UEFA shkatërron Skënderbeun, 10 vite përjashtim dhe 1 milion euro gjobë

March 29, 2018 16:34

UEFA shkatërron Skënderbeun, 10 vite përjashtim dhe 1 milion euro gjobë

Tashmë është zyrtare. UEFA përdor dorën e hekurt ndaj Skënderbeut duke marrë vendimin më të rëndë në historinë e saj ndaj një klubi futbolli.

Ajo që i trembeshin të gjithë në Korçë dhe në Shqipëri tashmë është bërë realitet pasi qeveria e futbollit europian ka pranuar kërkesën e dy inspektorëve të saj pranë komisionit të Disiplinës dhe Etikës në UEFA, duke përjashtuar me 10 vite nga kompeticionet europiane klubin bardhekuq dhe duke e dënuar me 1 milion euro gjobë Skënderbeun.

Dënimi është dhënë në datën 21 mars por vetëm sot ka dalë në dritë dokumenti i plotë i UEFA-s që fundos klubin korçar.

Në këtë këndvështrim, merr fund në mënyrën më të keqe historia e suksesit të Skënderbeut në Shqipëri dhe në Europë gjatë dekadës së fundit me klubin bardhekuq që duhet të vuajë tashmë pasojat për përfshirjen në fiksimin e rezultateve të disa sfidave.

Gjithsesi, ky vendim është subjekt apelimi, ndaj pritet që Skënderbeu ta apelojë në Komisionin e Apelit të UEFA-s, si shkallë e dytë, e më pas në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv, CAS, në Lozanë.

o.j/dita

 

March 29, 2018 16:34
Komento

11 Komente

 1. intelektuali March 29, 17:28

  MIRE UEFA PO SHTETI I EDVINIT KU ESHTE?

  Apo e ka mendjen te prishe Teatrin Kombetar qe te ndertoje Kullat me lekat e ketyre mafiozeve te pacipe qe na qiten bojen ne syte e Botes qe ka kohe qe pyet:

  CFARE LLOJI DINOSAURESH JANE KETA?

  Reply to this comment
  • Laert March 29, 18:33

   O intektua-hale qe kujton se i di te gjitha por ske haberin e ketyre puneve. Nuk eshte “domain” i Qeverise more gogol te mbikqyre nese i trukon ndeshjet Bodja nen hunden e klanit te Zemunit qe e zgjodhen perseri ne krye te FSHF si Putinin ne Rusi. Eshte UEFA qe mbikqyr, auditon, investigon dhe ta lerron me ne fund sic ja lerroi Skenderbeut dhe Bodes & Co. FSHF nuk eshte institucion ne varesi te Qeverise. Meso ca gjera o gaztori i blogut. Helmi dhe vrerri qe ke ndaj Qeverise qe Shqiptaret e zgjodhen me vote plebishitare nuk te ndihmon ne destinin tend si shurroses psiqik i blogjeve. Vecse te ben me qesharak ne paditurine tende proverbiale.

   Reply to this comment
   • intelektuali March 29, 19:16

    Ore ti garib i qeverise se kanabistit dhe kokaines, por edhe i kullave me lekat e pista tyre, po pse te pelqen HALJA kaqe shume more mavri?

    PO BODJA SPIUNI I SIGURIMIT DHE MON KUKALESHI I SALI VARKARIT TE ENVERIT KA KOHE QE KA IKUR NE GOP TE SEMES ME GJITHE PIRAMIDAT E TIJ

    nderkohe qe:

    Edi Rama ka 5 e kusur vjet ne pushtet me votat e dallkaukeve si puna jote dhe po ben BUDALLAIN qe ka lene Boden e Saliut te livadhise me trukime qe paguhen me miliarda, njesoj si Enverit kur thotnte:

    TE GJITHA TE LIGAT I BEN MEHMETI ME KOKE TE VET!

    Po he me thuaj nje klub tjeter ne Bote qe eshte ndeshkuar nga UEFA kaqe rende per trukime dhe shitje ndeshjes.

    PO PSE UEFA DO TE MESOJE MAFIOZET ENVERISTE SI TE LUAJNE FUTBOLL TE NDERSHEM?

    Po pse Armandon e Partise se Punes UEFA e zgjodhi ne krye te korrupsionit albanez? Po barkderrin sportist Bashkim Fino UEFA e qiti si kariktature e Hostenit ne gare per sportin shqyptar me mafien enveriste te Dukeve te Durresit?

    KUSH ESHTE GAZTORI I BLOGUT KETU?

    Reply to this comment
    • Laert March 29, 21:58

     Nuk mund te rrije o krimbi halese pa replikuar. Ti je shembelltyra me e percudnuar e blogut. Krahas perroit psiqik qe derdh cdo minute ne blog me thuaj vetem nje lidhje te vetme qe ka Qeveria me FSHF(me gjej nje Ligj, VKM apo cdo akt tjeter ligjor qe sanksionon se Qeveria mund te kontrolloje FSHF apo klubet sportive) dhe une kam burrerine te kerkoj falje. Sa per diarene tende psiqike ska Doktor qe te ben derman

     Reply to this comment
 2. Fat man March 29, 17:43

  Po koka e mafias Blater Duka, cfare do te thote, se ka nderhyre Politika dhe Edi me parate e droges.
  N.q.s. Duka i Krimit nuk jep doreheqjen, gje te cilen nuk do t’a beje kurre, qytetaret te cohen dhe ta nxjerrin me shkelma nga zyrat e FSHF kete mafoz qe shkateroj nje kampionat futbolli per te bere te pavdekshem “Skenderbeun” Duka-Bet dhe per t’u shtuar kapitalet matrapazeve kuqi Gimce, Presidentit aktual Takaj dhe ish Ministrit te Financave fshatari nga Rakicke e Korces, Ridvan Bolja.
  UEFA ka dhene vendim e saj te gjykuar ne fakte dhe prova per disa vite, por drejtesia shqiptare te vere para ligjit te degjeneruarit e mesiperm dhe t’i plase ne burg plus sekustro te plote pronash dhe llogarite bankare te vene ne rruge te paligjeshme.

  Reply to this comment
 3. LORA March 29, 18:23

  Lajm i mire,ne favor te te lojes dhe gares se ndershme ,per rimekembjen e besimit te tifozave dhe sportdashesve te futbollit ne Shqiperi.
  “Skenderbeu” korcar duhet t’e paguaje edhe per instalimin e kurvllikut ne
  futboll.Historia e neveritshme e trukimit te ndeshjeve ,qe zboi njerzit nga stadiumet ,duhet ngordhur per fare.

  Reply to this comment
 4. Xha Teme March 29, 18:24

  O po ku shkel kemba e rakickarit Bode gelon korrupsini, vjedhja dhe trukimi. Bodeja ka qene Kryefinancieri Salehut per me shume se 20 vjet. Mjerre financat shqiptare ne cduar te pista kane qene….

  Reply to this comment
 5. alban March 29, 18:57

  Faleminderit Europe e vlerave.

  Reply to this comment
 6. I.Troplini March 29, 19:18

  UEFA shkaterron Skenderbeun?

  Gropa e gjirizit te rrumpalles se Armando Dukes dhe fytyrave te percudnuara te tutoreve qe hiqen si presidente klubesh futbolli, qe kane marre peng gjithcka shqiptare, nuk njohin gjuhe tjeter pervec debimit dhe perballjes me pergjegjesine ligjore.
  Ata ne Shqiperi, qe akoma bejne sikur “po u prishet endrra korcare”, duhen lene te qete ne gjumin letargjik te atyre qe kane zgjedhur ta shohin boten me syte e debilizmit provincial.
  Gjithkush qe vertete deshironte te dinte dicka mbi menyren e funksionimit te kesaj bande mashtruesish ne FSHF, i kishte te gjitha mundesite “te informohej”.
  Futbolli shqiptar,eshte nje SKENE KRIMI.
  Nese ne shqiptaret, nuk jemi te zote te rregullojme jeten tone ne komunitet, me rregullat dhe ligjet qe duhen rrespektuar me qellim qe te ndalet bastardimi i se pergjithshmes. kjo nuk do te thote qe e gjithe bota na e ka per borxh te na duroje dhe te na pranoje sikur te mos kish ndodhur asgje.
  Persa kohe kryeministri yne, e sheh me te arsyeshme te prese shirita inaugurimi me Armando Duken, per ndertim kullash tek stadiumi Qemal Stafa sesa te jape kushtrimin per perfshirjen e organeve te sigurise ne tharjen e kesaj kenete te felliqur mashtruesish ordinere, askush te mos shitet per me shume naiv sac eshte vertete por le ti thote vetes se ne kete vendin tone, nuk ka koncept apo ideal shteteror.
  Njerez si Armando Duka, mund te merren me pula apo te shesin veze por kurrsesi nuk duhet lejuar qe kontigjente te tille, “ti hedhin vellon e debilitetit” nje shoqerie te tere. Cdo qasje qe pret shirita kantieresh ndertimi me njerez te tille, ka shijen e hidhur te shkeljes se syrit, nga ana e tyre qe jane zgjedhur per te bere te kunderten, jane zgjedhur per te mbrojtur qytetarin nga keqberesit. Per kete mision, kemi SHIK, policine, gjykatat,,,,,kemi edhe “shtypin e lire” me ne misionin e tij hulumtues informativ.
  Kur e gjithe kjo ndertese prej rere, shembet me dallgen e pare te ujit, atehere eshte koha te pranojme denimin e merituar nga te huajt. Ata, jane aty per te mbrojtur shoqerine e tyre nga ordinerizmi kriminel. Tek ta, funksionon ai qe tek ne ka humbur kuptimin, LIGJI.

  Reply to this comment
 7. Arben March 29, 19:45

  Po i jep haken, jo po e shkaterron

  Reply to this comment
 8. spata March 29, 19:49

  Lereni futbollin. As behet fjal per te qe te krenohemi .Klubi Skenderbeu i Korces u ngrit per pastrim parash . Bode rropi popullin dhe sic thoshnin pleqte harrami kur nuk behet hallall . Ja tani 1 miljon euro ,gjak shqiptaresh, i merr pa u lodhur UEFA.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*