky eshte i “vetquajturi Intelektuali” teoricieni i kultures dhe etikes mediatike….Me kete fjalor qe drejtohesh te tjereve tregon qe je me te vertete Bythqiri i Senatoriumit te Studimeve te Bythqireve te Komunizmit, ne burgjet ku ishin lane nam per sodomizmin e tyre…Sa per Qenorsin Tufa sa me plas fare ne se i varen BOLET apo jo..Te fala nga Dauti i qelise,,se ka nje porosi per ty…ke nevoje per nje gojore qe te te hapet nofulla kur ta kesh brenda…

    Reply to this comment
 24. Sevo December 4, 11:34

  Ik mor shkerdhat bastard hajdut klysh i kuq. Mjaft

  Reply to this comment
  • Kuq kuq December 6, 14:20

   Ore po gjithe jeten fshehurazi keni spiunuar njeri tjetrin.
   Po cfaj te ka Fatosi qe je bisht qeni.
   Cfaj te ka Fatosi qe te iku si qelbesire Tufa dhe ju la me gisht ne b…

   Reply to this comment
 25. Zhapiku December 4, 11:58

  ai qe ibazohet dhe perkushtohet nje nje kauze te drejte dhe te vertete nuk largohet me bisht nder shale.
  Martin Luther KING la jeten per kauzen e tij.
  Girdano BRUNO per kauzen e tij shkoi koke lart ne flaket e zjarrit.
  Marie STEWART shkoi koke lart perballe xhelatit me kapuç.
  MADRE TEREZA punoi me vullnet te hekur per kauzen e saj.
  Prandaj shqipetare,trimat e shqiperise per shqiperine e shqipetareve nga 1814 deri me 1945 luftuan pa ju dridhur syri per kauzen shqiperi.
  Dhe asnjeri sja mbathi sepse vertetesia ishte me ta,dhe vertetesia eshte arma me e forte dhe me e pathyeshmjie e me e pagjunjezuara.
  Per burracaket per lepujt,per njerezit e dobet dhe per viktimat eshte turp i perjetshem.
  Djemte e 1990 e 1991 me aq pak guxim qe paten hapen prespektiven shqiperise per dyer me te hapura drejte vllazerise BOTERORE.
  Dhe zvicera s’akordon me azil politik.
  Ka vdekur azili politik ne zvicer,ah garanci dhe sigurim jete ka,por mvaret nga çmimi me te cilin do e paguash.
  Me kete akt tufa i ka thene lamtumire njeher e pergjithmone shqiperise.
  Kur djemet e 90 dhe 91 fill mbas 3 vjetesh me azil politik ne xhep erdhen ne memen shqiperi,edhe pse ju ishte ndaluar me ligj,si azilian politik.
  Ndersa tufa si azilian frike ska per te vene me kembet ne shqiperi se me kauzen e tij tradhetoi dhe koleget dhe bashkepuntoret e tij ne kete kauze.
  rruge te mbare tufa e ndoshta zvicra te jep mundesine te punosh si shkencetar apo…

  Reply to this comment
  • migena December 4, 12:13

   Sakte
   Sa për pjesën e Agronit, merrni lexoni denoncimet për vjedhje të doktoraturës, janë shumë të pakontestueshme dhe me sa di as vetë Agroni nuk i ka rrëzuar dot në mënyrë bindëse. Kështu që biem dakord që nuk jemi dakord mbi mënyrat si bëhet karrierë në Shqipëri dhe kush promovohet e kush lufton për ta ndryshuar atë vend e kush ikën. Nëse Agroni kishte të drejtë le ta vijonte gjyqin deri në fund. Ose nëse nuk kish besim te sistemi, le të ikte që në fillim jo pasi bëri një padi, krijoi një gjyq që tani do ta përdori për azilin. Duket e gjitha një skenar i parapërgatitur. E vërteta dhe kurajoja dallojnë një intelektual që e do vërtet vendin e tij. Jep dhe jetën. Sic kanë bërë ATA që Agroni me ata burracakët e tjerë në atë institutin rilindiot i kanë shpallur kriminelë. E neveritshme dhe krejt në kundërshtim me vlerat deh parimet europiane, jo thjesht shqiptare, se këto të fundit falë edhe agronëve kanë shkuar atje ku nuk i shohim dot më as me dylbi

   Reply to this comment
 26. demo December 4, 12:50

  [email protected]
  Aristotel Spiro Eshte me shqiptar se ti dhe se une,sepse kur greket u terbuan nga nderhyrja e NATO-s ne Serbi ne favor te popullit shqiptar te Kosoves,ishte Aristyotel Spiro qe perfaqesoi popullin e Kosoves ne Studiot e Televizioneve te Athines te mbushur me shovinistet me te eger te politikes expansioniste vorio-epirote.
  Duke qene nje Etimolog i talentuar,duke njohur historine e popullit shqiptar dhe historine e gjuhes shqipe,pasi ka qene pedagog i kesaj lende ne Universitet,Aristotel Spiro spjegoi me argumenta AUTOKTONINE e popullit shqiptar ne trojet e veta ne Kosove dhe genocidin serb qe po ushtrohej mbi kete popull nga bandat ushtarake te Milloshevicit.Argumentat dhe qetesia intelektuale e Aristotel Spiros i carmatosi debatuesit e terbuar greke dhje sidomos nje deputete greke te Nea Demokracia .
  Une ndryshe nga ti intelektual jam nje grekofob,dhe kam arritur ne konkluzionin e drejte historik se NUK EGZISTON NJE POPULL GREK I MIREFILLTE NE RRACE NE GJAK DHE NE TRADITE.
  Keta jane krijese e mbreterive evropiane te shekXIX dhe e Kishes greke,kane nje Identitet te vjedhur nga
  shqiptaret Arvanite,shqiptaret Epirote,vllahet dhe sllavet.Nukli qe i bashkon te gjithe eshte besimi i krishtere ortodoks dhe rreth ketij nukli arriti t`i c`kombetarizoje kisha greke duke krijuar nje unitet fals..HELENE TE LASHTE NUK KA NE GREQI,ashtu si shqiptaret e sotem jane pasardhes te ilireve dhe epiroteve te lashte,.Agresivitetin shovinist dhe pretendimet per toka qe nuk i kane pasur kurre greket
  e sotem i kane si popull hajdut dhe grabitqar,qe u ka ecur zanati.Ne pretendimet e tyre grabitqare jane ushqyer vazhdimisht ne kurriz te popullit shqiptar,duke u justifikuar me genjeshtra historike.
  Persa i perket Gramoz Pashkos,me sa e kam njohur nuk kam vene re tendenca grekofile,por kam njohur nje intelektual liberal perendoimor,qe nuk besonte dokrra dhe dogma enveriste.Ishte Gramoz Pashko qe pregatiti studentet e Tiranes per Levizjen e madhe per te keputur zinxhiret e izolimit enverist.Ishte Ai qe pa frike shprehu i pari gjendjen e vertete te popullit te burgosur ne radion Zeri i Amerikes.Gramoz Pashko ishte Ideologu,Vigani Liberator,kurse Sali maloku,si katundar me instiktin e kafshes shpoellare, vrapoi te shfrytezoije tolerancen,pavigjilencen qytetare per te marre pushtetin.Gramoz Pashko i vuri gjoksin kesaj Levizje me kulture dhe qytetari,me studente entusiaste 20 vjecare,pa llogaritur se KAFSHA VUCIDOLIT kishte mbi shpine 25 vjet sekretar partie,kishte marre me qafe jete njerezish me gjyqe Organizate,kishte dale deshmitar sigurimi ne gjyqe politike,kishte ardhur ne konviktet e studenteve me horra te armatosur te sigurimit,me Azem Hajdarin,Izet Haxhine dhe Sali Lushen.Keto te gjitha nuk i shihte Gramoz Pashko,se i kishte syte tek e ardhmja e nje populli te tere.
  Do thuash ti Intelektual se ishte i biri Josif Pashkos,prokurorit te gjyqeve te pasluftes,qe denoi babane tend dhe gjyshin tim.
  Po eshte e vertete.Po une do te preferoja me mire nje demokraci te udhehequr nga bijte e bllokut,Gramos Pashko,Spartak Ngjela,Arben Myftiu,Vera bBekteshi,Fatos Lubonja,se sa nga zagaret e kazaneve te Bllokut Sali Berisha,Fari Balliu,Besnik Mustafa,,qeniet me pa karakter,ndyresirat servile te pleqve kriminele te bllokut,perfitues te favoreve te bllokut,qe u shnderruan ne anti bllokmene dhe antikomuniste .
  Keto qenie te peshtira,keto funderrina te bllokut i bene varrin demokracise.

  Reply to this comment
 27. Roza December 4, 13:01

  Respekte Profesor,
  Tufa i ngriti skenaret dhe ja doli qellimi I vertete i ballistic. Frikacak si ballistet kerkon strehim asilant ne Europe nje bashkepunetor I fashizmit qe Europa e mbare bota luftoi e derdhi gjak, dha heronj per te shpetuar prej tij. E na del ky fashist kunder luftes antifashiste.

  Reply to this comment
 28. Vasili December 4, 13:38

  Dhe une keshtu besoj:
  Tufa vinte nga nje familje e vuajtur,nga skota kanibale e sevo tarifes dhe pjelles se tij fatos bastarduar ne menyre integrale:ambasador-hajdut(sindromi i like cepanit),xhambas turkoshak i pa skrupull etj.
  Dhe Agron Tufa e felliqi origjinen e vet,duke ju servilosur ndyre nje diktatori primitiv sic ishte Saliu,thjesht,per nje karrige dhe privilegje.
  Del qe ky vend do te pastrohesh dhe shume me teper,nqse dhe ti kanibal dhe klysh kanibali do te zhdukeshe nga ky vend-

  Reply to this comment
 29. Fidel Kastro December 4, 15:41

  Realisht eshte larguar nje qytetar shume i denje i republikes i cili po nxirte ne pah krimet e bolshevikeve shqiptar qysh ne kohen e luftes. Pergjigja per artikull shkruesin eshte kjo: BARKU QE POLLI ATE KOLERE ESHTE ENDE PJELLOR , prandaj Tarifa e te tjere gjejne kurajon e bejne moral.

  Reply to this comment
  • Raul Kastro December 6, 14:39

   Kur ishte lufta e klasave ju pinjollet e ballit thonit, -ore po ckane me ne? ku di une se cka bere babai im?
   Prandaj ju pinjollet e fashizmit dhe te ballit nuk beheni dot demokrate, se jo kolere, po fruth, shyta e cdo gje tjeter ka 80 vite qe me pare bie tek ju..Pyesni veten pse??
   Ju iku Tufa jua la krimet e komunizmit ne mes. Kishit 30 vjet qe prisnit te vinte Tufa qe ti zbardhte ato krime, po ky qelbesire, ky maskara, ky ndyrsire, ky kolere, ky fruth, ky mashtrues, e plot te tjera, e paska bere per te kerkuar azil. Ah more qen e bir qeni, more zuzar Tufa..

   Reply to this comment
 30. intelektuali December 4, 16:23

  demo konfuzi:

  KUSH TE KA VRARE BABANE NUK MUND TE JETE MIKU APO FANSI YT

  Per femijet e perkedhelur te Bllokut mos me shkruaj se me ngrihet barku dhe me vjen per te vjelle, Vera Bekteshi kur bente orgjite e saj e mbante Tak Ngjelen si roje te dera dhe i thonte:

  SE MOS NA SPIUNON TE KICUA?

  Prandaj edhe sapo iku koka e Sadikut burri dipllomat i Enverit e la ne cast Vera Bjonden qe nuk kishte djale qe ta perballonte,

  por:

  Nuk kam deshire te zgjatem me keta karagjoze femije te perkedhelur te Bllokut sidomos me ata qe provuan ne kurriz internimin e Enverit, nje pjese e tyre kur na pa ne te deklasuarit e regjur me sy na kerkoi falje per krimet e prinderve te tyre, ne dallim nga familja Pashko qe nderroi ngjyre dhe perqafoi antikomunizmin ne cast sapo ra Muri i Berlinit dhe e nuhaten se me garden e vjeter enveriste nuk kishim me perspektive. Ne kete kendveshtrim te replikes se nderlikuar duke dashur te futem ne temen e debatit qe eshte:

  A KA VJEDHUR ME PLAGJIATURE AGRON TUFA NE DISERTACIONIN E TIJ?

  Une dua tepergjigjem:

  Kjo nuk i takon Aristotelave apo Pitagorave nga Shqypnia e Rilindjes Enveriste,

  por:

  Keshillit Akademik te Universtitetit ne Sankt Perburg, ku Agron Tufa ka mbrojtur disertacionin e tij me sukses dhe deri tani nga ky Institucion Famoz Rus me histori nga Koha Pjetrit te Madh nuk ka ardhur ne Shqypni ndonje ankimim per plagjiature, apo hajni te prones intelektuale.

  prandaj:

  Une Aristoteleve dhe Pitagorave nga Greqia e Homerit u them:

  MOS U BENI ME FANATIKE SE PAPA

  sepse:

  Si Agron Tufen qe iku ne Zvicer dhe na la shendene kemi ketu akoma Taulant Ballen “Doktor” i shkencave nga Librazhdi, por kemi Moniken e Likes qe Edi Rama e therret si “ Doktoreshe”, por kemi dora vete Bosin e Rilindjes “Doktor” te shkences se bojadisjes me gjithe lukuninine e ministrave dhe deputeteve te tij nga pas

  PO PSE AGRON TUFA E PERDHUNOI SHKENCEN SHQYPTARE?

  Reply to this comment
 31. nje krahasim per te miren e Fatosit December 4, 16:57

  Agron Tufa largohet nga Shqiperia dhe kerkon azil politik ne Zvicer nga kercenimet.
  Ti Fatos Tarifa kapesh duke vjedhur ne Amerike kur ishe zyrtar i shtetit te Shqiperise atje dhe sillesh ketu me pullen e postes se hajdutit ne prapanice.
  Ik o Fatos se jeni shume larg nga njeri-tjetri.

  Reply to this comment
 32. demo December 4, 18:33

  Shkurt Intelektual,Gramoz Pashko te nxorri nga burgu.
  Te gjithe ata qe dolen nga burgjet,dhe ju bashkuan banditeve te Berishes per te perzene Gramoz Pashkon,une i krahasoj me qente e zgjidhur nga zinxhiri,qe kafshojne doren e atij qe i cliroi.

  Reply to this comment
  • H. Etusi December 4, 19:07

   Ama Gramozi na paska qene personi qe urdheroi lirimin e intelekthalerave nga burgu i sigurise se larte? Dhe kjo qelbesire kolaboracioniste ne vend qe t’ja dinte per nder bamiresit, s’po resht duke vjelle vrer kunder tij dhe gjithkujt qe asokohe ishin thjesht sherbetore te sistemit?

   Hmmm. Po me duket pak si kompromentuese kjo pune o demo. Eh i ndjeri Gramoz c’dem fatal i paska bere vetes…

   Reply to this comment
 33. intelektuali December 4, 22:00

  demo enveristi i kamufluar si antikomunist i grekofonit Josit Pashko:

  Ti mund te fyesh dhe te tallesh me intelektualin, kjo tregon kulturen tende te kufizuar dhe te zbulon si spiun te Sigurimit, intelektuali ka pare dhe takuar ne zyrat e migracionit shume kriminele dhe gardian burgu si puna jote qe donin te fshinin nga biografie krimet e tyre, intelektuali ka dale nga burgu ne vitin 1988, nje vit para se te binte Muri i Berlinit, pasi doli nga burgu intelektuali u pajis me pasaporte amerikane sapo mberriti ne Tirane dhe nje ore me vone hypi ne aeroplan per ne Londer dhe me pas ne SHBA, ti si shume i ditur ne pune konspirative mund te pyetesh sigurimsat qe e shoqeruan ne Rinas se ta spjegojne ata me mire historine e intelektualit,

  prandaj:

  HISTORINE CINIKE ME KRIMINELIN GRAMOZ PASHKO, PJELLEN E ELENI DHE JOSIF PASHKO MBAJE PER VETE, TREGOJA KALAMAJVE TE TU PARA GJUMIT TE NATES,

  sepse:

  Nuk ka njeri qe t’i besoje sot Pashkove me baba kriminel dhe nene prostitute qe nuk la djale ne Kombinat pa futur ne krevat dhe qe kallezoi burrin e vet tek Enveri si “Armik te Kllases”, mund t’i besh Rajmonda Bulkut qe ishte nuse e nimfomanes Eleni Pashko qe gjithashtu u be me Sali Berishen duke hedhur lekuren e deles antikomuniste pasi ishte konkubine e preferuar e Mol Kadarese.

  por:

  KJO NUK ESHTE TEMA E DEBATIT

  prandaj:

  Duke pare si “gelon” Shqypnia, plot me spiuna te Enverit, te fshehur dhe ashiqare si ky krimineli BOLJA qe replikon me poshte, une them me nje etike te larte qytetare:

  MIRE BERI AGRON TUFA QE U LARGUA DHE SHPETOI KOKEN DHE FAMILJEN,

  duke:

  Ja lene Zotit me termetet e tij ndeshkimin e krimeve te Enverit dhe te komunizmit ne vendin tone pa fat.

  Reply to this comment
  • YOUTUBE MOISIU December 5, 21:07

   JE BERE QESHARAK O I VETEQUAJTUARI “INTELEKTUALI” HAJDUT AGRON TUFA. NESE YOUTUBE PO HEZITON TE FLASE ME ZE E ME FIGURE ESHTE SE “BOLJA” NUK KA DESHIRE QE BOTA TE SHOHE DERI NE FUND SA I NDYRE E I PESHTIRE JE TI DHE JOTE SHOQE. R. M…..

   Reply to this comment
 34. Protestuesi December 5, 20:28

  Zoterinj te nderuar, me tru dhe me mend!
  Edhe ju te ashtuquajtur zoterinj, realisht pa tru edhe pa mend!
  Zoteria Fatos Tarifa le te jete kushdo: ish ambasador i perfolur, apo sociolog, profesor universiteti, apo akademik, ai me fjalet e mesiperme ka bere scanerin e ketij spurdhiakut, qe mbrohet me fanatizam nga kategoria e fundit e njerezve me bastarde te ketij vendi.
  Funksionar i larte, me page te majme per shpifje e akuza idioteske, per manipulime te dokumenteve, mohues i historise me te lavdishme te popullit shqiptar, qe heronjte, deshmoret dhe udheheqesit legjendare te kesaj beteje fitimtare ne favor te popullit, braktis detyren, ia dorezon karriken (sikur te jete privati i nje kinkalerie nje tjeter bastardi) dhe ia mbath, per te kerkuar azil politik, njelloj si rraca e tij dje, njelloj si mithati, kadriu e bajrakteret e krimit pas L2B.
  Ne kishte nje kauze te drejte ky spurdhjak, le te perballej me palen kundershtare ne gjyq, le te qendronte dhe te bente publike faktet dhe idete e tij, por tregoi si biri i kujt eshte, as me shume dhe as me pak – nje njeri i piste nga mendimet, nga prejardhja, nga veset dhe bemat antikombetare.
  Luften NCL nuk mund ta mohoje askush! Eshte nje fakt i pakundershtueshem, per te cilin flet historia jone kombetare dhe ajo nderkombetare, flasin deshmitaret e gjalle te asaj epopeje dhe dokumentet autentike brenda dhe jashte vendit.
  Zoti Tarifa thote nje te vertete. Te verteten dihet, qe nuk e duan te gjithe.

  Reply to this comment
 35. Arber Iliri December 6, 04:15

  O Tarifa ajo fjala qe bej shaka kur thua se duhet te shkojme ne vendin qe Tufa ka kerkuar azil te ben njesh me Tufen qe akuzon, sepse nese ke vertet dinjitet e integritet duhet qe te shkosh vertet ne vendin ku ai ka kerkuar azil dhe te kerkosh te dale e verteta e se Tufa eshte genjeshtar.sa per Brahon nuk eshte i besueshem qysh kur doli me ate canten e famshme per Ilir meten kur ishte i akuzuar per 700 mije euroshin korupsion.Po u perzjeve me krunde pulat do te hane .
  Me nje fjale ajo bej shaka ti permbys te gjitha.po e leme Brahon ne pune te vet.

  Reply to this comment
 36. Kobe December 6, 15:15

  A ju qifsha gjith Sevot e gjith Tarifat e enverit komunista e bij kafshesh komuniste

  Reply to this comment
 37. zuzare jeni ju December 6, 15:40

  meqe je kaq i ndeshem ti zoti taifa perse nuk keni
  kerku falje viktimave te komunizmit ?
  Se kush jeni ju e cfare perfaqesoni po e shohim cdo dite. Demokacia erdhi vec per ju zuzare !

  Reply to this comment
 38. zuzare jeni ju December 6, 15:47

  Meqe je kaq i ndershem ti zoti tarifa perse nuk keni
  kerku falje viktimave te komunizmit ?
  Se kush jeni ju e cfare perfaqesoni po e shohim cdo dite. Demokacia erdhi vec per ju zuzare !

  Reply to this comment
 39. mohikani December 6, 18:48

  Intelektual.
  You are graet!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim