Urithët

Nga Arben Duka June 29, 2013 00:03

Urithët

Sot i vetmi kundër,
votës së sovranit,
nuk është KLAN’ i Sandrit,
por…NJUZ’ i Irfanit!!

PD-së i jan’ vënë
shpatullat tek muri,
po s’ka qejf ta shoh,
akoma Arturi!

S’e shikon PD-në,
që mbeti pa brekë,
vazhdon maskaradën,
me Çan e me Pekë!

Akoma s’shpëtuam,
prej kësaj lëtyre?
nuk paska kufi,
ligësi e tyre!

Sillen medemek
Njësoj sikur ishën,
nuk e kanë ndërprerë,
këngën për Berishën!

Si mizë Saliun,
e shtypi Sovrani!
Jo s’është e vërtetë,
këlthet Arjan Çani!

Këtë sharlatan,
nuk e ngamë kot,
tani po shpaloset,
si Krye Idiot!

Për Krye Idiot,
për nga politika,
se tani vërtetë,
i paska rënë pika!

Tek “NJUZI” i Fanit,
Çani vë helmetën,
E dredh mir’ kodoshi
shan Ramën-mburr Metën!

S’i jep fuqi Zoti,
idiotit të heshti,
po vazhdon zanatin,
të pickoi si pleshti!

As një kokërr rrush,
s’na hoqën prej vreshtit,
ndaj them që nuk patën,
as fuqinë e pleshtit!

Në një parametër,
me merhumin Çani,
qymyr’ i gjithë jetës,
domethënë Artani!

Ky vazhdon zanatin,
të na shpojë si ferra,
kur thotë se E Majta,
këtu nuk ka vlera!

Dua të të pyes,
O Artan kok’ thumbi,
po kush i ka vlerat:
Murtaja që humbi?!

Ti flet kështu kot,
e kam thënë dhe pik’,
jo se je idiot,
po pa fund i lik!

I hap vetes namin,
se je gjë e zgjuar,
Po ke karakter,
krejt të deformuar!

Unë ju them: Vazhdoni.
Mos e mbyllni gojën.
Po popull vigani,
u’a krreu bojën!

Tani s’ka nevojë,
ju njohin të gjithë,
Çanin si idiot,
Tankën si urith!

Nga Arben Duka June 29, 2013 00:03
Komento

30 Komente

 1. Ilir June 29, 00:40

  Shume e bukur .Te tille jane personazhet qe trajtohen.Sahan lepirsa te rregjimit qe kaloi.

  Reply to this comment
  • N.VJOSA June 29, 08:42

   Ndersa une i dashur Arben, me shume nga te gjithe keta sahanlepirsit servile te Berishes, ( jo urith, se urithi eshte nje kafshe e bekuar dhe e fyen urithin kur e krahason me keta…)
   Po e degjoja ne nje emision kete Artur Megallomanin, ose siç e quan dikush me shpoti, MULLA ZHEJIN, tek i kundervihej Edi Rames.
   Se si e permbajti vehten Edi, e kam te veshtire ta kuptoj.
   Ky Arturi eshte nje megalloman i vertete, pa pike modestie, sa krahasimi me i mire per te ne kete rast do te ishte:
   ME I MADH BISHTI, SE SQEPARI….
   Por Arturet, Artanet, Çilet, Pekat dhe te tjere, do te shfryhen avash avash, ne se nuk jane ne gjendje te merren me ndonje aktivitet privat dhe te pushojne nga profesioni i B…lëpirjes….

   Reply to this comment
  • valentina June 29, 11:03

   Miremengjes o ….” interes ”
   O the dhjefsha , mu ne thes…
   Se per pupullin shqiptar
   Kur qe nje e i pa ndare …
   Vetem nje beri epoke
   Enver Hoxha , emrin ja thone
   Sali kaput …. Enveri rron .

   Reply to this comment
 2. sazan June 29, 02:40

  eh Arben Duka kurre mos te shterofshi vargjet per keta kryembeturina maskarenj

  Reply to this comment
 3. albrecht June 29, 07:00

  Te lumte pena vella! Keshtu e duan keta gramafone te pushtetit te shkerdhyer me vote masive.
  E djathta qe keta palaço mbrojne eshte dhe do jete e rrenuar sa kohe Saliu te sundoje qofte edhe ne prapskene. Me vjen keq vetem per FRD-ne qe nuk korri dot frytet e veta ne keto zgjedhje kjo parti duhet te punoje shume te kthehet ne force kryesore e se djathtes sepse e meriton.

  Reply to this comment
 4. Vlora June 29, 07:08

  O zot ,o zot na mbyten ,ligesirat
  edhe duke vdekur ,ulerijne ,si egersirat

  Reply to this comment
 5. doda June 29, 07:50

  te gjithe ato qe permende mor mik i dashur jane jashqitja e ketije populli qe me ne fund u zgjua dhe tregoi vlerat si popull qe do te ece perpara.

  Reply to this comment
 6. shaban June 29, 08:04

  I madhi Arben Duka gjithhmone na knaq mer poezit e tije te bukura, kurse per sa i perket analisteve ata jane shembelltyra me e shemtuar e shoqerise shqiptare. Eshte humbje kohe po ti shikosh. ..

  Reply to this comment
 7. ges June 29, 08:32

  tani tja thy koken edi sales

  Reply to this comment
 8. N.VJOSA June 29, 08:44

  Ndersa une i dashur Arben, me shume nga te gjithe keta sahanlepirsit servile te Berishes, ( jo urith, se urithi eshte nje kafshe e bekuar dhe e fyen urithin kur e krahason me keta…)
  Po e degjoja ne nje emision kete Artur Megallomanin, ose siç e quan dikush me shpoti, MULLA ZHEJIN, tek i kundervihej Edi Rames.
  Se si e permbajti vehten Edi, e kam te veshtire ta kuptoj.
  Ky Arturi eshte nje megalloman i vertete, pa pike modestie, sa krahasimi me i mire per te ne kete rast do te ishte:
  ME I MADH BISHTI, SE SQEPARI….
  Por Arturet, Artanet, Çilet, Pekat dhe te tjere, do te shfryhen avash avash, ne se nuk jane ne gjendje te merren me ndonje aktivitet privat dhe te pushojne nga profesioni i B…lëpirjes….

  Reply to this comment
 9. erisa June 29, 08:53

  Te lumte Arben po tani duhet te gjejme se kujt do i lepije bythen ky Arjan Cani bashke me Zhejin

  Reply to this comment
  • Kastrioti June 29, 12:19

   Nuk e ke kuptuar? Ilir metës, pra.
   Edhe për t’i marrë ndonjë favor ekonomik, edhe për të bërë diversion brenda së majtës qeverisëse në shërbim të “ustait” të përmbysur,salehit dhe repartit të tij ushtarak,PD-së.

   Reply to this comment
 10. Ermira June 29, 09:15

  Si dhe mijra vargje te tjere qe keni shkruar,edhe keto me larte, shkurt i keni thare……Gjej mendjen time ne penen tuaj kur i lexoj.Respekt

  Reply to this comment
 11. zekthi June 29, 13:15

  Artur Zheji, Bastarda me e felliqur . Sahanlepiresi me i ndotur i te gjitha kohrave. Me i pa afti dhe i perkeledhuri i diktatures dhe i demokracise.
  Me keta tipa analistesh dhe bythe lepiresish gjoja perfaqesues te pushtetit te katert,qe mundohen te krijojne opinione te rreme, ka pune populli si veproi me pushtetin qe sa u permbys. RILINDJA do te perfshije edhe keta tipa.
  Keta jane minjte qe demtojne rende hambarin e popullit.
  Tani populli eshte zgjuar !

  Reply to this comment
 12. Amant June 29, 13:57

  E çmund qe te presesh nga kumarxhinj i thekur si Artur Zheji, qe perveçse parave ne bixhoz ka kohe qe ka lene edhe zemren e tij. E çmund qe te presesh nga Cani qe se ka per gje te mohoj edhe gjakun e tij, xhaxhain. Nje idiot dhe delikuent i papare i ekranit shqiptar. E çmund qe te presesh nga Tan Hoxha nje lolo klasik qe me te fshin prapanicen berisha nje here duke e bere president dhe pastaj e ndalon ne mes te udhes duke i kujtuar dosjen si agjent i sigurimit, E çmund qe te presesh nga fshatari i labinotit Naim Cili qe e konvertoi emrin ne Henri per tu dukur modern e qytetar safi, qe per interesa kthehet ne nje klloun i peshtire, por qe nuk aktoron aspak mire dhe duket se ka shume defiçenca te formimit te tij gjysmak. Ky njeri prezanton si master francez shkollen dyvjeçare te gagaçerise ne Paris. Pas tyre vine edhe rogetaret e Sandrit, Shkullaku, nje embleme e forte e katundarise dhe Favzua qe lundron ne te gjithe limanet e politikes per te kapur llokmen madhe. Qimi i Hasit eshte modeli i njorantit klasik dhe i militantit qe qenka rritur ne oborin e pd se.
  Te gjithe keta tipa me kujtojne grupin e çengijve tek filmi “Koncert ne vitin…” te Sajmir Kumbaros, qe bejne zhurme e hedhin valle per llogari te Albert Verise, qe ashtu gjysem gungaç e imiton shume mire Sali Berishen
  Ky ne fakt eshte mjerimi i nje grupi mediatik me sherbetor te tille”besnik”

  Reply to this comment
 13. lleshi June 29, 14:11

  Se cfare llapa lloqin
  Cani, Turi , Peka
  popullit s’i plas fare
  se c’ere mban breka

  Nga bith e palare
  breket ere vijne
  keshtu Turi -Canet
  kur mbrojne Saline !

  Merremi me pune
  plane dhe kallezime
  se nuk ka me kohe
  Shqiperia ime !

  Te pergjigjet me burg
  kush ka bere krime
  pa shohim pastaj
  kete “race” “trime” !

  nga xhepi te paguajne
  cdo qindarke te vjedhur
  pa e shohim pastaj
  se kush ehte i tredhur !

  Lerini te llapin nate edhe dite
  por krimet t’ paguajne
  edhe borxhlinjte
  pastaj s’ do t’i shikoni
  keta oratore
  neper televizione
  as edhe nje ore

  Se propogand e tyre
  eshte leku i vjedhur
  gjak nga i Atdheut
  per orgji i derdhur !

  Reply to this comment
 14. nick June 29, 14:45

  o Ben,po mire vjershen,po kete foton çfare e ke?…Ai djathtas mund te jete urith,po ajo majtas qenka nje derr urithi…Thone qe Pushkini i kishte floket te bardhe i ri fare dhe po zbriste nga shkallet e fakultetit.Nja dy goca thone me kunj:-shiko,paska rene debora ne malet…Pushkini ua kthen;- E shoh dhe une,sepse lopet paskan zbritur fushave…Kjo shoqja e Zhejit mos eshte ajo Ulerima e Integrimit?

  Reply to this comment
 15. Artur June 29, 15:59

  Kjo kurva me emrin e ndyr URLA paska kap Zhejin se ate Artanin e ka kap me koh.Hajde puttana hajde.

  Reply to this comment
 16. Arben June 29, 16:04

  ka ardh nga rruga e gjat e nje experience tmerrshme ne ndertim.Plehr hajdute rrugace ordinere esht. Ja paska hedh grepin ktij rrugacit tjeter tani.sle bur te martum pa kap kjo.Edhe un e kam pas dikur shoqe makine…nuk ngopet kjo.

  Reply to this comment
 17. shqipfolësi June 29, 16:32

  Prandaj dhe lubonja i tha në opinion…” po me një si ty, pd-ja nuk ka për të ardhë në pushtet kurrë!” Kjo është shoqja e bulevardit blu…

  Reply to this comment
 18. beni June 29, 18:01

  Arben duka i madh ,na kenaqe me keto vargje.Po me duket sikur u kthyem 28 vite pas,kur vdiq enveri qe disa gazetare e publicista qurraviteshin ne tv dhe na mbushnin mendjen se bota u permbys me vdekjen e tij. Nuk besoj se ka me koqe se ky zheji,servil,arrogant.legenat do kujtoheni gjithmone si servilet e sales,nqs ju mungon lerini grate e familjet ,e shkoni jetoni me te.ptu,plehra ,qe shesin edhe nenat ,motrat,grate e tyre per te dale ne tv.Tani cfare do thoni per EDI RAMEN …….????

  Reply to this comment
 19. Gramoz June 29, 18:11

  nuk shkruaj me se fjalet i kane pak keta

  Reply to this comment
 20. sotiriaqis June 29, 18:37

  Doni ta dini pse bythelepiresi Artur Zheji i ben fresk pushtetit me se fundi, SEPSE VAJZA E TIJ qe ka qene emigrante ne Torino, e E QUAJNE GERARTA ZHEJI, ka disa jave, qe para zgjedhjeve, eshte emeruar ne rruge antiligjore konsulle e vendit tone. Pa respektuar fare kerkesat e parashikuara, per emerimet e diplomateve.eshte emeruar konsulle ne ambasaden tone ne Rome ku eshte ambasador ai i veshit, Ceka. Ndaj ben ashtu Zheji i mesuar te leh per padronet.

  Reply to this comment
 21. Fllad June 29, 19:39

  E kam thene dhe me pare.Lerini te llapin se nder i kane bere popullit, opozites, dhe Rames.
  Po mos ishin keta kaq te qelbur nuk do kishim marre 84 mandate.
  Aty rini, hani mu..alebi sa te keni qejf ne nuk merzitemi fare.
  Kemi pune per te bere. Kur duam te çlodhemi dhe te qeshim me palaco ,ju kemi ju.

  Reply to this comment
 22. linda June 29, 20:45

  me te vertet fytyra shume te urryera.ata flasin kot nuk i degjon me njeri.te vjen per te vjell kur degjon argumentat e tyre,.jane plera

  Reply to this comment
 23. pashai June 29, 22:19

  Bravo o poet mjeshter pore keta urith dote na cajne b….. ne qoftese kjo qeveria e re nuke ben qe mbledhje e saj te pare ligjin per sekuestrimin e te gjitha pasurive te vena nga djersa e ketij populli te mjer dhe te gjith te pushuarit pa drejtesisht nga puna si puntore dhe gjeneral nga titullare te pa afte dhe sohanlepires te politikes tua kethejn leket nga xhepi i tyre ketyre te pushuareva dhe shkarkuare padretsishte ne rastet kure ata fitojn gjyqet e fomes prere qe nga presidenti , ministrat e drejtoret e te gjitha niveleve dhe jo jo tu japin leket e taksave tona…………. gjoja se jane te shtetit sepse shteti nga taksat tona i mbledh

  Reply to this comment
 24. fulgeri June 29, 22:45

  kur do ta hiqni kete mentalitet komunist ju te majtet?? Kur do pushoni se denigruari ata qe mendojne ndryshe nga ju..?? Populli nuk e votoi te majten per te reaguar ashper ndaj atyre qe mendojne kunder

  Reply to this comment
 25. Tani June 30, 20:20

  respekt Arturit tek komenti.Bucja Grida nuk e ka provuar semaforin.Me kete fillon bisnesin pa takse,pavaresisht se eshte bere si tuneli i Elbasanit.

  Reply to this comment
 26. Njeriu realist. June 30, 20:39

  Ore ti fulgeri:
  A e kupton more njeri se çfar do te thote te mendosh kunder dhe te jeshe sehalepires.ose bythelepires.
  O fulgei degjo ketu mre qafir,jemi duke diskutuare nje projekt dhe diskutojme te dy, dhe une kam mendimin tim dhe ti ke tendin ,deri ketu mire apèo jo o njeri,pastaj ky diskutim diskutohet nga eksperte dhe ata vendosin kush mendim qendron,por gjithmone per te miren e punes jo per te miren e familjes se kreminelit te shqiperise.Pastaj te dy neve ndahemi qetesishte duke i dhene doren njeri tjetrit pa u ofenduare dhe pa u share se do kete edhe te tjera prejekte qe mendimet e tua do te jene me te mira se te mijat dhe merret per baze mendimi jot dhe keshtu ndahemi perseri miqesishte .Kjo o njeri do te thote mendim ndryshje ose bejme lufte per te miren e nje projekti por kjo quhet lufte jo antagoniste por per te miren e popullit.Keta qente jo qe nuk jane per popullin por nen masken e analistit kane mashtruare popullin qe te mbanin ne pushtet kreminelin Sali,a me kaptove ndo pak o fulgeri,o njeri qe ben sikur nuk merr veshe,por edhe ti do jeshe ndonje bythelepires por nen rrogoz,a me kaptove.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim