URGJENTE / Grusht shteti, deputeti Gjuhëzi urdhëron arrestimin e Tauballandos në sallë

July 9, 2019 19:02

URGJENTE / Grusht shteti, deputeti Gjuhëzi urdhëron arrestimin e Tauballandos në sallë

TIRANË – Në fillim të gjithë e morën me shaka. Madje deputetët socialistë qeshën shpengueshëm dhe panë njëri-tjetrin me atë shikimin entuziast që sikur thotë, “ky të shkrin fare”. Dhamiani bile, tentoi të marrë fjalën nga vendi dhe i kërkoi kryetarit të Kuvendit gjithë hare:

“Zoti Ruço, ju lutem mos ja prisni fjalën deputetit Gjuhëzi, se ai për këtë ditë ka luftuar!”, e paskëtaj gazi u rindez edhe më shumë. Shefi i madh Edir Ama nuk e mbajti dot të qeshurën dhe i tundi gishtin tregues Dhamianit, “ah ti shejtan!”

Vetëm ministrja Pilospari ishte skeptike.

Paçka se në parti të gjithë e quanin ‘mbretëresha e batutës’, fjalia e fundit e Gjuhëzit që ende nuk e kishte lënë foltoren, nuk i pëlqeu. Shikonte vërdallë dhe buzëqeshte me siklet. I jehonin ende në vesh frazat e Gjuhëzit, që kishin dalë nga goja e tij vetëm pesë sekonda më parë:

“Kjo fole nepërkash që ju e quanin parlament, por që është nevojtorja e kombit, që nga ky moment shpallet e mbyllur. Ftoj miqtë e mi të kryejnë veprimet e nevojshme, Garda të vulosë dyert, të fiken valët e celularëve, askush të mos dalë!”

Në fakt, me shuarjen e të qeshurave, sallën e kaploi një heshtje e tensionuar. Gjuhëzi nuk po ulej nga foltorja. Përkundrazi, u ngrit edhe Gjuhëzi i dytë, një tjetër deputet i ri, ndërsa dy ballistët dikur rivalë, Artur Boshi dhe Adriali Tikmadhi, lëvizën në sinkron. Ata u shpërndanë me shkathtësi qeleshe me shkabë oficerëve të Gardës dhe mbyllën me kyç dyert e sallës.

Vetëm tani Gjuhëzi i foltores hoqi xhaketën me kuadrata, liroi papijonin, përveshi mëngët e këmishës dhe foli prapë:

“Jeni të pezulluar, të gjithë. Pushtetin tani e ka Komiteti i Shtatë Rrobaqepësve të Tironës me mbështetjen e fuqive të mëdha”.     

 Teksa shumica po vështronin njëri-tjetrin të çmeritur, vetëm Tauballando Con le Stelle reagoi me stoicizëm:

-Socialistët nuk dorëzohen! – dhe tentoi të telefonojë dikë me celular. Por celularët ishin shurdhuar, ndaj dy sekonda më pas ai shtoi:

– Socialistët dorëzohen…

Por ndërkaq deputetja Rugjina Hambari i kishte vënë hekurat; një palë pranga ngjyrë çiklaminë të mbështjella me push rozë.

Atëherë Shefi i madh Edir Ama e kuptoi skemën dhe i ra ballit me dorë.

Iu kujtua sesi e nxitën miqtë e jashtëm të mos dialogonte, madje ta nxiste djegien e mandateve të opozitës; sesi i kërkuan të përshpejtonte procedurën e pranimit të deputetëve të rinj; sesi e urdhëruan që mandati i deputetit Gjuhëzi të vonohej pak korridoreve të KZQ-së. Mesa duket, u duhej dhe pak kohë për ta trajnuar…

“Paskam qenë një gur shahu në puçin e rrobaqepësve!”, tha i trishtuar, duke shtuar, “mëkat! Edhe sot që kam kombinuar shkëlqyeshëm kravatën me manshetat…”  

 

*****

SHËNIM: Gojët e Liga është rubrikë satirike kushtetuese. Ngjarjet e mësipërme janë fiksion. Çdo lidhje me emra dhe ngjarje reale është rastësore. Deri nga fillimi i javës tjetër. Pastaj e shihni ju!

July 9, 2019 19:02
Komento

1 Koment

  1. Budallenjte dhe plepat behen te gjate July 11, 17:04

    Spiropali eshte septike Jo skeptike

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim