Unë shkruaj për ata që më duan dhe më besojnë…

February 4, 2018 11:34

Unë shkruaj për ata që më duan dhe më besojnë…

Të më duan që të gjithë,
kjo është e pamundur,
po të qe kjo e vërtetë,
krejt do kisha humbur!

Unë jam rreshtuar me kohë,
nga anë e së mirës,
domosdo që nuk më do,
kush është bythëlëpirës!

Natyrisht që nuk më do,
raca e servilëve,
puthadorët e regjimit,
kope e debilëve!

Unë jam i gjithi popull,
që nga kohë e vjetër,
domozdo që nuk më duan,
në rrjeshtimin tjetër!

Gjithë jetës unë kam shkruar,
vetëm të vërtetën,
asnjëherë s’kam ngatërruar,
arrëzën me bletën!

Linda për të qënë shqiponjë,
jo për t’u bërë pulë,
nuk më do hiç kush e ka,
mizën nën kësulë!

Në luftë kam qënë përhera,
me gjithë injorantët,
me hajdutët-me kusarët,
dhe me intrigantët!

Asnjëherë s’e ngatërrova,
kalin me një krriç,
po të më donin të tërë,
do isha një hiç!

Bota do té ketë përjetë,
miza dhe laraska,
s’më duan në të vërtetë,
maskarenjtë me maska!

Unë kam shkruar dhe do shkruaj,
topi nuk e luan,
për ata që më besojnë,
edhe që më duan!

Veç atyre u kam borxh,
çdo gërmë e çdo varg,
gjithë të tjerët-nga kjo këngë,
të rrinë sa më larg!

Arben Duka

February 4, 2018 11:34
Komento

44 Komente

 1. rapsodi popullor February 4, 11:59

  Per servil e bythlepires,
  vetem ti Duke mos fol,
  se nga mengjezi ne darke,
  je uturaku i Rames kaqol,
  ti nuk shkruan per popull mbare,
  por vetem per komunistet,
  te gjithe tjeret gajasen me ty,
  te vleresojne vec enveristet.

  Reply to this comment
 2. shqipe February 4, 12:37

  O Ben!
  Ata, qe s’te duan,le të të degjojne te miren…

  Duke të të degjuar te miren
  kjo i plas tartufet…
  Ket’ rrace shtriganesh,
  damkosur: “Hajdutet”

  këta servl te ndyre,
  enë per peshtymosje
  te ndyr’ sa s’thuhet,
  gjer ne pështirosje…

  Reply to this comment
  • Tartufi February 4, 14:25

   Dhe pes i ke vene,te dia
   si shqipe dhe pelivan
   sje gje tjeter, peshtiresija,
   llum nga llumi,, ne kazan,

   Ne nuk na terbon asgje o hajvan ! ne vetem na vjen keq me turrmen tuaj te zvaranikeve,qe zvariteni pas
   banditeve te radhes. lufta tone nuk eshte urejtija por lufta kunder banditizmit. Qelbesire dhe kaluar pisit,sa kohe do te mesoshe qendrimin tone ,duke lexuar qindra
   komente,duke i mere jetes tone ,kohen per kete qellim ?

   Reply to this comment
  • T. Topi February 4, 18:33

   E si mund të rrinte dot pelivankë zagaresha,
   Pa e çapëlyer dhe sot si qurrashkë halenë,
   Kur s’ke ç’të thuash më mirë hesht, o roçkë,
   E mos na e vështiros më keq kapter Arbenë !

   Në fund të kazanit rrëshqiti sot si papritur bejtexhiu,
   Gjatë tentativës për të shënjestruar dhe qy “armikun e kllasës”,
   Nga marrëzia veç turfullitjet i vinin në kokë për të shkrojtur,
   Ndaj dhe si shpërblim e ngrëni sagllëm qaf’n e patës !

   Reply to this comment
   • Tartufi February 4, 20:50

    T. Topi tim,me kujtohet rinija e hershme timija. Ne qytetin
    ku nuk ka munguar kurre zgjuaresija. Lexo te gajasesh.

    Ky popull thote gjithmone dhe tani

    Te pres si pas kostumit
    te percjell si pas kuvendit.

    Nder shoket e mi te zgjuar te zgjedhur,qene dhe nje karikaturist i pa pershkruar [ Sinapi ] keshtu e kishte pseudinimin, Na thoshte ne vitet 75 ,, bhet shume remuje per vlerat e preshit,se nuk duan te na japin mishin e pjekur. Shpesh here na iknin pikat e shures nga te qeshurit. Tjetri e pa pershkruar ,qe [ Oktavjani ]
    qe po ta ngacmoje ta ndertonte satiriken aty aty. Te gjitha keto mi kujtove ti me [ qafen e pates ] Sinapi gjithmone grindesh keq me Oktavijanin dhe ne degjonim dhe qeshnim me shpirt,

    Sinapi.
    Me mire te keshe nje shok hajvan
    se sa nje shok me emrin Oktavjan.

    Otua se keshtu i flisnim,,,me ka hnger malli per ta.
    Dikush thote kaloj Sinapi
    une them mu nxi trapi.

    Sinapi
    Ri o ri ne punen tende
    se do hash gop e sateme.

    Otua
    Nje shperblim per kesaj nate
    nje si kukull e dy veze pate.

    Kur shkoj dhe takoj nje pjese te tyre,nuk me flitet nga ngasherimi dhe deshurija per ata njerz te lindur dhe ritur ne natyren e persosur te gezimit. pershendetje

    Reply to this comment
    • T. Topi February 5, 14:01

     Nuk e di pse mu kujtua si për dreq,
     Një ish-dordolec, figurë e njohur e artit,
     Debilat dikur ai si me sustë zgërdhinte,
     Me badrushllëqe sajuar brenda çastit !

     Miletin me mufka veresie “full” e ngopte,
     Sumllapisti pervers i Dullë-sqeparit,
     Gojën çorap, dhe faqen si bithë e bënte,
     Mjafton ca elozhe t’i thurrte komandarit !

     Të kujtohen ata, dhe të vijnë para sysh ca ruspije,
     Pelivanka që s’lënë lënë semafor pa përqafuar natës,
     Ç’ti bësh tjetër shqipe-injorancës, veçse t’i hapësh rrugë,
     Dhe t’i mballosësh nga pas “si shpërblim” qafën e patës !

     Reply to this comment
 3. anticensurë25642654 February 4, 13:31

  eh mor ben duka mor ben duka!!
  titull të bukur i ke vënë vargjeve të tua”Unë shkruaj për ata që më duan dhe më besojnë…”!!
  në tërë kuptimin e fjalës PËR TI DHJERË NË TË!!
  për fat të mir tëndin kjo tokë që e ka emrin shipëri mban sipër saj si ata që e duan dhe ata që se duan!!po ta thjeshtojmë në dy njerëz!?
  si mua si ty!!
  dhe kjo për fat të mirë,të njërit prej nesh!!
  po të kishte mundësi të zgjidhte!?
  njërin nga ne të dy do ta çonte në pidh të sëmës!!
  unë,nuk do të ta kisha pranuar pa asnjë mëdyshe,syri skishte për të mu dredhur gjykimin e saj!!
  ti????????????????????????????????
  ps:dhe mero baze shkruan për ata që e duan dhe jo për të gjithë!!bile ata që si pëlqejnë i bllokon!!

  Reply to this comment
  • Xing me ermalin February 4, 14:28

   Ej, Nikaaa!
   Epo,thuaj shyqyr qe “DITA”,te pranon, paçka se te lexon gjithnje me shamin te hundet!…

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 February 4, 16:54

    lali nuk e them shyqyr fare!!
    sa për punën e shamisë??
    a thu me të vërtetë të më lexojnë??
    ma kishte marrë mëndja se i botojnë pa pasur as idenë më të vogël për përmbajtjen!!ashut si ma merr mëndja që nuk ja kanë idenë se çdo të thotë përmbajtje fare!!shiko shkrimet e tyre!!për ti dhjerë në të!mos u ofendo lali!!gazekar mbetesh,në shqipëri punon!!e rëndësishme është rroga në fund të muajit!!apo jua japin çdo dy javë??
    ps:kush është nika??

    Reply to this comment
    • Xing me Ermalin February 5, 09:35

     eshte pergëledhi e nje emri,fillon me v….

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 February 5, 10:16

      o debil e ke fjalën për debilen veronika??
      më bëfsh një gojore!!
      nëse të kujtohet vëra e nikës,atëherë duhet të të kujtohem dhe unë!!
      kam qënë një nga kundërshtarët e saj!!
      të dhjes dhe më,apo të mjafton kjo?
      alchajmeri të paska zënë,por ndoshta oreksin e ke të madh!!nuk ngopesh kollaj.

 4. intelektuali February 4, 14:41

  SI TE DUAN TE GJITHE OR BEJTEXHIU I ENVERIT
  KUR NE BEJTET E TUA VAJTON PER LUCIFERRIN
  MASKARENJTE ME MASKA I LA PAS NEXHMIJA
  ATA JANE BOSAT E SHTETIT QE EMEROI PARTIA
  KUR RAMIZI DHE NEXHMIJA ZGJODHEN SALINE
  PER TE SHPETUAR FAMILJEN DHE SHOQERINE
  SI TE DUAN TE GJITHE OR BEJTEXHIU I ENVERIT
  KUR BEJTET E TUA KTHEJNE KOHEN E FERRIT?

  Reply to this comment
 5. info analitike February 4, 16:22

  Ua thashe yne qe ky ka mbetur cyryk. I ngjan atij te semurit mendor qe i mbyllur ne pavion tek shikon njerezit jashte nga dritarja u qan hallin per gjendjen e tyre mendore.
  Kur lexon kete te gjorin merr konfirmimin e asaj thenies se popullit se plaku behet si femija. Dhe ky tashme i eshte kthyer logjikes femijerore. E po te kesh jetuar nje jete te tere e te shprehesh ne kete menyre kaq qesharake dmth. qe je katandisur per te ardhur keq!
  Lexoji komentet o bejtexhi qe te kuptosh qe popullin nuk e ke me vete. Me vete ke vec 2-3 bythelepires partie qe shkruajne percart njesoj si ti.
  Nese do qe te rrime larg u thuaj shokeve te Dites te mbyllin komentet e te te lene vetem te mbytesh ne perrenjte e tu psiqike.

  Reply to this comment
  • Tartufi February 4, 16:52

   O Info djali,, C na bere ?,po na ndoqi dhe kjo Dita ,na mori
   lumi… Na i mbylli deren [ plehanija Shekulli ] Mero legeni na perjashtoje si te rebeluar kunder hashashit. Tani
   po na hodhi dhe kjo Dita ne mes te rruges,do te na vdesi
   merzija si te deklasuar dhe pa argetuar me mbeturinat e se djeshmes se bunkerit komunist. Mos e thente shejtani te ndodhi,se na ngelet vetem te firmosim per antarsim si antar te partise se legenerise.

   Reply to this comment
 6. katarakti February 4, 16:55

  Une nje gje nuk kuptoj. Per vete me pelqen shume gazeta “Dita”. Dhe pa asnje dyshim edhe poezite e mençura te Arben Dukes. Si dhe analizat e mprehta dhe erudite te Viktor Malajt. Lexoj çdo dite ne internet 2-3 te perditshme shqiptare qe me terheqin me stilin, qendrimin dhe pozicionimin e tyre ndaj zhvillimeve ne vend. Nga ana tjeter e pohoj pa frike se disa gazeta prane Partise Demokratike nuk i lexoj kurre. Por verej te “Dita” diçka te çuditshme. Ka disa komentues ketu, te cilet megjithese jane ne kundershtim te plote me politiken e saj editoriale, pasi duket se ajo bie totalisht ndesh me formimin, traditat dhe prirjet e tyre, nuk i ndahen asaj! Kjo me ben te çuditem. Nuk te pelqen “Dita”?! Nuk i preferon poezite e Arben Dukes?! Plotesisht dakort. Dhe nuk ka asgje te keqe ose te çuditshme. Por atehere rruga e mbare te qofte. Ka plot gazeta dhe analiste te cilet mund te permbushin bindjet e tua, qe mbeshtesin dhe jane ne nje linje me pikepamjet e tua politike, ekonomike, sociale etj etj. Po si spjegohet atehere qe keta njerez i jane qepur “Dites” dhe Arben Dukes me gure ne traste?! Per çfare arsye valle?! Ketu une nuk kuptoj asgje.

  Reply to this comment
  • Tartufi February 4, 18:00

   Po te kuptoje dhe kete te fundit o ti qe cuditesh me ne qe
   qendrojme ketu tek kjo Dita,do te qendroje dhe nje shkalle
   me larte ne lirine e personalitetit. Kur do te mesoshe zakonet e gomareve,duhet te rishe ne mes te tyre. Kur do
   te mesoshe hajvanllekun e nje turrme,duhet te regjistrohesh ne partine e tyre dhe te lexoshe ne gazeten e tyre. Kur do te mesoshe se sa mashkull blete
   eshte nje shkrimtar apo politikan,, degjo kur shkruan dhe thote,, une shkruaj vetem per revolucionin,jo per kundershtaret e revolucionit. Vendi me i pershtatshem i
   qelbesireve te shtipjes qe propaganda e Zerit te popullit.qe ne i thoshnim Zeri i bythes. Kundershtaret e saj gjendeshin ne burgje dhe internime. Tani eshte nje kohe tjeter e imponuar nga ndergjegjija e kombit. Nuk shkruajne vetem bijte e kurvave te zbritura nga stanet dhe mocalet me pushken me gjalme,te bena haroina nga shtipija,,,por dhe bijte e nenave te shperndare kudo
   ne te gjitha cepet e shqiperise dhe te botes,per te kundershtuar mbeturinat e shtipjes dhe imoralitetit.Po qe se do te gjeshe me shumice mbeturine dhe ta goditesh pa meshire kete mbeturine [ e gjen te kjo gazete ] kjo eshte arsieja e qendrimit tone ketu o i habituri ne kete habitje te madhe. Gjithmone njrezija qe nuk kupton nga lufta per lirine njrezore habitet. Nuk ka kuptim lirija e nje pjese kur rrethohet nga nje turrme e madhe te shtipurish.

   Reply to this comment
  • info analitike February 4, 19:02

   Mos u merzit katarakti se as nuk ke per ta kuptuar packa se e kam shkruar dhjetera here! Per mua ky i Dites eshte kendi i humorit dhe i defrimit duke lexuar shkrimet “e mencura” te bejtexhiut & co dhe admiruesve te tyre. Une them te besh nje peticion bashke me shoket e tjere per te shporrur nga qy forum armiqte e kllases qe jane dhe armiqte e bejtexhiut. O burra tani merr guximin dhe thirr shoket te mblidhen tok.

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 5, 08:07

   ujvara është gjithnjë një bukuri natyrore!!
   katarakti!?
   është gjithashtu ujvarë,por dhe perde e syrit!
   pra një degjenerim i shikimit!!
   kështu që ti ke preferuar këtë të dytën!!
   dhe këtë e shpreh në mënyrën më të qartë në shkrimin tënd!!
   mund të ma shpjegosh ti se si është e mundur që,unë kam filluar të shkruaj komente që nga 2009 kohë kur ben duka ishte i angazhuar tek gazeta shekulli,bashkë me dukën mbështetëm në mënyrën më të fortë opozitën e asaj kohe për të rrëzuar qeverinë e korruptuar në maksimum,vrastare,tradhëtare të sali berishës dhe ilir metës!!
   më pas kemi pasur pothuajse të njëjtat mendime,ndaj aleancave të edi ramës,mendime që duka i ka ndërruar në momente të dyta!!
   sot të dy jemi në krahë të kundërt të njëri tjetrit!
   unë vazhdoj e mbroj shqipërinë,demokracinë!
   duka nuk hap gojën për shqipërinë,mbron diktaturën!!
   quajtëm tradhëti marrveshjen e berishës!
   unë po e quaj po në të njëtën mënyrë këtë të ramës,ai asqë flet fare!!këtu është pak më pas berishës,ai të paktën bëri një lesh e li!një herë tha se kisha të drejtë unë dhe më von tha se po tradhëton rama e në fund e mbylli gojën,kurse ben duka as e mbron as e kritikon!!
   dje kërkonim ngritjen e popullit në protestë për të mbrojtur të drejtat e tij,sot duka bën gjithçka për të mos lejuar protestat!!asnjë të keqe nuk ka një popull nga protestat!!nuk njoh shtypin gërk,por atë gjuhën italiane dhe gjermane,e njoh mirë!!askush nga të dy nuk bën propagandë kundër protestave të çdo lloj grupimi!!të vetmen gjë që kërkojnë është të jenë paqësore!!
   a i ke shtruar vetes përse ka kaq frikë pushteti shtiptar,dje e sot,nga protestat??
   në grumbullimin e të shtunës mendova se ne do të ishim me shumicë!!por ndodhi jo vetëm e kundërta,por u duk se shumica ishin të kreshnik koqes!pavarsisht se edhe ai ka të drejtë të protestojë,prap më erdhi keq për shqiptarët dhe shqipërinë!!më erdhi turp për herë të parë për popullin tim!!
   kështu o perde syri,ishte ben duka,viktor malaj e shumë palaço të tjerë të medias shqiptare,ishte tërë politika e ndyrë dhe tradhëtare shqiptare që i vunë,veshën me KATARAKT SYTË E POPULLIT SHQIPTAR!!
   e kam thënë shumë herë,SKA ASGJË TË KEQE TË PROTESTOSH,TI KUJTOSH POLITIKËS SE ATDHEU ËSHTË I SHËNJTË!!
   si e pash dhe në komente të tjera,kjo protestë u interpretua si dëshirë,përpjekje “për të marrë pushtetin”!!
   edhe sikur të ishte e tillë!?
   duhet ta dimë fare mirrë se në demokraci PUSHTETI NUK ËSHTË I PËRJETSHËM,NUK ËSHTË I TRASHËGUESHËM!!
   ai është dhe i takon popullit dhe JO INDIVIDIT!!
   prandaj unë nuk largohem nga kjo gazetë,prandaj unë nuk largohem nga shqipëria!
   sepse e dua vëndin tim!
   pa rama,pa berisha,bile dhe pa legena si arben duka!!
   shokët e arben dukës kanë shkuar në francë dhe pretendojnë për nobel!!

   Reply to this comment
  • T. Topi February 5, 15:03

   Që të është shteruar komplet katarakti (atje në majë),
   Kjo s’kërkon as laps as kalem, zoti hyzmeqar,
   Nga forumi lexuesi vjen dhe largohet kur t’i çohet miku,
   Dhe s’pret të marrë “direktiva” dhe nga një copë druvar !

   Këtu jemi në debat të hapur, non-stop ditë e natë,
   Kontroversa ka patur, e do ketë pa dyshim si përherë,
   Është diversiteti mendimit ai që na ka mbledhur sot këtu,
   Dhe jo mania për t’i shërbyer pushtetit si një krriç i dhjerë !

   Reply to this comment
 7. Izeti February 4, 17:49

  ,Z. ARBEN DUKA ,,,,,,,,,,,,, O MBRET I LETRAVE SHQIP,,,,,,, ,,,,,,,,,MOS U MERZIT. nga laraskat. ,,,,,,,, QENTE LE TE LEHIN ,,,, BEN DUKES SHENDET JU BEFTE,,,,,,,,,,, ,,,,FALEMINDERIT O MIK,,,,,,,,,,,,,

  Reply to this comment
  • T. Topi February 4, 18:42

   Po të mbrojnë” të tutë” shoku bejtexhi,
   Po te mbron dueti “shqipe-pelivan-ibreti”,
   Deshifroja pak tekstin dhe na thuaj,
   Se sa shumë i beson mufkat mileti !

   Reply to this comment
 8. T. Topi February 4, 18:35

  Për @shqipe pelivanin dhe jo vetëm…

  E si mund të rrinte dot pelivankë zagaresha,
  Pa e çapëlyer dhe sot si qurrashkë halenë,
  Kur s’ke ç’të thuash më mirë hesht, o roçkë,
  E mos na e vështiros më keq kapter Arbenë !

  Në fund të kazanit rrëshqiti sot si papritur bejtexhiu,
  Gjatë tentativës për të shënjestruar dhe qy “armikun e kllasës”,
  Nga marrëzia veç turfullitjet i vinin në kokë për të shkrojtur,
  Ndaj dhe si shpërblim e ngrëni sagllëm qaf’n e patës !

  Reply to this comment
  • shqipe February 5, 08:28

   Me ne fund na doli dhe nje top me m….
   ardhur nga soj i tij i arixhistes…
   U shtua dhe nje mendje liliput,
   pjellur ne shqupin e mutrishtes….

   Nje sorr’ e vetmuar ketu, ka vite
   qe kruhet me te gjithe,gili-vili…
   e vetmja qe perdor mbi pese linke
   te vetmen, qe kush, s’e ka per filli…

   Her quhet “antiçensur”,
   her,here, quhet,”Intelektual”
   Te gjith’ e sperkatin shpesh me sh…
   Kjo eshte dhe “Info”,balashja me balë.

   Tash ka shtuar nje link te ri
   Medemek “Top”,me topet.. e radhes…
   fshihet te mos bjere ne sy
   topi i saleh gerdalles…

   Reply to this comment
   • T. Topi February 5, 14:00

    Nuk e di pse mu kujtua si për dreq,
    Një ish-dordolec, figurë e njohur e artit,
    Debilat dikur ai si me sustë zgërdhinte,
    Me badrushllëqe sajuar brenda çastit !

    Miletin me mufka veresie “full” e ngopte,
    Sumllapisti pervers i Dullë-sqeparit,
    Gojën çorap, dhe faqen si bithë e bënte,
    Mjafton ca elozhe t’i thurrte komandarit !

    Të kujtohen ata, dhe të vijnë para sysh ca ruspije,
    Pelivanka që s’lënë lënë semafor pa përqafuar natës,
    Ç’ti bësh tjetër shqipe-injorancës, veçse t’i hapësh rrugë,
    Dhe t’i mballosësh nga pas “si shpërblim” qafën e patës !

    Reply to this comment
 9. Cuku February 4, 19:05

  Dhe qente vazhdojne te lehin o Arben Duka,,,, ,,,,,,Respekte dhe shendet

  Reply to this comment
 10. ..... February 4, 19:38

  ZOTI DUKA respekte ,mos shiko kte pler komentus qe hedh balt mbi ty nuk jan shum esht vetem nje pler qe ndrron pseudonimin e tij , ai legeni qe i ka ven pseudonimin vetes populli esht dhe ne komentet e tjera ,nuk e do te verteten tende se i perket llumit te shoqeris SHQIPTARE dhe llumi i ve vetes psoudenimin populli , kerkojn te behen dhe pefaqsus te nje populli te ter kta vemje , duke e ditur kaqoli qe ata qe te duan jan me te shumt , respekte zoti duka pena top tu beft me shkrimet dhe poezit e tua te mrekullushme respekte zoti DUKA

  Reply to this comment
  • info analitike February 4, 20:14

   Ka lezet kur lexon keta perfaqesuesit e popullit qe akoma nuk kane mesuar shkrim e kendim. Pararoja e kllases punetore e asaj kooperativiste u thoshte kumandari. Ore bejtexhi po sikur partia e kishte zhdukur analfabetizmin! Si ka mundesi te jete valle analfabet qy populli qe te pelqen ty.

   Reply to this comment
 11. tomsojeri February 4, 20:13

  O Arben i madh vazhdo dhe mos u ndal
  je frymezim per ne, si Skenderbeu ne kal
  Ne kte vend qe kendon krimi e hajduti
  Natyrisht ka plot edhe miza muti
  Dal folesh anti shqiptari
  Bythlepires cdo zagari
  Jan te shitur e te bler
  sndajn dot kripen nga sheqer
  Nuk kan “sy e skan as vesh”
  mendja tyre esht corb pershesh
  Gan gelltit lugen e corbes
  ske far ban jan pjell e kohes ……

  Reply to this comment
 12. ganiu February 4, 20:39

  Shumë të bukura vargjet.
  Un personalisht do ta quaja epopeja e Belulit II.
  Me këtë ja paske bërë çiçin.

  Reply to this comment
 13. N.VJOSA February 4, 20:42

  UNE SHKRUAJ PER ATA QE ME DUAN DHE ME BESOJNE…!
  Eshte nje pohim i thene me shume sinqeritet!
  Poetet e medhenj e respektojne shume kete raport me Lexuesit e tyre, DUKE I QENDRUAR BESNIK SE V E R T E T E S !…
  Skrimtaret dhe artistet me te lexuar jo vetem qe pasqyrojne me Artin e tyre, te Verteten, por
  E TREGOJNE JETEN SIC ESHTE
  DHE SI DUHET TE JETE!…
  Ne kete kuptim thuhet qe nje Poet i mire, nje shkrimtar i madh, nje Artist i madh i meson Njerzimit se si duhet ta shohe dhe ta ndertoje te Ardhmen!
  Raportet me te Verteten jane te tilla, qe shpesh Poetet psh kane qene Kritik me Realitetin sepse nuk kane dashur kurre te humbasin Lexuesin!
  Lexuesi eshte Objekti dhe Subjekti i Artit!…
  Pare ne kete kend veshtrimi, edhe keta Lexues qe duken kaq Kritik me ty, ne fakt, po te mos u pelqente Poezia jote, arti yt, nuk do merrnin fare mundimin te lexonin!…
  Ajo qe nuk u pelqen disave eshte qendrimi Politik, ne cilen ane te Historise e vendos vehten Poeti, ne anen e duhur, ne anen e Popullit dhe te interesave te tij, APO ne anen e gabuar te Historise!…
  Psh disa ketu kane qene te denuar, mund te kete per politike, mund te kete te jene denuar si kusare APO si reminishenca te isht te mundurve ne Luften antifashiste APO te pakenaqur te ish regjimit te kaluar!…
  Une nuk jam kunder qe ata te shkruajne!
  Por te shkruajne me argumenta dhe jo thjeshte te perbaltin se i perkasin nje fronti Politik te caktuar….
  Nder keta te blogut tone psh Tartufi me duket me koseguent, nuk me duket njeri i keq, por eshhte ca i vrazhde!….Infua, eshte agjitator partie, thuaj sa te duash Argumente Infos, ai prape do thote 2 +2= 5…
  se nuk shkruan per te deshmuar te Verteten, por per te agjituar dokrrat e Mashtrusit Kriminel!…
  Nastrua psh, eshte nje magazine pa Inventar, pa karakter, servil, thashethemexhi me diplome dhe , edhe pse Enverit i sherbeu duke i perkthye veprat, si pa karakter qe eshte, i duket se do rrezoje E. Hoxhen, packa se, sic shkruan nje komentues brilant ketu:
  ….
  E. Hoxhes, i ka ngrene Mune,
  nga e Diela gjer te Shtune!…

  Ca mjerane nga keta qe shkruajne ketu harrojne se vlera e nje Personaliteti duket se sa para e ka cuar jeten e nje Shoqerie, se Historia nuk behet me
  ” sikur”!…
  Dhe se njerzit , sic thote Anshtajni, nuk mund te mendojne te gjithe njelloj, se po te ndodhte kjo, dmth, te mendonjn njelloj , kjo do te ish fatkeqsia me e madhe!…
  Ndaj thuhet se Demokracia nuk eshte gje tjeter vec bashkjetesa e mendimeve te kunderta!…
  O Arben,
  O Flori.
  O V i g a n !…
  Poezit e tua, jane te nivelit te Nolit, Driteroit, dhe te tjere qe kane levruar aq bukur poezine politike qytetare!…
  Ja , psh , tre poezi , nje e Nolit…nje Driteroit…
  Dhe nje jotja.
  Lexuesi e ben vet vleresiminj:

  Thone u shtri e thone u vra,
  Po Ti s’vdiqe, or Baba!
  As te Shpelle e Dragobise
  As te Zemer e Djalerise!…. (Noli)
  ….
  Ne Vendin tim,
  Ne vendin tend,
  Nje i Cmendur,
  Te gjithe i cmend….! (Driteroi)
  ….
  I thashe Djallit, Djall o Djall
  Pse nuk vjen ne Shqiperi?!…
  Me tha Djalli, mos u tall,
  Ju keni shokun Sali !…( Duka)
  ….
  Nuk ka nevoje per komente.
  Arti i Fjales flet me gjuhen e Homerit !…

  Reply to this comment
  • intelektuali February 4, 22:11

   Po ti nuk mesove pak antikomunizem nga Austria apo Vjena ku thua se ke futur koken e fanatikut enverist?

   PO SHKO MORE MAVRI TEK KIMI I KORESE SE VERIUT QE TA GJESH VERIN E GJYLES LIVE DHE TE MOS LLAPESH IDIOTIZMA NE GAZETEN DITA.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 February 5, 07:43

    nastro delli
    që je koqe kandari,me momente qartësie o rastësie,ta kam thënë aq shpesh sa më duket se është e vetmmia gjë që kam shkruar!!
    “Po ti nuk mesove pak antikomunizem nga Austria …”o debil nuk shtrohet kështu pyetja!!komunizmi është një ideollogi,një pjesë e politikës legale botërore!!
    shtroje pyetjen në mënyrë tjetër:”nuk ke mësuar demokraci,antidiktaturë në botën demokratike,etje,etje”!
    por mesa duket ti je vetëm anti komunist,o nastro koqja,dhe prodiktatorial si neti!!
    ju kërkoni vetëm të fitojë diktatura tuaj dhe jo liria e të gjithëve!!ju doni,seicili,të jetë i lirë për të shtypur kundërshtarin!!
    kështu dhe me ben dukën,që flet vetëm për drejtësinë!përrrrrrr!!
    është treguar një byhëlëpirës i nivelit absolut!në nivelin e fari balliut!!
    por kjo nuk është më e keqja!
    ai është rrreshtuar në krahun e TRADHËTISË!!
    E ASAJ TRADHËTIE QË KA SHARË DJE E PARDJE!!

    Reply to this comment
   • T. Topi February 5, 16:07

    Dul “нет” vjosa nga furriku,
    Bashk’ me kuçë e me maçë,
    Të na thotë se tërë pordhacët,
    Janë të drejtë, dhe jo rrugaçë !

    Dru të shtrëmbër – nënë partia,
    Thotë – veç një për zotin pati,
    Tërë të tjerët që kanë mbetur,
    Janë të drejtë si vetë shalgjati !

    Reply to this comment
  • info analitike February 4, 22:21

   O Neti ibreti po pse di ti c’eshte argumenti! Tija te te permendesh envere kercen si derbedere. Ta kam thene jo ne Austri po as ne Ameriqi ti nuku behec njeri. Ja ta shkrova keshtu troc, pa parti.

   Reply to this comment
   • N.VJOSA February 5, 08:14

    Info ibreti,
    meqe te pelqeka shume kjo fjala ” ibreti”, edhe une nuk po ta ndaj me, sepse, ne fakt je vertet ibret…!…
    O ibret, une me mendjen tende nuk shkoj as ne Hale…
    U ka mesuar Saliu te shani Enverin dhe ju mercenareve te Sali Katastrofes ju ka mbetur ora e propagandes tek Enver Utopiku, sistemi i te cilit, per hir te se Vertetes pesoi vdekje klinike qe ne 1970-en!
    Shume komentues ketu nuk ju sulmojne se duane Enverin, por se nuk po e sillni dot Shqiperine as ne nivelin e Enverit!…Perkundrazi, ju me keto traplleqet tuaja po ja rrisni vlerat !…
    Edhe ky Poeti ketu me larte, ju ka thene hapur qe nuk ka qene asnje dite antar i Partise se Enverit, por e mbron vepren e tij se ju jo vetem nuk jeni ne gjendje te arrini transformimet dhe ritmet e zhvillimit te Shqiperise te asaj kohe, por e degraduat fare Shqiperine dhe me keto ritme ka rrezik ta zhdukni fare nga harta!…
    Shqiptaret ne 90-ten , o ibret, u ngriten me parrullen
    E DUAME SHQIPERINE SI GJITHE EUROPA!…
    Dmth, shtet ligjor si demokracit europiane, liri si europianet, demokraci si europianet!
    Shqiptaret e shkret mesyne Europen per nje jete me te mire, por jo qe Saliu tu instalonte nje drejtesi te korruptuar si ajo e Plepave, ti vidhte dhe zhvaste shqiptaret deri ne kocke, tu rrezikonte edhe shtetin sic beri me 97-en e zeze, te instalonte Drogen , Krimin, Prostitucionin, papunesine, Anarshine dhe afro 3 dekada tu humbase fare shpresat per tju bashkuar Familjes Europiane!
    O malukat, o Ibret,
    Eshte tjeter gje Austria dhe shteti saj Demokratik, eshte tjeter gje demokracia gjermane, franceze, zviceriane… etj etj dhe tjeter Zhungla Shqiptare!…
    Une nuk kam nevoje te iki ne Ameriqi, kam qene ne Shba, vend shume i bukur per tu pare, dhe do shkoj prape deri ne Alaske…, por nuk kam nevoje te shkoje per te punuar atje… Shba eshte nje shtet tipik ligjor, ku sundon ligji, eshte tjeter gje Politika e jashtme e tyre dhe tjeter gje te jetosh ne Europe.
    Une ndihem i lumtur ketu ku jam, tok me femijt e mi.Ne Shqiperi vij kur te dua…shpresoj ende se Shqiperia do futet ne shinat e Trenit, megjithse Peshkaqenet e medhenj do te perpiqen ta kene Kopshtin e tyre…
    Po ti nuk i dallon dot keto gjera o ibret, prandaj mos me qaj hallin mua…
    Kur erdha ne fillim ketu, thashe do rri nja 5 vjet dhe do kthehem ne vendin tim…
    Por pas 5 vjetesh pashe se Shqiperia u be me zi…Thashe do vija pas 15 vjetesh… dhe perseri shpresat mu veniten… ne si vellezer kemi trasheguar nga Babai afro 40 Hektare toke, por Shqiperise nuk i eshte kthyer akoma normaliteti, sepse e bren Korrupsioni dhe Krimi…Edi Rama,( edhe pse mund te beje gabime, se nuk ka njeri pa gabime) po punon fort ta beje Shqiperine nje shtet qe te sundoje Ligji, po ku e lene Hijenat…?
    E ke pare si i sulen ne Parlament?!…
    Megjithate, une prape them se Shqiperia do behet se ajo eshte nje nga vendet me te pasura te Planetit, per nga Pasurit qe flene ne ate vend te begate nga natyra, por tmerrsisht te varfer sepse ne te Zot e saj, nuk dime ti veme ne eficence pasurit e saj.Ku e gjen nje vend te dyte ne bote me aq pasuri nentoksore, me nje bregdet fantastik, 400 kilometra, gjysma Riviere dhe gjysma plote rere, Reren me vlerat me te mira ne gjithe Mesdheun, me vende malore fantastike per turizmin malor…ku turistet po presin nga gjithe Europa, sapo ti pergjigjet infrastruktura…! Nje vend me Diell, me gjithe ata lumenj, me fusha pjellore, ku rritet gjithc ka…, me tradita ne blegtori, vreshtari, peshkim, …pemtari…
    Por mjerisht me nje popullate te percare si mos me keq ne 100 parti, ku njeri i bie gozhdes e tjetri Patkoiit..
    Prandaj them, njerzit duhet te shikojne Punen.Se nga Puna vjen gjithcka!…Nga Qielli vem shi bie , thone keta miqt e mi autriake, bie edhe debore e nganjehere edhe bresher…
    E te tjera., e te tjera… se u zgjata shume.
    Do kemi prape rast te debatojme. ne nje rast tjeter une do te tregoj se cfare mund te beje Njeriu me pune, Dhe per nje kohe te shkurter…!
    Une kam mesuar shume nga Disiplina e ketij Populli te mrekullueshem , ku avash avash po kaloj Gjysmen e Jetes…

    Reply to this comment
    • info analitike February 5, 12:55

     Nuk ke nevoje te shkosh ne hale Neti se ti je halja. Te jane mesuar hundet me kuterbimin ndaj nuk di te dallosh me te miren nga e keqja, diktaturen nga demokracia e i ben lemsh. Kur une i beja keto dallime ti brohorisje “Parti Enver jemi gati kurdohere”. Sic e shikon me ty nuk humb kohe as te shkruaj me gjate se nuk ia vlen. Ti dhe bejtexhiu keni mbetur akoma gjysme shekulli prapa.

     Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 5, 07:34

   net hiperaktivi
   a mund të më thuash ndonjë fjalë për këtë punën e këtij tipit gërk:”Presidenti grek, Shqipërisë: Po deshët Europën, mos flisni për çamët”??
   jo për gjë por si ishgazekar dhe taksist i dalluar duhet të dish më shumë se ne të tjerët!!
   me sa kam parasysh ky palloshi tonë o tu lujt shah me gërkun!!këtej thotë se ja ka futur dy këmbët në një këpucë,në krahun tjetër nuk ka asnjë këpucë për vete!!
   të ecësh zbathur nëpër gjëmba është më keq se dy këmbët në një këpucë apo jo??
   ps:neto mos punon dhe ti në të njëjtin vënd me qënjen superiore,plak e xhuxhumak??
   në atë institutin bërthamor NARROFSHIPËRVERË!!

   Reply to this comment
   • N.VJOSA February 5, 09:46

    Anticensure,
    Ti edhe te peshtyn, edhe te kerkon mendim!….
    Me dukesh shume i trazuar or patriot!…
    Nejse, une po te pergjigjem, pa te ofenduar:
    Deklarata e Presidentit Grek nuk mu duk as ne nivelin e nje Kalamani…megjithse ai eshte burre plak dhe i veshur me pushtet…
    Ti, anticensure, ke ti dergosh ketij Palo Presidenti nje pale Pampersa… se se ky i gjori, ka rrjedhur nga poshte e nga lartë!…

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 February 5, 10:11

     po mor rreaktiv po
     plak është por ta bën bythën copë!!
     sepse ka të që ti nuk e ke më!!
     ka një popull që i shkon pas,ka një ushtiri që të shkul me rrënjë!!
     ne skemi popull që të protestojë e jo më të kapë armët!
     armë më nuk kemi,përveç atyre mortajave “strategjike” 60mm që u blenë aty tek ti!
     por mbi të gjitha kemi atë që nuk ka perëndi të na i heqë nga shpirti!!
     përçarjen me përfundim TRADHËTI!!
     ti vazhdo e kënaqu me austrinë dhe nënshtetësinë që të ka dhënë!unë nuk mendoj të siguroj bythën nëse ky “plakushi” bën atë që ti thua se ska takat!!
     nuk jam nga ata që iki o pelivan!!
     ps:më vejn keq për ty!!
     nuk e kupton se nuk po të kërkon kush mendim;ta lëmë mënjanë atë mendim që ke dhënë,ja kisha pranuar ndonjë 5 vjeçari në rrugë;unë të solla një nga faktet që rrëzojnë kalanë patriotike prej shkume që po ndërton tradhëtari/rët i/e tiranës dhe ju po përpiqeni ta mbani në këmbë!!
     sa për patriotë?!
     dhe ne labët kemi atdhetarë dhe tradhëtarë!! tek të parët!?nuk bën pjesë as ti as ben duka!!keni prerë biletën për biznes klas!gjithnjë tradhëtia e kalon mirë,bukur dhe e kënaqur!
     kënaqu si ti dhe ben duka!!ndoshta një ditë do të merrni dhe ju një 300,a 3000she si mbështetës të aneksimit të shqipërisë së jugut!!
     unë nuk do ta kem “këtë nder”,neto!!sido që të shkojë, do të jem nën dhe!!
     ju do të jetoni e do të gëzoni!në mos ju!? trashëgimtarët tuaj!!

     Reply to this comment
 14. . February 4, 20:55

  Per mendimin tim, keta qe shkruajne vetem qe te shajne dhe te fyejne, nuk duhen botuar!
  Komentet pa argumenta, nuk duhen botuar sepse e keqperdorin te drejten demokratike te lirise se mendimit!

  Reply to this comment
 15. MH February 5, 02:00

  Te gjithe per ato qe thua se te dojne.Dijemire,se,ata parase te dojn Ty,duan drejtesin.Meqe Ti nuk i shkeputesh se drejtes te duket qe te duan Ty.Por dhe ne se te duan Ty don te thote qe duan drejtesin.Drejtesia asht shpirti dhe zemra e njeriut te ndershem deri ne perjetesi.Ashtu sic je dhe Ti.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*