Udhëtimet me avion: Ja pse duhet t’i rezervoni biletat në orët e mëngjesit

December 4, 2017 11:20

Udhëtimet me avion: Ja pse duhet t’i rezervoni biletat në orët e mëngjesit

 

Pushimet mund të jenë periudha më e mjerueshme e vitit për të gjithë ta që i duhet të kenë të bëjnë me aeroportet.

Për të gjithë ata që duan të lehtësohen nga aeroportet e mbushura plot me njerëz mjafton thjesht të rezervoni një udhëtim herët në mëngjes.

Pavarësisht që dhe humbja e gjumit është goxha e bezdisshme, sa më herët të mbërrini në aeroport aq më pak e bezdisshme do të jetë përvoja juaj me radhët e gjata të njerëzve.

Studimet kanë treguar se fluturimet herët në mëngjes kanë më pak gjasa të vonohen se ato të pasdites e të mbrëmjes.

Sipas të dhënave të FiveThirtyEight, për të shmangur vonesat është mirë të largoheni përpara orës 8 të mëngjesit. Që nga ky orar fillojnë vonesat dhe vetëm krijohen derisa arrijnë kulmin e tyre në orën 6.

Gjithashtu fluturimet herët në mëngjes janë më pak të prirura për turbulencë pasi sipas Laboratorit Kombëtar të Stuhive të Rënda shumica e stuhive dhe ajri i paqëndrueshëm është gjithmonë në periudhën e  pasdites.

December 4, 2017 11:20
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*