Ushtria turke bëhet gati për luftë në Siri

January 13, 2018 16:41

Ushtria turke bëhet gati për luftë në Siri

Turqi pritet të fusë ushtrinë e saj në territorin e Sirisë.

Lajmi është dhënë sëfundmi nga Presidenti Erdogan, i cili tha se brenda javës do të japë urdhrin që forcat turke të kalojnë kufirin duke u futur në pjesën veriore të Sirisë, atje ku operojnë kurdët e mbështetur nga SHBA.

Turqia e ka futur dy herë ushtrinë në Siri për të ndërprerë atë që duhet “korridori kurd” në veri të Sirisë, i cili fillon në territorin e Irakut dhe synon të shtrihet deri në detin Mesdhe.

“Ne do të presim se çfarë do të bëjnë ata. Nëse nuk tërhiqen, atëherë brenda javës do ta shohin se çfarë kemi për t’ju bërë”, tha Erdogan.

Ushtria turke ka goditur me artileri disa herë pozicionet e kurdëve në veri të Sirisë gjatë javës që lamë pas në pritje të një urdhri për të ndërhyrë me këmbësori atje.

January 13, 2018 16:41
Komento

6 Komente

 1. Arben January 13, 18:24

  Perpara Erdoan

  Reply to this comment
  • anticensurë January 13, 21:02

   qëni i ndyrë nuk rri pa ngrënë mut!!
   nuk janë njerëz kurdët moj qënje e ndyrë??
   nuk ka në të drejtë të kenë shtetin e tyre mor bir kurve??
   po të flasim sipas besimit tënd!
   nuk janë dhe ata myslymanë si palestinezët??
   ku është ndryshimi i erdoganit dhe izrailitëve??
   nuk po vrasin të dy njerëz,popuj që kërkojnë të rrojnë të lirë në tokat e tyre!!në ato toka ku kanë lindur e jetojnë para ndyrësirave osmane??
   e të shkërdhefsha robt!nga i pari tek i fundit!

   Reply to this comment
   • Arben January 14, 17:39

    Keta jane mendjeshkurter.

    Kishte amerika nja 500 milion dolare armatime qe i perdorte Isis, tani qe Isis vajti per lesh, ua dha ketyre per te sulmuar Turqine (pasi mori pergjigjen nga populli Turk ne grushtin e shtetit Usa).
    Zgjedhjet e fundit, Partia e Erdoan fitoi 2 nga 3 zonat elektorale Kurde ne Turqi, eshte hera e pare ne historine e Turqise qe nje parti ‘Turke’ arrin kete rezultat ne zonat ‘Kurde’.
    Perendimit, po ti shukej shume per ata njerez, nuk i kishte ndare kufijte pas Perandirisr Osmane si ti dalin syte, qe i ka bere camur ata njerez.
    Po te lexosh pak me shume, do mesosh se gjithe territoret e Perandorise kane qene ne lufte te vazhdueshme keto 100 vite qe Perandorie ra dhe e mori nen ‘patronazh’ (lexo zhvatje) perendimi ate rajon.

    Edhe njehere, perpara Sulltan.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 January 15, 07:59

     hë të qifsha robt o mbetje skarco!!
     ISIS është vepër e erdoganit moj ndyrësirë!!
     ashtu si pranvera arabe është vepër e Vëllezërve Myslymanë dhe e financuar nga erdoqëni!!
     terroristët e ISIS jo vetëm që kalonin si derri e dosa në kufijt e turqisë,por furrnizoheshin ushtarakish dhe me informacione nga erdoqëni!!ishin gazetarët turq që e nxorrën në dritë këtë ndyrësi të pretendentit për sulltan,ishin po ashtu aleatët e sotëm të tij rusët që e paraqitën dhe me video tregëtinë armë për naftë të erdoqënit!!
     çfardo që të thuash ti moj kërmë nuk i fsheh dot tërë ndyrësitë e kësaj mostre!!
     e pamë sa i vlente lëkura erdoganit në zgjedhjet e qershorit 2015!!
     të tjerat janë të vjedhura njëlloj si saliu ynë,bile dhe si miku i tij pallosh 2 metrosh!
     hy farë e ndyrë osmane,.njeri skarcitet që në ngjizje!!

     Reply to this comment
 2. anticensurë25642654 January 13, 21:05

  ja dhe myslymani që kërkon të drejtat e palesinezëve dhe që vret banorët,popullin e shteti të tij!!nuk i mjafton që vret kurdët e turqisë,por tashti i vihet atyre jashtë kufijve!!
  ky pa për të vrarë dhe ata që e mbajnë veten për turq e jo më të tjerët!!jo shumë vonë ka për të pasur luftë civile në turqi!!ky është i gatshëm ta bëjë!

  Reply to this comment
  • Bellkameni January 13, 22:47

   Sakte, Anticensure! Erdogani po masakron kurdet ne te njejten menyre si kisha greke Petro Luarasin, Gjerasim Qiriazin, Stath Melanin e deri te Aristidh Kola. Turqit dhe greket jane si ISIS. Kurdet Jane kombi me mendjehapur ne lindjen e mesme. 40% e luftetareve te tyre perbehet nga vajza e gra. Por turku eshte lidhur me Rusine, cila eshte nje rospie qe nuk pyet per te drejtat e popujve per liri.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*