Ushqimi i vetëm që parandalon gripin, sipas një mjeku

January 9, 2019 13:44

Ushqimi i vetëm që parandalon gripin, sipas një mjeku

Shumë nga ne njohin dikë që duket sikur nuk sëmuret kurrë. Ndoshta është pastor që nuk e kap asnjëherë gripi pavarësisht se shtrëngon qindra duar çdo të diel. Ose është mësuese e fillores, që edhe nëse është me kollë apo teshtima, nuk mungon asnjëherë në punë.

Me shumë të drejtë mund të pyesni: Si është e mundur?

Sigurisht, për të shmangur ftohjen dhe gripin, duhet të qëndroni larg njerëzve me grip dhe t’i lani duart shpesh.

Steve Bowers, bashkëautor i studimit “Sekretet e njerëzve më të shëndetshëm në botë”, ka zbuluar një nga ilaçet më të fuqishme për të luftuar ftohjen dhe gripin, që mund të gjendet te një ushqim i zakonshëm, të cilin me siguri tani në dimër nuk po e konsumoni.

Nuk po flasim për mollën, por për një ushqim tjetër që gjithashtu po e konsumuat çdo ditë do të mbani doktorin larg, si dhe do të luftoni ftohjen dhe gripin. Doktori Bowers rekomandon konsumimin e kosit të pasur me probiotikë.

Çfarë janë probiotikët?

Probiotikët janë baktere të mira për shëndetin. Shkencëtarët po studiojnë për mundësinë e përdorimit të ushqimeve të fermentuara me probiotikë për të trajtuar një sërë gjendjesh shëndetësore dhe për të forcuar imunitetin e parandaluar sëmundjet ngjitëse si gripi dhe ftohja.

Në qershor të vitit 2017, gjatë një studimi të publikuar në revistën Nutrients, shkencëtarët hulumtuan për fuqitë e probiotikëve në kos. Ata ua dhanë disa të moshuarve kos të pasur me probiotikë ose pilula sheqri për 12 javë. Personat që konsumuan kos të pasur me probiotikë patën një qelizave të sistemit imunitar që ndihmojnë në luftimin e viruseve,

Si funksionojnë saktësisht probiotikët në kos? Bakteret e tyre ndërveprojnë me mikrobet në zorrë. Këto 100 trilionë mikrobe prodhojnë vitamina, si B6, B12 dhe K, që ndihmojnë për të luftuar bakteret e këqija, si E. coli dhe Salmonela.

o.j/dita

January 9, 2019 13:44
Komento

6 Komente

 1. Pensionisti January 9, 16:52

  Ç’jane keto shkrime abstrakte. Ben sikur e sqaron problemin e probakterieve dhe nuk thote asgje….Shkrim koti…

  Reply to this comment
 2. Noku January 10, 03:38

  Hahaha e coli e salmonella jan enterobakter ,skan lidhje me gripin o rryp kaishi

  Reply to this comment
 3. ta theme dhe une nje llaf January 10, 11:09

  Mire qe do ham kos, po probiotiket ku do i gjejme ti hedhim ne kos? E di si eshte kjo pune e ketij shkrimi dhe ca te tjereve? Ishin bashke nje vajze e nje djale, e ç’mund te benin veçse te qi….., por vajza nuk donte se kishte frike. Djali i nxirrte friken duke i thene qe une do ta fut dhe do ta nxjerr prape nuk te qi dhe ne fund, mbasi e nxorii, vajza i thote: une kete e kuptoj qe eshte qirje, por kete kosin nuk e kuptoj nga erdhi!

  Reply to this comment
 4. Bujar Kanapari January 10, 14:07

  Artikulli eshte i sakte, por nuk eshte i sqaruar.
  Kosi i ka vete probiotiket qe jane bakteriet laktobacile.
  Ne organizmin tone jetojne bakterie te demshme dhe te dobishme, por keto bakterie duhet te jene ne balance me njera tjetren.
  Laktobacilet, jane bakterie te dobishme.
  Kur numri tyre bie, shtohen bakteriet e demshme te familjes clostridium, qe shkaktojne diare ose helmime me te renda.
  Kur shtohen bakteriet e dobishme lactobacilus mbi norme, njeriu behet kaps, ka probleme me jashtqitjen.
  Kur kemi diare, duhet te shtojme bakteriet lactobacile qe i ka kosi.
  Kjo eshte dhe arsyeja pse mjeku ne rast diareje rekomandon konsumimin e kosit.
  Probiotiket kane hyre ne Shqiperi me kohe si ushqim plotesues ne ushqimin e zogjve per te ulur % e ngordhjeve dhe per te shuar peshen.
  Probiotiket jane te dobishem per organizmin dhe nuk duhet te ngaterrohen me hormonet qe shtojne peshen trupore qe perdoren ne menyre te paligjshme tek disa fermere.

  Reply to this comment
  • noku January 11, 07:38

   o kavaja po flet per grip artikulli “ushqim qe parandalon gripin ”

   artikulli esht I sakt por nuk echt sqaruar ,paizotin mire e ke ti per ato qe shkruan po nie pyetje kisha lactobacilet e parandalojn gripin?

   Reply to this comment
 5. Bujar Kanapari January 11, 19:09

  Per gripin nuk ka mjekim specifik, kete e dine te gjithe, por vetem mund te lehtesohet, duke rritur imunitetin nepermjet marrjes se lendeve minerale, vitaminave, aminoacideve, gjithnje duke ruajtur dozen dhe raportin e drejte ndermjet tyre.
  Perdorimi probiotikeve ne dozen 0.1 – 0.15% te racionit ushqimor , rrit imunitetin, pasi ulet frekuenca e mikrobeve patogjene, ku perfshijme dhe viruset.
  Kjo eshte e provuar ne mjekesine zooveterinare.
  Studimin nuk e ka bere autori i artikullit, por institucionet kerkimore shkencore dhe teorikisht, ne jemi te detyruar ti besojme.
  Rritja e lactobacileve ne kete rast, ul frekuencen e viruseve, si rrjedhoje lehteson gjendjen gripale.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*