Profesori egjiptian rrëmben avionin për të takuar ish-gruan, arrestohet

March 29, 2016 07:46

Profesori egjiptian rrëmben avionin për të takuar ish-gruan, arrestohet

Ka përfunduar rrëmbimi i avionit të EgyptAir, që u detyrua të ulej në Qipro.

Lajmi është bërë I ditur nga mediat ndërkombëtare që konfirmojnë lirimin e 81 pasagjerëve me të cilëve 8 amerikanë, 4 britanikë dhe holandezë, 2 belg, një Italian dhe 30 egjiptian.

Autori është Ibrahim Samaha, 27 vjeç me kombësi të dyfishtë, egjiptiane dhe amerikane.

Pas negociatave me rrëmbyesin, është mësuar se ai është një professor veterinerie në Universitetin e Aleksandrisë në Egjipt.

Shkak për rrëmbimin dyshohet se është një histori dashurie, pasi ai kërkoi që ti dorëzohet një letë prej katër faqesh ish-gruas së tij qipriote e quajtur Marina.

“Nuk është një terrorist por një  idiot”. Kështu deklaroi një funksionar i ministrisë  së jashtme Egjipriane, që shtoi se autoritetet qipriote konfirmuan se nuk kishte eksploziv në avionin e marrë peng.

Ndërkohë edhe presidenti i Qipros Nikos Anastasiades tha se kjo ngjarje nuk ka lidhje me terrorizmin.

Pak orë pas pengmarrjes, gjithçka përfundoi me arrestimin e autorit që detyroi devijimin dhe uljen e avionit.

CespUJjWIAEqjDM32A27E8A00000578-3513434-image-a-2_145924001288432A27E7800000578-3513434-image-a-3_1459240021204

Egyptian media publish what they say is first photo of hijacker

32A2B38700000578-3513434-image-a-1_1459242117627

March 29, 2016 07:46
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim