Urdhri i ’43: Për çdo gjerman të vrarë, të varen 10 shqiptarë

April 28, 2018 14:05

Urdhri i ’43: Për çdo gjerman të vrarë, të varen 10 shqiptarë

Marenglen Kasmi

Një urdhër i komandës gjermane që tregon qartë natyrën e pushtimit si edhe masat që duheshin marrë kundër popullsisë shqiptare, nëse partizanët sulmonin ushtrinë gjermane. Urdhri daton 17 shtator 1943.

Sipas këtij urdhri të divizionit I alpin, për çdo ushtar gjerman të vrarë apo plagosur duhej të pushkatoheshin ose vareshin 10 shqiptare.

Po ashtu, në çdo kamion ushtarak, me të cilin transportoheshin furnizimet e ushtrisë, duhej të merreshin edhe 3-4 shqiptarë, të cilët duhet të ekzekutoheshin menjëherë në vendin e pritës ndaj kamionit.

Duhet të nënvizohet fakti që, ky urdhër është lëshuar vetëm 8 ditë pas pushtimit.

Më poshtë përkthimi i plotë i dokumentit, që është nxjerrë nga arkivi ushtarak gjerman në Freiburg:

“Divizioni I alpin

Ic (oficeri i shtabit për zbulimin – shën. im)

Vendkomanda e divizionit, me 17.9.1943

Drejtuar: kapitenit von Eyb, Korçe

Gjenerali Stettner ka urdhëruar:

 1. për çdo ushtar gjerman të vrarë ose plagosur në ndonjë pritë të organizuar nga banditet; të pushkatohen ose varen në vendin e pritës 10 civilë.
 2. Në çdo kamion me furnizime duhet të transportohen edhe 3-4 civile, të cilët duhet të pushkatohen menjëherë nëse kamioni sulmohet.

Përvoja të kësaj natyre duhet të raportohen në vazhdimësi të Ic i divizionit.

Për komandantin e divizionit

Oficeri i parë i shtabit

Me porosi

(Nënshkrimi)

Toger dhe Ic”

April 28, 2018 14:05
Komento

45 Komente

 1. partizani i vjeter April 28, 14:23

  I mirepresim komentet e gjithe pinjolleve te ballit kombetar e tradhetareve te çdo lloj ngjyre, si dhe te fekaleve te pas viteve 90 qe i kane mbushur me dekorata e tituj.

  Reply to this comment
 2. Xha Spiroja April 28, 14:31

  Dakort mor Marenglen që ti e mësove sot, por kjo dihet, jo nga ne që e kemi jetuar, por edhe nga historia. Ti do bësh mirë nëse gjen ndonjë dokument që:
  – ose partizanët kanë lidhur marrëveshje me gjermanët kundër ballistozogistoilegalistove;
  – ose dokument që të tregojë se ballistozogistrolgalistoalbanezët kanë marrëveshje me gjermanin prej të luftuar kundër partizanëve. Hë e bën dot, domethënë do e marrësh përsipër që të gërrmosh në arshivat e dynjasë. Ok bëje.
  Gjeje dhe dokumentoje. Llafe kemi dëgjuar boll . Mos na rokanisti mendjen me ato që dihen. Unë e kuptoj që shumë nga ju, të rinj në profesione të zanati ve te ndryshme, habiteni kur gjejni ndonjë gjë nga e shkuara dhe me vrap ta publikoni. Por mos harroni se veç të rinjve në këtë hapësirë dynjaje, ka dhe meso apo të moshuar që këto gjëra u janë bërë bozë. Besoj më kupton, nuk e kam me ty por me të gjetë ju që jeni në sheshet e mejdanit dhe që llafoseni këmbëkryq me miletin.
  Kështu paçi uratën e xha Spiros

  Reply to this comment
 3. Mark .U.K April 28, 14:31

  Kjo ashte e vertet dhe kshtu ka ndodhur.Dhe per ket partizanet shqiptar i ruanin ushtart gjerman mos ti vriste kush.Ata partizan qe vriteshin, vriteshin nga shoket e tyre.Nga 28000 te vrar qe thonin komunistet,vetem 6300 jan me dokumeta te tjert jan sajesa.

  Reply to this comment
 4. Plaku Xhuxhumaku April 28, 14:40

  Dakord, e kuptuam urdherin e gjermaneve te poshter. Pietja qe kam une, Sa gjermane jane vrare nga partizanet gjate luftes? Se i bie qe nqs per cdo ushtar gjerman te vrare ose plagosur te jene vrare 10 here me teper shqiptare, a dihet sa civile shqiptare jane vrare qe ta pjestojme per 10 e te gjejme numrin e gjermaneve te vrare. Se me duket i bie qe gjithsej te jene vrare nja 3 a 4 gjermane gjithsej nga heronjte legjendare te Luftes Nac.Cl.

  Reply to this comment
 5. intelektuali April 28, 14:50

  Po mire o Mar-Eng-Lenini i Enverit po cfare te benin gjermanet e Hitlerit kur i qellonin cubat e Babe Myslymit pas ferres, apo kur i vrisnin katunaret e Mehmetit pas drizave dhe i pengonin terrheqjen e tyre per ne Gjermani?

  Ja ta spjegon intelektuali pse vepronin keshtu me kaq egersi me popullaten vendase te yshtur nga Beogradi dhe Moska:

  Kur hyne per here te pare gjermanet ne Ukraine popullata vendase i priti me lule ne duar duke menduar se do te ndryshonin fatin e tyre te keq qe kishin provuar ne kurriz krimet monstruoze te Stalinit qe la te vdesin nga uria mbi 30 milione kryesisht ukrainas nga 1923 deri ne 1933, por cfare ndodhi me tej? Ja ta spjegon intelektuali o Marengleni i historise se Hitlerit:

  Stalini dergon ne Ukraine nje cete partizanesh ruse dhe keta te veshur si fshatare ukrainas vrasin dhe masakrojne nje poste roje gjermane, perfshire ketu edhe nje major gjerman te Wehrmachtit qe kujtonte se kishte zbuluar Parajsen per pushime ekzotike ne Ukraine. Menjehere vjen urdheri nga Berlini qe te vriten te gjithe banoret e fshatit dhe te digjen shtepite e tyre dhe kjo pune vazhdoi me tej papushim, derisa ukrainasit i u luten Stalinit t’i merte nen mbrojtje se Hitleri po i shuante me soje e sorrolope nga faqja e dheut.

  prandaj:

  Kur Lufta mori tatepjeten ne Stalingrad dhe Kurks te 1943, gjermanet erdhen ne Shqypnine e Babe Myslymit nga Peza dhe cubit poliagjent Mehmet Shehu nga Mallakastra me nje eksperience te pasur sesi duhej te silleshin me popullaten vendase qe i vriste pas ferres,

  dhe:

  PRANDAJ NUK KISHIN MESHIRE PER KATUNARET DRU ME PRE TE LANC-IT JUGOSLLAV.

  Reply to this comment
 6. po skeni turp ? ata me helmet ne foto nuk jane gjerman ! April 28, 15:42

  fotoja me siper eshte palidhje nga helmetat mund te dallosh qe te pakten ata nuk jane gjerman por italian: nje detaj i vogel pa rendesi por qe kjo tregon mungesen e profesionalizmit dhe lidhjes figure-permbajtje !

  Reply to this comment
 7. Soll lili April 28, 15:49

  Se cfare vlerash kane keto “zbulime”…

  Reply to this comment
 8. Thanasi qe ta plasi April 28, 16:32

  Po pse mo pushtues ishin gjermanet ne Shqiperi dhe ballistet bashkepunetore te tyre? Jo ore ata ishin kalimtare dhe ballistet ishin guida turistike.

  Reply to this comment
 9. Paqerrruajtesi April 28, 16:40

  …çudi ne Itali raporti ishte 1 me 30 !!..

  Reply to this comment
 10. MH April 28, 17:16

  Plehrat e te gjallve sot mbijtojne mbi plehrat e zgjebosur te parve te tyre te pariciklushem.

  Urdhri i ’43: Për çdo gjerman të vrarë, të varen 10 shqiptarë.
  Urdhri i’43 ishte peremtime fushate qe bante gjermani per te rekrutuar sa ma shume ballista e legalista.
  Kjo vertetohet katerciperisht ne debatet qe banin anglezet me kontigjentin ballista e legalista (me tradhetaret)qe perfundune ne nji llogore me pushtuesit.Te cilet kundershtonin se per 1 gjerman te vrare.Gjermani do te djegin,shuajne e shkretojne 3 -4 fshatra.
  Ndaj Angelzi i dergonte ndihmat te hedhura me parashute vetem ne terrenet ku gjindeshin luftetaret partizane.
  Keto tradhetar nuk perfunduane me kaq.Posa vendi fitoj lirin dhe u clirua.Keto ia mbathen ku syt kembet.Duke perfundue ne kavie laboratorit per te rrezuar pushtetin e fitur me gjak e sakrifica te jashtzakonshme.
  Keto trima te zgjebosur si ne lufte ashtu dhe mbas.Perendimi tallej nga qe nuk ia vlenin per asgja.Ma e keqja asht se ketu trashigmitaret mbahen krenar per tradhetine e te pareve te tyre.

  Reply to this comment
 11. demo April 28, 17:55

  Ne ceki raporti ishte 1 me 100.Kur nje agjent Englez me origjine ceke vrau Heidrich-un,u shua nje fshat i tere.Ne Shqiperi Wermachti zbatoi Mosnderhyrjen ne punet e brendshme te shtetit shqiptar.Praktikisht qeverite shqiptare pas kapitullimit te Italise ushtronin funksionin e tyre ne Shqiperi Kosove,Maqedoni.Wermachti e respektoi TERESINE ETHNIKE TE POPULLSISE SHQIIPTARE NE TROJET STERGJYSHORE..Po c`ke mor qen bir qeni,mor klysh serbi,qe e godet prapa ferres,kur nuk te luan,por te respekton.Po pse i bie gjermanit prapa ferres mor Mar-eng-len,mor kelyshi Haxhi Babes,mor kelyshi babe Myslymit,mor kelyshi Myslym Ketes!PO ju llumi i shallvareve te Tiranes vjeter e provute mire kopacen e Gjirokastritit.I pagute me gjithe kusur ato atentatet prapa ferres.I pagoi Beqir Balluku,;i pagoi Myslym Keta.Jo Xhaferr Deva jo,se Xhaferr Deves ja hengren te tere keta atentatoret pas ferres!Po shoku Mihallaq,shoku Raqi,shoku Koci,shoku Memet,shoku Kadri,jua rropen 7 lekuret,qe ta kujtoni mire BABALLUKUN QAZIM MULLETI,Ti lani kambet e ti pini ujin ju Tioransit,kujtimit te Qazim Mulletit.
  Gjermani ne Shqiperi nuk vrau,se i konsideroi shqiptaret popull arian,aleat te nje rrace,kushurij te pare,,por gaboi rende.Duhet te kishte cfarosur rracen bastarde te Haxhi Qamilit,qe u shnderruan nga xhihadista islamike, ne xhihadista te kuq serbo-sllave.

  Reply to this comment
  • Paqe_rrruaj-tesi April 28, 19:11

   Avash avash Demo…
   …Arian? E din ç’don te thote te jesh popull Arian ose etnikum Arian?? Eshte e pamjaftueshme ajo qe thoni ju “i konsideroje Shqiptaret popull arian, kusherinj te pare”… avash,,,,,, shko shume avash se bie ne kthese te pare ne rrugen e fakteve…

   Reply to this comment
 12. Ufff, na myti muti April 28, 18:53

  Te ma falin per harresen lexuesit, prandaj po e plotesoj menjehere mendimin tim;

  plasi tubi i mutit te ballit, si perhere derdhjet Mark Kari, Xhuxhumak Kaka si dhe Paderastet e vjeter, Demo e Intelektuali po e qelbin gazeten

  Reply to this comment
  • intelektuali April 28, 19:20

   Po thuj dicka te hajrit o MUT MUTI se llogjika jote nuk e kalon pragun e ujrave te zeza te hales ku je futur,

   sepse:

   Tema e debatit nuk eshte intelektuali, as xhuxhumaku dhe as marku nga UK, por:

   A DUHEJ T’I VRISNIN GJERMANET E HITLERIT CUBAT E BABE MYSLYMIT DHE KATUNARET E MEHMETIT KUR I QELLONIN PAS FERRES?

   Kjo eshte tema e debatit qe ka hapur Marengleni i Enverit duke treguar nje dokument qe urdheronte gjermanet ne Shqypni te vrisnin cubat 1:10, nderkohe qe intelektuali tregoi me fakte qe ne Ukraine kane vrare shume me teper, flitet per afro 20 milione vete civile te pambrojtur qe nuk i kishin qelluar nga ferra si cubat e Babe Lymit nga Peza apo si katunaret e Mehmetit nga Mallaksastra, por i kishin pritur me lule ne dore duke kujtuar se do t’i shpetonin terrorit te Stalinit qe vrau mbi 30 milione vete, kryesisht ukrainas ne kohe paqe.

   A HANI PYKA LLOGJIKE JU ENVERISTET?

   Reply to this comment
   • Ufff, na myti muti April 28, 20:09

    jeni kurva, ruspie, pederasta! E di pse?
    Sepse nuk keni principe morale, jeni shkerdhata brez pas brezi.

    Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku April 30, 15:37

     po na kishte myt muti per nja 50 vjet e nuk po e lajme dot dhe vazhdon akoma t’i vije era dhe vete muti i mutit habitet se si akoma e myti muti,

     Reply to this comment
   • Paqe_rrruaj-tesi April 28, 20:19

    …prit bree pritt, ketu nuk behet fjale qe gjermanet te vrisnin “terroriste partizane”, por popull te thjeshte. Mos u nxehni si gjelat e u perleshni kot se koti me njeri tjetrin… Gjermanet ne çfaredo nacioni ku ndodheshin u interesonte vetem te hakmerreshin! Ka pak rendesi 1:10 ose 1:30 ose 1:100: sasia me pak o me shume nuk tregon “simpatine” e deshmuar prej gjermaneve..: çfare do te ndryshonte ne fund te fundit: u vritnin jete te pafajshmish.. jemi nè sot te indoktrinuar prej ideologjive te se kaluares Shqiptare dhe qe nuk u ndahemi dot dhe po aq te indoktrinuar prej partive politike te sotme qe na bejne te perleshemi… Por per ke?? Me duket se gjerat dhe te vertetat jane sheshit. Zoterinj: MOS NGATERRONI PJESEMARRJEN E SHQIPERISE NE LUFTEN ANTIFASHISTE NACIONAL-CLIRIMTARE ME ATE CKA KATANDISI DIKTATURA KOMUNISTE! Lufta Antifashiste antinaziste pati qene nje gje tjeter ndersa diktatura komuniste na pati qene tjeter gje! Kush tenton te bashkoje keto dy gjera eshte i djallezuar dhe anti-historik dhe behet ne vetevete i papranueshem per njerezve me mendje e logjike te shendoshe!!

    Reply to this comment
    • intelektuali April 28, 21:36

     Ore ti shoku,

     Po cfare mund te prisje nga Gjermania e Hitlerit qe kishte vrare mbi 20 milione ukrainas dhe ruse popullsi civile ne frontin e lindjes? Aq sa mund te prisje nga Sovjetiket e Stalinit qe vrane mbi 30 milione po ukrainas dhe ruse duke i lene shumicen te vdesin nga uria njesoj si Enveri ne Tepelene.

     Ja degjo nje histori te vertete per t’u kthjelluar per thelbin e Luftes ne shqypni:

     Kur partizanet qelluan mbi nje kollone gjermane qe po kalonte poshte ne Dropull nga Greqia dhe u fshehen larte ne Libohove, gjermanet derguan nje skuader ndeshkimi dhe donin ta digjnin Libohoven duke vrare te gjithe burrat qe i kishin nxjerre te rrapi. Ne kete moment doli e veja e Myfit Beut, Madam Ollga qe i foli oficerit gjerman ne nje gjermanishte te paster dhe ai nderroi mendje pa vrare asnje dhe u largua pa djegur Libohoven. Disa muaj me vone ballistet vrasin nje partizan dhe vijne njesite komuniste te ndeshkimit per te vrare burrat e Libohoves qe i nxorren te gjithe tek rrapi, Perseri Madam Ollga i foli partizaneve ne nje shqipe te paster dhe i tregoi nje leter falenderimi te Enverit qe kishte te bente me nderhyrjen e saj per Enverin per ta derguar si sekretar ne ambasaden e Zogut ne Bruksel dhe komisari komunist u terrhoq dhe i la libohovitet ne punen e tyre.

     Pas Luftes Enver Hoxha e burgos Madam Ollgen ne nje kotec pulash ku edhe kjo grua trime, e veja e Myfit Beut nga Libohova vdiq ne mundime te papara,

     HE THUAJ TI SI E SPJEGON KETE GJE?

     dhe:

     Pse historia jone e pjerdhur kombetare nuk ka thene asnje fjale per Madam Ollgen nga Vjena e Austrise qe shpetoi Libohoven disa here nga djegja dhe asgjesimi dhe qe i siguroi nje pune ne ambasaden e Zogut Enver Hoxhes kur e kishin perzene nga Franca si nje rrugac ordiner?

     Pse historia jone enveriste kombetare nuk ka folur asnje fjale per Beun e Gorices nga Korca qe ishte nje nga patriotet e medhenj shqyptare dhe qe u internua si kafshe pune ne Kampet e Perqendrimit te Enverit?

     ne nje kohe:

     Qe gazeta DITA publikon papushim llogje kontraverse nga gazetari i Nexhmijes, Xhevdet Shehu qe e paraqet mehmet Shehun si nje HERO kur ai eshte akoma zyrtarisht POLIAGJENT dhe ARMIK i popullit qe kur Sulo Gradeci e vrau si nje qen ne gjumin e nates.

     PO PSE ME KETE HISTORI ENVERISTE TE TREGUAR NGA XHEVDET SHEHU DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE?

     Reply to this comment
 13. intelektuali April 28, 19:22

  Po thuj dicka te hajrit o MUT MUTI se llogjika jote nuk e kalon pragun e ujrave te zeza te hales ku je futur,

  sepse:

  Tema e debatit nuk eshte intelektuali, as xhuxhumaku dhe as marku nga UK, por:

  A DUHEJ T’I VRISNIN GJERMANET E HITLERIT CUBAT E BABE MYSLYMIT DHE KATUNARET E MEHMETIT KUR I QELLONIN PAS FERRES?

  Kjo eshte tema e debatit qe ka hapur Marengleni i Enverit duke treguar nje dokument qe urdheronte gjermanet ne Shqypni te vrisnin cubat 1:10, nderkohe qe intelektuali tregoi me fakte qe ne Ukraine kane vrare shume me teper, flitet per afro 20 milione vete civile te pambrojtur qe nuk i kishin qelluar nga ferra si cubat e Babe Lymit nga Peza apo si katunaret e Mehmetit nga Mallaksastra, por i kishin pritur me lule ne dore duke kujtuar se do t’i shpetonin terrorit te Stalinit qe vrau mbi 30 milione vete, kryesisht ukrainas ne kohe paqe.

  A HANI PYKA LLOGJIKE JU ENVERISTET?

  Reply to this comment
 14. Mark .U.K April 28, 20:36

  uff na mbyti muti:Ata kan vene te tjert emer apo e ke vene vet.Kushdo qe e ka ber zgjedhjen e duhur.

  Reply to this comment
 15. tv April 28, 21:34

  jeni BQ lulishtesh ju antishqiptaret

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku April 28, 23:43

   Besoj e ke fjalen per enveristet dhe mender komunistet, apo per komunistet dhe mender enveristet. Jo per gje, po na kishte myt muti per nja 50 vjet e nuk po e lajme dot dhe vazhdon akoma t’i vije era dhe vete muti i mutit habitet se si akoma e myti muti,

   Reply to this comment
 16. gjermani i fundit April 28, 22:26

  masakra e Boroves eshte deshmia e pare e gjermaneve qe sapo hyne ne Shqiperi. Nastradinet thone qe ishin kalimtare, jo po refugjate…

  Reply to this comment
  • intelektuali April 29, 11:58

   O GJERMANI I PADITUR:

   Vertet gjermanet ishin kalimtare ne Shqypni si nje ushtri e “Bishtit i Kavallit” qe terrhiqeshin nga Greqia per ne Gjermani ku kishin vrare me pare te gjithe pepinot e Duces qe kishin hedhur armet, akrivat tregojne se vetem ne Qefaloni kane vrare me shume se 4000 italian, por koj eshte nje “PALO SHIFER” ne krahasim me vrashet e poullate civile ne Ukraine dhe Rusi ku lane te vdekur mbi 20 milione vete,

   prandaj:

   Gjermanet e Shqypnise qe vinin nga Greqia ishin me te vertete kalimatare si refugjate qe po kerkonin te shpetonin koken,

   por:

   Qe kishin ne bagazhin e tyre vrastar me shume se 20 milione vete shumica popullsi civile dhe Borova qe permend ti u dukej si nje

   MIZE NE QIELL TE HAPUR

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit April 29, 14:38

    morning nastradino, si po ma pi kafene e Tajvanit? Kestet po i merr, Enverin e hodhe ne Sharre, Zogjit ia ngrite shtatoren ne bulevard, deshMorrit Hamit Matjanit ia bere heroike stenden ne bunk’arqet e Edwin Rams, tani te mbeti te shpallesh gjermanet e Luftes se Dyte misionare te dyqanit te peshkut. Per paranteze te kujtoj se kur ben siguracionin e makines te thone ta besh tavanin maksimal me te larte se çmimi baze, se po shtype nje person e po vdiq s’eshte problemi me i madh, keq eshte kur ngelet gjalle dhe i gjymtuar se siguracioni yt do i pergjigjet deri ne x vlere, pastaj mund te kerkohet qe te fusesh ti doren ne xhep e mund te flitet per miliona euro. Meqe nuk je dhe aq mire me antenat, ta dhashe shembullin se Enveri demin me te madh e beri me ata te gjymtuarit qe la, se duhet tu paguajme pambarim kestet dhe llogjet neofashiste. Nqs duhet ti japim arsye Luftes se Dyte, ne fakt gjermanet nuk deshen te vrisnin asnje mize e jo me njerez te gjalle, biles keta i duheshin si bujkrober. Gjermanet donin territore, Lebensraum, Leka, minerale, dhe bujkrober. Po t’ia jepje keto te mbante mire dhe te ngrinte darke per darke shendetin. Problemi eshte se popujt kryelarte kane nje tjeter ndjenje pergjegjesie ndaj vetes, familjes, detyres ndaj atdheut dhe çfare te bejme se keshtu jane mbrujtur popujt ne keto 2-3 mije vjet. Prandaj behen luftera o nastradin Tajvanlleku, se popujt nuk jane si zotrote, qe do vetem keste, kafe dhe te presesh e percjellesh me tambura e fizarmonike pushtuesit qe vijne dhe ikin. Zotrote efendia jote merrte Leka edhe nga gjermani dhe italiani, ne vend qe tu jepje detyrime si shumica e shqiptareve, megjithese ç’i donte gjermani Lekat, ai ishte kalimtar se e kishte marre malli te takonte efendine tende.

    Reply to this comment
    • intelektuali April 29, 16:00

     C’te keqe pati Zvicra qe i priti dhe i percolli gjermanet duke u zhvatur lekat ne bankat e tyre famoze, llogari fashistesh qe kane mbetur te mbyllura deri me sot?

     sepse:

     PO TE MOS ISHTE MURTAJA BOLSHEVIKE QE MBOLLI ENVERI NE TROJET TONA, SOT SHQYPNIA DO TE ISHTE NJE ZVICER ME DET NE MES TE BALLKANIT

     por:

     Hajt se ma prishe qefin e kafese tek Tajvani dhe po e le pambaruar.

     Reply to this comment
     • gjermani i fundit April 29, 21:36

      a e shifni cfar mendje pjerdhur jam une apo jo? Edhe gjermano fundit edhe kunder gjermaneve, me nke fjale pirdhi ne te.

 17. Lalai April 29, 00:28

  Të vjen keq kur shikon se si sot ne 2018 shqiptarët zihen akoma për Mustaqet e Çelos…..pa imagjino gati 85-90 vite me parë????
  Shqiptaret e Forumeve mos të ikin me larg se 20 vjet të shohin se si u shqyen mes veti si qëntë,bile jo qën se është kafshë besnike,po si HIENAT!!!
  Çohuni ore nga Gjumi e hapni sytë,dhe sot po e kape Policin me dorë ne Gjermani ta bejnë kokën me vrima e jo më në luftë.
  Gjermani ka zbatuar një urdhër LUFTARAK,ku ligjet ne Lufte dhe Paqe ndryshojnë.
  Dhe une me atë URDHER jam,jo 1 me 30 po 1 me 3 milion.
  Çohuni ore nga gjumi lërini idiotllëqet,jo ballistë jo Partizanë,Ata Gjermanët as e kishin ne refene jo një vënd të mbaruar si Shqipëria,po as Ballkanin të gjithë,po ta shikontë Gjermania si vend armik Albanistanin jo më këmbë e bythë zbuluar Shqiptar nuk do kishte ngelur po as DHITE ne majë te malit nuk do ishin më.!!!
  Po kur INJORANCA e asaj kohe,do manipulohej nga nëna e Mashtrimit Botëror Anglia si akoma dhe sot,Barkëthareve të Shqipërise u dukej vetja si shpëtimtarë…..
  Kjo ishte për dje……
  Po sot,a po pjerdh Gjermani për KOKËPALARËT(e like Presidentit)e Shqipërise,apo po ju lutet…..aman se pa ju NE(gjermania)kemi marrë fund
  Në Ekonomi,Politik,Sport,Shkencë….etj flitet Gjermanisht,Po ju ore Nipërit e Ballistëve e Partizanëvë të djeshëm ku jeni??Cfarë bëni…..cfarë keni shpikur,mbrojtur,zhvilluar….???
  Ju që ziheni si Hienat të rruani leshtë,se keni 1 President që ju quan KOKËPALARË,1 ish Kryeministër që ju vrau ditën për diell një Krieministër Palaço që tall bilen me ju 24/24.
  Kur të shikoni veten ne pasqyrë se si jeni katandisur,atëher filloni e gjykoni Gjermanin,Ballistin apo Byjtherrjepurit a Maleve.

  Reply to this comment
 18. j April 29, 09:24

  E kam per mender racen tuaj te mutit me tapi osmane, qe pas 40 vjetesh nen mutin e Enverit keni bubit komplet e s’ju behet me derman.
  Po flasim per luften e madhe, te cilen ketu ku jetoj une nuk e harrojne kurre, partizanet i kujtojne me respekt, ndersa bijte apo niperit e kolaboracionisteve nuk ndihen sepse jane njeres me tru ne koke, jo bajga si raca tuaj e menderit qe keni kurajo per te reinterpretuar rolin e cdonjerit gjate luftes.
  Degjoni ju o bajga;
  – lufta nacional-çlirimtare e drejtuar nga partizanet u be ne te gjithe Evropen e nuk u be se donte gogoli Enver
  – kolaboracionistet ishin ne te gjithe evropen e te gjithe u denuan pas luftes, jo vetem ne shqiperi

  Kaq per temen e sotme o bajga idiote.

  Se doni te diskutojme per Enverin, bujrum, por po ju gudulis pak me nje fjali te shpejte,
  Enveri eshte nje bajge ashtu si edhe Zogji tuaj

  Ju jeni si tartabiqat

  Reply to this comment
 19. Ufff, na myti muti April 29, 09:31

  E kam per mender racen tuaj te mutit me tapi osmane, qe pas 40 vjetesh nen mutin e Enverit keni bubit komplet e s’ju behet me derman.
  Po flasim per luften e madhe, te cilen ketu ku jetoj une nuk e harrojne kurre, partizanet i kujtojne me respekt, ndersa bijte apo niperit e kolaboracionisteve nuk ndihen sepse jane njeres me tru ne koke, jo bajga si raca tuaj e menderit qe keni kurajo per te reinterpretuar rolin e çdonjerit gjate luftes.
  Degjoni ju o bajga;
  – lufta nacional-çlirimtare e drejtuar nga partizanet u be ne te gjithe Evropen e nuk u be se donte gogoli tuaj Enver
  – kolaboracionistet ishin ne te gjithe evropen e te gjithe u denuan pas luftes, jo vetem ne shqiperi.
  – Nazistet ne gjithe europen u prien me lufte siç pritet çdo pushtues
  – Ne asnje vend te botes nuk vihet ne diskutim lufta partizane, perveçse ne albanistan, dhe kjo per faktin se Ju jeni si tartabiqat, sa me shume ilaç aq me shume shtoheni …

  Reply to this comment
 20. katarakti April 29, 11:21

  Jane disa idiote ne kete forum qe nuk i mban kalemi. Gjermani na respektoi, thote nje bole ketu. Prandaj nuk duhej ta ngisnim! Por edhe Turku na respektoi atehere mor koqe, bile Italia na beri edhe vellezer se ia dhuruam kuroren e Skenderbeut! Te gjithe te respektojne or idiot kur ti nuk e ngre koken, kur te pushtojne. Po te mos kishte qene lufta Nacionaçlirimtare Shqiperia do te ishte ndare ndermjet Greqise dhe Serbise. Si vend i mundur. Meqe gjermani na respektoi! Oh Zot çfare idiotesh mban kjo toke.

  Reply to this comment
 21. Boll mer idiote qe flisni nga mullaret e injorances April 29, 12:44

  E para flisni me nji gjuhe ordinere ,
  qe s’
  ka te bej me nji diskutim APO debate te Temes se hedhur ,
  gje qe tregon se cfar niveli keni edhe ne njohjen e Historise se LIIB kryesishte ne Shqiperi .

  Nji gje eshte gjithmon e pranishme ne Historine Shqiptare ,
  prania e rraces se Kurvave Antishqiptare ,
  qe kan mbajtur ngroht ne Vrymat e tyre e shoqeruar gjate gjithe Historise cdo Pushtues ,
  qysh nga koha e MUTIT TURK e shumica sot jane
  gjaku i mutit truk padyshim .
  A nuk eshte e turpeshme per nji komb te lihen ala gjalle ,kjo far muti ???

  Reply to this comment
 22. demo April 29, 16:08

  Mos te ka marre ndonje cope me vete,Gjermani?.Si terbohet zagari fshatit,kur ne rruge kalon Pastori Gjerman,thuajse do ta shqyeje.Ama kur i vjen ujku serb tek gardhi,fut bishtin nder shale,struket ne kolibe.

  Reply to this comment
 23. demo April 30, 14:28

  O llum i malokerise,ju nuk keni hallin e gjermanit,italianit,amerikanit.Ju doni pushtetin,Ju doni tokat ,pronat tona.,dje me dhunen e luftes klasave,sot me marifetet e korrupsionit”Te pabreke ju ngrysi nata,milionere ju zuri dita”Se po te jete per armiq gjermane dhe amerikane,ju jeni bere me gjermane se gjermanet,,,me amerikane se amerikanet.Rracen tuaj favorizojne edhe Amerikanet,edhe Gjermanet neper ambasada,per marrje shtetesie,per lejeqendrime,per punesime.Se ju jeni si arixhofka qe shtijne fall,mutante,kameleone,qe nuk ju arrin asnje kafshe ne rruzullim.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim