UNESCO: Po shkatërrohet trashëgimia kulturore e Sirisë

August 30, 2013 17:25

UNESCO: Po shkatërrohet trashëgimia kulturore e Sirisë

UNESCO ka paralajmëruar se trashëgimia e pasur kulturore e Sirisë është duke u shkatërruar nga lufta civile e vendit, e cila tashmë është në vitin e saj të tretë.

Organizata për Edukim, Shkencë dhe Kulturë e Shteteve të Bashkuara ka thënë se luftimet kanë dëmtuar lokacione dhe ndërtesa historike në gjithë vendin, përfshirë Xhaminë Umayyad në Alepo dhe kështjellën Crac des Chevaliers, e cila daton nga shekulli 13.

UNESCO vë në pah se bandat e armatosura janë duke përfituar nga mungesa e sigurisë për të plaçkitur lokacionet historike.

Shefja e organizatës, Irina Bokova, u ka bërë thirrje palëve në Siri që të ndërmarrin masa për të parandaluar dëmtimet e mëtejshme në “lokacione të çmuara të botës islamike”.

August 30, 2013 17:25
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*