“Ujin e pijshëm e mbushim disa kilometra larg banesave, tokat na janë tharë”

Redaksia Online June 18, 2013 09:52

“Ujin e pijshëm e mbushim disa kilometra larg banesave, tokat na janë tharë”

Të paktën 7 mijë banorë të komunës Qendër në Tepelenë përballen me mungesën e ujit të pijshëm prej vitesh. 14 fshatra të kësaj komune janë pa ujë për shkak të shkatërrimit të pompave apo vjedhjeve në rrjetin e ujësjellësit. Banorët detyrohen të mbushin ujë të pijshëm kilometra të tëra larg banesave, por nuk kanë asnjë zgjidhje për tokat bujqësore, që tashmë janë tharë.

“U bënë gati 5 vite që nuk furnizohemi me ujë të pijshëm, ndërsa tokat bujqësore janë tharë dhe nuk kemi asnjë mundësi për mbjelljen e tyre. Pushteti është indiferent, ndërsa pompat që janë vendosur, gjithmonë vidhen. Edhe investimi që u bë disa vite më parë për ujësjellësin, sot nuk ekziston, pasi u abuzua me fondet”, shprehet Lindita Rapaj, banore në fshatin Dukaj, në një prononcim për GSH. Ndërsa kreu i komunës Qendër, Redi Rama, thotë se “ka projekte të gatshme që nuk kanë marrë miratim asnjëherë prej ministrisë së linjës, ndërsa me fonde lokale është e pamundur të kryhen ndërhyrje për të siguruar ujin e pijshëm”.

Redaksia Online June 18, 2013 09:52
Komento

31 Komente

 1. pisi June 18, 11:18

  po mos i vidhni pra pompat
  a doni me u bo njerez apo do rrini gjithmon kafshe

  Reply to this comment
  • gerti June 18, 14:02

   SALI SALI, SA NA KE POSHTERUAR NE SY TE GJITHE BOTES. RININE E KE LENE ME SY MBYLLUR, SHTETIN E KE PALACIZUAR SI MOS ME KEQ E GJITHCKA E KE RRENUAR. NJE NUMER DO TE TE VRASE TY E AI ESHTE #29, NUMRI KU SHQIPTARET BESOJME ME TE VERTETE. sALI, JE NE TE PERENDUAR E FITORJA E PS SKA ME ASNJE DISKSUTIM

   Reply to this comment
   • jetmiri June 18, 14:28

    Projekti i saliut per ujin e pishem dhe vaditjen:
    -permbytje gjate gjithe dimrit e thatesire ne vere.
    -Uje ne male ku s’jeton njeri e mungese e ujit ne qytete gjate gjithe vitit
    -mungese e ujit gjate gjithe sezonit turistik veror ne qytetet bregdetare te majta.

    Reply to this comment
    • nje vote per nje kove uje June 18, 14:36

     eshte turpi me i madh per nje qeveri qe ende sot ne 2013 te premtohet uji i pishem, kur ne te gjithe boten flitet per mireqenie e rritje ekonomike ne s’kemi as minimumin jetik.

     Ne 8 vite cfare beri, pse nuk e solli saliun ujin e pishem, kur Shqiperia ka resurse te jashtezakonshme ujore dhe qe nuk shfrytezohen, se nuk duan, duan ta kene premtime elektoral te radhes si gjithnje dhe se nuk dine se kane mbledh te paafte ne qeveri, militante qe dine vetem te hapen rrugeve te Tiranes si te fortet e gjyshit.

     Reply to this comment
     • Besnik June 18, 16:35

      Keto jane ujesjellsat qe nderton Saliu. Ky eshte zhvillimi qe propozon Saliu. Eshte nje e vertete shume e hidhur dhe qe ne duhet te votojme per ta ndryshuar. Votoni te gjithe per Rilindjen.

  • Erinda June 18, 14:05

   I ka inat Berisha jugoret, sidomos ato me bindje te thella te majta. Eshte nje kryeminister inatci i cili denon popullin e nuk pranon te aporovoj projekte, sidomos kur keto jane te bashkive te majta. Turpi me i madh, ky qe dueht te perfaqesonte nje popull te tere, ben vetem veprime diskriminuese

   Reply to this comment
  • keno June 18, 14:10

   po te pyesesh ndonje demkrat do kete nje pergjigje te tille: I LUMTE QE MBAJN TRADITAT BREZ PAS BREZI QE SHKOJN E MBUSHIN UJIN ATJE !! seriozisht jemi ne vitin 2013 dhe degjoj akoma nga keto gjera !! kur do evulohemi neve ?! se lam nam duke bere kshtu gjerash !! gjasme berisha mahet si njeri qe ka ere gjera te medha po mesa po shof asgje ska bere thjeshte mashtro

   Reply to this comment
  • esi June 18, 14:43

   dil e fol sali të paktën 7 mijë banorë të komunës Qendër në Tepelenë përballen me mungesën e ujit të pijshëm prej vitesh. 14 fshatra të kësaj komune janë pa ujë për shkak të shkatërrimit të pompave apo vjedhjeve në rrjetin e ujësjellësit. Banorët detyrohen të mbushin ujë të pijshëm kilometra të tëra larg banesave, por nuk kanë asnjë zgjidhje për tokat bujqësore, që tashmë janë tharë

   Reply to this comment
  • posta June 18, 14:45

   U bënë gati 5 vite që nuk furnizohemi me ujë të pijshëm, ndërsa tokat bujqësore janë tharë dhe nuk kemi asnjë mundësi për mbjelljen e tyre. Pushteti është indiferent, ndërsa pompat që janë vendosur, gjithmonë vidhen, saliii jepii mor uj njrzveeee

   Reply to this comment
  • posta June 18, 14:46

   Edhe investimi që u bë disa vite më parë për ujësjellësin, sot nuk ekziston, pasi u abuzua me fondet”, shprehet Lindita Rapaj, banore në fshatin Dukaj, i ka fut pd ne xhep ndaj ska investim, zini mend e mos e votoni me saliu ju rrenoi

   Reply to this comment
  • Neri June 18, 14:57

   epo ne 2013 , me 22 vjet demokraci te kesh problem ujin e pijshem vetem nje qeveri e shestuar mund ta bej , turp per qeverin, ku jane ? pse nuk i pergjigjen popullit, ku shkual leket per investimet e tyre qe su be kurre? turp lini njerzit pa pune dhe pa uje

   Reply to this comment
  • Grejsa C June 18, 15:17

   ka projekte të gatshme që nuk kanë marrë miratim asnjëherë prej ministrisë së linjës, ndërsa me fonde lokale është e pamundur të kryhen ndërhyrje për të siguruar ujin e pijshëm si moj eshte e pamundur kur shteti e ka per detyre kete

   Reply to this comment
 2. Rebeka June 18, 14:05

  Sepse ko qeveri vetem mashtron dhe nuk bene asnje pune ne funksion te vendit por vetem ne sherbim t vetes se tyre ndaj dhe ne do i japim pergjigjen tone me 23 qershor kesaj qeverie.

  Reply to this comment
  • Tina June 18, 14:09

   Eshte nje politike e mbrapshte qe po perdoret nga saliu. ASnje fond per Bashkite e majta,. sdi pse duhet et vuaje qytetari inatet e nej plaku te marre, por jam e bindur se me 23 qershor vota per PS dhe nr #29 do jete ajoq e do laje shume hesape

   Reply to this comment
  • velina June 18, 15:14

   cdo dite e me shume po te dalin te palarat sali do marresh fund me 23 qershor , votat per partine socialiste po shtohen cdo dite e me shume ndaj ul koken kerko falje e zhduku se keto jane arritjete e tua populli pa uje e pa imagjinueshem ai thote jemi pas zvrices

   Reply to this comment
 3. Fieraku June 18, 14:06

  Si en cdo komune e bashki tjeter te majte, saliu e ka bere investimin 0. Hakmarrja e saliut per inat te politikes, eshte bere vrasese per qytetarin e cili ne nje vend demokratik eshte i njejte e jo me ngjyra politike. Kjo politike e mbrapshte qe saliu ka ndjekur e po ndjek eshte ajoq e e ka lene vendin ne pragfunin e rrenimit e per kete populli i Tepelenes e gjithe Shqiperia do i pergjigjet me vote me 23 qershor

  Reply to this comment
 4. Bona June 18, 14:07

  Dhe per aq kohe sa ti besoni saliut nuk do keni uje te pijeshem dhe as per te vaditur tokat sepse nje njeri si ai vetem mashtron dhe cdo premtim e bene vetem per fuashate elektorale dhe pretendon se nepermjet mashtrimeve do te mare vota.

  Reply to this comment
 5. sasha June 18, 14:08

  ish-kryetari i komunes qender kush e di sa miliona ka mare

  nga fondet qe ka vjedhur, dhe rryshfetet korruptive..

  nuk eshte faji i banoreve qe vuajne dhe as i kryetarit qe nuk i aprovohen projektet,

  ky problem me ujin ka vite qe egziston, shpresojme qe te kete nje zgjidhje pas 23 qeshorit sepse nga kjo qeveri Tepelena eshte lene pas dore

  Reply to this comment
 6. Elma June 18, 14:16

  Ky vend ne 8 vite eshte lene ne harrese dhe ndaj dhe jemi sot perpara ketij rrenimi ekonomik sepse kjo qeveri nuk ka punuar per kete vend por vetem ka bere pazare me kete vend dhe ka abuzuar me taksat tona.

  Reply to this comment
 7. egla June 18, 14:18

  shikoni njerez ne shqiperi akoma nuk eshte i garantuar uji i pijshem dhe qeveria e sali ebrishes flet per mrekullira flet per nje shqiperi europiane dhe ezhvilluar pas gjermanise dhe per rritje ekonomike te madhe kjo esht e e pa pranueshme

  Reply to this comment
 8. ergi June 18, 14:20

  turp i madh ky se uji i pijshem duhet t eishte garanti kryesor qe te isht ene shtepite eshqiptareve se ne 2013 nuk mund te pretendohet qe akoma te kete premtime per ujin e pijshem ne vend

  Reply to this comment
 9. arbi June 18, 14:21

  Ne vitin 2013 qytetaret ende nuk kane uje ne cezmat e shtepise, e keta maskarenj duan serish vota…..Kuptojeni njehere e mire qe vota per PD eshte vote per te shkuar ne rrenm te vazhdueshem, ndersa vota per PS eshte vote per te Rilindur, zgjidh e mblidh i dashur qytetare.

  Reply to this comment
 10. AMBRA June 18, 14:23

  Te gjthe e kane degjuar qe Tepelena ka nje zone shume te kendshme qe quhet uji i ftohte, por vetem atje ka uje te ftohte se buron nga mali dhe nuk ka patur nevoje per nderfyrjen e qeveris, se banore te tjere te Tepelense vuajne per uje te pishem…Shteti inegzistet i ka harruar prej kohesh kete zone, e keta banore sot kane ne dore voten e tyre per te ndeshkuar harresen e qeveris. voto numrin 29

  Reply to this comment
 11. arsi June 18, 14:35

  Per 5 vite e bajne ujin me bidona si ne epoken e gurit, e te pafytyret politikane te pushteti shkojne u kerkojne votat, po si nuk kane turp e u dalin ne sy duke u thene qe ne jemi zhvillimi, ne kemi shtruar rruge, ne futem vendin ne NATO…ej o injorante per cfare i hyne ne pune nato ketyre nerezve qe nuk kane uje te shteia? Kjo eshte nje arsye e forte pse duhet te votojn PS keta njerez.

  Reply to this comment
 12. Brukli June 18, 14:44

  Sot ne 2013 ne nje vend qe mbytet ne uje, mos ju garantosh dot njerezve ujin e pishem, e te shkosh ne khe fushate tu kerkosh voten ky eshte kulmi..Turp per kete qevei ne ikje qe e rrenoi vendin per 8 vite me radhe, duke punuar vetem per xhepat e qeveritareve, ndersa shqitaret e thjeshte vazhdojne te mbushin uje me kova.Turp

  Reply to this comment
 13. kevi June 18, 14:57

  E pse duhet te vuajne qytetaret hakmarrjen e ulet Berishjane kunder komunave dhe bashkive te majta duke mos akorduar as edhe nje fond..Pushteti ka per detyre ti bindet qytetareve pa asnje dallim mes bindjesh politke, por ky pushtet ne ikje nuk e beri, ndaj me 23 Qytetaret votojne PS.

  Reply to this comment
 14. DANJA June 18, 15:11

  Te flasesh ne 2013 ende per uje eshte turp, eshte turp dhe krim per ata fshatare te thjeshte qe pervec punesve te buqesis, u duhet te shkojne te mbushin uje per te pire, ndersa per te vaditur prodhimet e tyre mbajne syt nga qelli e i luten zotit…ne Cfare gjendje e ka cuar vendin ky sistem mafjozesh ne krye te shtetit…Eshte koha ti themi mjaft shakaterimit dhe rrenimit te metejshem, eshte koha te votojme Rilindjen.

  Reply to this comment
 15. armir June 18, 15:18

  shqiptaret akoma nuk kane uje te pijshem pavarsisht se qeveria jone premton se ka bere mrekullira pavarsisht se ajo premtonte gjera shume me te medha nderkohe q eketu nuk jane bere gjerat e minimumit jetik ne vend

  Reply to this comment
 16. bertin June 18, 15:20

  esht ee turpshme qe ne shqiperi akoma nuk eshte rregulluar uji i pijshem ky problem jetik per cdo banor ne bote pavarisht se qeveria berisha pretendon se ka krijuar mrekulline ne vend e nderkohe qe kjo nuk duket askund

  Reply to this comment
 17. ervin June 18, 15:21

  shqipatret duhet ti japin nje shuplake ksaj qeverie ne 23 qerhsor duke votuar edi ramen dhe partine socialsite duke mbeshteru programin e rili ndjes shqiptare qe garenton zhvillimin e shqiperise

  Reply to this comment
 18. Mark.uk June 19, 08:42

  Tepelena ka nxierr 13 deputet po te gjith komunista me Gramos Rucin ne krye.Qendruen 8 vite ne pushtet,atye kerkojuani.Jo ujin e pishim po as shiun nuk e meritoni.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim