U rikthye në universitetin ku e dëbuan, Zuckerberg kritikon sistemin

May 27, 2017 13:31

U rikthye në universitetin ku e dëbuan, Zuckerberg kritikon sistemin

Themeluesi dhe administratori i deleguar i Facebook, Mark Zuckerberg është rikthyer në të njëjtin universitet ku e dëbuan, Harvard, për të marrë çmimin honoris causa.

Në fjalimin e tij ai tha se “sfidat e ditëve të sotme” janë një luftë kundër tendencave autoritare dhe nacionalizmit për të arritur në një shoqëri më të barabartë dhe më të lidhur.

“Ka diçka të gabuar në sistemin tonë, kur një person mund të lërë këtë vend, Harvard, e të bëjë miliardë dollarë për 10 vjet, ndërsa miliona studentë nuk mund të paguajën dot as kreditë e tyre studentorë”, tha ai.

Fjalimi i tij ka ndezur sërish zërat mbi një interesim të mundshëm të Zuckerberg për politikën, dhe ndoshta dhe një kandidaturë të mundshme për president të Shteteve të Bashkuara.

May 27, 2017 13:31
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*