Unë, “krimineli” / Flet pas 28 vitesh kreu i Kampit të Qafë Barit

April 6, 2019 11:47

Unë, “krimineli” / Flet pas 28 vitesh kreu i Kampit të Qafë Barit

I sulmuar kohët e fundit nga një dokumentar i RTSH mbi rebelimin e famshëm të Qafë Barit dhe nga një seri publikimesh ku etiketohet si “vrasës” dhe “xhelat”, madje edhe si “organizator” i vrasjes së disa ditëve më parë të një ish-të burgosuri politik për borxhe, Edmond Caja vendos të thyejë heshtjen dhe të replikojë nga emigrimi ku ndodhet prej gati 3 dekadash.

Çfarë thotë për Agron Tufën, Bedri Blloshmin, Visar Zhitin, mesazhet me Hajredin Fratarin dhe emra të tjerë të njohur ish-të burgosurish të para ‘90-s.

Një histori që lidh të djeshmen dhe të sotmen nëpërmjet një dëshmitari unik:  “Kam heshtur shumë gjatë në respekt të dënimeve që vuajtët. Por disa nuk dinë t’i respektojnë as vetë vuajtjet e tyre” – shkruan ai në një letër të gjatë dërguar në Dita, e cila do ta botojë atë në dy numrat në vijm.

Më poshtë, pjesa e botuar sot:

 

*****

Edmond Caja në vitet e emërimit në Qafë Bari

Nga Edmond Caja*

Kohët e fundit qëllimisht personaliteti dhe dinjiteti im është baltosur me shpifje e gënjeshtra nga më monstruozët. Jam i obliguar në radhë të parë para vetes, familjes sime dhe njerëzve që me njohin që këtyre shpifjeve, më së fundi, t’iu dal përballë për t’i përgënjeshtruar e hedhur poshtë si të paqena e pa asnjë lidhje me personin tim:

Me të mbaruar shkollën e lartë, jam caktuar për të punuar në administratën e Repartit të Riedukimit 311 në Qafën e Barit që kur u krijua në 1982, e deri në vitin 1988, nga funksioni Oficer Pune, Komandant Policie; deri si Komandant i Repartit. Urdhri i Ministrit për mua si oficer i ri ishte diskriminues “Oficer Pune” në Repartin Nr .311, Qafë e Barit!

Të gjithë bashkëkohësit në shkollën e Ministrisë e dinë se emërimi im ishte poshtërues në raport me nivelin që kisha, ishte ndëshkues për andrallat që në vite ju kisha hapur si zë kritik, ishte riedukues.

Reparti 311 që ishte një repart riedukimi, sa ishte hapur dhe i mungonte çdo gjë. Emërimi këtu ishte një shok i vërtetë për mua. Dy hektarë qiell, thellë në pyjet e Munellës, Repart riedukimi, punë me të dënuar, dhe këto për një djalë të ri 23 vjeçar, nga Tirana, gjimnazist i “Qemal Stafës”, që dikur luante piano e violinë, dhe luante plot pasion basketboll.

Në vitin 1993 u largova familjarisht nga Shqipëria, në emigrim pasi s’kisha asnjë shans për të jetuar normalisht. Pa pune, pa shtëpi e pa asnjë të ardhur. Me largimin nga vendi mbylla një kapitull dhe hapa një kapitull të ri si çdo emigrant e ndërkohë, kisha vendosur që të mos merresha fare me sharlatanë, ish të dënuar apo jo, që aty këtu shkruajtën apo dolën në publik duke me atakuar padrejtësisht.

Pas 27 viteve në emigracion, në një dokumentar të Monika Stafes, jashtë çdo  principi gazetaresk, e cila as që denjoi të merrte informacione nga të gjitha palët, apo të konsultonte dokumentacionin rigoroz të kohës, me një pasion të shfrenuar dezinformimi, shfaqur në RTSH që ju kushtua Rebelimit në Qafen e Barit, e që në thelb ishte si një përbaltje ndaj personit e personalitetit tim, ku me etiketuan disa herë si kriminel, më nxorën me foto pa asnjë autorizim (madje në një foto familjare pas një ceremonie mortore kunatin tim e prezantojnë si një koleg pune të asaj kohe – shif foton më poshtë).

Caja, i pari majtas

Intensivisht përflitem, afishohem në gazeta me foto, akuzohem e përbaltem në mënyrë të paskrupullt e jashtë çdo norme bashkëjetese. Emërtohem kriminel, pa qenë i tille. Më akuzojnë për krime e për raste, apo persona, që janë thjesht fantazi e sëmurë. Një denigrim i çmendur, një kurajo psikopatësh, një protagonizëm fals duke treguar situata pa qenë fare aty, një kor korbash kundër personit tim që s’besoj se ka arsye të tjera, jashtë arsyes se makutërisë dhe hakmarrjes.

Në këto 28 vjet aty këtu kam rënë në dijeni me shkrime ose dëshmi të disa ish të dënuarve për krime kundër shtetit, por edhe nga njerëz që as i njoh e as me njohin. Dikush ka bërë edhe romane, por që në tërësinë e tyre kane një gjë të përbashkët: GËNJESHTRËN.

Efekti i këtij dokumentari u ndje edhe këtu ku jetoj, sepse policia kriminale e Gjermanisë e vëmendshme për shtetasit e saj me thirri dhe më vuri në dijeni midis të tjerash edhe për një email plot urrejtje e akuza, që zonja Mira Dine kishte dërguar në bashkinë e zonës ku unë punoja. Fakti që s’e njihja dhe kurajo prej injoranteje që shfaqte, më detyroi t’i bëja akuzë për shpifje në prokurori.

Prokurori që e hetoi e pushoi si çështje, pasi ishte i vështire hetimi i fakteve në një territor jashtë Gjermanisë si dhe u prezumua se M.D. kishte reaguar nga bindja e krijuar dhe jo se me dashje donte të shpifte.

Kjo zonjë që kërkonte të bënte drejtësinë e gjyshit të vrare në vitin 1944 (kolaboracionist nuk besoj që ka qenë), nëpërmjet personit tim, pasi kishte bërë thirrje disa herë me ndihmën e Agron Tufës në media, për mbështetje dhe dëshmi, nuk vonoi të jepte edhe lajmin e gënjeshtërt se me mua kishte bërë gjyq ballë për ballë dhe unë kisha tërhequr padinë. Bile tani që ka edhe shumë prova e dëshmitarë do bëj gjyqin e Nürenbergut shqiptar. Xhelatin e ka sajuar, tani po përgatit dëshmitarët, vetëm se ka mos përputhje në kohë e në fakte.

Haxhi Baxhinovski u vra tek Liqeni Artificial dhe M.D. në histerinë e saj e në kor me Agronët, pa ju ftohur gjaku të ndjerit, lëshuan lajmin tjetër të rremë, se vrasjen e ka bërë sigurimi i shtetit me urdhër të Mond Cajës i cili jeton madje mijëra kilometra larg Tiranës.

Agron Tufa ky mashtrues ordiner që as më njeh e as e njoh ka marrë flamurin për të denigruar dinjitetin e personalitetin tim. Edhe tani në konfliktin e rradhës me zotin Braho, bredh nëpër ekranet e televizioneve me teorinë, se zoti deputet e sulmoi për shkak se ky e paska akuzuar si kriminel Edmond Cajën. Vëreni në pak kohë se çfarë sajon, pa iu dridhur syri. Unë kam urdhëruar ish-sigurimin e shtetit për të vrare Haxhi Baxhinovskin?! Unë paskam vënë në lëvizje deputetin për të sulmuar Agronin, që tashmë edhe jetën e ka në rrezik?! Të tëra këto i shpif sot në sy të të gjithëve, edhe pse policia thotë se H.B. u vra për arsye borxhesh, le pastaj të mendosh se sa teren pa fund i krijon vetes, për të shpifur për ngjarje që kane ndodhur këtu e mbi 30 vjet më parë.

Kreu i ISSK, Agron Tufa

Unë thjesht e pyes publikisht A. Tufën: A ke familje mor zotëri, a ke dinjitet, a ke së paku respekt për veten tënde?

Agron Tufa ndoshta edhe për të justifikuar detyrën që bën në Institut, del në emisione televizive kundër meje si ata që parashikojnë motin ku i mungon një shkop në dorë, se në sfond e ka hartën metereologjike me resmen time. Dhe është aq i sigurt për krimet e mia, sepse unë kam qenë me punë në Repartet e Riedukimit të Socializmit, njësoj sikur unë, pasi kam dëgjuar për të se ka studiuar në Rusi me burse falas ruse, të mbroj me stoicizëm akuzën se Agron Tufa është agjent Rus.

Më thonë kriminel, kriminelët. Shikojani dosjet dhe do vëreni se rrugën drejt dënimit për krime kundër shtetit e kanë nisur duke vrarë, vjedhur e shpërdoruar si kontigjent ordiner. Sot ka prej tyre që s’janë me, pikërisht se nuk hoqën dorë nga të qenit kriminel, si psh N.P.

Bedri Blloshmi mban flamurin e kur flet për mua për t’u bërë më i besueshëm merr rolin e Priftit e me keqardhje e hidhërim thotë para ekranit: “Aq i ri e aq kriminel”.

Ky është ai Bedriu që mbesa e vet E.V.B e etiketon si matrapaz, si të pafytyrë, që e bëri gati të vdekur për leke, duke përbaltur gjakun e vëllait etj. Ky Bedri s’ka nevoje për demaskimin tim se ja bën njeriu familjes që e njeh akoma më mirë. Ende s’ka sqaruar rolin e vet në dënimin e të vëllait. Edmond Caja ka thyer në mes Sandër Sokolin është gati të dëshmojë edhe pse në kohën e rrjedhjes së ngjarjeve të rebelimit, ai  s’mund të ishte aktiv e as kishte mundësi të kishte dijeni mbi ngjarjen sepse ka qenë duke punuar si minator në hapjen e vrimave.

Edhe Poeti i persekutuar, ish-ministri e ambasadori Visar Zhiti kështu më quan kriminel.

Dëshmitar Visar Zhiti, po si nuk hoqe dore nga dëshmitë a derëzi, se derëbardhë s’te them dot. Kur erdhe në Qafe Bari nga Spaçi kam pasur debat me një kuadër, sepse s’donte që ti të punoje në minierë, ju duheshe në ofiçinë pa qene mekanik për një kombinacion operativ. Unë refuzoja sepse mendoja edhe për jetën tënde. Poeti në Ofiçinë si mekanik, s’mund të ishte gjë tjetër veçse syri dhe veshi i Partisë dhe hakmarrja s’do vononte. Veshin do të kafshonin në mes të natës bashkëvuajtësit. Ky kam qenë unë që i kushtoja rëndësi çdo hollësie, deri në detaj për të siguruar edhe jetën tënde edhe veshin tënd (mendo të të kishin damkosur atëherë se çfarë Visari do kishim sot).

Visar Zhiti,

Lexova një intervistë tënden tek “Bota Sot” me Nebil Çikën ku gënjen nga fillimi deri ne fund. Gënjen kur thua se miniera e Qafe Barit nuk mund të punohej me forca njerëzore. Pyesni Kosta Barkën, ish-ministër për Çështjet Sociale në qeverinë e PD, që në atë kohë ka qenë inxhinier miniere i prodhimit të bakrit direkt në Qafë Bari dhe jo vetëm në kohën që fuqia punëtore u zëvendësua me punëtorë të detyruar, por edhe 6-7 vjet të tjera më parë. Miniera nuk u hap më të burgosurit, por ekzistonte me vite dhe shfrytëzohej me punëtorë të lirë, por ngaqë minerali ishte i pasur e me interes ekonomik kombëtar dhe zona kishte mungesa në fuqi punëtore u vendos të sigurohej prodhimi me fuqi punëtore të detyruar ku duhet theksuar se 6 muajt e parë ishin të dënuar ordinerë të ardhur nga burgu i Bulqizës që u mbyll në ato kohë.

Ti edhe kur gënjen s’di të gënjesh, por shpreson, se s’do vihet re pasi beson te stili poetik në të treguar. Je aq i verbër në hakmarrje sa jo rrallë humbet fillin dhe lidhjen e ngjarjeve.

Thua se ju bënim kontrolle kur shkonit në miniere? Po ç’kontrolle o dëshmitar duheshin bërë kur dilje nga reparti për në minierë, ndoshta anasjelltas po. Por ty të duhet të fusësh kontrollin që pastaj ta dramatizosh situatën se gjoja policët e dogjën me cigare, njërin që i ra të fiket, për të parë a ishte gjallë apo jo. Kur lexoj këto fantazi edhe pse e quaj atë kohë si një periudhë ku humba pjesën më të bukur të jetës, them se prapë qe fat, qe rastësia nuk çoi në formulën që ti të ishe komandant e unë të isha i burgosuri yt.

“Mbaj mend-gënjen ti, që më ka thënë Sandër Sokoli, i cili kishte shkuar në Kinë për specializim dhe më pas u burgos. Kur ai kishte qenë në Kinë, specialistet atje ishin habitur nga shqiptarët duke i thënë se nuk kishin nevojë për specializim pasi ishin mjaft të përgatitur. Ata i kishin thënë se shqiptarët ishin më mizorë në tortura”.

E këtu fillon të shfryjë fantazia jote sadiste poetike e arkivolit ku futej personi i gjallë dhe bashke me të një pemë bambuje (e pyjeve të Munelles) e cila rritej 5 cm në ditë duke e ç’puar për së gjalli të torturuarin?

Ti s’ke as respekt e as njerëzi ndaj Sandër Sokolit që edhe për së vdekuri abuzon me djallëzi mbi tregimet e tija për Kinen, ku paska shkuar të mësojë si të torturosh?

Kulmin e rrëfimit tënd e arrin kur Nebil Çika, pasi e kishit biseduar më parë edhe pyetjen dhe përgjigjen të pyet: Visar, në një dëshmi të Bedri Blloshmit, vëllai i Vilson Blloshmit, thotë se drejtori i burgut bashkoi dy stola gjatë revoltës dhe ka thyer në mes Sandër Sokolin… e ti o bashkëpunëtor dhe me dreqin, që e pe gjithçka nga ofiçina, matanë kodrës, dëshmon: “Është e vërtetë ajo që thote Bedriu. Edmond Caja ishte komandant i policisë… “Domethënë më akuzon si VRASËS. Komentet janë të tepërta, unë thjesht po jap një korrespodencë timen në mesenxher, me Hajredin Fratarin, mikun tonë të përbashkët.

Mesazh nga Hajredin Fratari

Hajredin Fratari me shkruan: “Më vjen mirë që je rregulluar dhe që nuk i shkëput lidhjet me Atdheun, të kam dërguar të fala me Vëllai (Ing).Të fala Hajredini”.

Në 22 dhjetor 2015 në orën 20:43 i shkruaj unë:

“Zoti Fratari, historia jote e suksesit më ka krijuar gjithmonë një shijë të mirë dhe e kam vlerësuar veçanërisht si një dëmshpërblim për vitet e padrejta të dënimit me burg…Koha e komunizmit qe një përvojë e hidhur e tragjike për mijëra shqiptarë që vuajtën direkt apo indirekt shtypjen e diktaturës…

Unë shpreh respekt për vuajtjet e tyre! Ndërkohë më duhet të të shkruaj se fati e solli që unë të isha në kohën dhe në vendin e një roli që direkt apo indirekt vuajtjet tuaja i kushtëzoi…sot është fare e lehtë që rolin tim nga  këndvështrimi juaj ta kthesh si të duash deri ta besh kokë turku, por për respekt të vuajtjeve që kaluat nuk është e moralshme të trillohet e gënjehet që disa të bëhen heronj e disa kriminelë…ajo periudhë nuk përbën lavdi për asnjë individ…që një periudhe fatkeqe për ne si brez!

Ti shkruaj këto Zoti Fratari sepse sot rashë në kontakt me një intervistë të Visar Zhitit, i cili ka kohë që merret me personin tim por që me intervistën e sotme duke u bazuar në një dëshmi të Bedri Blloshmit më bën vrasës të Sandër Sokolit…Bedri Blloshmi, luanin e minierës së Qafë Barit, minatorin që thyente rekordet, e keni njohur ju më mirë në atë kohe dhe e njeh gjithë Shqipëria sot për bëmat e tij dhe këtij personi i referohet Z. Zhiti për të bërë të vërtetë një gënjeshtër…një shpifje…

Unë gjithmonë kam heshtur, deri tani kam heshtur sepse kam respektuar ata që vuajtën dhe e mirëkuptoj edhe dufin deri në urrejtje të disave syresh, por ndihem shumë keq kur bie në kontakt me gënjeshtra e shpifje…apo me epitetin e kriminelit…”

Mesazhet me Fratarin

Ndërsa në 26 mars 2017 ora 7:15 i shkruaj: “Zoti Zhiti tani që edhe me punë është kaq pranë Zotit shpresoj ta ketë kuptuar se mëkatet në mos lahen, paguhen në këtë botë…Edhe pse tmerrësisht ka gënjyer e shpifur në librin e sponsorizuar prej jush, unë përmbahem për të mos dalë publikisht e për t’i bëre dy pyetje: Pse u transferua nga Spaçi në Qafë Bari…dhe pse në Qafë Bari punoj në ofiçinë …  (Ju bashkëngjis foto nga korrespodenca).

“Komunistet kishin një parim makabër. Ata donin që të plotësohej norma e punës ose në të kundërtën të nxirrnin shpirtin”,  dëshmon ti o Visar dëshmitari, ti që punoje në ofiçinë pa normë. Asnjëherë s’kam dëgjuar a lexuar që të pohoni se duke bërë normën paguheshit, paguheshit aq sa dikush edhe familjen e ndihmonte, fitonit kush punonte edhe deri në 5 ditë liri, në muaj. Ato kanë qenë ligjet e udhëzimet e kohës, ndërsa ti tregimet e tua i reflekton si situata të ndodhura sot, a thua se atëherë zotëria jote kur rrëfehej tek operativi,  për të mos rënë në sy, komunikonte me celular.

Unë e ti në atë kohe pinim të njëjtin ujë e thithnim të njëjtin ajër. Çdo njëri prej nesh kishte aty një status që s’ja kishim caktuar vetvetes. E quaj të mallkuar atë ditë që m’u komunikua urdhri i Ministrit për të punuar në një Repart riedukimi. Unë rrija deri në tre turne në minierë, bëja detyrën. Ju bënit detyrimin që ju kishte përcaktuar statusi i të dënuarit, si punëtorë të detyruar.

Meqë shkruan se kishe zbuluar pseudonimet e atyre që të denoncuan, pse nuk del hapur e të thuash edhe pseudonimin tënd. Në romanin tënd për Ferrin me fantazi perverse, mua ma vë një pseudonim “MONDA”. Besoj të kujtohet Brigada e të rinjve që e krijuam, për të mbrojtur dhe për t’ju hequr ju perversëve grabitqare nga thonjtë tuaj, të burgosurit e moshave të reja? Ndoshta nga ajo kohe jam bërë edhe hasmi yt.

Kam heshtur gjatë, shume gjatë, 28 vjet. Kam heshtur në respekt të dënimeve që vuajtët. Heshtje që më nderon mua, por që është abuzuar nga disa që as vuajtjet e tyre nuk respektojnë. Burgu është vend i mbijetesës, ishte kështu e kështu do jetë, në jetë të jetëve.

Mesazhet me Fratarin

Heshtja ime në thelb ka të bëjë me këtë fakt, me faktin që për të mbijetuar jo të gjithë ishin në gjendje t’i përmbaheshin disa normave morale për të mos spiunuar, vjedhur, plagosur bashkëvuajtësit. Kam respektuar vuajtjet e shumë të dënuarve politikë dinjitoz që i njoha nga afër e me të cilët ndava edhe unë vitet e rinisë sime. Vasil Kati, Sherif Merdani, Nuro Hoti, Jani Konomi, Nuredin Skrapari, Sokol Ngjela, Minella Bala, Namik Ajazi, Ilmi Spata, Hajredin Fratari, Dalip Zhabolli, Ded Gjoka, Hasan Basha, inxhinierë, ekonomistë, arsimtarë, ushtarakë, njerëz me edhe pa profesione, me shkollë por edhe deri analfabetë e shumë, qindra të tjerë, që në Qafë Bari gjeten pas kalvarit të gjatë të vuajtjeve, korrektësinë e drejtësinë në kryerjen e dënimit me heqje lirie.

Sigurisht që dënimi është dënim, është izolim dhe ka shumë privime. Edhe sot po ky konceptim është, veçse sot në demokraci të drejtat dhe liritë njerëzore kanë një kuptim real dhe detyrim kushtetues. Në atë kohë çdo gjë rregullohej me urdhra ministri dhe me një rregullore kopje e sistemit bolshevik sovjetik.

Lexova rastësisht një intervistë të B.D. për kalvarin e vuajtjeve të tij dhe në mesenxher i shkruajta si vijon: “Gëzohem që të shoh mirë…lexova intervistën tënde dhe shpreh keqardhje pasi edhe pse thua do jesh i drejt i shmangesh të vërtetës…të kujtohet një komandant që kujdesej që ti të lije duhanin sepse rrezikoje jetën…Të paktën të pranoje se kalvari i vuajtjeve për ty u mbyll në Qafë Bari…Megjithatë gëzohem shumë që ke një familje për të cilën krenohesh…të uroj shëndet e jetë “. (Bashkëngjitur një foto nga mesenxher).

Rasti ishte i tillë. Doktori i burgosur H.B. më vë në dijeni se B.D. kishte tuberkuloz dhe rrezikonte jetën nëse vazhdonte pirjen e duhanit. Sa herë e shihja, ca me humor e ca seriozisht e kontrolloja në xhepa a kishte apo jo cigare. Në fund nga cigarja hoqi dorë dhe sot jeton jetën me të dashurit e tij të zemrës. Këto kishim në dorë e këto bëmë.

Unë e kisha me gjithë mend kur jepja intervistë tek gazeta Bashkimi që në 1991 “Burgjet turpi dhe ferri i diktaturës”. Kur shkruaja tek Zëri i Popullit “Ta fitojmë njeriun” e në atë kohë duhej guxim të thoje konceptime të tilla e të denoncoje. Atëherë për çudi nuk pata atakime nga udhëheqja e Ministrisë (xhelozi po), ndërsa nga ish të burgosur u sulmova.

Mesazhi me Bajramin

Veçoj një rast dhe nxirrni vetë konkluzionin. Kastriot Çaushi lirohet dhe pasi familja nuk e pranonte shkoi të strehohej tek një mik fëmijërie, tek Pëllumb Tare, në Kinostudio. Aty i tregon mikut të vet për jetën në Burg në Qafë Bari ku midis të tjerash tregon me superlativa mbi mirësinë time, zgjuarsinë e inteligjencën, korrektësinë e ndershmërinë etj.

Zoti Tare që është mik me familjen e motrës sime, të nesërmen i tregon motrës sime, i gëzuar për fjalët e mira që kishte dëgjuar. Dallkauku Çaushi në më pak se tre muaj boton në një gazetë më duket “Liria” një artikull me bëmat dhe krimet e mia e kur PD erdhi në pushtet ju shpërblyen  shpifjet duke e futur në Gardën e Republikës si Oficer me detyrë sigurimi i Kryeministrisë.

Akuzat dhe shpifjet përpiqen t’i lidhin me rebelimin në Qafë Bari, me 22 maj 1984, madje Baxhinovski në një intervistë të tij me djallëzi thotë se revoltën (siç e quan ai) e ka bërë Mond Caja, domethënë i porsa mbushuri 25 vjeç Edmond Caja nxiti, organizoi, shtypi dhe vrau?!?!?! Në një kohe që Edmond Caja ishte thjesht një komandant policie e mbi vete kishte shefa të tjerë me kompetenca vendimmarrëse. Nga strukturat e burgjeve pozicioni im atë kohë ishte i shkallës më të ulet si funksion. S’kisha asnjë rol të drejtpërdrejtë vendimmarrje.

Por le te themi edhe një të vërtetë të padiskutueshme dhe lehtë të verifikueshme që me dashje studjuesit e tipit Tufa e Dervishi (ky hajdut dosjesh), tinëzisht e anashkalojnë. Rebelimi ndodhi dhe do të ndodhte jo për arsyet që sot publikohen rëndom se gjoja që reagim ndaj dhunës policore etj.. Shikoni një fakt të thjeshtë. Vetë tregojnë se policia atë ditë donte të nxirrte përsëri në pune pas turnit të tretë Ndue Pishën sepse ky s’kishte bëre normën. Domethënë do e nxirrnin në punë e jo e rrahën pse s’bëri normën. Dhe për të dalë në punë si punëtor i detyruar sigurisht do përdorej edhe forca. Ishim në një institucion ku kryhej dënimi me heqje lirie dhe punë të detyruar, jo kamp pushimi.

Me thoni një burg sot s’ka rëndësi se ku, edhe në vendin me demokraci nga më të konsoliduarat që rebelimin e zgjidh duke ju lutur e duke bërë premtime rebeluesve. Sigurisht që me ta mund të negociohet. Por në fund shteti tregon fuqinë e vet brenda ligjeve dhe rregulloreve të kohës duke u munduar që të minimizojë dëmet dhe të ruajë jetët e njerëzve dhe palëve, deri sa ta shuajë si rebelim e të rimarrë situatën nën kontroll. Pati nga të dënuarit në rebelim që i ngulen thikën një oficeri në bark. Lexojeni, i nguli thikën Oficerit, edhe pse ky i fundit ishte nga ata oficerë që u angazhuan të negocionin, të bindnin, të qetësonin situatën, dhe të kërkonin mirëkuptim.

Të dënuarit e revoltës së Qafë Barit

E vërteta e shkaqeve të rebelimit mund të ketë qenë krejt tjetër. Kujtoj se në analizat që u bënë pas ngjarjes së rebelimit, u fol edhe për një ndërhyrje dhe nxitje nga jashtë të disa personave që morën pjesë në rebelim ku numri i përgjithshëm nuk ishte më shumë se 15 vetë. Nëse rebelimi do të ishte shkaktuar për shkak të sjelljes tonë të keqe dhe negative karshi të dënuarve, patjetër që do të ishin marrë masa edhe ndaj nesh.

Rebelimi pasi ne nuk mundem ta vinim ne kontroll edhe sepse s’donim të vinim jetë në rrezik si nga personeli dhe nga të dënuarit në rebelim, u mor nën kontroll nga udhëheqja e ministrisë që erdhën me helikopter si dhe nga forcat speciale sampiste të ardhuar nga Tirana.

Unë pata kurajon dhe formimin njerëzor edhe duke qenë i bindur në pafajësinë e tyre që Hajredin Fratarin e ndonjë tjetër ta merrja në mbrojtje. I bie sipas sigurisë të dëshmitarit Zhiti që në të njëjtën kohe kam vrare një person (Për Sandër Sokolin ka një ekspertizë mjeko-ligjore nga mjekë të Pukës që vërtetojnë vdekjen dhe arsyen e vdekjes së të ndjerit. Edhe vajzës së Sandër Sokolit ja kam thënë në sy pozicionin tim lidhur me të jatin tek restorant Vollga që në 1992), e po në të njëjtën kohë dikë tjetër e kam mbrojtur.

Zoti Fratari sot hesht. Kur mendoj ato biseda që bënim në një kafene tek Pallatet Agimi kur Zoti Fratari e Zoti Zhabolli ishin tashmë të lirë, e unë i hedhur rrugëve nga pushteti demokratik përpiqem të kujtoj mirësinë, mirënjohjen e korrektësinë e tyre dhe kjo ma lehtëson zhgënjimin e faktit që ai hesht.

E kuptoj dhe ambientin mbytës për mendimin e paanshëm që është krijuar aty. Njerëzit që polarizojnë kanë influencë edhe në mediat. Shpifarakët atakojnë e sulmojnë për të mbuluar horrllëqet e tyre, pasi i kanë bërë çorap dosjet nëpër arshiva e tani që kane pastruar veten, s’ju dridhet qerpiku i syrit kur ujkun ta shesin për qengj e anasjelltas….

Botuar sot në Dita / Vijon nesër

April 6, 2019 11:47
Komento

109 Komente

 1. Tom Bardhi April 5, 11:18

  Njerezit kane nevoje te degjojne te gjitha krahet.
  Shume mire ka bere qe ka dale ky punonjes i policise i sulmuar padrejtesisht nga lloj lloj mashtruesish burgaxhinj.
  Visar Zhiti nje spiun i rendomte, bashkepuntor, dhe pervers, lloj lloj mashtruesish e burgaxhinj ordinere.
  Keta qe u hoqen si antikomuniste vune mbi krye Sali Rahaman Berishen, komunistin 100 karat.
  Boll me historite e ketyre te “persekutuarve”, shumica ordinere, agjente, bashkepunetore, terroriste.
  Vetem pak jane ata te cilet u denuan per bindje politike apo me pa te drejte, per te cilet kam gjithe respektin. Por ata asnjehere nuk rrahen gjoksin gjithe keto vite.
  Gjoksin e rahen kete ordineret.

  Reply to this comment
  • Tartufi April 5, 13:31

   Kjo felliqesire njerezore,,, kambet e dhunes dhe te c farosjes se barbarise komuniste I quan dhe sot [ kambet e riedukimit ] Ndyresira e dorres se fundit te ketij populli si ruajtes ne rolin e zagarit ,ne folka dhe per pjano dhe arte !
   Me interesantija eshte pershendetija e nje te denuari Fratari ne kampin e riedukimit si I riedukuar nga kjo qelbesire 4 siperishte. Nje gje me ka ngelur te te them
   kur nuk me ipet fati te te shkel me kembe si felliqesire e kesaj bote,,jane te pa kuptimta komentet dhe sharjet qe te beje. Kjo bote gjithmone ka qene e pa drejte,me ata qe luftojne ,per te jetuar ne rrugen e miresise .

   Reply to this comment
   • Dulja April 5, 16:07

    Prandaj ke mbetur aty ku je ti Tartufi se nuk dallon dot kush eshte e mira dhe e ndershmja.
    Plaget shpirterore te kolaboracionizmit dhe te te qenurit bisht qeni nuk ti riparon dot njeri. Duhet te kesh nje force te madhe te brendeshme qe te mund te dallosh perse jeton ne rradhe te pare. Nje cape buke e hane te gjithe. Po ha pershesh – thoshte ky Edvin Barcaletaxhi Rama

    Reply to this comment
    • Tartufi April 5, 17:09

     Tip hajvani ,te pakten meso te replikoshe dhe te shashe ,qe te marin vesh te gjithe !

     Reply to this comment
     • Dulja April 5, 17:50

      Dhe debil, dhe injorant dhe tartuf, por edhe provincial. Cte mesoj nga ty? Paditurine. Te mesoj kolaboracionizmin dhe tradhetine. Te mesoj shkrim e kendim qe ti nuk di??Apo te mesoj ato fshatrat e humbura te jugut nga ti je??

     • Tartufi April 5, 18:20

      Tani c eshte e verteta te miresh me nje Dule ,ata qe kane mendjen ne vend te thone: Tartuf je ti Dulija dhe jo Dulija eshte nje si ti ! Dule I ke te gjitha me vend ,andeja nga vi une nga koperativat e jugut,po ti shikoshe me vemendjen e nje shqiptari tjeter,, ashtu jane o Dule .

    • Astriti April 7, 07:07

     Dulja
     Krime kundra njerzimit ka bëre….ky kaobojsi i Qafes se Barit….nje felliqsirë….
     Kampet e burgjet naziste ishin lule përpara burgjeve të kampit socialist….

     Reply to this comment
  • Bregu April 5, 17:46

   E nxorri koken mbas30vjetesh miu i hales.S’ka faj,kriminelet nuk denohen
   ne ate vend,respektohen,Ma azil politik
   ne Gjermani si i persekutuar,krimineli
   I burgut me famkeq te qafebarit.
   Bravo Gjermania,shume bravo,njsoj si te strehosh komandantin nazist te Aushvic si te persekutuar nga viktimat Nje turp per Shtetin Gjerman,pamvaresisht se Shteti Shqipetar eshte i kalbur.

   Reply to this comment
   • Lili April 6, 13:45

    Jo germania tash e ka mesuar te verteten per kete kriminel,edhe do ia heqe leje qendrimin per mashtrim.Prandaj ku na dell neper shtypin shqiptar …Eshte shume interesante se si rrjeti i ish sigurimsave punon ende,sidomos nepermjet agjenci udhetimeve…
    ju duhen keto agjenci edhe per trafiqet e tyre?

    Reply to this comment
  • Andon July 30, 13:12

   Po pse mor Tom Bardhi apo Tom Ziu ti je ai personi qe e ka kuptuar te verteten dhe ata qe kane vuajtur genjejne? Shoqerite e zhvilluara i kane krijuar burgjet me qellim vuajtjen e heqjes se lirise dhe jo me qellim te kenaqe perverset si ky Caja ose edhe si puna jote qe ke mendimin se ata qe jane “burgaxhinj” duhen rrahur keqtrajtuar ose pse jo edhe duhen vrare. Ti je ai apostulli i moralit more injorant qe vendos se cfare duhet te vleresohet ose jo. Se me persona si tu u ngrit komunizmi dhe lulezuan pastaj perverset perfshi ketu edhe ate Saliun qe ke qef ta permendesh se te duket sikur po thua ndonje gje te zgjuar. Tani qe ka ardhur koha dixhitale mund ta kenaqesh perversitetin tend pa te pare njeri duke perdorur Nick Name (qe nuk mendoj se e di se cfare do te thote). Car rrespekti ke ti more per njerezit qe i quan me bindje? Ti nuk ke per vehte asnje bindje sic del nga keto qe ke shkruar. Por ka shume mundesi te jesh nje ish komunist dhe ndonje shok i ketij kriminelit ose mos je vete Edmond Caja. Ky person qahet se i iku rinia duke rrahur dhe vrare te burgosurit se elbete pune e lodhshme. Se edhe ky njeri eshte fundja fare, punen po bente. Se nuk eshte kollaj te jesh 23 vjec dhe te rrahesh te rraskapiturit qe punonin ne miniere dhe hanin nga 100 gram buke. Pastaj me vone shkonte ne shtepi rriste kalamajte pinte ndonje kafe me shoket dhe diskutonin se si mund te jete me mire ti rrihje per dite apo nje here ne jave?

   Reply to this comment
 2. Taras April 5, 12:01

  Ne se ka njeri medioker she kerkon te rehabilitoj dinakerine e tij ai eshte Visar Zhiti, I njejti skuth sikur Ismail Kadare.
  Pasi dogjen dhe pastruan dosjet e sigurimit sot kakarisin gjithe qef, njesoj si Berisha.

  Reply to this comment
  • Cun i lagjes April 5, 13:40

   Zhitit i ke ngrejt lapidar me ket krahasim !!!!!

   Reply to this comment
  • zhaku i pamposhtur April 6, 00:46

   Po mire mor njërëz gjithë këta persona që e akuzojnë këtë xhelatin të gjithë thonë gënjeshtra? Po ta vini pak trurin në punë mjafton me mënyrën se si përshkruan ngjarjet ky edmond caja e kupton shumë thjeshtë se çfarë njeriu ka qënë. ..ti e di shumë mirë, unë doja të ndihmoja por ç’t’i bëja regjimit…
   është për të ardhur keq kur lexon këtë shkrim dhe shikon nga të dy krahët të shahen dhe të shkumëzojnë prej tërbimit. ..ata që vuajtën dënimin si dhe familjarët e tyre i kuptoj. .nuk i paragjykoj u jap të drejtë sepse e di shumë mirë se çfarë kanë hequr. .vetëm shpirti i tyre e di. .veçse u jap “të drejtë “edhe petsekutorëve. .po po..sepse këta ishin sa persekutorë aq edhe të persekutuar madje këta vazhdojnë të vuajnë akoma edhe sot sepse shpirti i tyre nuk gjen dot qetësi prej barbarizmave që kanë bërë. .me dashje apo pa dashje ky caja na përshkruan me ‘përpikmëri ‘historira para 30 vjetësh. .nënkupto që ai nuk është i qetë. ..ore lërini budallalliqet se qorra nuk ka. ..ju xhelatët e qoftëlargut enver jeni shpirtra të dalë nga thellësia e ferrit dhe skeni asgjë humane në shpirtin tuaj e jo më të kërkoni ndjesë ju…ju jeni të destinuar për në ferr ..e ka thënë shum bukur z.Maliq. .po po për ju e ka thënë. .ja ligji ja dhe maliqi, ligji në dorën e Maliqit godet kështu (lehtë) por godet edhe kështu bum (fortë)..
   Prandaj i lini me një anë ato furçat se nuk kalojnë ‘ashtu ishte koha’ dhe pranoni që ishit xhelatë dhe gjetët terren. ..për ju që i keni bërë keq këtij populli kam vetëm një urim që ua them me gjithë çiltërsinë e shpirtit tim :zoti marrtë hak mbi ju. ..shpirtin ua nxjerrtë nga bytha ashtu sikurse e meritoni sepse ne nuk kemi shtet që tju çojë përpara drejtësisë shteti vazhdon të jetë ‘i juaji ‘dhe prandaj i drejtohem zotit..

   Reply to this comment
  • Bardhi April 7, 07:11

   Tarasi I Partisë
   Eshte Idiotesia te krahësosh, Ismailin, anëtarin e Partisë terroriste me Zhitin që ishte i burgosur, ore hajvan….

   Reply to this comment
 3. Liti April 5, 12:05

  Ne kete qe thoni nxorre dy te verteta, se pari tregon se c’ishte kimunizmi dhe si e mbajtet Ju gjalle, dhe e dyta Ti vjell vrer dhe sot per keta martire. Nese do te qetesohesh mos u sfajqeso por kerko te paketen ndjese. Po nuk arrite e ti besh keto asnjehere nuk do te hiqet statusi i kriminelit se eshte turp te thuash qe nje i denuar ka kaluar mire ne oficine dhe komandanti ka vuajtur.
  Me vjen keq qe ju nuk ndryshoni…

  Reply to this comment
  • azilanti April 5, 12:34

   Liti

   Nuk e ke lexu mire. Jane pikerisht ata qe ishin bashkepunetore, ordinere, qe punonin per rregjimin qe kane bertitur me shume kapeni kriminelin me fitu pike. Se ky nuk ka folur por ja u di mire sjelljen brenda.

   Reply to this comment
   • Nga Belgjika April 7, 07:37

    Azilanti
    Ky ka qenë komandant burgu dhe drejtor i drejtorisë se përgjithshme te gjithë burgjuve në kohën e diktatures komuniste …therrsni trurit ore shqiptar .
    Merrni budallalliqe të e thashethemet…Ky eshte si komandantet e burgjeve e kampeve naziste

    Reply to this comment
   • Sokrat Beqo March 28, 01:22

    Edhe cfare do te thote kjo? edhe sikur te ishin bashkpuntore ata te sunduar nga frika e tmerri i torturave te krimineleve te kalibrit te till si ky kriminel (qe pa e kuptuar fare del e i publikon krimet e tij), mos valle i ben dobesia e tyre me te keqinj sesa krimineli qe i torturon deri ne ate pike. Po ju jeni monstra, nuk jeni njerez. Bashkohem me zerat e shume kmonetuesve ketu dhe shpresoj qe te shkoni ne ferr, se ketu ne toke nuk ka denim per ju – edhe sikur te kishim nje qeveri qe te mund t’ju denonte.
    Shame on the German government that accepts criminals like this. Just the fact that you were the head of such an institution that punished innocent people and violated their human rights. should be sufficient to close your doors to any democratic country in the world.

    Reply to this comment
  • HOMORA April 5, 18:43

   pse babi jot se ka majt gjalle thua?
   pse ata qe vuanin denime per akte ordinere nuk e kane majt gjalle rregjimin?!
   ki kujdes perrallat e helmuara se nga ato te ndalurat skemi ndonje te keqe.
   Tjetri ka te drejte te mbrohet,dakort!!!
   Sot ne shqiperi denohen po te vobektit ose ata qe per ti bere dredhi nje dhune zgjedhin nje rruge te terthorte,ndaj mik mos na u shtir se vjen nga nje familie qe ska qene mbeshtetesia dhe perkrahsia e enver jemi gati kurdiher te shesim familie e nder.
   shif si jan prish kishat e xhamiat me vare e kazma qe te vertetosh me syte e tuja qe edhe ti rjedh nga nje familie perkrahese e komunimit gjakatar,e mo enderro se kapitalizmi osht me i omel.
   Tjetri te pakten flet nje gjuhe te huaj,se njoh,por kush jame une ai qe i jap te drejte vehtes ta gjukoj.
   Po ju shqipot jeni te mush nga breket me opinione dhe nga trute me mut.
   ne kohen e abdullait te spiononte familia e para.
   sepse i kishte formatu siç duhet dulla komunist frank mason i lozhave te frances.
   Shko laj by… nga opinionet e me pas hajde e na shpreh idete e tua.
   Sepse kur akuzohet tjetri publikisht i jepet e drejta te mbrohet ne menyre lojale,pra publikisht.
   Krimbat qe e kane akuzuar le ta ftojne balle per balle,si dikur duelet me shpata ne nje vend jo larg gjermanise,sepse per ostrogotet skam shume njohuri.
   Hajt te mafte e jotia se buka misrit te bon dom,ne gjermani kushton me shume se buka e bardhe,shko e merre vesh perse.
   Perqafime nga nje shqipetar qe sfluturon mbs perrallave te pseudo gjenive te drejtesise apo denigrimit komunist.
   Shko bo i xhiro nga TOROVICA 😉

   Reply to this comment
   • Alberta April 7, 07:19

    HOMORA
    Ky Caja qenka idiot i madh….A nuk di ky se do duhej te kishte kërkuar falje për të treguar qe ka bërë kthesë?!
    Ky paska mbetur po në nivelin që ka qenë…
    U dashka denuar vërtet…ky kriminel
    Beri karrierën nga komandant toge, në komandant reparti e në drejtor te drejtorisë së përgjithshme te burgjeve si raketë, se shtypi me gjak e si deshti partia…..
    Ky qe një vegël e ndyrë e Partisë…
    Si ka marrë ky nënshtetësi gjerman?!

    Reply to this comment
    • Bali April 8, 00:18

     Alberta
     Sikur te mendonin gjithë njerzit, si ty zonjë do ishin shqiptaret si gjithë Europa….po nuk shikon ti, keta kafshët e dikurshme, bijte e sistemit diktatorial komunist, po mbushin gazetat…..Për te ardhur keq me injorantet….
     Ai duhet denuar …per genocid…

     Reply to this comment
 4. Lakja April 5, 12:06

  Visar Zhitin e vrau zoti…

  Reply to this comment
  • Ana April 5, 15:54

   Te vrafte Zoti ty sic vrau Visari, ky krimineli Mond duhet te ishte ne burg ose ne varre, ishalla Zoti i rente ne koke tek Femijet. Plehra Komunista qe skerkoni falje as pas 30 vjetesh.

   Reply to this comment
  • Besa-besa April 7, 07:25

   Lakja
   Secili ka fatin e vet dhe neser mund te vrasi dhe ty e mu , Zoti…Dikur i vret Zoti, të gjithë apo jo….
   Por te jesh vrases si ty, kjo eshte tjeter gjë….
   Ky do denuar për krime kundër njerëzimit dhe të shikojmë
   Ti je ajo qe gezohesh kur i vdesin njerezve femijët….Ti je djalli…

   Reply to this comment
 5. Precizim April 5, 12:09

  Gjithandej del emri i super mashtruesit Agron Tufa.
  Paska studiuar ne Rusi, me paret e ruseve. Ketej bo ham ham i persekutu. Cfare ordineri…

  Reply to this comment
 6. NY. April 5, 12:29

  Ky eshte kulmi,ky paska qenka “viktima” !
  Komandanti i burgut qe shkruan vete,(kuote)
  “Komunistet kishin një parim makabër. Ata donin që të plotësohej norma e punës ose në të kundërtën të nxirrnin shpirtin”,
  Kush ishin “komunistet” ke kishin vene tu nxirrte shpirtin ?(enver hoxha nuk ishte komandant i burgut)
  Kush ishin kriminelet ne detyre “pervec”komandantit

  Reply to this comment
  • Flamur April 5, 13:32

   O idiot N.Y
   Keto fjale i ka thene Visar Zhit.
   As per te lexuar nuk di. Pse komenton kot.

   Reply to this comment
   • Gjermani April 7, 07:30

    O Flamuri i idiotesise….
    A e di se komandantet e burgjeve naziste u denuan?!
    Hitleri mori denimin e vet …po edhe komandantet e burgjeve dhe Nazizmi zgjati 5 vjet kurse komunizmi 47 vjet…Para disa muajsh u denu në Gjermani një 90 vjecare e ai kishte qenë llogaritar kampi ….pa kap armë me dorë
    Sa idioter paska në Shqipëri qe mbrojnë këtej kriminel..

    Reply to this comment
  • Spartaku April 5, 13:45

   O mushk ate me komunistet e ka thene poeti zhiti

   Reply to this comment
  • Dulla April 5, 15:34

   Idiot. Edhe ne NY nuk te paskan ardhur mendte e kokes. Po llumi llum ngelet edhe ne hene ta cosh……

   Reply to this comment
 7. specialisti April 5, 12:50

  Mond Caja ishte djale punetor, trim e i drejte.
  Duke punuar ne jeten civile, indirekt me minieren e Qaf Barit, njoha nga afer edhe Mondin, si oficer i thjeshte e si komandant.
  Ishte sistemi i tille qe komandanti kishte pozicion shume delikat ne ruajtjen dhe punen e te burgosurve.
  Por ne kohen qe Mondi u emerua drejtor, filluan te lehtesoheshin gjerat, takimet me familjaret, trajtimi me ushqime, shperblimi ne leke e dite burgu per tejkalim norme etj etj.
  Koha e kaluar ka qene shume e veshtire per te burgosurit, por edhe punonjesit ishin te detyruar ti ruanin.

  Reply to this comment
  • Bregu April 5, 14:11

   Jepini medalje,dekorojeni per sherbim te shquar ndaj diktatures,qytetar nderi
   I te drejtave njerzore dhe krimeve ndaj
   Njerzimit “te te burgosurve politike”

   Reply to this comment
  • Avokat April 7, 07:49

   Specialisti….
   Po më i mirë e më i rregullt se komandantet e burgjeve gjermane nuk ka qenë, ore jo….
   Po i sherbeu mbajtjes gjallë te sistemit shtypes, diktatorial dhe këtë nuk po kupton as ti specialisti e as ky Caja….
   Sistemet diktatoriale gjejnë “te miret” qe i sherbejnë….dhe ata quhen….kriminelë….a kuptove….
   Bo bo cfare injorantesh….

   Reply to this comment
 8. Dulla April 5, 12:56

  Kjo eshte koha e llumit. Njerezit me taban kane ikur me kohe nga ky vend

  Reply to this comment
 9. Kanan April 5, 13:43

  Te gjitha ato qe ju shkruani i nderuar edmond caja, Jane te verteta si drita e diellit, mua personalisht me ka René rasti te futem disa here ne burgun e qafe barit pasi ndermarrja tregtare ku une punoja si revizor kishte nje dyqan Brenda ne Burg ku te burgosurit mund te blinin te gjitha gjerat e nevojshme qe u duheshin, bile dua te theksoj se ky dyqan kishte nje status te veqante nga ministria ku asnje artikull nuk duhet te mungonte,,, shpesh here ne qytet mungonte kafja, mielli qumeshtit, tek ai dyqan asnjehere, ne ate kohe isha 20 vjeqar me detyre revizor, ne dyqan te burgosurit blinin me kartela personale ku kishin leket Brenda, nga i merrnin leket te burgosurit, te gjithe ata qe tejkalonin normen e punes, ky tejkalim u futej ne lek ne kartela,,,, burgu ruhej nga ushtaret, kapterat te cilet kishin kontakt drirekt me te burgosurit ishin marre nga fshatrat perreth njerez te varfer por me zemer te madhe, oficeret e burgut te gjithe djem te rinje qe sapo kishin mbaruar shkollen me kulture dhe te respektueshem,,,,, aty nuk kishte as xhelate, torturues si ne filmat e holliwoditt,,, prandaj zoti caja mos u Beni merak se pse zagaret e qent vjellin vrere kunder jush,, te burgosurit dhe populli i zones pukes ju njohin dhe ju respektojne…..

  Reply to this comment
 10. FILOZOFI April 5, 13:47

  Qentë që vetëm me dukje janë QENË por që në të vërtetë janë QENË-BIÇIM e BIÇIM-QENË jua mban të LEHIN vetëm kur është larguar UJKU por, kurrsesi kur UJKU aty ka qenë !

  Reply to this comment
 11. fteri April 5, 13:52

  Të burgosurit e diktaturës proletarjatitm që erdhën në pushtet me flamurin e luftës kundër komunizmit e nisën keq,duke i dhanë tranzicionit shqipëtar ,tipare anarkiste,ekstremiste e deri fashiste .

  Duke mashtruar egërsisht gënjenë opoinjonin për sjellje e tortura të pa kryera nga oficerët .Këto ishë të dënuar e nisën si fantazmë mbas daljes nga burgu me shpifje monstruoze ,siç e deklaron edhe ishë komandanti i kampit qaf-barit me emra .

  Nuk kan munguar thirrjet ekstremiste “komunistët në litar” !, “veteranët në hanxhar ! Kjo ka ndodhur për arsye që disa të burgosur ordiner që nuk kan ndalur revanshin në kryrejan e krimeve jan trajtuar si të dënuar politik duke qënë ordine .Pra ka me qindra që kan mashtruar.

  Ku ka ligjë në botë që mbron kriminelët ordiner ! Kurse po të ishin në Amerikë ata nuk do ta shikonin dritën e diellit ,do ishin paketuar në çese të zeza në botën tjetër ,ose burgim të përjetëshëm. As as Hitleri ,kur mori pushtetin në janar 1933 në Gjermani nuk i falte kriminelët ordiner.Këta tani shiten si politik ,që në faktë ka patur vetëm një pakicë,por i kan falsifikuar e zhdukur dosjet,falë edhe klasës politike nga më shkërdhatet në bot që e lanë vendin rrumpallë

  Kështë të burgosurit politik e nisën keq e mos më keq me këtë klasë të dhyer politike ,pas 90’s me urrejtje ,me dhunë ,me falsifikime me gënjeshtra ,me përfitime si ordiner ,duke përvetësuar pasurinë kombëtare duke deformuar historinë.

  Po sikur të bëjmë një ballafaqim si në rastin e këti oficeri hero se ka shërbyer djalë i ri në zonën më të thellë të vendit ,në Qaf barë ,kur mund të kish shërbyer në mes Tiranës .

  Nuk them se nuk kishte tejkalime në trajtimin e të ndonjë të burgosuri ,por mos harrojmë se çdo i burgosur kishte normë ,dhe këtë normë e kontrllonte oficeri ,kjo ndodhë në të gjitha burgjet e botës.Nuk bënë të hidhet baltë kundër kuadrove dhe sistemit të burgjeve ,kur edhe sot ndodhin tortuat e guantenamos në SHBA.

  Të denogrosh me shtyp e libra oficerin Qafë Barit ,ai që derdhi djersën për zhvillimin e minjerës ,për edukimin e të donuarve me punë 24 orë me ta ,është e pa drejtë dhe hileqare ,sidomos oficerin ta quash kriminel.Çfar u prishën të dënuarve politik nxjerrja e mineralit bakrit apo kromit për të mirë atdheut ?…,kur kjo punë e detyruar i shërbente edukimit të tyre , të burgosurit bënin katër orë çdo ditë edukim dhe punë politike,kjo ishte shkollë.
  Pra shumica e ishë të burgosurve sot janë orator e dietar të talentuar .

  Është e turpëshme të prodhohet konflikt e përçarje midis shoqërisë .me shpifje e gënjeshtra e duke baltosur të pa fajshëm nëpër libra njëmijë enjëqndë netësh .Kjo përçarja e tranzicionit ka si synim marrjen e pushteti ,përfitimin i pa merituar ,vjedhje,me çdo kusht me akuza e kundër akuza ndaj njëri tjetrit ,nuk i shërben atdheut e kombi.

  Reply to this comment
 12. mirel April 5, 13:53

  E paska nxjerre dhe foton e Partise Demokratike. Gjithe anetaret e celules. Kjo eshte opozita.

  Reply to this comment
 13. Xha Brahua April 5, 14:07

  Ka disa njerez qe jane te trashe-ose me mire “dhi te egra”. Nese personi ne fjale ka bere krime le te hapin nje dosje hetimi.
  Nese ky ka punuar si gjithe te tjeret per t’u ushqyer ne ate sistem dhe i eshte dashur edhe atij ti thote “derrit -daje” lereni rehat.
  Edhe populli gjerman ne kohen e Hitlerit mbushte sheshet dhe e duartrokiste ate….. por kjo nuk do të thote qe ishin te gjithe Nazista.
  Por me sa duket akoma ka njerez qe nuk u eshte “mpiksur” truri tamam dhe dhe s’kane c’te bejne tere diten dhe bejne gjinkallen
  Mos u plakni me hallet e tjetrit……..merruni me hallet tuaja o te mjere se ka 30-vjet komunizmi qe nuk eshte me dhe ju prape nje avaz “po me uren c’paten xhanem”

  Reply to this comment
 14. Intelektuali tironas April 5, 14:09

  Qe te hedhim poshte nje here e pergjithmone hipokrizine qe na rrethon ne shoqerine tone, une kerkoje nje ballafaqim mbare kombetare.Te dalim para zotit ashtu sic jemi.Le te na gjykoje historia me vone me brezat qe do te vijne.Ndryshe, e lodhim shume veten tone shpirterisht.

  Reply to this comment
 15. Alban April 5, 14:18

  Tani une s’kuptoj nje gje, ky si komandant i burgut, ka shkelur ligjin apo abuzuar detyren? Ka torturar njerez ne shkelje me ligjin? Nese ky ka zbatuar ligjin, cfare ndyshimi ka me nje drejtor burgu sot?
  Edhe sot ka ne burgje njerez kriminel e te pafajshem, dhe nese ata tentojne te revoltohen vriten. Ne Greqi vriten shqiptar neper burgje cdo jave nga gardian ose vet te burgosur. Dhe se can njeri koken. Pse po behet gjithe kjo potere per disa kriminel ( sepse keshtu quhet cdokush qe thyen ligjet e shtetit) qe kane qene ne burg ne ate kohe.

  Reply to this comment
  • Lili April 6, 13:48

   Ky nuk ishte vetem komandant i nje burgu sipas ligjit.
   Ky ishte edhe ai qe me shkelma i ka thye korrizin nje te burgosurit,cka edhe n’ate kohe ishte joligjore.
   Plus shume te tjera qe te internuarit te tregojne

   Reply to this comment
 16. MH April 5, 14:18

  Asht i domosdoshem edhe nji Vetting ne mbar shoqerine shqiptare ku te dalin hordhiqet e krimineleve brenda kriminelve.Origjinal sic deklaroi i ndjeri Dom Simon Jubani per spiunin Pjeter Arbenorin,si Visar Xhiti poet mekanink,kur demokracia e Berishes e cmoi mandela e Shqiperise.
  Shpifaraket dhe kriminelet duhen leqit nga shoqeria per te ekzistue nji popull vertet i paster shqiptare.Po nuk u arrit ky rrezultat,shqiperia gjithmone do jetoj nen trusnine friken per jeten nga keto te paudhe dhe gjithmon ne grindje te perjetshme..

  Reply to this comment
 17. fteri April 5, 14:20

  E verteta e KANANIT është si drita e diellit ,ky ka qënë shitësi , djalë i ri , dhe tregon me fakte .Ky është dëshmiter okularë se si trajtoheshin të Burgosurit e qafëbarit jo vetëm nga shteti që nuk u mungonte asgjë në klubin e tyre ,por kishin tërë kujdesin e respektin e oficerve të kampit dhe fshatrve të zonës.
  Prandaj shpifsit të hanë mut kot..

  Reply to this comment
 18. demo April 5, 14:23

  Ky nuk eshte kriminel,,ky eshte nje sadist,nje moster,qe kenaqet me vuajtjet qe kane shkaktuar krimet e tij.
  Ky i thote Visar Zhitit:Mekatet ne mos lahen,paguhen ne kete bote”,duke aluduar vdekjen aksidentale te djalit ne Itali. Ne qe nuk e dime nga bie ky,por kemi lexuar deshmite e te burgosurve te Qafe Barit,besojme qe tani qe s`ka gje ne dore,ky kenaqet me fatkeqesite e Visar Zhitit dhe atij qe u vra per borxhe tek liqeni,,po kur kishte ne dore jetet e tyre dhe mund te bente me ta cfare te donte pa i mbajtur kush doren?
  Per te kuptuar kete.,lexoni deshmite e komandanteve SS neper gjyqe,qe nga Nyrembergu,deri tek gjyqi i Ajhmanit ne Izrael..Ky i quajturi Edmond Caja i perket te njejtes Rrace.Keta kurre nuk u bene pishman per krimet e tyre.E viktimizojne krimin e tyre.E KALOJNE ME DEMAGOGJI PERVERSE FAJIN TEK VIKTIMAT E TYRE..Keta vetem kane zbatuar detyren shteterore,kane zbatuar ligjet ne fuqi,piken -n,te rregullores se sherbimit.Shihni kriminelet serbe te masakrave te Kosoves.Gjithe fajin per krimet e tyre ua veshin viktimave,luajne me perpjekjet biologjike te viktimave per t`u kapur me mish e me shpirt pas jetes.
  Ne menyre cinike permend nderet e medha qe ka bere,si humanitar:i paska ndaluar duhanin nje te burgosuri,ja paska shpetuar jeten,sa dhe sot ai qyqari e falenderoka!!!!
  Pa e njohur kete person,Vetem duke pare se ky nuk permend kurre fjalet burg dhe te burgosur,poor riedukim,repart riedukimi,kamp pune,punetore te detyruar,punonjes ne prodhim,punetore oficine,,thuajse burgu i tmerrshem i Qafe Barit ishte ndermarrje praktikash edukative.Vetem fjalori qe perdor ky,tregon nje individ skuth,sadist te fshehur,kriminel te lindur,qe edhe pamjen engjellore te rinise e ka reklamuar me fotografi te rinise se pare.Ky detyren e kryepolicit te burgut besoj se e ka kerkuar vete,se kushedi ka qene nga ata femije qe lidhnin macet dhe i prisnin gjymtyret.Ky duhet te kete qene sadist i lindur,mos u genjeni nga fotografia.Nuk e ka derguar kush me zor ne Qafe Bari.Po te mos donte cmobilizohej dhe punonte civil.Kam pasur ne repart pune,ne ushtri nje shef sigurimi nga Tirana,sapo kishte mbaruar shkollen.Kur filluan operativet ta shterngojne per arrestimet e ushtareve me biografi te zeze,me sebepe te ndryshme,jo nje ikte pa leje,,jo nje nuk bente normen,,kerkoi te cmobilizohej,vajti shites djathi ne Tirane.I doli per hajer,Dyqanin e privatizoi,e zgjeroi,i shtoi nje dy tre kate.Edhe sot e takojme me perzemersi,se nuk te detyronte kush te besh keq,as ne ate kohe.

  Reply to this comment
  • Tartufi April 5, 15:16

   Bukurija me e madhe e kesaj felliqesije ,qe eshte fundi I felliqesise,qe e besojn dhe kjo felliqesire e ketij forumi .

   Kishin qene kambe riedukimi !! Nuk eshte degjuar ne kete njrezim te te edukoje barbarija krimineli shtipsi I pa pergjegjshemi !! As kush I burgosur I ndergjegjes nuk akuzon oficerin normal ,qe kryente detyren e shtipjes se njeriut qe kundershtonte qeverine qe kerkonte te qendronte me dhune siper popullit te vet.

   Ky kapter I pa ndergjegjesuar ,nuk kuptonte kujtija I sherbente dhe ke shtipte ne keto kampe te dhunes dhe te c farosjes te ngadalte ,me vite te tera.Heshtija do te qe gjeja me e mire e kesaj ndyresije idiote .

   Reply to this comment
  • bajga April 5, 15:38

   Foli edhe demo bajga.

   Reply to this comment
   • Ana April 5, 16:19

    BAJGA je, sic ke vene pseudonimi , dukesh qe komuniste nga ato te zyrave te ish sigurimit. Zoti tek Femijet ja u kthefte.

    Reply to this comment
    • **** April 5, 17:01

     Ana, ti do jesh ajo bucja qe paska bere artikujt per Cajen.
     yyy buce muti, rrace e qelbur qe duhet te ishit qerrruar me kohe.
     Si ato bucet tipike te PDse qe ulerijne rrugeve
     putane

     Reply to this comment
     • ++++() April 7, 07:56

      ******
      Ky Caja e ka punën me ustallaret gjermane, o idioter e e mbroni dhe ata do ja bëjnë gjygjin e jo larot shqiptare, që nuk denuan asnjë nga këta kriminelët, qe drejtuan kampet , burgjet….

    • demo bajga April 5, 17:16

     Ana zoti te ka vra ty.
     Te ka lene pa tru ne koke njesoj si Visar Zhiti.
     Bajga eshte shoku yt demo i vrare gjithashtu.
     Ju ka vrare sepse ju ka lene ne kohen e luftes kur te paret tuaj tradhetare e bij tradhetaresh u rreshtuan me armikun. Une jam tek fitmtaret sepse e dua vendin tim te lire. Dhe keshtu do te jete gjithmon. Bisht qeni do te ngelesh Ana.

     Reply to this comment
 19. Andi April 5, 14:37

  S’e dija qe Hajredini Fratari bosi multimiliarder oligarku i ndertimit ka qene ne Qafe Bari. Me leket qe ka be Fratari ne keto 28 vite i kishte siguru te gjithe te persekutuarve nga nje vile. E ka futur dhe vajzen tek PD-ja. Nderkohe qe PD-ja cirret per oligarke i mba afer ne gjirin e saj.

  Pastaj dhe Kosta Barka minoritari dhe ish-ministri i korruptuar i PD paska qene inxhineri qe ka projektuar minierat e Qafe Barit. Po per cfare qahen sot minoritaret kur hanin nga te gjitha anet? Ja kjo eshte Shqiperia e shume genjeshtrave e hipokrizive.

  Reply to this comment
 20. Llaf Dibre April 5, 16:38

  Pertej tragjedise njerzore te burgosjeve per politike per içgje, ky debat me kujton nje “drame” per te qeshur me nje ish te burgosur.
  Syria Sh., nje ish komshiu im i lagjes nr.1 Durres, me kerkoi ta shoqeroj ne zyren e te perndjekurve per te marre vertetimin si i tille.
  Posa mori dokumentin, ne tavolinen perbri u ul nje qytetar per te njejtin hall.
  -Me fal, – i drejtohet Syriai nepuneesit, ai petsoni qe u ul aty, njelloj si une do merre dokumentin?
  – Po, iu pergjegj.
  -Nuk e dua, – reagoi i revoltuar S. Sh. E grisi dokumentin dhe i hodhi copezat mbi tavoline.
  – Ç’pate? – i them kur dolem jashte.
  -A e njeh? – me pyeti.
  -Po, i them ( e dija qe ishte froç- keshtu quheshin ate kohe) dhe shtova: ç’te keqe ka?(ne kuptimin se ç’pune te prish ti)
  -Ashtu mendon ti…!! Me futi nje te share dhe mua e krisi e iku.

  Reply to this comment
 21. intelektuali April 5, 16:46

  ORE TI MUT KRIMINEL SADIST I ENVERIT PO ME VIKTIMAT E TIJ TALLESH TI O KRIMINEL I FELLIQUR, CINIK DHE I PACIPE?

  Po i qite te gjitha viktimat e tua genjeshtare dhe meshtrues dhe veten tende te paster si “Ujet e Bjeshkeve” o MUT qenbirqeni kriminel enverist. Nuk e ke fajin ti o xhelat i paftyre, por ne radhe te pare e ka gazeta DITA qe publikon dacibaon tende te rezilit ne faqet e saj dhe te lejon te tallesh dhe gajasesh me viktimat e tua ne formen me te pacipe qe as Hitleri nuk e bente

  dhe:

  Kryesisht fajin me te madh e ka Kryeministri Edvin Droga qe po kthen kohen e Qepes te Enverit sistematikisht me gerdallat kriminale si Gramoz Ruci, Spartak Braho, Fatmir Xhafaj me nje Lukuni VENUSASH te Sigurimit qe i emeron ne krye te Prokurorise dhe ne poste te larta te shtetit,

  prandaj:

  Ne, viktimat e masakruara nga ty o Krimineli enverist, Edmond Caja te themi dhe te paralajmerojme:

  MOS QESH DHE MOS U GAJAS ME VIKTIMAT E TUA, POR QAJ DHE VAJTO NATE E DITE PER KRIMET MONSTRUOZE TE TUA KUNDER NJEREZIMIT

  sepse:

  Dp te vijme te gjejme ne brimen e miut ku je fshehur o kriminel i ndyre dhe atehere:

  ZOTI TE ARDHTE NE NDIHME!

  Reply to this comment
  • Rruga B. Biba April 5, 17:21

   Ti Intelektuhaleja qe pshurresh me pampers te ha mune.
   Te dime se sa trim je ketu tek komentet.
   Provoje njehere dhe do shohesh se kush eshte brima e miut.

   Reply to this comment
  • Doktori April 5, 17:27

   Intelektual,ke kohe ende…mos merr si pushk e jevgut…lexo dhe neser pjesen e dyte se mbase radakja jote behet vertet intelektual,larg mllefit e dhunes .E sa i perket kercenimeve o protopapa edmond cajes puthi ate mbrapa.Ai as qesh,e as gajaset thjesht ka dhene prova e fakte qe ty te terbojn,sepse e verteta te heq ty e cave si ty mundesine per shpifje,te nxjerr ty zbuluar ashtu sic je,so ustai yt ke dita nje koke me kapak haleje.

   Reply to this comment
  • Xha Brahua April 5, 17:39

   Paska qene edhe ky “viktime e masakruar” i kane shqyer bythen komunistet.
   Tani te jape te drejte qe flet keq per sistemin.
   “Me fal intelektual” se nuk e dija!

   Reply to this comment
 22. Drita April 5, 17:05

  Ja Partia Dhjerokratike.
  Hajdute dhe kriminele ordinere. Te gjithe deputete. Te gjithe opozitare.
  Opozitare te kujt? Te shtetit ligjor.
  Keta kishin nevoje te vidhnin dhe te digjnin prandaj e urrejne Enver Hoxhen se nuk i la ta benin.

  Reply to this comment
 23. Doktori April 5, 17:33

  Intelektual,ke kohe ende…mos merr si pushk e jevgut…lexo dhe neser pjesen e dyte se mbase radakja jote behet vertet intelektual,larg mllefit e dhunes .E sa i perket kercenimeve o protopapa edmond cajes puthi ate mbrapa.Ai as qesh,e as gajaset thjesht ka dhene prova e fakte qe ty te terbojn,sepse e verteta te heq ty e cave si ty mundesine per shpifje,te nxjerr ty zbuluar ashtu sic je,so ustai yt ke dita nje koke me kapak haleje.

  Reply to this comment
 24. Konti Sbalta April 5, 17:45

  Visar Zhiti ,i biri Hekuran Zhitit qe ne vitet “943-44 mbante flalime ne Berat ku Propagandonte fuqine e pathyshme te “Boshtit” (Gjermani -Itali-Japoni_)dhe qendrimin largpames te Ballit qe u be aleat i ketij Boshti ,ndersa djali i tij mbas clirimit mbaroi jo vetem arsimin e larte por ,i botoheshin edhe veprat ne shtypin e kohes , na qenka internuar ne Qafbar per te spiunuar shoket! ,ndersa sot emerohet ambasador ne Vatikan!?Keta jane te persekutuarit e Agron Tufes perfshire edhe ate vete si edhe te Butkave e Putkave!? Ja cilet jane te persekutuarit qe ,po mbushin librarit me libra qe flasin per “Aushvicet” Shqiptare por qe nuk i beson njeri keto shpifje te
  ndyra e sajesa te paguara qe po dalin perdite ne drite .Thirrjet e Tufeve e Butkeve po mbysin zerin e te internuareve qe u torturuan ne kampet Naziste dhe qe mbeten ne ato kampe apo u gjymtuan ,sic ndodhi edhe me baban tim.Ata ishin heronj te vertete , sepse ju kundervune nji armiku te pabarabarte dhe duallen fitimtare;prandaj ata meritojne LAVDINE e perjeteshme !

  Reply to this comment
 25. Virusi April 5, 17:52

  Kur perfundon leximin e ketij shkrimi, njeriu nuk di te thote kush eshte xhelati e kush vujtesi, te burgosurit apo komandanti burgut. Nuk kupton dot kush ka bere ligjin ne burg komandanti apo ata mjerane ja paskan prishur gjumin komandantit qe shan e ofendon edhe pas 30 vitesh. Ky djale qe ankohet edhe per mbarimin e shkolles se sigurimit, ka harruar se ne ate shkolle nuk shkonte kushdo. Nuk thote pse nuk kerkoi universitetin po shkollen e sigurimit. Duhet te ishe besnik I partise qe te shkoje ne ate shkolle, nderkohe qe kerkon te tregohet me I persekutuar se te burgosurit. Te vjen ndot kur mer guximin e sulmon duke thene te paverteta ndaj te burgosurve. Ky qerrata komandant nuk le gje pa thene ndaj viktimave pasi kerkon te mbrohet duke I paraqitur ata te pavirtutshem. Ti more sigurims ke qene nje qen besnik I nomeklatures se sigurimit dhe ke treguar devotshmeri sepse jo kushdo emeroej komandant i nje burgu plot me “armiq”. Shefat e tu te kane njohur mire, te kane studjuar e pastaj ta kane besuar ate vend pune. Nuk ka dyshim qe ke qene I keq sepse edhe pas tre dekadash edhe pse jeton ne perendim, ne nje vend ku respektimi i te drejtave te njeriut dhe humanizmi ndeshen ne cdo hap, ti vazhdon me djallezira, nuk kerkon falje po arrin e sulmon viktimat e tua. Ti nuk di te thuash me fal por si njeri I edukuar me urrejtje ndaj te burgosurve, ti nuk ke ndjeshmeri ndaj fatkeqesive njerezore te te burgosurve po I sulmon ata te fatkeqesite, atje ku s’te duron dot kush. Ti duhet te kuptosh se ke qene nomeklature e sigurimit te shtetit dhe partise komuniste. Duhet te kuptosh se ne jete ka pergjegjsi ligjore por dhe pergjegjsi morale. Kaq mjafton qe te pendohesh, te ulesh koken, te mbash mbi supe fajet qe te takojne dhe te vazhdosh jeten atje ku je. Pendimi eshte fisnikri, mos kerko te besh te pafajshmin se publikut nuk i hedh dot hi syve. Mos kerko te behesh njesh me vujtesit apo me I vujtur se te burgosurit se bolle kemi Spartak Brahon & Co. Kur Nexhmije Hoxha nuk mban pergjegjsi per bemat e komunizmit, anetaret e byrose politike Jo, ministrat e brendshem Jo, shefat e sigurimit qe marin pensione si ushtarak Jo, drejtoret e burgjeve Jo, ish prokuroret dhe ish gjyqtaret Jo, atehere kush I fuste njerezit ne burg, kush I ruante dhe kush u jepte atyre denime shtese gjate perridhe se burgut? Mos do te thuash se ne Shqiperine nuk ka pasur dhune the ti nuk ke qene pjese e kesaj kaste? Ti jo qe s’duhet te sulmosh te burgosurit, jo te besh justifikime, po kerko falje qe ke qene pjese e sigurimit famekeq. Apo do te thuash se nuk u ke cuar relacione shefave per Visarin etj. Pse nuk thua cfare qendrimi mbajte pas revoltes? Apo do te thuash se ke raportuar pozitivisht per ta? Cfaredo qe te thuash ti nuk shfajsohesh dot dhe nuk e lan dot veten. Nuk behesh dot njesh me te burgosurit e as i akuzon dot ata. Se ke qene xhelati tyre.

  Reply to this comment
 26. Bernd April 5, 18:29

  Nje Histori e vertete. Nje ish i persekutuar po aplikonte per vize dhe ne interviste po ngrinte zerin me te madhe, se ai kishte qene i persekutuar, dhe i burgosur. Konsullja e pyeti,- Po pse te burgosen?

  Ai iu pergjigj – Me burgosen se shkela ligjet e shtetit diktatorial, ato ligje nuk me pelqenin mua.

  Konsullja menjehere ia ktheu mbrapsht pasaporten dhe i tha identikisht keto fjale :

  -“Si mund ta di une, se ti nuk do shkelesh edhe ligjet e amerikes? Ndoshta ato do jene shume te rrepta per ty dhe ty s’do te pelqejne. Me duket mua se shkelja e ligjit prej jush eshte nje zakon dhe preference. Viza ju mohohet.”

  Kjo pra eshte llogjika e gjerave. Ligjet e shtetit sigurisht nuk jane kurre perfekte, ato shpesh here jane edhe te padrejta sic ishin ligjet e segregimit ne Amerike. Kjo s’do te thote, se qytetaret nuk duhet ti zbatojne ato, dhe se gjykatesit, nepunesit e shtetit, policet nuk duhet ti aplikojne ato.

  Ne Shqiperi keto ligje ishin ne kohen e komunizmit dhe Zoteria, qe ka shkruar kete artikull, bazuar ne ate qe ky zoteri shkruan, tregoi vetem korrektesi dhe disipline ne zbatimin e tyre. Nepunesi i shtetit sic eshte rasti Z. Caja, nuk duhej te merrej me faktin nese keto ligje ishin/jane te drejta apo jo, por vetem me zbatimin e tyre.

  Karakteri dhe brumosja e tyre i bente ata individe teper te afte per ndertimin e nje administrate te rregullt, disiplinuar dhe te pakorruptuar.

  Keta njerez ishin individe qe rregullin dhe ligjin e konsideronin absolut dhe e kishin zbatuar ate rigorozisht tere jeten. Fjala e eprorit per ta ishte e padiskutueshme dhe nderi e morali ishin vlera qe keta i ndiqnin me kaq zell, sepse edhe njehere keshtu kishin jetuar per 50 vjet. Berisha dhe nje qeverisje demokratike mund te kishte bere mrekullira me individe te tille qe kaq mire e njifnin dhe e respektonin nocion shtet, rregullin, dhe ligjin.

  Z.Caja zbatoi ligjet e shtetit, qe perfaqesonte vullnetin e popullit. Regjimi ne shqiperi nuk ishte i njejte me ate ne amerike se vullneti i amerikaneve ishte i ndryshem nga ai i shqiptareve. Nuk u pa gje per 50 vjet, ndonje proteste masive, apo revolte kunder rregjimit komunist ne shqiperi deri ne 91 qe ne te themi se shqiptaret apo shumica dermuese e tyre nuk e deshen ate rregjim, ashtu sic nuk u pa ndonje revolte ne amerike kunder abuzimeve ndaj zezakeve deri ne vitet 60.

  Kriminel – eshte fjale shume relative, se kriminal ishte edhe segregimi, pra persekutimi dhe ndarja e zezakeve nga te bardhet ne amerike per disa shekuj, te pakten ne syte e zezakeve ishte i tille, ashtu sic ishte ne syte e te persekutuarve regjimi i Hoxhes.

  Z.Caja pra nuk ishte aty per te percaktuar se nese ishte ai shtet kriminel apo jo, kjo eshte detyre e popullit, por vetem per te zbatuar ligjet dhe per ligjet e shtetit te persekutuarit e Sistemit monist sdonin tja dinin te pakten pjesa me derrmuese e tyre! Prandaj dhe u denuan! Se cfare mentaliteti kishin te persekutuarit e sistemit monist, kete gje keta e vertetuan pas 1992 kur erdhen ne pushtet me kryebarbarin Berishe, babain e tyre shpirteror kanunor! E kthyen kete vend ne xhungel!

  Shqiperia sot me shume se kurre, ka kaq shume nevoje per njerez si Z.Caja, dhe mjerimi i saj mbas 90 erdhi pikerisht sepse keta njerez u perjashtuan nga shoqeria shqiptare.

  Por sigurisht te djathtet ku bejne dhe te persekutuarit ne shqiperi personifikohen nga instikti kaotik dhe anarkik. Shteti i te djathteve ne shqiperi ne thelb eshte nje bashkesi njerezish, ku askush nuk zbaton ligjin dhe nuk jep llogari. Ja pse shteti i te djathteve ne shqiperi historikisht ka rene dhe ka dezertuar brenda 48 oresh.

  Po nuk te pelqeu ligji, mos e zbato, por thyeje ate. Si ne mesjete, xhahile me keq se fiset e Amazones.

  Perfundimisht nisur nga logjika dhe parimet e drejtesise askush nuk mban pergjegjesi penale per nje veper te kryer, kur, ne kohen kur eshte kryer kjo veper nuk ka qene e cilesuar veper penale nga ligjet ne fuqi te asaj kohe.Si rrjedhoje z.Caja nuk mund te quhet kriminel.

  Por ka nje mentalitet xhahil qe aplikohet per 30 vjet kunder disiplines, dhe korrektesise se zbatimit te ligjit. Ky mentalitet ka nje refren barbaro-mesjetar, ku cdo gje qe nuk eshte per mua, qe nuk me sherben mua, qe nuk eshte ne interesin tim, duhet shkaterruar, injoruar dhe duhet te mos zbatohet.

  Nje nocion vital per nje shtet e popullate, por qe ju nuk doni ta njifni. Ligji dhe zbatimi i tij, per nje popullate eshte shume here me i rendesishem sesa drejtesia relative e tij. Nder shekuj kombet me te perparuar ligjet kane pasur natyre evoluese, dmth ato kane qene fillimisht te gabuar, dhe kane evoluar me kohe. Shume prej tyre jane hequr fare si ligje apo jane ndryshuar rrenjesisht sepse perfaqesonin nje padrejtesi.Me keto ligje jane bere shume padrejtesira, sic ishte ligji per skllaverine ne amerike, por kjo s’do te thote qe ligjet nuk jane zbatuar.

  Nga njerez si z.Caja kur punuan ne nje institucionin sipas detyres qe kishin, ligji u zbatua deri ne fund dhe pa diskutim. Shqiperise i erdhi e keqja mbi te gjitha pikerisht nga fenomeni i moszbatimit te ligjit, nga shkaterrimi i disiplines, rregullit dhe korrektesise se individit ne shoqeri, degjenerimi dhe korruptimi i vlerave te larta si ndershmeria, puna, sakrifica etj etj vecori keto qe shqiptaret i perjetuan vetem mbas 1990.

  Reply to this comment
 27. Bernd April 5, 18:34

  Z. Moderator! Kam tre here qe ju nis shkrimin tim dhe nuk po e publikoni?! Ku qendron problemi?

  Reply to this comment
  • Tartufi April 5, 19:21

   Bernd kaqoli ,nuk di ke buton te shtipesh ,per te derguar mesazhin tend,qe eshte i domozdoshme ta lexojne te gjithe me mendjen e florinjte qe ke , nga kjo raca tende kaq me vlere . Do te qe mungese e madhe mos botimi I mezazhit tend per te thene fatkeqesi kush nuk I lexon keto te brilanta reshta,,, dilna shpesh here ,se I duhesh varferise se mendjes se ketij populli.

   Reply to this comment
 28. Bernd April 5, 18:45

  Nje Histori e vertete. Nje ish i persekutuar po aplikonte per vize dhe ne interviste po ngrinte zerin me te madhe, se ai kishte qene i persekutuar, dhe i burgosur. Konsullja e pyeti,- Po pse te burgosen?

  Ai iu pergjigj – Me burgosen se shkela ligjet e shtetit diktatorial, ato ligje nuk me pelqenin mua.

  Konsullja menjehere ia ktheu mbrapsht pasaporten dhe i tha identikisht keto fjale :

  -“Si mund ta di une, se ti nuk do shkelesh edhe ligjet e amerikes? Ndoshta ato do jene shume te rrepta per ty dhe ty s’do te pelqejne. Me duket mua se shkelja e ligjit prej jush eshte nje zakon dhe preference. Viza ju mohohet.”

  Kjo pra eshte llogjika e gjerave. Ligjet e shtetit sigurisht nuk jane kurre perfekte, ato shpesh here jane edhe te padrejta sic ishin ligjet e segregimit ne Amerike. Kjo s’do te thote, se qytetaret nuk duhet ti zbatojne ato, dhe se gjykatesit, nepunesit e shtetit, policet nuk duhet ti aplikojne ato.

  Ne Shqiperi keto ligje ishin ne kohen e komunizmit dhe Zoteria, qe ka shkruar kete artikull, bazuar ne ate qe ky zoteri shkruan, tregoi vetem korrektesi dhe disipline ne zbatimin e tyre. Nepunesi i shtetit sic eshte rasti Z. Caja, nuk duhej te merrej me faktin nese keto ligje ishin/jane te drejta apo jo, por vetem me zbatimin e tyre.

  Karakteri dhe brumosja e tyre i bente ata individe teper te afte per ndertimin e nje administrate te rregullt, disiplinuar dhe te pakorruptuar.

  Keta njerez ishin individe qe rregullin dhe ligjin e konsideronin absolut dhe e kishin zbatuar ate rigorozisht tere jeten. Fjala e eprorit per ta ishte e padiskutueshme dhe nderi e morali ishin vlera qe keta i ndiqnin me kaq zell, sepse edhe njehere keshtu kishin jetuar per 50 vjet. Berisha dhe nje qeverisje demokratike mund te kishte bere mrekullira me individe te tille qe kaq mire e njifnin dhe e respektonin nocion shtet, rregullin, dhe ligjin.

  Z.Caja zbatoi ligjet e shtetit, qe perfaqesonte vullnetin e popullit. Regjimi ne shqiperi nuk ishte i njejte me ate ne amerike se vullneti i amerikaneve ishte i ndryshem nga ai i shqiptareve. Nuk u pa gje per 50 vjet, ndonje proteste masive, apo revolte kunder rregjimit komunist ne shqiperi deri ne 91 qe ne te themi se shqiptaret apo shumica dermuese e tyre nuk e deshen ate rregjim, ashtu sic nuk u pa ndonje revolte ne amerike kunder abuzimeve ndaj zezakeve deri ne vitet 60.
  Vazhdon ne pjesen e dyte!

  Reply to this comment
 29. Bernd April 5, 18:46

  Pjesa Dyte. -Kriminel – eshte fjale shume relative, se kriminal ishte edhe segregimi, pra persekutimi dhe ndarja e zezakeve nga te bardhet ne amerike per disa shekuj, te pakten ne syte e zezakeve ishte i tille, ashtu sic ishte ne syte e te persekutuarve regjimi i Hoxhes.

  Z.Caja pra nuk ishte aty per te percaktuar se nese ishte ai shtet kriminel apo jo, kjo eshte detyre e popullit, por vetem per te zbatuar ligjet dhe per ligjet e shtetit te persekutuarit e Sistemit monist sdonin tja dinin te pakten pjesa me derrmuese e tyre! Prandaj dhe u denuan! Se cfare mentaliteti kishin te persekutuarit e sistemit monist, kete gje keta e vertetuan pas 1992 kur erdhen ne pushtet me kryebarbarin Berishe, babain e tyre shpirteror kanunor! E kthyen kete vend ne xhungel!

  Shqiperia sot me shume se kurre, ka kaq shume nevoje per njerez si Z.Caja, dhe mjerimi i saj mbas 90 erdhi pikerisht sepse keta njerez u perjashtuan nga shoqeria shqiptare.

  Por sigurisht te djathtet ku bejne dhe te persekutuarit ne shqiperi personifikohen nga instikti kaotik dhe anarkik. Shteti i te djathteve ne shqiperi ne thelb eshte nje bashkesi njerezish, ku askush nuk zbaton ligjin dhe nuk jep llogari. Ja pse shteti i te djathteve ne shqiperi historikisht ka rene dhe ka dezertuar brenda 48 oresh.

  Po nuk te pelqeu ligji, mos e zbato, por thyeje ate. Si ne mesjete, xhahile me keq se fiset e Amazones.

  Perfundimisht nisur nga logjika dhe parimet e drejtesise askush nuk mban pergjegjesi penale per nje veper te kryer, kur, ne kohen kur eshte kryer kjo veper nuk ka qene e cilesuar veper penale nga ligjet ne fuqi te asaj kohe.Si rrjedhoje z.Caja nuk mund te quhet kriminel.

  Por ka nje mentalitet xhahil qe aplikohet per 30 vjet kunder disiplines, dhe korrektesise se zbatimit te ligjit. Ky mentalitet ka nje refren barbaro-mesjetar, ku cdo gje qe nuk eshte per mua, qe nuk me sherben mua, qe nuk eshte ne interesin tim, duhet shkaterruar, injoruar dhe duhet te mos zbatohet.

  Nje nocion vital per nje shtet e popullate, por qe ju nuk doni ta njifni. Ligji dhe zbatimi i tij, per nje popullate eshte shume here me i rendesishem sesa drejtesia relative e tij. Nder shekuj kombet me te perparuar ligjet kane pasur natyre evoluese, dmth ato kane qene fillimisht te gabuar, dhe kane evoluar me kohe. Shume prej tyre jane hequr fare si ligje apo jane ndryshuar rrenjesisht sepse perfaqesonin nje padrejtesi.Me keto ligje jane bere shume padrejtesira, sic ishte ligji per skllaverine ne amerike, por kjo s’do te thote qe ligjet nuk jane zbatuar.

  Nga njerez si z.Caja kur punuan ne nje institucionin sipas detyres qe kishin, ligji u zbatua deri ne fund dhe pa diskutim. Shqiperise i erdhi e keqja mbi te gjitha pikerisht nga fenomeni i moszbatimit te ligjit, nga shkaterrimi i disiplines, rregullit dhe korrektesise se individit ne shoqeri, degjenerimi dhe korruptimi i vlerave te larta si ndershmeria, puna, sakrifica etj etj vecori keto qe shqiptaret i perjetuan vetem mbas 1990.

  Reply to this comment
  • Lili April 6, 13:53

   Kenaqu se tash germania do te ta ktheje kete kriminel,edhe mundesh prape me pasur ne shoqerine tende!

   Reply to this comment
   • mirel April 6, 15:42

    Tash do e ktheje Gjermania o Lil? Pas 30 vjetesh?

    Reply to this comment
    • Lili April 7, 10:04

     Germania, sebeb historise se saj me kampet e me Stazin, ka nje legjislacion qe nuk harron krimet edhe pas nje qind vite. Qe vendnfodhja e ketij u gjet mbas 30 vite nuk eshte gje se germania edhe pas 70 vite ka denuar shefat e kampeve te germanise. Pra ka pervoje me justifikimet e horrave e krimineleve si ky

     Reply to this comment
 30. Mark U.K April 5, 19:02

  Te ishe burre qe thuani se nuk eshte e vertet nuk do ikje si shume te tjer qe ju pajisi Gramoz Ruçi me pasaporta diplomatike per te shpetuar lekuren.Sipas teje te gjith genjejen dhe vetem ju tregoni te verteten more zagar.Apo muaret zemer nga komunistet e sotem qe jan ne pushtet.

  Reply to this comment
  • **** April 6, 15:45

   Mire beri qe e pajisi, pasaporte diplomatike keni marre ju vandalet dhe kriminelet e rrugeve, hajdute, vrases, kontrabaniste droge, kontrabandiste femrash, tipiku i ish te burgosurve dhe anetar i PDse.
   Dhe funskionar shteti te Berishes.
   Dhe sipune te Arkanit. Dhe ata qe cuan naften ne Serbi per te vrare kosovaret.
   Ju i keni bere te gjitha, ashtu sic e niset me Arben Brocin dhe deshmoret e tjere te Shkodres.

   Reply to this comment
 31. luzati April 5, 19:31

  Uroj redaksine qe po ben nje gjest profesional duke degjuar te dy krahet dhe per me teper duke sjelle argumentat nga te dy krahet.Kemi 30 vjet qe jemi velur nga ulurimat e antikomunisteve si B.Blloshmi,A.Tufa …por kur degjoj qe edhe persona qe kam ruajtur nje fare respekti si V.Zhiti po bindem se keta jane nje shkote shpifesish dhe mashtruesish qe gjeten teren ne shqiperine e drejtuar nga nje kaste politike qe ishte perzier vete ne kete llum.Natyrisht qe komunizmi si cdo diktature ka pasur njerez qe jane persekutuar edhe me teper sesa duhej.Ketu dua te sjell ne vemendje nje thenie te Degolit i cili pas lufte futi neper burgje dhe denoi me vdekje rreth 5000 franceze qe kishin bashkepunuar me Nazizmin, bile jo vetem ata por edhe familjet e tyre ju hoqi te drejten e shkolles punen e detyruar ect.Por ai ne vitin 1960 tha mjaft dhe beri nje amnisti.Ky qe ka qene drejtues apo komandant ka qene nje hallke e fundit e nje zinxhiri te gjate te sigurimit -diktatures qe i takon te kerkoje falje per ato qe i kane shkaktuar njerezve dhe njerezve politike si R.Alia qe nuk e beri kure.Mendoj se duhet bere nje Veting ne burgosurit politike sepse jane futur ne lista njerez kriminele ordinere ,hadute ,spiune te rekurtuar nga Sigurimi dhe ne vazhdojme te paguajme nga taksat tona per keta njerez qe nuk e meritone…

  Reply to this comment
 32. GRANIT DRENICA April 5, 19:33

  Enver Hoxha, tungjatjeta sa të jetë jeta!

  Se, ti paske qenë ZOT I VËRTETË e jo njeri
  se, prej se shkove TI, shqiptarët që ishin
  SHQIPTARË TAMAM dhe më të MIRËT NJERËZ…,
  shumica e tyre u bënë SHTAZË
  e më SHTAZË se të gjitha SHTAZËT !

  Reply to this comment
 33. intelektuali April 5, 19:52

  O gazeta DITA:

  SHIKONI SI MBURREN DHE GAJASEN ME KRIMET E TYRE KRIMINELET GJAKATARE TE ENVERIT

  Si do te duket ne syte e Botes Shqypnia 30 vjet pas renies se Murit te Berlinit kur te lexojne kete shkrim turpi dhe rezili te vendit tone qe ka mbetur pa piken e moralit elementar qytetar? shikoni vemjet dhe fosilet e enverit si kane dale nga brimat e miut ku ishin fshehur me bishtin ne shale nga frika e ndeshkimit te Drejtesise Demokratike, une si inspektor migracioni ne shume vende te botes Demokratike kam zbuluar me qindra raste kriminelesh qe kerkonin te shpetonin koken ne perendim duke u hequr si te perndjekur politike, madje arrita te dalloje edhe gardianin tim te burgut qe po kerkonte te huynte ne Kanada dhe e demaskova te autoritetet perkatese,

  SI KA MUNDESI QE MEDIA JUAJ TE PUBLIKOJE NJE SHKRIM TE NJE KRIMINELI TE PACIPE, MATERIAL CINIK DHE PA PIKEN E MORALIT DEMOKRATIK?

  Ku doni ta coni ju o zoti Thano dhe ju o gazeta DITA Shqypnine?

  sepse:

  Nuk mjafton Edi Rama me baba kriminel te enverit qe ka ngritur ne majat me te larta te shtetit kriminela enveriste si Gramz Ruci, qe ka prane vetes si keshilltar si krimineli Spartak Braho, sepse helbete ai vete eshte nga nje familje kriminelesh te enverit me baba killer, vrastar qe ka firmosur varjen ne litar te poetit disident antikomunist, Havzi Neles ne vitin 1988,

  PO PSE ME KETA KRIMINELE GJAKATARE TE ENVERIT DHE ME KETO VEMJE CINIKE ENVERISTE QE PO I USHQENI JU SI DERRA FANATIKE DO TE SHKONI JU NE BE O GAZETA DITA?

  Reply to this comment
  • Ai qe di ti April 5, 22:42

   Vazhdon “diarrea”psiqike e MUTHAMESIT me te madh te gazetes Dita i vetequajtur INTELEBOLE ku ne ADN e tij te trasheguar nga “Enveri” i tij “i dashur”(te cilin e permend ne cdo shkrim te tij) ka helm dhe qelb per cilindo individ qe shkruan se c`mendon per ecjen perpara te ketij vendi te vuajtur dhe te lodhur nga “tranzicioni” partiak…Mjaft me o Koqja e Hajvanit qe pastron halete e Taivanit…

   Reply to this comment
  • Lili April 6, 13:58

   Intelektual,
   Duhet me dal prej binarit te Sigurimit ,per me kuptuar se cka do me thane pyetja juaj aq me vend. Nuk besoj se Dita eshte çliruar nga atij sistemi,perkundrazi,prandaj kemi kete shkrim te turpit .

   Reply to this comment
 34. FILOZOFI April 5, 20:22

  Të lumtë pena, të lumtë dora dhe i lumtur qofsh sa të të jesh gjallë, o GRANIT DRENICA se je ivetmi që e thua T’VËRTETËN TROÇ dhe e thua edhe aq artistikisht dhe tamam siç lypset SH Q I P T A R I SH T !

  Reply to this comment
 35. HOMORA April 5, 20:24

  Ne emer te kllases punetore dhe ne emer te shtetit shqipetar denohesh me x vjet burg!!!
  Ne mere te kllases demokratike dhe ne emer te republikes akpullore denohesh me denigrim te perjetshem!!!
  komunizmi te linçonte perjetesisht demokratania te linçon pertej ferrit.
  Ne Shqiperi kishte dy burgje:
  Spaç
  Bulqize
  Tek i pari hyje e skishe shanc me dal,veçse po te kishe le me kemishe.
  Tek i dyti huje dhe shancet ishin ne dispropocion,pra mvarej nga natyra e te burgosurit.
  Ne te parin kishte vetem “kriminele” te sistemit te kuq,ngjura satanit e preferuar.
  Ne te dytin ishin te perzjere,pra denuar per agjitacion-propagande,degjuar LED-ZEPELIN ose PINK FLOYD pa perjashtuar adriano çelentano apo admirues de casus kley ose Muhamed ALI.
  Tashti a kishte kampe riedukimi ne shqiperi?
  Fatkeqesisht po!!!
  TOROVICA
  SARANDA
  Ballshi(nqse nuk gabohem)
  Tepelene
  KOLONIA sharres.
  e mbi te gjitha partia qe,gjithe shqipetaret pa dallim feje,krahine dhe ideje i peruleshin me zellshem se sa i peruleshin ZOTIT pra se te beheshin ate me deshiren dhe vullnetin e tyre,ashtu do i quante per te kamufluar punen e detyrueshme qe duhet ne benin keta te denuar per te shtuar sasine e mineralit qe shitej ne gjermani apo kine e deri ne amerike me valute ne dore,kash,biles.
  Se njoh zoterine ne fjale,biles as autorin e shkrimit,biles as asnje nga ju komentuesit sepse jeni anonime porsi une.
  Pra zoterinj opinioniste kur jeni anonime duhet te jepni komente dhe opinione objektive ndaj;
  Kush nga ju ketu ka qene ne BURG???
  Asnjeri!!!
  aq me mire sepse se keni biografine te njollosur,pra nuk keni dosie te perjeteshme si kundershtar i societes skllaveruese moderne.
  sjeni te afishuar neper server interneti ku sa shkruhet emri dhe mbiemri juaj klinjoton:
  WARING,WARING,AWRING…!
  ASHTUNG,ASHTUNG,ASHTUNG…!
  ATTENTION,ATTENTION,ATTENTION…!
  Nje kriminel eshte ndermjet jush,jeta juaj gjendet ne rrezik.
  ah moj e mallekuar durgosjie.
  Kujtoj nje shukun tim te punes qe,kur diten qe s’erdhi ne pune per nje jave rrjesht,vajta e pyeta kolegun e tij te punes,sepse punonin bashke ne ekip per ndertimin e bunkereve tek NMN-ja.
  I tromaksur por edhe me nje heshtie keqardhie pergjigjia qe me dha ishte;
  Se ke mar vesh ti qe X eshte denuar 9 vjet burg per agjitacion-propagande.
  Dija qe me X flisnin shpesh muzike Modern Talking apo Scorpions,Joe Coker,Phil Collins e lista eshte e gjate.
  koha hiken thone mediokret por ne fakt jemi ne ata qe hecim ne kohe e,mbas pese vjetesh shoh X te vinte nga rruga e punes,midis kombinatit te qumeshtit dhe Kimikes,si besova syve.
  Kur u afruam me ngazellim i fola por…
  ftohte dhe terthorazi folem perse ai ndodhej pikerisht ne kete zone qe ai ndoshta duhej ta urrente sepse ishte dhe vendi fatkeqesise se tij.
  Me thot qe do rimerte punen serishmi tek NMN-ja por kesaj rradhe jo si hekur-kthyes por ne beton.
  E me te vertete e pashe mbas pak ditesh ne pune tek brigadat e betonimit te bunkereve qe tashme thyhen nga fukarenj per marrien e hekurit,eh po rota historise ndryshon simbas shijes se atij qe ben ligjin.
  Nejse,para pak kohesh isha beri mik jo fort i perzemert me nje femer qe kish kryer 7 vjet burg agjitacion-propagande dhe,diten qe pashe X ne pune i pashe ekip bashke.
  Serishmi shtanga,i burgosuri me te burgosurin mendova pa u thelluar me gjate.
  Ne fakt kush me mire mund te kuptonte nje te burgosur se sa nje i burgosur,e njeta torture vuajtie pa llogaritur eposin apo apogjene e dhimbjeve dhe deshperimeve.
  Su ndjeva nga njefare dridhie nervoziteti qe ndjeva,sepse dikur personi qe diskutonte tema muzike i qellonte mos tme shihte ose kur e pershendesjia tme pergjigjej me zor ose ftohte.
  Si kok derr apo kok mut vendosa nje dite qe te marr vesh se çfare nuk shkonte ndaj,nje dite prej ditesh ne mencen e erret ku hanim buke ju ula ne tavolinen ku gjendej me shoqen time te ftohte dhe:
  Kush eshte problemi jot X (ai 28 vjeç une sapo kisha mbaruar ushtrine) qe e ke te veshtire me fol apo edhe me e pi nje kafe me shokun tend???
  nderkohe nderhyri shoqia…
  Ju ktheva me frazen;
  Ti sje X neqse zgabohem qe te flasesh ne vend te tij dhe ta marresh nen tytele,mbrojtie,ai eshte i madh,jo!
  Su ndje shoqia por me nje shikim ngulthi u ngrit dhe u largua.
  u ktheva nga bashkebiseduesi im e riperserita pyetien ku mora pergjigjen;
  Eshte e veshtire per ty te kuptosh!!!
  dhe si nje paranojak here syte nga porta,here nga sporteli i guzhines e here majtas e djathtas nga ato penxhere qe pengonin me dhune driten e diellit te hynte ne mence,i hidhte vetetimthi shoku im X.
  Shtanga,rashe nogdaut.
  çfare duhet te kutpoja?
  Isha perballe nje shoku,nje vellai qe ndaja dhe çapen e bukes me te kur na qellonte qe ekipi im dhe i tiji te ishim nje turn bashke,dikur ketu e 5 vjet.
  Me kohen,rimori pak jete shoqeria jone,por brishtesia saj linte te kuptohej qe shume gjera ishin thyer dhe azgje s’ishte me si dikur,pra hija frikes kishte hellur vellon e saj te zeze te medyshies,dyshimit.
  Nje dite X me pyeti per ish kolegun e tij me te cilin punonin,i thashe se;
  skish pak kohe qe kishte dale ne pension dhe se kishte hikur pa bere ze,biles as lamtumiren sna kishte dhene.
  Pyetie qe nxiti frazen time;
  Po ti ke pasur mardhenie jashte te mira me te,pse si shkon ne shtepi qe edhe ta gezosh me lirimin tend?
  Ah…
  me mire mos ti kisha dhene ate rjedhe diskutimit,sepse kolegun e X askush s’kishte pranuar te punonte me te,perveçse X,kur ky sapo kish dale nga kryeria e burgimit te tij si apollogjiste propagande-politik.
  Qe kishte qene i denuar per politike Z kete e dinte tere NMN-ja por ajo zdo dinte askurre ate qe degjuan veshet e mi e qe syte nga dhimbia,urrejtia dhe revolta u mbushen.
  X here zverdhej dhe here jeshilosej kur degjoi propozimin tim qe ti shkonte per vizite.
  Spo kutpoja ne isha ne det apo ne toke,sepse syte e X here ngriheshin,here uleshin,here benin rrotullim 360°,e per nje moment mu duk sikur degjova…
  eshte veshtire per ty ta kuptosh.
  Ho,ho mjaft me te njejten formule,ju drejtova X.
  kaq u desh qe X,te leshohej ne rrefim.
  E nder te tjera shprehu:
  Nente vjet burg,pese te kryera i kam dhurate nga Z-ja.
  S’desha askurre ta besoja nje gje te tille,sepse Z 12 vjet burgu te mbajtura mbi shpine te binte aq poshte sa ti shkaketonte po te njejten denim te ngjashemit te tij,nje te riu qe enderronte dhe shpresonte nje jete me te bukur e me te lumtur.
  Nje te riu i dale nga Jordan Misjia per Pikture e Muzike bashke por i detyruar mos te vazhdonte universitetin eARTEVE te LARTA sepse nje nga te tijet kishte refuzuar indirekt ti nenshtrohej urdherit te partise.
  Partia ishte e forte dhe direkt apo indirekt ajo te ndeshkonte duke te goditur me distance aty ku te dhembe me shume.

  pra ju komentues beni mire qe komentoni por ju lutem shume jini objektif me vehten tuaj ne rralle te pare,kuptoni vehten tuaj ne rralle te pare,jini realiste me realitetin tuaj,e me mbrapa hajdeni kety te gjykoni apo te çfryheni me fjalorin tuaj te rendomte.
  Nj i mençur ka thene:
  Forca,fjalori qelbur dhe arroganca jane armet me te forta ne duart e me te dobetit dhe te pavlerit injorant.
  Kur shoh shtetin qe kemi arrij ta kuptoje pse e meritojme,sepse jemi po aq te dobet dhe te pavlere sa ai.
  Lexova dike ketu qe thosh:
  eshte i tille k…
  ka shtet dhe drejtesi le te shkojne dhe ta kerkojne e ta vene perballe krimit te tij.
  Si jo,deri ne momentin qe dikush s’eshte shpallur fajtor nga drejtesia ngelet i tille.
  Pra jo KRIMINEL!!!
  ne burg kur futesh,ka vetem nje qellim pagimin qe i ke borxh shoqerise dhe,me kryerien e burgut ke lare borxhin karshi shtetit,drejtesise,shoqerise por edhe personit qe i ke shkaketuar dem.
  Pra je i lare por me dosijie nga mbrapa,qe duhet te pyesesh by… mire sepse te dyten sta vene ne peshe por direkt kaush,denohsh me norme,pra denohesh me bindjie te imponuar nga opinioni.
  e kete po beni ju,po denoni dike vetem ne baze OPINIONI dhe jo prove VERTETESIE.

  Reply to this comment
 36. FILOZOFI April 5, 20:25

  Të lumtë pena, të lumtë dora dhe i lumtur qofsh sa të jesh gjallë, o GRANIT DRENICA se je ivetmi që e thua T’VËRTETËN TROÇ; dhe e thua edhe aq artistikisht dhe tamam siç lypset SH Q I P T A R I SH T !

  Reply to this comment
 37. Dragush Alimerko April 5, 20:38

  Edmond Caja ka qene edhe eshte njeri i ndershem me principe edhe me integritet. Gjithnje edhte dalluar per njerezillek edhe panashmeri. Ne ditet e sotme eshte kollaj te gjykosh njerezit pa i njohur. Historia po shkruhet. Dehen degjuar te gjitha palet.
  Per poetin me vjen keq per poziten e ulet qe ka patur ne burg.
  Koha do te tregoje.

  Reply to this comment
 38. Pentito April 5, 20:39

  Uuuu visari.
  Dmth Po te lexosh midis rrjeshtave ky visari qe cfare sprallis idioti:
  Enveri pinte gjak bebesh
  Te burosurve u nxirrni syte mbasi I vrisnin

  Na paska qene
  Pederast pedofil spiun ose
  Pedofil pederast spiun. ose
  Pedofil spiun pederast. ose
  Pederast spiun pedofil. ose
  Spiun pederast pedofil. ose
  Spiun pedofil pederast

  Mbaje demo SE ta lashe

  Ai thote ish grabitqar dhe donte per vete Mish bebesh, ti I Bie legenit

  Reply to this comment
 39. Don albanese April 5, 20:39

  Uuuu visari.
  Dmth Po te lexosh midis rrjeshtave ky visari qe cfare sprallis idioti:
  Enveri pinte gjak bebesh
  Te burosurve u nxirrni syte mbasi I vrisnin

  Na paska qene
  Pederast pedofil spiun ose
  Pedofil pederast spiun. ose
  Pedofil spiun pederast. ose
  Pederast spiun pedofil. ose
  Spiun pederast pedofil. ose
  Spiun pedofil pederast

  Mbaje demo SE ta lashe

  Ai thote ish grabitqar dhe donte per vete Mish bebesh, ti I Bie legenit

  Reply to this comment
 40. Lili April 5, 20:59

  Per pederast,po na ishte ke nje dokument ne belgik per kete pune kur enveri ishte atje i punesuar si spiun i regjimit mbretnor …
  Ne liege ,ku eshte denuar.

  Reply to this comment
 41. Lilicka April 5, 22:21

  Liliiiii Po flisnin per visari poetin Jo per Enverin.

  Sikur Enveri ja ka Bo babes tat o liliiii

  Reply to this comment
 42. Luani-53 April 6, 00:03

  Dihet qe te kjo gazete e kane “folene” nje pjese e mire e ekstrmisteve te majte shqiptare dhe kuptohet lehte kjo dhe nga gjuha shume vulgare qe ata perdorin.
  Me bene pershtypje qe kete gjuhe po aq vulgare perdor dhe shkruesi i ketij “artikulli” qe ka 28 vjet (siç thote) ne Gjermani gje qe eshte e papranueshme per ne qe jetojme ne perndim dhe aq me teper qe “zotnia” eshte i “shkolluar” me arsim te larte ne diktature!
  Ne nje fare mase kjo tregon çfare “brumi” eshte kur perdor ate gjuhe sot pas 30 vjet jete ne demokracine perndimore qe ste le vend ti besosh perallave te tij.
  E quaj te tepert te vazhdoj komentin me tej te “debatoj” me nje plate te tille se sma lejon edukata e preardhjes time nga shtresa e ish te persekutuarve politike shqiptare.

  Reply to this comment
 43. Gjonleka April 6, 02:38

  Sa me shume i sulmojne ish-sherbetoret e regjimit komunist Visar Zhitin dhe Agron Tufen, dy personalitete te mendimit dhe artit te lire shqiptar aq me mire kuptojme se ish-sherbetoret e regjimit diktatorial nuk kane bere asnje hap per shkeputjen nga mendesia e tyre komuniste. Por mbas kryerjes se vetingut dhe reformes ne drektesi do te jete e afert dita kur gjykates te kualifikur do t’i denojne krimet e diktatures komuniste duke perfshire ketu si pjesemarresit e drejtperdrejte ne krime qe justifikohen me shprehjet “ashtu ishte koha, ashtu ishin ligjet” si dhe ata qe nuk duan t’i denoncojne e denojne krimet qe i kryen shoket e tyre ne prani te tyre.

  Reply to this comment
 44. Jani April 6, 07:54

  Mos u merzitni popull se kto jane jashqitja e fundit e komunizmit jane ne ngordhje qe po japin shpirt. O popull te jemi krenar me gjigantet Visar Zhiti dhe Ismail Kadare, nobelistet e kombit. Caje e soj sorollop nuk i njef bota.

  Reply to this comment
 45. demo April 6, 10:14

  Visar Zhiti eshte kryelarte qe arriti te mposhte diktaturen,te dale i gjalle nga ferri i bishave gjakpirese,me dinjitoz.Po denoncon bishat jo ne gjyq ku e kane vendin,por para historise.
  Mosndeshkimi ne kete vend fillon me mosndeshkimin e krimineleve sadiste te komunizmit.Si gjithe te keqiat e medha,edhe kjo eshte merite e kafshes maloke te Vucidolit.
  Koken lart Visar Zhiti dhe grahi fort pendes,.Mos resht se denoncuari kriminelet,qe sot jane shperndare si mijte neper boten borgjeze,imperialiste.Atje dergojua biografite.Ti gjejne qeverite kapitalistoimperialiste dhe ti kthejne ne ferrin qe e ndertuan per ne!Ashtu si bene me ne keta persekutore! Ne Hage dergoja denoncimet!

  Reply to this comment
  • mirel April 6, 15:47

   Para historise o demo?
   Mundet, por jo para historise se nderit, por historise se turpit.
   Historia e ketyre 30 vjeteve eshte historia e shkaterrimit, e vulgut, dhe e krimit.
   Nese ju dolet nga burgu per te djegur Shqiperine, atehere i themi Enverit harram qe nuk ju vrau te gjithe

   Reply to this comment
 46. Paul Tedeschini April 6, 10:30

  Ne shtator 1990 me sebepin e mbledhjes se Kombeve te Bashkueme e thirren amerikant Ramis Aline ne New York dhe i thane:

  Po te doni ju komunistat te mos perfundoni si Nikola çaushesku, leshoni pushtetin dhe neve ju garantojme se nuk do te ju ndodhe asgja. Ramis Alia u detyru te pranoje propozimin amerikan.

  Me kete propozim u evitue gjakderdhja ne te cilen do vriteshin shume viktima shqiptare te diktatures komuniste, ndersa shume kriminela komunista do te kishin perfundu te pushkatuem per mur si Nikola çaushesku. Pra do te kishte shume gjakderdhje.

  Ma mire qe u ba keshtu.

  Reply to this comment
 47. Belgu April 6, 12:48

  OEdmond , rri ne punen tende aty ku je dhe mos repliko sepse njerzit qe jane qene aty , jane gjalle dhe faktet nuk kane nevoje ti mesojne nga nenpunesit e atij rregjimi.
  Me sa kam unr njohuri nga ligjet, nuk eshte e shkruar ne asnji vend qe te trajtohet nji i denuar ne ate nenyre si hane trajtuar ne Qaf Bar.
  Me sa kuptoj une nga shkrimi juaj, ju kini kaluar kopetencat per te ikur nga i vend shune i egrer per te shkuar afer gjimnazit dhe 21-ishit sic edhe iike shume shpejt.

  Reply to this comment
 48. Lili April 6, 14:03

  Ajo cka eshte fantastike,eshte se ky cakaj nuk e paska harruar zanatin e tij per dosje,e paska mbajtur edhe emailet e viteve te kaluar…
  Do ishte interesant sikur policia germane te krehe pak kete kompjuter te tij! Ose hackerat shqiptar me ba kete si ndihme per te verteten.
  Do kishim mesuar shume gjera!

  Reply to this comment
 49. Youtube April 7, 07:43

  Çaja….
  Jep në Youtube emrin Qafa e Barit, Burgu i Qafes se Barit dhe shiko se Dashnor Kaloci (a Kaloshi) ka mbledhur mjaft deshmitare qe flasin kundër teje. ..
  Ti duhet të kishe kerkuar falje dhe jo te mburresh me bëmat e tua…ore kungull…po deshte të keshë lehtesirat…

  Reply to this comment
 50. Diti April 7, 08:00

  Edmond Çaja,
  Pse i hyrje kesaj valleje, pse e akuzove zonjen Dine e nuk heshte?!
  I bëre vetë keq vetes …
  Mos ja ngjit të tjerëve, fajin….
  A nuk e kupton kaq gjë ore?!
  Po bën gafa njëra pas tjetrës…

  Reply to this comment
 51. alphade April 8, 01:52

  Pergjithesisht, intelektualet ne burgjet e komunizmit ishin
  informatore te sigurimit te shtetit,spiune te burgosurve te
  tjere….!! Paskish patur te drejte qe Presidenti Nishani nuk
  e dha “viston” per Ambasador te Shqiperise se ne Vatia
  kan…. !

  Reply to this comment
 52. dauti April 9, 09:35

  @ Intelektuali…

  Shume po te djeg o Uran Kostreci! Thuaj shyqyr qe ky Caja paska qene komandante i Qafe Barit, se po te kishte qene ne burgun tend…ahaaa kush e di cfare do te nxirrte ty. Le te reagojne Visari me shoke, nese ai ka genjyer. Gazeta ben mire qe boton te gjithe opinionet e njerezve te perfshire ne kete ceshtje. Cfare do i beje Gjermania, do e ktheje ne Shqiperi? Po pse. Ai nuk e humbi gjyqin, pse kishte genjyer. Ligjet gjermane jane shprehur bqarte.
  Te kam shkruajtur disa here, ne kete faqe, na shkruaj CV tende, qe ta dime pse je denuar. Po ti nuk ke guxim ta besh, duket burgu nuk ka qene farepa faj.
  Dhe boll me me denimin e Havzi Neles! Nuk u denua me varje se ishte poet (poet eshte emer i madh!), por sepse qelloi me plumb ne fytyre nje polic. Donte te qellonte edhe kryetarin e keshillit te fshatit, qe ishte kusheri i pare i Havzi Neles. Kete eshte mire ta sqarosh ti.
  Ne Europe duam shume kohe qe te hyjme dhe atje nuk hyhet me njerez si ti, qe shperndan vetem urrejtje. Dhe e quan veten intelektual perendimor!
  Koha e Enver Hoxhes ka marre fund me kohe. Kane kaluar tridhjete vjet dhe jetojme ne nje tjeter sistem. Vendet e tjera ish-komuniste kane ecur perpara, se atje nuk ka njerez si ti qe vetem lehin e derdhin vrer cdo dite. Te duket vetja se kush e di kush je! Kushdo qe te kundershton do u japesh pergjigje duke u thene o bole e Enverit…Ti je bole e Enverit, por kur ai ishte mbi 70 vjec e nuk pillte me. Kurse ti, edhe sot e kesaj dite je nje hic.
  Meqe je intelektual pse nuk denoncon nje njeri nga ish-drejtuesit e burgut tend, qe te ka torturuar e perdhunuar, dhe te shohim se cfare do dale. Nje njeri, nga tere ajo diktature, qe eshte gjalle sot hidhe ne gjyq. Po qofte edhe babane e Edi Rames…pastaj gjyqi do behet i hapur dhe te shohim ku do vesh ti. Te pakten do denohesh per shpifje.

  Tani po pres te shoh masturbimin tend te radhes.

  Reply to this comment
 53. pellumb April 19, 17:36

  zoti caja… ka deshmitare okulare…. perfshi punonjes police te asaj kohe. sdi si ndihen zonja juaj e femijet tuaj te jene familjar e nje zhtaze naziste si ju. jeni shembull patologjik sa poshte mund bjere njeriu. po dicka tjeter…cne qe ike ne gjermanine kapitaliste e jo ne rusi??? ti as komunist ske qen o fatzi…thjesht shtaze primitive qe vret te emen per nje cope buke…shpresoj qe femijet tuaj te pakten te ken dinjitetin t’ju perbuzin se nuk meritoni me shum se perbuzje dhe natyrisht burg per krime kunder njerzimit

  Reply to this comment
 54. historjani ne gjermani November 9, 23:32

  meqe Jeton ne gjermani ky ish komandanti i burgut eshte nje paralele .krahu i djatht i Himler pra numri i dyt i SS naziste qe pasroj gjoja cekine nga cifutet REINHARD HEINRICH ne jeten private kur shkonte ne gjermani me pushime ishte nje baba dhe bashkeshort shembullor dhe qe e ben Shum te ngjashem me ish komandantin e burgut i binte pjanos dhe violines dhe ndiqte koncertet klasike……

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim