Lobimi i PD, Basha letër Prokurorisë: Pse nuk vij për të dëshmuar

March 21, 2019 10:47

Lobimi i PD, Basha letër Prokurorisë: Pse nuk vij për të dëshmuar

Në një letër drejtuar Prokurorisë së Tiranë, Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha e konsideroi kërkesën e paraqitjes në prokurori për njohjen e akteve rreth hetimit për respektimin e ligjit në deklarimet financiare të Partisë Demokratike si të panevojshme, të pambështetur në ligj dhe të pa mbështetur në asnjë standard profesional dhe etik të hetimit.

Kryetari Basha bën të ditur se as ai dhe asnjë drejtues tjetër i Partisë Demokratike nuk janë marrë nën hetim dhe nuk janë të pandehur në asnjë hetim, arsye për të cilën ata nuk kanë nevojë të informohen dhe prokuroria nuk ka asnjë detyrim të informojë për të dhënat e verifikimeve që po bën.

Kryetari Basha shpjegon se zyrtarët e PD janë paraqitur në Prokurori për të dhënë shpjegimet e tyre që ndihmojnë prokurorinë në këtë çështje. Për këtë arsye, çmohet e panevojshme paraqitja sipas njoftimit të ardhur për njohjen me aktet.

“Fakti që një ftesë e tillë vjen 6 muaj pasi ju e keni marrë informacionin në fjalë dhe në një kohë kur ka filluar një fushatë keqinformimi me natyrën dhe ecurinë e hetimit në fjalë, na bën të mendojmë se veprimi juaj është bërë jo për qëllime hetimore, por për shërbime propagandistike politike”, thuhet në letrën e Kryetarit të PD, Lulzim Basha.

Duke vënë në dukje se “me thirrjen e panevojshme, keqinformuese dhe në një kohë të përzgjedhur politikisht, ju keni kompromentuar rëndë integritetin dhe paanshmërinë e hetimit”, zoti Basha i kërkon Prokurorisë së Tiranës të  distancohet menjëherë nga qëndrime me prapavijë politike, si dhe të marrë të gjitha masat për të ndaluar në të ardhmen çdo lloj përdorimi për qëllime politike të hetimi.

l.h/ dita

March 21, 2019 10:47
Komento

19 Komente

 1. MH March 21, 11:23

  Ky asht kokrra e gomarit si njeri e jo ma si politikan byk ne tru.

  Ja si ligjeron per vetveten,dhe harron qe votimet jane numrue dhe perfundue me sukses zgjedhjet e 2017 nga OSBE dhe ODHIR-i.

  Basha:Fakti që një ftesë e tillë vjen 6 muaj pasi ju e keni marrë informacionin në fjalë.

  Kerkon te heshtin prokuroria.

  Prokuroria e din qe ky nuk ka fare imunitet.Pse e le te livallise e te shesi mend pa mend.

  Nese keshtu do veprojen institucionet e drejtesise mbas perfundimit te rreformimit.Me falni po nga nji m.. perfunduet ne nji m.. tjeter edhe ma te neveritshe.

  Reply to this comment
  • Prokuroria e Tiranes March 21, 15:04

   Prokuroria e krimeve te Renda

   i nderuari ish deputeti Lulezim Basha, ju bejme thirrje per here te fundit qe te paraqiteni para organit te akuzes, mbasi ndaj teje ekziston nje hetim penal.
   1. per lobim me burime financjare te dyshimta dhe ta padeklaruar
   2. per financim lobimi nga agjentura te huaja.
   Gjithashtu ju komunikojme qe kjo prokurori ka rihapur çeshtjen e vjdhjes qindramilioneshe te rruges se kombit per te cilen ju nuk jeni paraqitur asnje here.

   Ne rast mosparaqitje do na detyroni qe per te respektuar ligjin, ku para tij jane te barabarte te gjithe qytetaret, qe t’ju shoqerojme prane zyrave tone me ndihmen e policise gjyqesore.

   Prokuroria e krimeve te renda Tirane
   21/03/2019

   Reply to this comment
  • prizem March 21, 22:41

   Spurdhjak frikacak i ndyre deri ne palcen e qelbur te shaleve te ngjitura nga sperma e cartisur e Salikriminelit…

   Reply to this comment
 2. Adih March 21, 12:07

  O Bashe burrat perballen ,dhe keshtu del i pafajshem dhe fiton edhe pike ne rast te kundert pse ke frike ? .Kujdes more Bashe kete e kerkon edhe Amerika .,Mos e fshi magjen me gjethe fiku se ??????
  Po per rugen e kombit ke ndonje gje per te thene ku perlave parate e populit me miliona euro ??
  Se ne protesta qe po ben del e thua qe te gjithe duhen duhe te barabarte perball ligjit , apo e thua vetem me fjale .Keq do te shkojne punet do me kujtosh o Bashe ,djali??

  Reply to this comment
  • Xha Beqo March 21, 15:36

   Obobo i filloi dhemballa ketij mavrise perseri. Eshte shume i semure. I duhet nje raport mjekesor. U semur per “te sjelle demokracine” dhe ju o derr popull qe nuk arini ta kuptoni.

   Reply to this comment
 3. mars March 21, 12:10

  po ku je o trim me dermim shume,a cna mune.

  Reply to this comment
 4. antonio March 21, 12:11

  Merreni zvarre kete kriminel dhe hajdut dhe mos ia zgjatni shume!
  Basha eshte qytetar i zakonshem si gjithe te tjeret dhe mos beni diferencime te kota!

  Reply to this comment
 5. Xxx March 21, 12:13

  Bo bo booo ky qenka gomari me i madh qe meret me politike. O idiot o gomar te ka thirur prokuroria per tu pyetur. Hetim ka filluar edhe ne SHBA. Po pse o gomar axhentat e tua politike duhet te mare parasysh prokuroria?
  Qenke hajvan fare dhe nje qytetar i thjeshte nuk do thoshte hjvanlleqe te tilla.

  Reply to this comment
 6. Lili March 21, 12:16

  Nje njeri qe nuk respekton institucionet nuk meriton kur me i drejtuar ato institucione.
  Ne qofte se keshtu mendon , kete deklarate kishte mundur me ba mbas takimit ne prokurori , edhe me na treguar bile per cka u pyet..
  Ky duhet le largohet nga kryesia e PDse , detyre qe e bene part time plus asaj kur nuk eshte ne Holland…

  Reply to this comment
 7. ema March 21, 12:34

  sa gjera sna duken te drejta…por duhet te shkoje dhe ta mbroje ligjerisht…

  Reply to this comment
 8. Precizim March 21, 13:02

  Shko dhe jep provat e tua nese je i pafajshem. Trego respekt per institucionin. Mos u perdridh dhe mos u fshih pas procedurave.
  Pse pretendon atehere se te kane ngrene hakun, je ti qe po ju ha hakun institucioneve.

  Reply to this comment
 9. epo kjo pune March 21, 13:28

  bejini nga nje flet thirrje cdo dite ose kur ka parlament dhe jashte do e mbaje frymen, do ngelet protesta pa koke e do katandiset me cunin e babit ne krye pastaj

  Reply to this comment
 10. MH March 21, 14:25

  Spastrim,spastrim katrahures demagogjike politikes demokratike qe i sherben agjenturave per te shkatrrue qetesin dhe demokracin qe kerkon populli.Kapeni per bythesh kete qen qenit qe ta dije cfare asht zbatimi i ligjit.Ky hor politike i korruptuar e kriminel kerkon pushtet.Po si e do pushtetin ky .Pushtet vetem per bythen e vet qe te tallet me popullin si ti vije oreksi.Pushteti i shtetit nuk asht per pushtet familjare,por pushtet ne sherbim te popullit nepermjet forces se ligjit.
  Zvarre terhiqeni qenin politik,ashtu sic terhoqen statujen e nderume te diktatorit Hoxha.Kete terhiqeni persegjallit.klyshin agjenturore nen komandimin e kryekriminelit kryeagjentit Berisha.
  Haram e past buken qe i dha fryme jete e shkollim diktatori malcorhanes Sali qen rrugaqit Berisha.
  Ahhhhhh mor SPAK,SPAK i vonuem.Deshiroj te jesh o SPAK aSPAK i vonuem.

  Reply to this comment
 11. Gezim Shehu March 21, 14:34

  Ej bukurosh!
  Bertet gjithe diten qe duam shtet ligjor, duam drejtesi te paanshme etj…. Pse refuzon te paraqitesh ne prokurori? Ne qoftese je ne regull me ligjin jo vetem qe nuk duhet te kesh frike por te tregosh qe e zbaton ligjin dhe hidhja poshte me argumenta dhe fakte bindese qe je ne rregull me ligjin per sponsorizimet e partive. Paraqitja juaj para prokurorise dhe deshmite ne favorin tuaj, ne qoftese jane te tilla, do te ishin ne te miren tuaj , do tju risnin autoritetin ne syte e popullit, por jo te beni shuren ne breke dhe tja mbathni jashte. Kerkon qe ti dalesh zot ketij vendi dhe ketij populli perballu dhe mendo te luftosh dhe jo tja japesh vrapit deri ne Hollande apo diku gjetke ku di te fshihesh kur e shikon se te rezikohet prapanica
  Kjo nuk eshte as burreri dhe as tremeri. Kete veprim qe beni ju e bejne vetem ata spurdhjake dhe femije te perkedhelur qe kur e bejne procken ja mbathin me vrap duke bertitur o lele mami se me kapen.

  .

  Reply to this comment
 12. Kopilet e SHQUP-it March 21, 14:40

  Ka nje menyre shume te thjeshte qe tranvestitja Lulushe te para-qihet ne Prokuri.
  Te nxirret urdher arresti dhe te arrestohet, asnje kelysh kurve nuk qendron mbi ligjin.

  Reply to this comment
 13. asd March 21, 14:52

  Me nje fjale ky nuk pyet per prokurorine. Ky e gjykon prokurorine nga rruga nen mbrojtjen e rrugaceve.

  Reply to this comment
 14. gardiani March 21, 19:07

  Gabim dhe keta prokuroret , mos i thoni qe do vish per ato parate e lobimit, po thjesht , do vish te flesh gjume ca ore ne prokurori .

  Reply to this comment
 15. Jimi March 21, 20:20

  Po pse me kot po mobilizohen horrat e SHQUPIT? Ata, qoftlargu dhe Lulja e dine qe nje dite te bukur mekanizmi i ndryshgkur i drejtesise edhe pse me veshtiresi do te filloje te funksionoje, keshtu qe ai duhet ndalur sa pa filluar levizjen.

  Reply to this comment
 16. Buda March 21, 20:37

  Prokuroria mundet te beje gati lrtrat dhe t’i hedhe prangat ketij vagabondi politik, hajduti te Rruges se Kombit, kriminelit te 21 Janarit 2011 dhe tradhtarit te popullit e atdheut me hedhje e firmes per faljen (shitjen) e Detit Jon Greqise.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim