U nda dje nga jeta, historia e Rexhep Aliajt, i përjashtuari i parë nga PD pak orë pas themelimit. I tha Berishës në miting “si mund të kërkosh ti llogari, ti je një komunist i thekur”

January 13, 2021 16:00

U nda dje nga jeta, historia e Rexhep Aliajt, i përjashtuari i parë nga PD pak orë pas themelimit. I tha Berishës në miting “si mund të kërkosh ti llogari, ti je një komunist i thekur”

Përjashtimet nga partitë, ndarjet, fraksionet, etj pas dhjetorit ‘90, kanë qenë të shumta, shpesh anektodike për nga rrethanat.

Por “përjashtimi i parë” ua kalon gjithë të tjerëve. Ka ndodhur “live” që në orët e para të PD-së, në tribunën e “heronjve” të dhjetorit, ku shkëlqente Berisha.

Ish-truproja e tij Izet Haxhia e rrëfen episodin në një nga intervistat e tij në DITA për ngjarjet e dhjetorit 90.

I përjashtuari i parë ishte piktori dhe skenografi i njohur Rexhep Aliaj, i cili u nda dje nga jeta (lexo KËTU)

“Ka qenë piktori Rexhep Aliaj dhe arsyeja e përjashtimit ishte se doli dhe foli në tribunën e mitingut të parë të PD-së me 15 dhjetor pa qenë në protokoll. Berisha i kërkoi llogari dhe Rexhepi iu kthye se “kush je ti që po kërkon llogari. Ti je një komunist i thekur”. Berisha i tha je i përjashtuar nga PD-ja, edhe pse nuk ishte bërë akoma kryetar i saj. Rexhepi i futi një të sharë dhe u largua…” – tregon Haxhia.

Ai rrëfen se si Berisha instruktoi gjithë folësit e asaj dite që të zbusnin tonet dhe sidomos të hiqnin nga fjalimet e tyre termin “opozitë”.

Por… e përdori vetë atë.

“Të nesërmen e legalizimit më 15 dhjetor u mbajt mitingu i parë i PD-së së sapokrijuar. Përpara mitingut u caktua se kush do të dilte në tribunë dhe kush do mbante fjalime.

U vendos që në fjalimet që do mbaheshin të mos goditej regjimi se mos na zemërohej partia mëmë. Aq të buta ishin fjalimet sa as fjala opozitë u tha që të mos përmendej. Berisha e hoqi nga fjalimi i Azemit këtë fjalë, por çfarë të dëgjojmë! Berisha në fjalën e tij përmendi disa herë fjalën opozitë.

Azemi u nxeh shumë pas kësaj me Berishën. Kjo tregonte se Berisha do të ishte një hap përpara gjithmonë me të tjerët në PD. Ishte hera e parë që po ua fuste, por jo e fundit…” – tregon Haxhia në DITA.

Pjesa I e intervistës mund të lexohet KËTU

Pjesa II mund të lexohet KËTU

 

—–

©Copyright Gazeta DITA

Artikulli më sipër dhe artikujt e lidhur me link janë ekskluzivë të Gazetës DITA; gëzojnë të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”. Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar DITA dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

 

b.m. / dita

 

January 13, 2021 16:00
Komento

43 Komente

 1. Z/Kallami December 5, 15:10

  Fiksacioni!
  Kapaciteti i trunit te pardesyve te bardha.
  Nji parti e fiksuar ne pardesyt e bardha imagjonon perspektiven e ndryshimeve te botes Shqiptare per perparim e mireqenje.

  Reply to this comment
  • lom deliu December 5, 18:19

   kujds nga kallami Zef se edhe heroi legjendar Ed Rama ne foton me Saliun eshte me te bakrdhe.
   ato ishin me te mirat atehere. ata qe dihet sot se ishin spiuna nuk kishin te tilla

   Reply to this comment
   • palloqja i pd January 13, 18:07

    @lom deliu largoje jastekun e gurit se eshte 2021 dhe jo 1990 kur komunisti sali la teseren e partis punes u be 24 karat demokrat i ciu nene shqiperis dhe akoma po kerkon gjak

    Reply to this comment
 2. Z/Kallami December 5, 15:31

  Na falni per komentin persa ma siper por edhe ashtu qendron.
  Pardesyt e bardha paskeshin kene porosi e sigurimit te shtetit per te dalluar dhite nga dhent.Origjinal si ajo skena ne filmin e luajtur per heroin Pal Melyshin qe ku te dilte zani i Tije te goditeshin sigurimsat per te eleminuar Palin.

  Reply to this comment
 3. shqiptari December 5, 16:07

  e kaluame dhe nje poshteris nga 90 e ketej dhe kjo poshtersi ishte fatale per kete kombe dhe rini e mereni me ate qe iku ore duhete mare me te sotemen dhe te nesermen se po gatuhet nje poshtersi me e madhe mjere kete vende cfre poshtersie po i gatuhet prandaje te luftojme ta ndalojme o njereznese duame te jetojme dhe ne shqiptaret si popujte europjane e demokratike ne jetene e mbrekullueshme qe kure dalime nga kufijte shqip
  tare i shohime dhe i jetojme dhe ketu ne shqiperi nuk ka shanse te ti shohime e jetojme

  Reply to this comment
 4. Mark uk December 5, 16:25

  Edhe ktu e tregon vehten se kush jeni.Te ishe burre derisa ishje ne mbrojtje te tij pse nuk ragove kur e shan Berishen sipas jush,jo si shoqrues po te pakten si tropojan.Ktu pa dashje tregoni pabesin tuaj qe ju karakterizon.

  Reply to this comment
  • XHUNGLA December 5, 17:01

   Foli sërisht derri i pyllit Viçidolas , Marku , për të justifikuar pagën ditore,, se po nuk lehu ,nuk ka të hajë . Ç’të bëjë i mjeri , invalid nga truri, i vjen era e kërmës nga larg , mezi ka mundur të mësojë disa shkronja të alfabetit,që në kohën e xhaxhit , mos ia vini re…,se helbete ….kafshë është .

   Reply to this comment
  • floriri i Bençes December 12, 15:32

   Ja dhe ushtari i Saliut, Mark Bolja, do ta shmange vemendjen e komentuesve nga Saliu tek Izeti. Vazhdo punen Bole, se duhet me mbajt familjen edhe me helmin e gjarperit Sali.

   Reply to this comment
 5. demo December 5, 16:42

  Piktori duhet te jete ai ne qoshe pa pardesy te bardhe,sepse nuk ishte ne protokoll.Meksin e kane futur ne nje thes si pardesy e bardhe,si kalli misri me mustaqe.

  Reply to this comment
 6. Astriti December 5, 16:53

  Me kujtohet nje deklarim ne TV i Liljana Hoxhes, nuses se djalit te Nexhmijes. Ajo tha : Ed Rama u programua nga Ramizi e Nexhmija per te vajtur djathtas ne dhjetor-90. Por ja zuri vendin Berisha ne PD dhe iku prej andej!

  Reply to this comment
  • Arturi December 6, 00:45

   Po more Astrit leshi, edhe Serbia e kishte programuar Sali Berishovicin te rrinte gjate ne kryeministri, por e zbythi Edi!

   Reply to this comment
 7. Mark uk December 5, 18:20

  XHUNGLA:Kafsh tu baft ai qe ju vesh rrobat ne mengjes.Se cfar perfaqsoni u tregon nicku qe keni vene.Une kam mbi 20 vite qe jetoj jasht e nuk sidhem si puna jote duke u servilosur per nje dhjetmij lekesh o militaruci me kater klas e qe dikur sekretar sot i shkon mbrapa dhive atje ne mal.

  Reply to this comment
  • ben tironci December 6, 05:09

   Mark un kam nja 11 vjet me teper se ty por kur beson akoma apo mbron Sali shpellarin komunist jo i thekur por i percelluar nga Dulla smundem te kuptoj perse e mbron kete monster , pervete sjam as i majt as i djathte sepse ke ne ka vetem hajduter ish komunist

   Reply to this comment
  • korçari December 13, 10:10

   O Mark UKU po dhe me 20 vjet qe jeton jashte dhe nuk ke vene mend se si funksionon shteti demokratik ,kuptohet se çfare zhvillimi mendor ke kur nuk te eshte futur asgje ne koke me mire debato me mushkat se ke te njejten koke

   Reply to this comment
 8. i ri December 5, 18:21

  Nga dhjetori në dhjetor ,mësojmë histori të reja ,me pardesy të bardha ,e me punë të pista e vepra të zeza,,! PUNË PLEHËRASH.

  Reply to this comment
 9. . December 5, 18:26

  Jo, Jo, Jo *******************************************************

  Mos u genjeni o popull,

  se kY “REVOLUCIONI” i 2015-tes emer qe i ve ky shal-thate per t’u mbrojtur dhe shpetuar “DREJTESISE” bashke me Sali Bishen.

  Ky “REVOLUCION”,

  behet per te kthyer SHQIPERINE ne shtet “RRUMPALLE” ku gjithcka te

  vidhet perseri.

  Jo, Jo. Jo **********************************************************

  Reply to this comment
 10. maks December 5, 18:29

  kata jan njerezit me pardesy te qelbura qe e pacin mallkimin e popullit brez pas brezi

  Reply to this comment
  • Shefqet Cela June 5, 10:26

   Një ish PD – ist i flaktë, i përjashtuar dhe rrahur me të tjerët nga banda e Saliut shkroi një varg lapidar:
   HËNGRËM MUT,
   DESHËM LIRI…..

   Reply to this comment
 11. . December 5, 18:47

  *****************************************************

  Cfare koincidence:

  “REVOLUCIN” ne 2015-ten po bejne vetem “xhihadistet” me ISIS ne krye ….

  “REVOLUCION” ne 2015-ten kerkon sot “CETA PD” me Lul – Sal Bisha ne krye ….

  ******************************************************

  Reply to this comment
 12. sapa December 6, 08:40

  Mendoj se te diskutosh mbi njerezit se sa komuniste kane qene atehere dhe kete ta perdoresh sot si fakt kunder tyre nuk ja vlen.Keshtu ishte sistemi dhe ai ju ndryshoj mentalitetin njerezve por edhe shume kush prej komunisteve kane qene njerez te paster dhe te mire ashtu sic ka pasur edhe te poshter nga natyra ashtu sic jane edhe sot.Mendoj se politikes se sotme i intereson qe njerezit te merren me te kaluaren per te terhequr vemendjen e poshtersive qe bo bejne sot qofshin te ashtuquajturit te djathte ose te majte.Te mbrosh me fanatizem te djathtet ose te majtet sic bejne disa nuk i sherben interesave te ketij populli.Tani ngrihen njerezit dhe sulmojne Saliun si komunist kur dihet qe te gjithe i sherbyen komunizmit pa perjashtim.Kujt i sherben kjo propagande?Braces?PS?Eshte kjo propagana e PS per te dobesuar Saliun dhe PD?I intereson kjo popullit?Populli do nga kjo shumice qe drejton vendin qe te poshterit qe kane demtuar kete vend qofshin Salinj qofshin Fatosa apo Meta te dalin para gjygjit dhe te denohen neqoftese kane demtuar shtetin.Pse nuk e ben PS kete gje?A e ka shumicen?A beri Saliu cfare deshi kur kishte shumicen qeverisese?Pse nuk e ben ky i sotmi kur ka te njejtat arme ne duar si paraardhesi?atehere cdo njeriu qytetar i ketij vendi e kupton se keta jane te perlyer pa perjashtim te djathte dhe te majte dhe kur je i perlyer llap nate e dite,shan kundershtarin ne parlament e kudo por nuk e denon sepse nuk ke te drejte morale ta besh kete se je njesoj si kundershtari sepse e di qe neser kur te vije ai ne pushtet te le ne qetesi edhe ty sepse edhe ti e le ne qetesi ate.Prabdaj te jesh militant sot eshte gjeja me e felliqur dhe me antishqiptare.

  Reply to this comment
 13. Adih December 12, 15:11

  Kur u be pjuralizmi i thencin ne Shqiperi , ndodhesha jashte vendit …Me besoni ,kur mesova se Aleksander Meksi ,u be Kryeminister dhe ish sekretari i PPSH Berisha u be president ( fatkeqesia me e madhe ne te gjithe historine e politikes shqiptare ),me erdhi nje ndjenje frike ,arsyeja ishte se ne kohen ,e komunizmit kisha share komunizmin mbare e prape me Meksin . Mu kujtua ,.Leka sic e therisnja ne ate kohe , ai vetem me degjonte ,por as edhe nje here nuk shante rregjimin e diktat….Me kujtohet rreth vitit 78 a 1979 ,hyri ,si kandidat Partie i PPSH , ne mos gaboj filloi stazhin ne uzine te traktoreve . Me kujtohet kur me ton te larte ,e i prere i fola ,cte duhet ty mor leka qe i qurravitesh PPSH ? ,Je nga nje familje e mire qytetare ,dhe shko e ik ne biblioteken kambetare ,ku ai e frekuetonte ne ate kohe rregullisht .Kemi qene budallenj , kurre nuk e besoja qe Leka te ishte njeri i ….??? Megjithe se i jam mirenjohes ,ku nuk me spiunoi..Kete muhabet pa kompromis tulle ne koke , ja kam thene te shoqes Dhurates se Lekes ,ne kohen kur ai ishte kryemin, ajo ishte e pa fajeshme ,por nuk i erdhi mire per te shoqin ne ato momente mbi pardeyte e bardha te PPSH:.Si e shikon o Leka Meksi vehten me pardesy te bardhe sot , si vazhduesit e vijes te pa lekunder te PPSH ,ku hyre per te keq ne histori ,si Saliu ,Azemi ,e Edi Rama sot e me radhe .. . Nuk te vjen turp per lojen e piset te kalit te trojes qe bete, mbi kete popull te mjere e te vuajtur ,qe nga 1945 e deri me sot ……

  Reply to this comment
 14. H December 12, 15:13

  Punë malokësh-gjellë qensh.

  Reply to this comment
 15. Mazllum Kadaifi June 5, 15:10

  Shikoni pardesy bardhet e Ramiz Alise .Te komanduar prej hundesh nga shefi i tyre Ramiz Ali .Urdhri karshi sigurimsave ,dhe policise sekrete te diktatures ishte pardesy bardhet jane tanet ,mos i trazoni i lini tna shajne sa i mban pragu ,bile ata qe na shajne me shume , kane kryer me se mire porosite tona e te komitetit qendror te PPSH ,por shembni shpartalloni ato persona qe jane pa pardesy te bardha,se sjane dora e jone .Sa turp per keta tradhetare te popullit ,kunder demokracise te vertete dhe shkuarjes te shkaterimit total te shqiperise ,si ekonomikisht , dekradim sociale , rrembimit te dinjitetit me dhune ,shkaterimit total te drejtesise me tre mujorshat e plepave ,shkaterimin e dijes ,duke shitur diplloma ne univeristet private ,rritjes se korrupsionit ,ne formen e bombes atomike ,ku sot eshte defakto ,nuk eshte kollaj ,keto qe prishen dhe i shuruan ne fytyre shokut Enver (bustit )do ti shtrime barkas me korrupsionin tone dhe nga ana tjeter ju bijte tane me pardesy te bardha ,do fitoni para se ju duhen , perdhunimin e pronareve ,i mirni per vehten tuaj ajken e bregdetit ,ju o pardesy bardhe ,parate do ngelen ne duart tona dhe ai qe ka parane do drejtoje politiken ,shtetin , pronareve i beni zbor me gjykatat qe do i caktoni ,e lista eshte e gjate .Gazeta e nderuar DITA , ben mire qe jep keta pardesy bardhet , me ze e me figure .Keta koha do i hedhi ne koshe te plehrave , sic e shohim dhe e prekim ne shqiptaret e ndershem sot ,qe na dhimbset vatani , , si me anti shqiptaret tradhetare ,ne te gjithe vitet e ekzistences se shtetit shqiptar .Turp per to ,por edhe faj per ne te ndershmit qe genjehemi per nje kilo miell ,para kutive te votimit ????

  Reply to this comment
 16. tomorraku June 5, 19:20

  Partite e krijuara mbas viteve “90 ishin parti kryetaresh dhe jo parti qe perfaqesonin interesa te shtresave te caktuara te popullates!

  Reply to this comment
 17. edi June 6, 07:33

  Po partia para 90 o tomorraku çfar partie ishte ?

  Reply to this comment
 18. Dhimbia e madhe popull. June 6, 21:19

  Komentuesi *edi*..po të përgjigjem unë për *tomorrakun*..
  Para 90tës a me mirë;1985sës,*ishte PARTI e POPULLIT për POPULLIN.* sa *Mazllëm Kadaifit*-faleminderit… sa Gazetës DITA.s na sjell.
  *Dhimbia e madhe popull *

  Reply to this comment
  • zhaku i pamposhtur January 13, 17:46

   Jo mor zotni se ppsh nuk ishte parti për popullin por ishte furriku i diktaturës. .qoftëlargu enver dhe nomenklatura natyrisht që flisnin në emër të popullit por populli nuk dinte gjë veç. .ppsh i bëri dhuratë këtij populli vetëm frikën mesjetare fukarallikun e thellë dhe zymtësinë e jetës. .këta që sot hiqen si ‘rilindas’ janë pasardhës të ppsh së qoftëlargut. .gjithashtu edhe sali berisha me të tijët .lufta e klasave vazhdon sepse ata kanë frikë se mos ua merr pushtetin një forcë e re dhe i çon në burg të gjithë këta që kanë abuzuar këto 30 vjetët e fundit

   Reply to this comment
 19. Lasgushi December 20, 05:43

  Cfare karagjoz,e karagjozesh.Te mendosh qe ka shqiptare qe votojne akoma per te dhe sozite e ti.Te te.vije turp nga.vetja qe te quajne shqiptar.

  Reply to this comment
 20. Universi shprsa ime December 20, 06:45

  Mos ju rent shpirti ne paqe deri shtat breza

  Reply to this comment
 21. Edi December 20, 08:44

  E mor dhimbja e madhe e “popullit ” besoj se duhet te kesh qene ndonje drejtues dhe ti ne ate koh sepse vetem per popullin nuk ishte ajo parti. Nuk e di nese ti ben pjese ne popull por se besoj sepse populli qe e vuajti kohen e asaj partie po te ishte i lumtur (‘si ti)nuk u ngrinte kunder saj dhe nuk merte rruget e botes.

  Reply to this comment
 22. Filoeuropiani December 20, 09:52

  Berisha nuk ishte nje hap para prej kesaj copeze historie teatrale por sepse aty e kishin caktuar. Kush dilte nga rreshti me pretendimin te kalonte perpara pesonte te njejtin trajtim si ata te grupeve antiparti. Te gjithe perfshi dhe Izetin e dinin se cfare “pjese” po luanin. Saliu forconte pushtetin prej sterkmbeshave qe keta i vinin njeri-tjetrit derisa nje dite e pane qe ai u shnderrua ne perbindesh. Saliu kopjoi Enverin ne cdo hap. Ka pune deri ne zhberjen e pushtetit te tij te cilin e mban me dosje, shantazhime e vrasje.

  Reply to this comment
 23. TemO December 20, 11:31

  DITA:Saliu në 30 vite ka ecur dhe po ecën sipas SKENARIT TË UDB.
  1-Të shante Ai i pari Komunizmin ndonse kish qenë komunist i vijës së ashpër..
  2-Ta shprehte Ai i pari fjalën OPOZITË..të mësuar nga agjenti Ramiz Alia.
  3-Të bëhej Ai kryetar i PD,PRESIDENT,K/MINISTËR…dhe të bënte çfar i impononte padroni UDB,KGB,ASFALISË..etj,si agjent i shumfisht në të 4 kontinentet e Botës.
  -Tashmë nuk ka zot ta zhbëjë Berishën dhe Berishizmin si frymë terroriste,përçarse,vrastare…për ta izoluarë Shqiptarizmën nga Europa,e cila pengon hapjen e negociatave sipas KINOSHQUPIT.
  -” Zgjuarësia ” e S.Berishës me diktim agjenturor ishte të kapte DREJTËSINË DHE MEDJET 100 % NË SHQIPËRI.Dhe këtë e arriti që në 92 me plepistet dhe pas 2005 kapi 100 % medjet,ku E.Rama edhe “Zërin e Popullit”e shkriu.
  -Tashmë E.Rama ti bjerë fyellit sipas muzikës Berishiste,ku nëse Salizmi fiton në 25 prill do të përfundoi si Fatos Nano.
  -Teoria e Ramës se ne nuk jemi si Saliu…e ka lënë mëndja në vitin 1990.Në këtë sistem horrash në shqipëri do të fitoi më i forti dhe jo më i mënçmi.Sb,Im,Lb..nuk mund të lejojnë tu sekuestrohet pasuria e tyre e vënë me djersen e prapanicës.
  -FLM DITA

  Reply to this comment
 24. Shefqet Cela December 20, 19:37

  Dikush, ish eksponent financjar në R.D. më ka treguar që një nga të përjashtuarit e parë në PD shkroi një epitaf:
  HËNGRËM MUT.
  DESHËM LIRI…
  Mos është ky person?

  Reply to this comment
  • redaktori January 13, 18:04

   O Ceto matufi, epitafi shkruhet mbi varr. Personi ne fjale ka vdekur sot. O zot, kaq budallenj ju rilindjotet xhanem?

   Reply to this comment
 25. NGUSHELLIME FAMILJES January 13, 16:45

  U prehte na Paqe.

  Po ikin gjithe Artistet Idealistet e ngelen qelbsit e Lalzit
  fytyrat me te urryera e me Fallso te Shoqerise Shqiptare.

  Eh…Sekur te kishte Zote !!!

  Reply to this comment
 26. Paul Tedeschini January 13, 17:34

  Paska kene i marre ky piktori Rexhep Aliaj.
  Pse çka pritete ky qe mbas 50 vjet diktature komuniste te kishte demokrat europian?

  Reply to this comment
 27. Perrallat me Izet - Skenari e Regjia nga Fatos Klosi January 13, 17:42

  Ore se mire bete qe e kujtuat –
  Pse nuk del ne gjygj ky ish-i truproje Izet Haxhia tok me ate avokatin e tij nga pas Idajet B…qirin, ai qe dikur e ka paditur se i ka zbutur kurrizin? Apo nuk i meson dot permendesh ato tregimet e Fatos Klosit qe ti recitoje ne sallen e gjygjit

  Reply to this comment
 28. Erdogan January 14, 01:55

  Berisha si komunist nuk mund te hapte Dosjet qe do te ishte hapi i pare i nje Sistemi Demokrate dhe nje Nderim per krimet e komunisteve.
  Po ashtu edhe Nano,Rama,Meta jane kelyshe te Enverit.
  Nuk ka faj Berisha se te gjithe nje turi kane.
  Berisha e futi Shqiperine me nje histori dhe Identitet Evropiane ne Organizaten Islamike,te tjeret cfare beren?
  Kjo tregon qe Arnautia nuk eshte thjesht nje popull i quajture “shqiptare myslimane” por shume me teper.
  Prezenca e mijera Xhamijave,Medreseve,Shkollave turke tregojne se keta qe luftuan per Turqine nuk hoqen dore nga Babai i tyre Sulltani dhe luften kunder Arvanitasve,Epiroteve,Grekeve.
  Ndarja e Shqiperise me pushtuesit turq dhe krimet e Saj 500 vjecare duhej te ishte nje Nderim,Respekt,Dinjitet per Atdheun e Kastriotit.
  Pretendimi se Turqia eshte “Strategjike” gjoja kunder pretendimeve Greke eshte mashtrim dhe hipokrizi.
  Kush mohon prezencen Greke Bizantine 1100 vjecare para Osmaneve ketu?
  Vetem hipokritet Islamike te ashtuquajture Arnaute qe hiqen “Vellezer” me Epirotet Greke te Pirros dhe Kastriotit.
  Kjo duket nga ndertimi i qindra istitucioneve turke si Xhamijat,Medreset,Skoliot turke etj kur ne vend te kerkonin Nje Falje te Madhe se bashkepunuan me Osmanet por edhe luftuan ata Patriote Epirote qe nuk u turqizuan.

  Reply to this comment
 29. edi January 14, 08:29

  Sikur te kishte zot dhe ti qe i lutesh nuk do ishe gjalle duke komentuar se dashje pa dashje nuk je njeri i drejte kur flet keq vetem per nje krah sikur keta qe ti mbron ose nuk i permend po na bejne te ndihemi rehat si ne shtepine tone,kur skemi asnje siguri qe do ja dalim ti gezojme ,kur i “nderuari “KM i ben ligjet si te doje, ta mer token e shtepine kur te doje,.Ne keta 30 vjet nuk kemi pare gje tjeter vetem se nje diktature te nje forme tjeter,ku kryetaret nderrohen por linja eshte e njejte,ku ne mbetemi gjithmone te diskretituar ,te vjedhur e te kercenuar nga keta maskarenj qe kane shtuar e shtojn partite qe te na mbushin mendjen se jemi ne demokraci.

  Reply to this comment
 30. salih berisha [Tatoo mbi Cazzon Albanez ] January 14, 09:48

  Sadisti i Demokracise ShQyptare .

  Monster imorale ,nji Psikopat/Sociopat / sadist i frustruar
  seksualisht , impotent prej moshes 36- vjec( Dosja Komuniste )

  Muti Toxik ne deren e Shqiperise .

  Frankensteini qe krijoj Bota e Civilizuar per te Experimentuar me popullin shqiptare

  te cilit i diktoheshin Metoda Sadiste ( nga Miqte Aleate ne dukje te Shqiperise – ” Miqte e Karit Allbanez) 🙁

  metoda dhune te gjithaneshme terrori Psiqiko-Fizik,
  qellimi TraumaKolektive e shoqerise , Devijimi seksual
  nepermjet traumes mentale ,
  e cila shpesh here shkarkohet ne Organet e Trupit
  si pasoje ,
  Semundje te Keqia Kancere te panjohura me pare ne
  popullin shqiptare !
  Trauma psiqike te cilat tentojne vec te tjerash,
  Devijime Seksuale ne shoqeri, arritur nga
  demoralizimi
  dhuna
  degjenerimi gjithckaje
  shplarje truri
  coroditje
  zhurm konflikte

  duke i afruar shoqerise shqiptare Vlerat e nji Shoqerie Moderrne Demokratike ,
  si Pederasto & Lesbike nji Kulture pra Homoseksuale,
  ardhur e zhvilluar ne shekullin e19-t ne Europe nga Helenet ,
  mbasi zhduku cdo Vlere te shoqerise Shqiptare .

  ( PsikoSociologet miqe sidomos ata Francez etj Miqe te Shqiperise ishin keshilltaret kryesore te Frankensteinit
  te Vicidolit me te cilin u punua njesoj si me Sadam-in dhe Gadafi-n )

  Komenti ka vlere vetem per Doktoret Psiko e Sociologe
  natyrishte, per te pasur nji pasqyre me te qarte cka ndodhur e vazhdon te ndodhe me ate popull te traumatizuar kto 30- vjete.

  Konkluzioni aniitik :

  [ Asnji Figure Politike i vene ne Krye te Shqiptareve ne Histori,
  nuk Perdhosi si nji Funderine Njerezore ,

  Vlerat/ Kulturen/Ndjenjat & Mendimin e Shoqerise Shqiptare si
  Sadisti (salih rrahman berisha) ]

  Reply to this comment
 31. Buda January 14, 14:27

  Rexep Alia nuk ishte politikan, por nje artist i vertete, idealist, qe e ruajti deri ne fund te jetes karakterin e tij te pavarur, Ai do te mbetet skenografisti historik qe pas Edi Hiles hodhi themelet e skenografise se programeve televizive ne TVSH dhe iu perkushtua tere jeten pasionit te tij-piktures murale. Lindi me nder, jetoi me nder dhe u largua i nderuar nga kjo jete, ku te tere jemi te perkohshem.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim