Ujkut mëlçitë në qafë? Do doja të mos kisha të drejtë këtë herë

February 18, 2020 17:00

Ujkut mëlçitë në qafë? Do doja të mos kisha të drejtë këtë herë

1.15 miliardë euro ofroi Konferenca e Donatorëve evropianë e botërorë për procesin e rindërtimit të dëmeve të shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit 2019 në Shqipëri.

Kjo duket si mrekulli. Urojmë që jo vetëm të duket, por edhe të preket me dorë nga shqiptarët.

Një shumë e tillë është me të vërtetë e madhe, por të kihet parasysh se GDP i Shqipërisë.

Si ndërtues dëshiroj të bëj një llogari:

Në bazë të raportit përfundimtar të Komisionit të Vlerësimit dimë që ishin të dëmtuara 187 ndërtesa publike dhe private në të gjithë vendin. Gjithashtu janë dëmtuar krejtësisht 1180 apartamente apo shtëpi banimi (pra jo pallate) si dhe të dëmtuara pjesërisht ishin 2120 banesa.

Po të bëjmë një llogari me çmimin e tregut (duke llogaritur kosto për një apartament normal diku tek 50 apo 55 mijë euro) sikur ti ndërtonim të gjitha ato që u dëmtuan, pra të 3487 objektet që thotë raporti do të duhen diku tek 175 – 190 milionë euro.

Po të heqësh fitimin që ka çmimi i tregut brenda që eshtë diku tek 35%, kjo do ta zvogëlonte deri në 120 milionë euro shifrën për të ndërtuar shtëpitë e shqiptarëve të varfër.

Po shifra 1.15 miliardë euro, 10 fish më e lartë, ç’mund të bëjë? Kuptohet. Shumë më tepër.

Por ne shqiptarët jemi të tmerruar dhe të keqpërdorur deri tani nga korrupsioni, nga vjedhja e aseteve dhe shpërdorimi i financave publike. Jemi me të drejtë dyshues.

Sepse kemi dëgjuar shifra marramendëse për ndërtimin e një kilometri rrugë në Tiranë, gati 21 milionë euro ndaj na kapin të dridhurat  kur shikojnë se janë po ata njerëz që do t’i administrojnë keto para, ose kolegët e tyre tashmë të kamur me pasurinë e popullit dhe paratë publike.

Urojmë të mos ndodhë kështu!

Shprehja popullore “i varën mëlçitë ujkut në qafë” urojmë të mos shkojë në këtë rast.

 

*****

Partizan Cene / Botuar në rubrikën Letër Kryeredaktorit

 

February 18, 2020 17:00
Komento

18 Komente

 1. miku February 18, 17:37

  Nuk e pate mbreme tek Fefzua si i shkelqenin syte atij mafiozit Ahmetaj! Kur fliste edhe Fevzos, i shkelqenin syte, se sic duket i ka premtuar ndonje llokem te madhe Sandrit dhe Fevzo do haje ndonje kocke! I gjithe tv po e priste keto palo, se cfare do u jepte.O popull koqet e Balikut do te merrni, kasolle drrase do merrni dhe do i paguani da frengu pulen tek Lali Fiku,do mbushen dhe nje here dhe do largohen ne drejtim te pa ditur.Plastelina Lleshaj, ha trahana dhe shikon si i coroditur!Keta po kerkojne para nkerezve qe po i ndertojne me njemije mundime vete dhe ky o gjati me Lalo Fikum’ u dergojne mafian tek dera.Ky vend vetem plehra prodhon nuk nxjerr burra, edhe kur del ndonje del i cpuar.

  Reply to this comment
 2. Ujku mbetet Ujk February 18, 17:45

  As ne si popull nuk duam ti varen melcite ujkut ne qafe! Edhe donatoret po ulerasin se nuk do ta lejojne ujkun ti haje melcite qe i kane vene ne qafe!
  Por…ujku eshte ujk! Ne mos i paste ne qafe melcite do dale ti gjeje e ti haje! Ashtu si ka bere keto vite, duke mos lene as therrimet. Sado te mbulohet me lekure delje, ujku mbetet ujk!

  Reply to this comment
 3. fati February 18, 18:21

  Jo more jo se parate e europes nuk mund ti shperdorje asnje, e aq me per zyrtaret shqiptare. Por kjo loje llafesh po behet nga ato qe i u leshon goja leng, si psh mender presidenti, i cili deklaroj se cdo gje i ka marre ne dore rama, bile edhe parate. Hajdutet kesaj rradhe mbeten me gisht ne goje.

  Reply to this comment
 4. popull idiot .histerik . parazit . tru mesjetari .do vetem dhune e konflikte ,ne paqe s'jetoi dot February 18, 19:54

  Nuk arrij te kuptoj se cdo te thote kjo lloj histerie

  idiote ,mbas suksesit te papare qe arriti KM Shqiptare

  ne Bruksel !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  C’ka ktu per histeri o skicofrene te pashembullt ?

  BE-ja organizoj nji Konference Donnatoresh

  ne rrespekt te Shqiperise .
  Ata si asnjiher ne Historine e Shqiptareve ju pergjigjen

  pozitivishte BE-se duke rrespektuar Qeverrine Shqiptare dhe popullin shqiptare ,
  gje e cila duhet te gezonte cdo njeri Normal ne ate vend .
  Rama KM i Shqiperise nderoj shqiptaret me performancen e tij ,me sharmin kulturen dhe qenien e tij
  prej Europiani jo si sharlatani sihqeverri dikur
  qe e shikonte Bota me neveri .

  Pra u dhurua Miljardi .

  Super .

  Sukses i Qeverrise Shqiptare

  dhe gezim per te demtuarit e Termetit , kaq .


  Perse duhet te shperthejne ne Histeri psikopatet anntishqiptare
  e vjellin per ate arartije Spektakolare te KM ne Bruksel ?
  Kjo nuk eshte Normale per nji shoqeri Normale

  por nji Skandal ,qe me te tilla Lehje te Cmenndurish e Kore ,
  duke fiilluar qe nga Gjeneral Muti me Top ne Presidenca

  therret partizanet te lehin Hymnin e Injorances

  se bashku ne kor !
  Dhe cfar synojne se arrijne me te tilla idiotizma para Botes dhe shqiptareve ?

  Tregojn se sa idioote jane asgje me shume

  edhe pse Bota tashme i njeh mire se cfar ere mban muti antishqiptare .

  Nuk do ishte keq ,qe duke filluar nga Gjeneral Muti -dhe Partizanet ballista zogista antishqiptare janullista me radhe ,

  ti nenshtroheni ji Testi Idioti madje edhe Psikopati

  Reply to this comment
 5. popull idiot .histerik . parazit . tru mesjetari .do vetem dhune e konflikte ,ne paqe s'jetoi dot February 18, 19:56

  Nuk arrij te kuptoj se cdo te thote kjo lloj histerie

  idiote ,mbas suksesit te papare qe arriti KM Shqiptare

  ne Bruksel !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  C’ka ktu per histeri o skicofrene te pashembullt ?

  BE-ja organizoj nji Konference Donnatoresh

  ne rrespekt te Shqiperise .
  Ata si asnjiher ne Historine e Shqiptareve ju pergjigjen

  pozitivishte BE-se duke rrespektuar Qeverrine Shqiptare dhe popullin shqiptare ,
  gje e cila duhet te gezonte cdo njeri Normal ne ate vend .
  Rama KM i Shqiperise nderoj shqiptaret me performancen e tij ,me sharmin kulturen dhe qenien e tij
  prej Europiani jo si sharlatani sihqeverri dikur
  qe e shikonte Bota me neveri .

  Pra u dhurua Miljardi .

  Super .

  Sukses i Qeverrise Shqiptare

  dhe gezim per te demtuarit e Termetit , kaq .


  Perse duhet te shperthejne ne Histeri psikopatet anntishqiptare
  e vjellin per ate arrtije Spektakolare te KM ne Bruksel ?
  Kjo nuk eshte Normale per nji shoqeri Normale

  por nji Skandal ,
  qe me te tilla Lehje te Cmenndurish e Kore ,
  duke fiilluar qe nga Gjeneral Muti me Top ne Presidenca

  therret partizanet te lehin Hymnin e Injorances

  se bashku ne kor !
  Dhe cfar synojne se arrijne me te tilla idiotizma para Botes dhe shqiptareve ?

  Tregojn se sa idiote jane asgje me shume

  edhe pse Bota tashme i njeh mire se cfar ere mban muti antishqiptare .

  Nuk do ishte keq ,qe duke filluar nga Gjeneral Muti -dhe Partizanet ballista zogista antishqiptare janullista me radhe ,

  ti nenshtroheni ji Testi Idioti madje edhe Psikopati

  Reply to this comment
  • Caku February 18, 20:28

   Shko e futi nje vizite plako se qenke keq fare.
   Mos ma mer per te keq,por kaq keq sa je ti do te çojn me dhune ne psikiatri.

   Reply to this comment
 6. Arben February 18, 20:10

  Këtij populli shpërthejë mamanë të të thërrasë baba.

  Reply to this comment
 7. Jimi February 18, 20:27

  Nuk di i ziu njeri se nga t’ja mbaj ! Hall me qe’ e hall me buaj!? Filloi kori i kukuvajkave.Deri me dje ulerinin e bertisnin qe eshte pergjegjesi e qeverise qe te gjej finacime e donatore per te eleminuar sa me pare demet e shkaktuara. Tani qe qeveria i siguroi, madje edhe me shum, jo mos e merrni se do t’na shtohet borxhi dhe nuk e shlyejm dote!? E po mire, hajde ti leme qiell te hapur ata njerez, te cileve u ra per hise’ qe tu shkaterrohen shtepite.

  Reply to this comment
  • Jimi dhe ky imi February 18, 23:57

   Po ti cke o lume madh se nuk ta prek njeri qeverine

   qeveria, ministrat dhe drejtoret do vazhdojne te rrine ne vilat e luksit dhe apartamentet nga 1 mije m2 katrore ne tirane

   ti rri komento online, se ne rregull je

   Reply to this comment
  • mirel February 19, 05:34

   Jimi, pergjegjesi e qeverise eshte te siguroje fondet nga nderprerja e koncesioneve.
   Kjo ishte kerkesa.. Donatoret ishin tjeter gje.
   Borxhin nuk e kerkoi njeri.
   A ka ndonje paqartesi ketu?

   Reply to this comment
 8. Zef February 19, 02:28

  270 milion € u dhane ne forme donacioni i pa kthyeshem !
  Aq nevojiteshin per sistemimin e tere pasojave te termetit .
  Perse atehere duhen te tjera borgje prej 850 milion euro ?!
  Per te falimintuar Shqiperine ?!
  Per te lene femijet dhe nipat tane ne borgje per 30-40 vite ?!
  Per te shitur sovranitetin ?!

  Reply to this comment
 9. Adih February 19, 02:49

  Partizani cene @….
  Pergjegjem tuaj e keni me pikepyetje ,kurse une jam i 100% i sigurt qe ujku kesj here , do ti haje melcite .

  Pse ? ore i nderuar Partizani Cece , sa shpejt haroni ju ,keto bemat e tyre brutale .Bile po te me pyesje mua ,me nje qeveri normale ,ne sot per rastin e termetit ,nuk do kishim nevoje fare per keto shuma maramendese ,qe te riparonim te gjitha keto deme .Do ishte arka plot e perplot e shtetit shqiptar .Ja shpjegimi i thjeshte :

  Vetem rasti i te gjithe vijes bregdetare tonen (spo ti numuroj raset e tjera se ka plot por vetem kete rast shiko ),qofte ne toka ,troje private qe jane grabitur ,qofte edhe ne troje shteterore ,jane me qindra km2 ndertime ,dhe keto troje ,qe kane nje vlere disa miliarda ne euro ,me nje laps te thjeshte ,po te ishin paguar keto troje per m2 me cmimin e tregut ,dhe te manaxhohesh korrekt ,kasa shteterore do ishte plot e per plot me para .Por fatkeqesisht eshte vjedhur me brutalitet nga bandat politikane dhe hera e heres me emra te te treteve . Bile po te kujtoj se Z Mane “BILIONIERI ” qe i kane vene nofken politikanet ,e natyrsisht per te justifikuar vjedhjen e tyre , e per interesa personale te tyre ,me invesitore te trete dhe gjoja “ndihmojne ” banditin budalla Mane qe Edi Rama i ka dhene ne perlen e Jonit 1 m2 me nje cmim 1 euro .A thua qe Rama do te zhvilloje turizmin ?A ke degjuar ti o Partizan i nderuar truall ne bregdet 1 euro per m2. Provoje edhe ti o Partizan ,por shkelm bytheve do maresh nga mafja ? Mos u shoko o i nderuar Partizani cece ,dhe besoj qe do me japesh te drejte ,bile mos e vere fare ne diskutim ,eshte shembull kokeforte …Bile une po tregohem i bute ,per kete rast , se po ti hyme shkaterimit te natyres dhe betonizimit pa kriter ne te gjithe bregdetin ,do te beja nervoze ,por me mire e leme me kaq ,kesaj here betonizimin ,ku turistet e huaj te shkojne ne Greqi, Itali, ne Mal te Zi e ne Kroaci per turizem ,e jo ne shqiperi .
  Keshtu ujku si perhere edhe kesaj here , do i perlaje melcite . Eshte vet fajtore , ai qe nuk e kupton .
  Nderime per kete shkrim.Ju faleminderit.

  Reply to this comment
 10. Ujku do haje Melcite ,dhe Hienat do lepijn Koqet e Ujkut duke i lshu goja leng February 19, 10:33

  si mundet te ket nji komb kaq rraaca pederastesh e shkerdhatash
  qe i mbajne dhembet jashte ,ne cdo kohe ,
  me kafshu Shtetin e vet !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  ky eshte ji feomenn i rralle ne kte Planete.
  shkerdhata e putana ka gjithandej ,
  por jo ka shume pederaste ne kte far mase
  dhe kaq agresive mbas Boleve te “Ujkut” !

  Reply to this comment
 11. Adih February 19, 13:09

  Konkretisht kritiko o i dashuruari i partise .Ndihmo njerezit ,shoqerine e mjaft me banalitete ,pese me hic i thone kesaj . Shterngohu mbas bol.ve te partise ,bile dhe tja lepishe

  Reply to this comment
 12. Babale February 19, 19:42

  Gjynah ta kesh emrin “Partizan”!? PO ti qenke nje derr ballisti qe nuk e paske shokun. Te pakten shko ndero emrin, se e turperove edhe “Partizanin Meke”

  Reply to this comment
 13. Ue February 20, 02:31

  Popull budalla popul leshi kane mbetur me shqiperi shqiptaret e mire kAne ikur te gjithe tashti pritni se rama do ti zevendesoje me indian pakistan turq arab algjerian dhe ju hani mut vazhdoni bjerini me dore

  Reply to this comment
 14. Dash Pacja February 25, 15:58

  Ku po shkon o partizan!?
  Do te meresh ne kosiderate analiza jote financiare e demeve nga termeti ne rast se ti do ishe me profesion preventivues ne fushen e ndertimit dhe akoma me bindese do te ishte nese ti do te kishe mare pjese edhe ne komisionet e ngritura per kete qellim.
  Vetem me nje shikim teper kalimthi une te bej keto verejtje elementare.
  Sa dhe si i ke perfshire ne cmimin tend shpenzimet per transportin e mbeturinave te krijuara nga germadhat?
  Po ashtu sa do te kostonte infrastuktura e re, rruget, kanalizimet, ujesjellsi, elektriket etj.
  Gjithashtu me sa meter katror i ke parashikuar banesat apo apartamentet mbasi mua me duket se ti ke mare minimumin e tyre dhe jo mesataren?
  Gjithsesi nuk te fajsoj ty per sa kohe gazeta boton cdo pacavure mjafton qe te plotesoje kushtin e propagandes se saj.
  Bei te fala Saliut dhe Likes!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim