U shpërnda masivisht, “letra” e Bill Gates për Covid është fake?

March 25, 2020 17:41

U shpërnda masivisht, “letra” e Bill Gates për Covid është fake?

Mediat dhe rrjetet sociale në gjithë botën kanë shpërndarë sot një tekst, për të cilin u tha se ishte një letër e shkruar nga multimiliarderi Bill Gates.

Letra thotë se koronavirusi na kujton se të gjithë jemi të barabartë.

Sipas “letrës” multimiliarderi Gates, i cili dhuroi 85 milionë paund për të luftuar virusin muajin e kaluar, beson se përkundër kaosit, ekziston “një qëllim shpirtëror pas çdo gjëje që ndodh”.

Por The Indipendent sapo ka publikuar një konfirmim sipas të cilit letra nuk është e Gates.

Ja teksti i letrës i përhapur sot paradite:

‘NJË QËLLIM SHPIRTËROR’

“Unë besoj me forcë që ka një qëllim shpirtëror prapa çdo gjëje që ndodh, pavarësisht nëse kjo është ajo që ne e perceptojmë si të mirë apo të keqe.

Ndërsa meditoj për këtë, unë dua të ndaj me ju atë që ndiej se virusi Corona / Covid-19 po na bën me të vërtetë.

1) Po na kujton se të gjithë jemi të barabartë, pavarësisht kulturës, fesë, profesionit, situatës financiare apo sa të famshëm jemi.

Kjo sëmundje na trajton të gjithëve në mënyrë të barabartë, mbase edhe ne duhet të bëjmë të njëjtën gjë. Nëse nuk më besoni mua, thjesht pyesni Tom Hanks.

2) Po na kujton se ne jemi të gjithë të lidhur dhe diçka që prek një person, ka një efekt tek një tjetër.

Po na kujton që kufijtë e rremë që kemi vendosur kanë pak vlerë, pasi këtij virusi nuk i duhet pasaportë.

Po na kujton, duke na shtypur për një kohë të shkurtër, për ata në këtë botë, e gjithë jeta e të cilëve kalon në shtypje.

3) Po na kujton se sa i vlefshëm është shëndeti ynë dhe se si e lëmë pas dore duke ngrënë ushqim të prodhuar me përbërës të varfër dhe ujë të pijshëm që është i kontaminuar me kimikate mbi kimikate.

Nëse nuk kujdesemi për shëndetin tonë, sigurisht që do të sëmuremi.

4) Po na kujton shkurtësinë e jetës dhe atë që është më e rëndësishmja për të bërë, që është të ndihmojmë njëri-tjetrin, veçanërisht ata që janë të moshuar ose të sëmurë.

Qëllimi ynë nuk është të blejmë letër higjienike.

5) Po na kujton sesa materialiste është bërë shoqëria jonë dhe si, kur në raste vështirësish, kujtojmë se janë gjërat thelbësore që na duhen (ushqimi, uji, ilaçi), në krahasim me lukset, të cilat ndonjëherë në mënyrë të panevojshme, i japim vlera.

6) Po na kujton sa e rëndësishme është familja dhe jeta në shtëpi dhe sa e kemi lënë pas dore këtë.

Po na detyron të kthehemi në shtëpitë tona, në mënyrë që t’i kthejmë ato në vatrën tonë dhe të forcojmë njësinë tonë familjare.

‘PUNA JONË E VËRTETË’

7) Po na kujton se puna jonë e vërtetë nuk është puna jonë, kjo është ajo që ne bëjmë, jo ajo që jemi krijuar, për të bërë.

Puna jonë e vërtetë është të kujdesemi për njëri-tjetrin, të mbrojmë njëri-tjetrin dhe të jemi në dobi të njëri-tjetrit.

8) Po na kujton të mbajmë kontrollin e egove tona.

Po na kujton se, pavarësisht sa të shkëlqyeshëm ne mendojmë se jemi apo sa të tjerë mendojnë se jemi, një virus mund ta sjellë botën tonë që të ndalojë.

9) Po na kujton se fuqia e zgjedhjes së lirë është në duart tona.

Ne mund të zgjedhim të bashkëpunojmë dhe të ndihmojmë njëri-tjetrin, të ndajmë, të japim, të ndihmojmë dhe të mbështesim njëri-tjetrin ose mund të zgjedhim të jemi egoistë, të mbajmë, të kujdesemi vetëm për veten tonë.

Në të vërtetë, janë vështirësitë ato që nxjerrin në pah ngjyrat tona të vërteta.

10) Po na kujton se mund të jemi të durueshëm, ose mund të kemi panik.

Ne ose mund të kuptojmë se kjo lloj situate ka ndodhur shumë herë më parë në histori dhe do të kalojë, ose ne mund të krijojmë panik dhe ta shohim atë si fundi i botës dhe, rrjedhimisht, t’i shkaktojmë vetes më shumë dëm sesa të mirë.

11) Po na kujton se ky mund të jetë ose një fund ose një fillim i ri.

Kjo mund të jetë një kohë reflektimi dhe mirëkuptimi, ku mësojmë nga gabimet tona, ose mund të jetë fillimi i një cikli, i cili do të vazhdojë derisa të mësojmë më në fund mësimin të cilin duhet të mësojmë.

12) Po na kujton se kjo Tokë është e sëmurë.

Po na kujton se duhet të shohim shkallën e shpyllëzimit po aq urgjent sa shikojmë shpejtësinë me të cilën letra higjienike po zhduken nga raftet.

Ne jemi të sëmurë, sepse shtëpia jonë është e sëmurë.

13) Po na kujton se pas çdo vështirësie, gjithmonë ka lehtësi.

Jeta është ciklike, dhe kjo është vetëm një fazë në këtë cikël të madh. Ne nuk kemi nevojë për panik; edhe kjo do të kalojë.

14) Ndërsa shumë e shohin virusin Corona / Covid-19 si një fatkeqësi të madhe, unë preferoj ta shoh atë si një korrektor *të madh*

Është dërguar për të na kujtuar mësimet e rëndësishme që duket se kemi harruar dhe varet nga ne nëse do t’i mësojmë apo jo.”

j.l./ dita

March 25, 2020 17:41
Komento

15 Komente

 1. Gzim Kulufi March 25, 14:03

  “Po na kujton se te gjithe jemi te barabarte”! Jo i dashur Bill, jo ne shumes! Ta kujtoi ty, apo ndonje tjetri, se une kete e kam patur gjithmone ne mendje! Gjithashtu e di, se pas virusit do te kete akoma idiote qe do ta harrojne ne moment kete, dhe do ta konsiderojne veten te zgjedhur!

  Reply to this comment
 2. AuroraJoana March 25, 14:43

  Mesazhi tend, jemi te gjithe te barabarte?Nuk jemi te barabarte zoteri, nuk kam degjuar ndonje te pasur te kete pesuar ndonje gje si njeriu i varfer.Ju e keni shpikur kete perbindesh per te vrare njerezit e varfer, dhe tani po hiqeni si nje shenjtor?Ti qe ben investimin me te madh ne laboraratoret kimike me mendimin per te vrare njerez si ke fytyre dhe flet per kete genocid qe po i beni botes.Po mos harroni se vdekja do vije per te gjithe, do vdisni dhe ju nuk do i merrni me vete milionat e pista.Zoti marrte hak tek ju kriminela…

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 25, 15:33

   auri
   bashkohem me ximin por jo me ty!!
   këto idiotësitë e tua me laboratore kimike e zhdukje të të varfëve është një idiotësi!!
   ti motra nuk bën dot llogari të gjatë!!
   nëse vret të vrfërit billi duhet të punojë vetë!
   një pjesë e kërkimeve në drejtim të vaksinave është e finacuar nga billi motra!!
   jo çdo gjë që ti se kupton është kundër teje!!
   nuk të ha gjithçka o auri!!

   Reply to this comment
   • gjermani I fundit March 25, 16:50

    Ceno, ti i ndalon njerezit te dyshojne. Ceno, ti è di qe i kam qejf historirat. Ka think tank qe merren vetem me statistika. Psh, ne L1B shkuan per dhjame miliona ushtare nga Lhl dhe armet bakteriologjike. Mgjithese me vone u nenshkruan Traktate dhe Konventa, prape ne L2B u perdoren. Prape ne luften e korese, vietnamita, afganistanit, irakut etj, prape u perdoren. Tmerri I ushtrive gjithnje ka qene dhe eshte kundragazi. Vetem asaj lufte s’i dilet me trimeri. Ceno, sido qe te jete, tipat si Billi e kane mendjen tek Bursa e wall street. Bota e tyre Jane numrat dhe jo sentimentet.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 March 26, 09:12

     po mor mon po!!
     ti i ke qef histritë,këtë e di,por mos harro se ke qef ato që nuk besohen!!gjithnjë absurdin!!
     mono,parimi tim është”vër në dyshim çdo gjë,edhe mendimin tënd,veprimin tënd!sepse nuk egziston absolutja”!
     por vënja në dyshim nuk më shtyn në budallallëk!!
     mon vëllai,oficer vëllai,billi është i pasur por civil,dhe ti e di fare mirë se,përveç filmave,civili i pasur nuk ka leverdi të çfaros krahët e punbës që shfrytëzon,të shkatërrojë tregjet ku ai shet!!bile dhe shitësit e armëve,nëse do të kishin mundësi nuk do të bënin asnjë luftë nëse blerësit do të blinin me të njëjtin ritëm dhe në paqe!
     është politika,në pjesën më të madhe,ajo që prodhon dhunën!
     është pushteti që kërkon politikani që nuk e ndalon para asgjëje!!janë shtetet ata që prodhojnë armët kimike e baktereollogjike,virale a çdreqin ka!!
     mono,dikush përmën fjalën e para 5 viteve të billit dhe e quan si “fakt” për “krimin e sotëm”!!
     mono të jetë njeriu kaq sylesh vështirë të thuhet,mendohet!!
     mon ti je ushtarak,shëmbull,njeh bazën dhe të rejat në fushën ushtarke,dhe duke bërë disa llogari zhvillimi,thua se ka shumë mundësi që në të ardhmen të kemi këtë ose atë shpikje!!
     pavarsisht se ti mund të kesh dalë në pension,dhe pavarsisht se ti nuk ke asnjë gisht në shpikjen,a mund të them unë se “moni e bëri filan gjë që doli sot”??
     jo mono,jo!
     e njëjta gjë me astronomët e gjithë shkencën tjetër!!ata parashikojnë,paralajmërojnë për atë që ata njohin,billi ka dhuruar disa miliardë për kërkimet në këtë fushë,dhe duke pasur nja dy pare tru,interesohet për zhvillimin e kërkimeve por dhe për rreziqet që mund ti vijnë botës nga sëmundjet!!
     kështu o mon,mos shko tek e pabesushmja,dysho të pabesueshmen dhe përpiqu të vërtetosh të besueshmen!!
     mono ka vetëm një gjë absolute,që çdo gjë është relative!!
     ps:”Kole Brana i Mokres” është komenti i fundit në këtë moment dhe e ka thënë me pak fjalë atë që duhet!!

     Reply to this comment
  • Spendi March 25, 15:59

   Duket qe nuk e ke idene kush eshte Bill Gates-
   (cdo njeri tjeter e di)!!!

   Reply to this comment
  • Agim Anastasi March 25, 16:06

   Te berabarte jemi vetem ne vdekje miku im. Se ne sistemin e parase ,te Globalizmit ekonomik, Ju i nderuar keni nje vlere shume te madhe me ne , qe po na drejtohesh. Pyetja ime per Ty eshte se nga e dije 5 vjete me pare ardhjen e coronavirusit. Dhe nje tjeter pyetje eshte kriza e madhe financiare qe fshihet pas coronavirusit , a do ta beje vertet boten te barabarte . Te pakten relativishte. Ne socializem ishim te barabarte por ky sistem nuk mbijetoi. Sot , Globalizmi ekonomik ,po mohon jeten ne planet. A duhet shteti te mare fatin e shoqerise ne duar. Qe te behemi te barabarte. Jo ne rruge totalitare por me metodologji ekonomike . Edhe me pare ka pasur talente, si futbolliste apo kengetare, por nuk ishin milionere. Perse sot ndodh keshtu , fjala vjen shefi Amazon, behet trilioner. Sikur shteti te qarkullonte mallin, fitimi do i shkonte shoqerise. Pra prodhim privat e kembim shoqeror. Nuk do ishte e nevojshme qe Ju te falnit 80 milion ndime dhe shefi i Amazonit te shtronte ndonje dreke per te varfer. Me mire per Ju ,z Gates do te ishte te na jepje mendim per diferencimin e pabesueshem qe po ndodh sot, ku paraja gabimishte ka shkuar tek pak njerez, jo per faj tuaj , por per fajin e shtetit, qe nuk ka vullnet te kryej detyren. Si duket kriza do ta pastroi planetin, do imponoi nje tjeter sistem , ku me afer qendron Gjermania. Ka ardhur koha.

   Reply to this comment
 3. Free Will March 25, 16:42

  Bill ti je problemi vet, bashke me shoket e tjere si sorra e me radhe. Mos kujto se njerezit nuk e dine tashme. Psh ID2020. What the fuck is that? Ti besh transplane njerezve me mikrocipe per ti pasur nen kontroll gjithe kohen? dhe nese daling nga brazda, elemin i thjeshte. Fuck you Bill. Po me Eugenics Bill si po ju ecen plani. Maskoni planin e pare nazist me fjale “moderne”, po me vaksinat ne afrike si po te ecen plani Bill? Sa afrikane keni vrare apo semure me sida? Fuck you Bill dhe gjithe te tjeret qe jane me ty. Ne e refuzojme skllavermin qe po na beni. We are free poople with free will, ashtu sic na ka krijuar Zoti. Fuck you Bill.

  Reply to this comment
 4. dk March 25, 17:44

  Pse nuk i konfirmoni lajmet te jene te sakta perpara se ti beni copy paste nga portale pa lidhje?
  Kjo leter nuk eshte postuar nga Bill Gates!

  Reply to this comment
 5. Nuk e ka shkruajtur Bill Gates March 25, 17:51

  Po nuk eshte letra e Bill Gates kjo te jeni te sigurte. Jane spekulime qe qarkullojne ne Internet.
  Nuk flet Billi keshtu te jeni te sigurte.

  Reply to this comment
 6. Kole Brana i Mokres March 25, 21:05

  Nuk ka rendesi se e kujt eshte letra, kush eshte autori. Mesazhet jane te duhurit. Nuk jam dakord me piken 14) Ndërsa shumë e shohin virusin Corona / Covid-19 si një fatkeqësi të madhe, unë preferoj ta shoh atë si një korrektor *të madh*. “Korrektor te madh”!!!

  Reply to this comment
  • TePortaKalase March 26, 11:38

   Po pra, pika 14) e prishi pak koherencen e letres edhe pse jo vertete e Billit. Ne versionin origjinal eshte 14. People think the new CoronaVirus is a huge catastrophe, but I think it’s a “great fixer” qe mund te perkthehet ndryshe “ndreqës i madh”.

   Megjithate perkthimi i tekstit eshte shume i mire – bravo perkthyesit/es/ve.

   Reply to this comment
 7. Genti March 26, 16:22

  Ka dy opsione ne kete bote. Ose me establishmentin Satanik i cili kontrollon gjithe shoqerine njerezore tashme, ose me krijuesin i cili na ka lene te zgjedhim se c’fare duam te bejme. Zgjedhja eshte e juaja. Zgjidhni me zgjuarsi dhe mos u manipuloni, sepse ne fund te fundit prandaj edhe krijuesi na dha mendjen e mbi te gjitha shpirtin. Shpirti njerezor u krijua te jete i lire dhe eshte i lire. Neqoftese zgjidhni skllaverine, atehere nuk u ka fajin njeri. Ishte zgjedhja juaj.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim