“U!?” I përmendin “Vorio Epirin”, reagimi epik i Enver Hoxhës në 1983

November 11, 2018 16:14

“U!?” I përmendin “Vorio Epirin”, reagimi epik i Enver Hoxhës në 1983

Sot kur ndodhin trazime si ai i Bularatit, për të cilin çdo shqiptar ndihet keq, mendja shkon tek diktatura.

Si mund të tingëllonte termi Vorio-Epir mes zyrtarëve komunistë dhe si përpiqej Greqia të shënonte një precedent më 1983 përmes një letre dërguar qeverisë shqiptare të kohës?

Ky dokument botuar sot nga DITA është shkëputur nga procesverbali i mbledhjes se sekretariatit të Komitetit Qendror i datës 16 dhjetor 1983.

Ndër shumë çështje, kryesisht të ekonomisë së Shqipërisë por edhe të politikës ndërkombëtare, të pranishmit në këtë mbledhje, Enver Hoxha, Ramiz Alia, Lenka Çuko dhe Vangjel Çërrava, kanë diskutuar edhe për një varg çështjesh diplomatike e historike.

Duke u nisur nga një letër dërguar nga Athina për verifikimin e një personi në Himarë, duke e cilësuar me termin Vorio-Epir, nisin diskutimet rreth marrëdhënieve të vështira me grekët.

Enver Hoxha kalon deri në cilësime si “të paturpshëm” dhe ngre akuza se pas kësaj teze fshihej kleri i kishës ortodokse greke.

SHOKU RAMIZ ALIA: Sot apo dje, shoku Enver, ambasada greke i kishte dërguar Ministrisë sonë të Punëve të Jashtme një letër nga Athina me anën e së cilës kërkonte disa të dhëna, njëfarë notifikimi për një person nga Himara, nga “krahina e Vorio-Epirit”.

SHOKU ENVER HOXHA: U!?

SHOKU RAMIZ ALIA: Shokët e Ministrisë ia kishin bërë mirë. Një t’ia kthyer notën mbrapsht pa i bërë asnjë përgjigje vetëm duke u vënë në dukje se një emërtim i tillë nuk ekziston në Republikën Popullore Socialiste të Shqipërisë.

SHOKU ENVER HOXHA: Në rregull. Janë të paturpshëm fare këta grekët.

SHOKU RAMIZ ALIA: Duket ata duan të krijojnë precedentë, duke menduar se po na kaloi njëherë miu nën mjekër dhe pastaj bëhet rrugë.

SHOKU ENVER HOXHA: Dhe pastaj “festojmë çlirimin e Korçës nëpër kisha”.

SHOKU RAMIZ ALIA: Del qartë, shoku Enver, se pjesa më reaksionare e përkrahësve të çështjes së Vorio-Epirit, është kleri i kishës. Zaten kleri grek gjithnjë i tillë ka qenë. Ai gjithnjë ka pasur në Greqi një pozitë sui generis. Atje edhe presidenti i republikës betimin përpara dhespotit e bën. Shteti grek nuk është laik dhe kisha në këtë vend ka pushtet shtetëror.

Ose të marrim një fakt tjetër, atë të artikullit që bëmë ne kundër vizitës së peshkopit Serafin në Serbi. Kjo do të thotë që ai ka pushtet në Greqi.

Ja sikur të na shanin ne Dom Ernest Çobën në kohën tonë, punë e madhe, as që do t’ia vinim veshin një ngjarje të tillë.

SHOKU ENVER HOXHA: More, ma kujtove Dom Ernest Çobën që edhe agjent u bë, po nuk mbaj mend vdiq apo si përfundoi çështja e tij?

SHOKU RAMIZ ALIA: Kur u zhdukën institucionet fetare, ai u bë bahçevan në komunale, ku punoi deri sa doli në pension. Pastaj vdiq.

k.a. / dita

 

 

November 11, 2018 16:14
Komento

28 Komente

 1. Perkthyesi November 11, 16:52

  Interesant eshte fakti qe Enver Hoxha ka folur gjere e gjate per Kosoven, duke e mbrojtur ate me te gjitha mundesite qe pati, ndersa ceshtjen Came nuk e ka permendur asnjehere………Si shpjegohet valle?

  Reply to this comment
  • Nje grek me pak, nje bastard me pak November 11, 17:11

   Shpjegohet me injorancen tende. Ose je nga ata qe paguhen per te ngrene mut neper forumet e mediave ( te paguara) dhqiptare.

   Reply to this comment
   • Perkthyesi November 12, 09:58

    Nje grek me pak, nje bastard me pak, do besh mire, dhe jam i bindur se do e besh, shko ha te pegerat e Haureve te Avgjise, sic e keni zakon! Dukesh qe jeni nje injorant funksional! Ju meshiroj, por nuk keni me kohe per tu ringritur!

    Reply to this comment
 2. kjo po, quhet politike!! November 11, 16:57

  Një t’ia kthyer notën mbrapsht pa i bërë asnjë përgjigje vetëm duke u vënë në dukje se një emërtim i tillë nuk ekziston në Republikën Popullore Socialiste të Shqipërisë.

  ✔✔✔

  Reply to this comment
 3. mirel November 11, 17:03

  Hajed Enver Hoxha, me nje te shryre te qurreve i mbaronte punet me greket, ndersa Ramutit ja shkelin sovranitetin dhe thote “do mendohem mire ti le ta bejne prape apo jo”.
  Akuzen e pare klerit ortodoks, ketu Janullatos u be kryetar i ortodoksise shqiptare. Kane shpallur jo vetem Korcen mitropolitet por dhe Tiranen. Janulla u be nenshtetas, ndersa Ramuti pagezoi te birin si qen i ndyre greku qe eshte,
  Flamuj greke valeviten ne Vorio Epir, Rama ul flamurin shqiptar ne Tirane, se e paskesh vene Berisha dmth,
  Dhe shqiptaret urrejne me shume Berishen sesa greket,
  Shqiptareve u vret me shume syte shqiponja se sa flamujt greke, apo flamurin serb ne stadiumin e Shkodres. Dhe e quajne veten patriote, por jo maskarenj.
  Kryeministri Rama atehere kur i duhej te bente patriotin anashkalonte teresisht cesthjen e Kosoves ne bisedimet me Vucic, duke i dhene statusin e moderatorit te Serbise, dhe duke i falur tregun shqiptar, ndersa atehere kur nuk duhet ta bente, nacionalistin maskara, bente deklarata pavaresie per Kosoven. Ne asnje rast Rama nuk ka bere ndonje proteste ne BE per te bllokuar anetaresimin e Serbise nese ajo nuk njeh Kosoven. Rama gjithe bisedimet me serbet i ka bere sikur Kosova nuk ekziston fare.
  Ne asnje rast Rama nuk u pergjigj me nota zyrtare per ceshtjen came, por beri sikur e permendi, dhe pranoi bisedimet me greket duke e lene jashte cdo lloj diskutimi ceshtjen came, ne vend te kesaj duke lene per tema diskutimi vetem Vorio Epirin, detin dhe kockat greke. Ic, po Habili i themi ne nga Vlora.
  E dini historine e Habilit? Takohen dy bashkefshatare te larguar. Njeri sapo ishte kthyer nga fshati dhe tjetri i kerkon te dije cbehej ne fshat, Hic mo asgje e re, po vetem Habili vdiq. ..qe ishte babai i bashkebiseduesit.
  Dhe puna jone, po vdes Shqiperia, dhe Arben Duka ben poezi me BEne,,,keni pare vemje te tilla?
  Burri kur humb kurajon per te thene te verteten, behet me i ndyre se kurvat.

  Reply to this comment
  • qytetar November 12, 09:58

   O Mirel sa te shkurter e ke memorin duket qe je me amnezi lokale te trurit qe ty te mungon.Ore legen pd-ist po a nuk ishte ai spiuni ortodoks serbo-ruso-grek Saliu i sheqeres qe e pruri Janullatosin ne shqiperi .Ptu faqezinj e tradhetare te kombit

   Reply to this comment
 4. demo November 11, 17:08

  Po cfare epik?A beri ndonje note proteste?A i mori dropullitet per bythe ti dergonte andej nga kishin ardhur?Dhe te vendoste camet ne Dropull.Koke per koke.,
  Jo na i beri camet Cifute,banakjere,kamariere,shites,magazinjere,hajdute me licence dhe tani,qe kane pushtuar tregtine s`u bie nder mend per Camerine.U ikte Allishverishi cameve,te dilnin te prisnin ata autobuza me flamuj greke ne Bularat qe felliqen gjithe Shqiperine.Cfara ju kane bere?Une do t`jua tregoj se cfare ju kane bere ne shtepite tuaja ne Cameri?Nga kush keni frike?Per cfare eshte ay Idriz frikacaku aty?Nuk kishin Camet 2 mije leke te vinin me autobuza ne Bularat me flamuj kuq e zi?
  Paska bere U! Nuk paska bere Muuu?

  Reply to this comment
  • qytetar November 12, 10:01

   O Mirel sa te shkurter e ke memorin duket qe je me amnezi lokale te trurit qe ty te mungon.Ore legen pd-ist po a nuk ishte ai spiuni ortodoks serbo-ruso-grek Saliu i sheqeres qe e pruri Janullatosin ne shqiperi .Ptu faqezinj e tradhetare te kombit
   Demo amplifikatori injorant nr-2 i pd-s tradhetare.Aman boto nje liber qe enver hoxha duhej te hiqte minoritaret dhe ne vend te tyre te vinte camet.Je kokrra e idiotit.Do tu themi atyre idioteve te pd-s qe te japin pac e pilaf cdo mengjes te te largojne nga puna se pos shkrimit e kendimit ti nuk ke aftesine e duhur per te menduar e gjykuar

   Reply to this comment
 5. Vraponi burra se s'ka me prit November 11, 17:18

  Vini re mire shikimin depertues politik te Enver Hoxhes.
  Menjehere sapo degjon per kete note te Ministrise se jashtme greke (qe ministri i Jashtem Reiz Malilja, me te drejte, nuk e pranoi por ua ktheu mbrapsht ose u perplasi ne fytyte), Enveri pa ne kete note doren tinzare dhe kriminale (dora qe bekoi therrjen e 200 hormoviteve nga ushtria greke).
  Ishin kohe te lavdise, dinjitetit e krenarise kombetare te paperseritshme te shqiptareve.
  Nje Enver tjeter eshte nje domosdoshmeri historike per Shqiperine ne gjendjen e sotme te mjeruar.

  Reply to this comment
 6. Ivan i madh November 11, 18:13

  Po ti mut intelektuhale cfare bere ne Bularat apo i mbaje me dore ate mikun grekeve kur shurisnin. Po sju ndane keta krimba bythe greke e serbe si puna e ketij intelektuhale që sa here flitet per Enverin fillon e nxjer llapen te lepire gjithe gjirizet e botes. Se nuk i pelqejne ata qe luftojne per komb e flamur po si puna e tij Zogu, Esapi, Berisha, Mitatin që po e presin me krah hapur kjo race e felliqur antishqipetare e ndimuar dhe nga renegati dhe miku i tyre Rama. Kjo pjelle e tradhetise per te do luftoje se llumi batakun do mbroje.
  .

  Reply to this comment
 7. GRANIT DRENICA November 11, 18:39

  O njerëz, që s’dini …as çka flitni !?!

  Para së të filloni të flisni, edhe PËR ÇKADOQOFTË, duhet ta dini, se unë e shoh dhe konstatoj se ju nuk e dini, -se DIKTATURA ëshe e lindur e para dhe, është e lindur shumë kohë para DEMOKRACISË !?!

  …Pra, NËNA E DEMOKRACISË është DIKTATURA!!!

  …Kur njerëzit -vetëm duken si njerëz, por veprojnë SI SHTAZË e si SHTAZË TË EGRA, del në pah dhe ngritet LARTË DIKTATURA !?!!!

  …Se, mos t’kishte qenë DIKTATURA, SOT ndoshta -asnjë njeri nuk do t’ishte NJERI, po do t’ishte MAJMUN, e SHTAZË dhe, edhe më keq edhe se kështu dhe kaq!?!!!

  …DIKTATURA, NË KËTË botë, së pari dhe më shumë -duhet të jetë PËR NJERËZ të PANJERËZ -edhe sesa për SHTAZË MË
  KATËR KËMBË; sepse, njerëzit E PANJERËZ janë shumë më “SHTAZË” edhe sesa TË GJITHA SHTAZËT !?!!!

  …Shikoni dhe dëgjoni si u bënë -më shumë se shumica e shqiptarëve -qe prej pas vitit 1990 !?!!!

  …U bënë, përveç KUNDERSHQIPTARË të skajshëm, u bënë -edhe MË SHTAAAAAAZË -edhe sesa TË GJITHA SHTAZËT !?!

  ..DIKTATURËN E KA SHPIKUR dhe e ka caktuar për njerëzit e panjerëz, -ZOTI VET; ZOTI I VËRTETË (jo -zoti i feve dhe i fetarëve) kurse, DEMOKRACINË e ka shpikur DJALLI (DEMONI) për t’i bërë NJERËZIT -shtazë, e më shtazë se shtazët; për t’i bërë njerëzit kundër v etvetes dhe kundër mbarë njerëzimit, por LUFTËTARË të bindur të DJALLIT !?!

  …Kurdo herë që DEMOKRACIA k u r v ë r o n, del dhe shfaqet DIKTATURA që ta përmirëson, që ta njerëzon, e që ta urton !?!

  …Po mos t’kishte qenë DIKTATURA, aq shumë NJERIU do ishte bërë -edhe kushedi sa më keq edhe sesa të gjitha SHTAZËT E EGRA…, dhe, edhe BOTA VET – nuk do kishte qenë …edhe kështu si është SOT; dhe, nuk do kishte qenë .as HIÇ !?!!!

  Reply to this comment
 8. Intelektuali properendimor November 11, 18:55

  Me intelektuale si mua, Saliu nuk kishte pse t’ia shiste Shqiperine Janullatosit per kariken e tij.
  Une kam gjetur zgjidhje me te thjeshte: Ne kete kohe te veshtire per mikun tone grek, qe ka 400 miliard dollare borxh, ne mund t’i vime ne ndihme duke mos ia shitur , por duke ia falur Greqise Shqiperine ne menyre qe te mos na heqin nga boorderoja e Janaqit + Ministrise se Jashtme greke

  Reply to this comment
 9. MH November 11, 19:40

  Per sherbim agjenture per Dom Errnest Coben e kam ndigjue per here te pare para shume vitesh nga nji shok i imi i fminis:Asht agjent,me tha.Me bani shume pershtypje.Sepse e njihja njeri te forte ne karakter.E sipatizonte populli i Shkoderes,Por tashti po e lexoj edhe ketu qe difton Enveri.Po nuk po di ne sherbim te kujt ishte agjent.

  Reply to this comment
 10. XXXL November 11, 19:49

  Gazeta nuk duhet te merret me komentues te tipit “intekletKari, e ka ulur shume nivelin.
  Ky eshte familjarisht i semure, por te pakten femrat e shtepise e bejne nje pune kenaqin maloket tek ura e Lanes ne Bulevard me pidh , kundrejt pageses 2 milje lek te vjetra.
  “IntelektKari” duhet te shtoje dozen e gojores, eshte ne te mire te shendet te tij, rob kurve i ngjizur nga ish sigurimsat, e ka ne ADN shpifjen.

  Reply to this comment
 11. Popullore November 11, 19:53

  Po ku je ti Enver Djali,
  se neve na mori malli…!

  Reply to this comment
 12. katarakti November 11, 20:21

  Eshte per te ardhur keq se shume komentues ketu dallohen per fanatizmin e tyre te verber deri ne ekstrem. Disa e urrejne dhe e shajne Enverin aq shume, saqe behen te pabesueshem edhe kur thone gjera te verteta. Ndersa disa e ngrene lart sikur te ishte Jezu Krishti. Per mua Enveri ishte nje kriminel i pashoq, nje serial killer, qe i filloi vrasjet qe gjate luftes dhe i vazhdoi deri pak para se te jepte shpirt. Vrau pa pike meshire miq dhe armiq. Por njekohesisht epoka e tij u karakterizua nga nje zhvillim i papare i Shqiperise ne te gjitha fushat. Aq sa duket se i transformoi edhe neandertalet ne njerez. Jane disa ketu qe nga urrejtja qe kane e akuzojne Enverin edhe per homo. Kjo eshte njelloj sikur pronarja e bordellos te akuzoje murgeshat per kurva. Enveri ka plot gjera te tjera per tu share, por ne kohen e tij, morali i shoqerise shqiptare ishte ne piken me te larte. Ne ate kohe edhe divorci shihej me sy te keq. Ne, qe gjate asaj kohe ishim gjimnaziste, mezi na lejonin te benim 2 mbremje vallezimi ne vit. Enveri se pari i shpalli nje lufte te pakompromis konservatorizmit anadollak te asaj kohe dhe e lartesoi gruan duke luftuar pa pushim per emencipimin e saj te gjithanshem. Shqiperia u mbush me femra inxhinjere, mjeke, mesuese, doktoresha, tornitore etj etj qe ktheheshin edhe ne mes te nates ne shtepi dhe nuk guxonte kush tu hidhte nje fjale. Nga ana tjeter ai luftoi me po aq force edhe degjenerimin e ashtuquajtur borgjezo = revizionist. Pra vendosi nje te mesme te arte. Persa i takon Greqise atij i mbahet mend kercenimi qe u beri koloneleve te Athines se ne rast se prekin Shqiperine flaka do tu shkoje deri ne Athine. Ne menyren se si e drejtoi shtetin Enveri ka shume gjera te perbashketa me Hitlerin. Te dy i kthyen vendet e tyre ne keshtjella, pothuajse te papushtueshme, duke mos harruar ketu se kush ishte Gjermania dhe kush ishte Shqiperia. Por ndersa Hitleri ishte nje nacionalist agresiv dhe racist, qe i shkaktoi aq shume vuajtje botes, Enveri ishte nje nacionalist qe punoi per ruajtjen e pavaresise se Shqiperise nga fqinjet e pabese. Enveri mund te shahet pa fund per diktaturen e tij mizore, por nuk mund te ia mohosh kurre arritjet dhe sukseset ne transformimin e vendit. Ndersa akuzat e disa Shrek=ave qe e akuzojne per homoseksualizem jane shfryrje te njerezve te frustruar, te verbuar dhe qe u ka ikur truri. Jepini Cezarit ate qe eshte e Cezarit, dhe Zotit ate qe eshte e Zotit.

  Reply to this comment
 13. Martini November 11, 20:36

  Kishte bole trimeri mencuri dhe ushtri.Nuk 9shte hemafrodit si keya te.sotmit.

  Reply to this comment
 14. Intelektuali November 11, 21:46

  100 here me mire me grekun i pushtuar e i poshteruar se sa me ju atdhetaret e Shqiperise.
  Ata me paguajne kurse ju me quani intelugat!

  Reply to this comment
 15. Pellazgos November 12, 00:21

  Sa shqipetare vrau,internoi dhe burgosi Enver Hoxha per 45 vjet zoti Mirel nuk i vret Greku per tre mije vjet.
  Mos eshte genjeshter kur shkruhet qe “komunistet” e nje burgu te madh qe quhej Albania,jetonin si borgjeze,kur pjesa tjeter me buke misri dhe me ullinj te vjedhur nga oborri i tyre.
  Gatuanin ne hale,e more vesh ty Mirel?
  Mbante era mu…..t se nuk funksiononte haleja me uje te rrjedheshem,vetem per borgjezet qe dilnin spjashte ne vendet kapitaliste dhe kush thoshte nje fjale,10 vjet ne Spac.
  Sa per Epirin,ai egziston qe ne kohen e Majmunit edhe vete Kastriotis e konsideron veten Epirote.
  Kurse turkoallvanosat si Enveri,Mahmuti,Saliu,Ramizi etj nuk jane me Kastriotin,vetem e perdorin si “hero” se skane se ku te kapen.

  Reply to this comment
 16. Aleksander Thana November 12, 01:53

  Enveri beri Shqiperine Shqiperi, te kompletuar nga cdo pikepamje. Ata shqiptare qe kane qene timide ne ate kohe e sot cirren kunder Enver Hoxhes, duan apo nuk duan, e kuptojne apo nuk e kuptojne, nga urrejtja patologjike apo arsye te tjera , bien ne pozita antishqiptare, sado t’i bien gjoksit per shqiptarizem, jane antikombetare, sado te hiqen si nacionaliste. Historia e ka treguar dhe po e verteton perdite. Njekohesisht, edhe ata si R.Alia, qe me hipokrizi cilesojne klerin reaksionar grek avangarden e antishqiptarizmit (qe ka qene e mbetet I tille), pas vdekjes se Enverit, kur populli I besoi dhe kishte syte tek Ramizi per ta cuar vendin ne drejtimin e duhur, pa shkaterrimin apokaliptik te pashembullt si asnjhere e ne asnje vend tjeter, realizoi ekzodin masiv ne formen me barbare e gjithcka tjeter me bandat e Sali-Hajdar-Berishes e agjenturave serbo-greke dhe I vuri kapakun e arte me sjelljen e priftit grek Janulla qe e kemi gozhden e nastradinit dhe kollonen e peste, qe po ja shohim sherrin dhe me shume akoma kemi per te pare, ne rradhe te pare nga veprimtaria antishqiptare e vete shqiptareve. Prandaj ceshtja e ndergjegjesimit Kombetar, pa patur frike nga teperimet “nacionaliste”, ka gjithmone nevoje te ushqehet e perfeksionohet.

  Reply to this comment
 17. RRUFE-BUBULLIMA ! November 12, 07:24

  Dëgjo çka po t’them ty, “intelektuali” !

  Po, ty të urrejnë, ME PLOTË TË DREJTË, dhe të urrejnë për vdekje ATDHETARËT e Shqipërisë se ti, “intelektuali” je ARMIK i shqiptarëve dhe i Shqipërisë, -sepse i shërben me devotshmëri -DJALLIT E TË BIRIT dhe, edhe Greqisë, kundër shqiptarëve dhe kundër Shqipërisë !?!!!

  Prandaj, ty, “intelektuali” – nuk të është adekuate vetëm URREJTJA e shqiptarëve, por edhe -VDEKJA prej tyre !!!

  Reply to this comment
 18. Arben November 12, 08:02

  Fakt mbeti qe plumbin ua futi shqipetareve enver serbi.

  Reply to this comment
 19. RRUFE-BUBULLIMA ! November 12, 09:16

  “Arben” -për këte je i denjë:

  o Arben, -së pari e pifsh shurrën tënd dhe e hangsh MUTIN tënd, e masandej i pifsh SHURRAT dhe i hangsh MUTAT edhe të gjithë njerëzve dhe gjallesave t’botës -gjithandej !!!

  Reply to this comment
 20. lalai November 12, 11:36

  Fake News…….
  Mbledhjet kishin…vendin e mbledhjes….datë …orë….nr protokolli….!!!!

  Pse nuk botoni shkrimet e Nolit Konicës…etj per të ashtuquajturën Vorio lesh Epir???
  Enveri ishte një legen më shumë njëlloj si Grekët!!!

  Reply to this comment
 21. Dhimbia e madhe popull. November 13, 16:02

  Beni dhe ju sa beri Ai…qe ua vuri kufirin tek”thana”.
  Ju e mbushet vendin me voreza greke dhe kisha greke.
  Mos harroni masakrat GREKE.
  Bullarati parathenie e tyre …

  Dhimbia e madhe popull.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*