Vajrat vegjetale, një mënyrë për të kuruar kancerin e prostatës

Redaksia Online June 13, 2013 11:15

Vajrat vegjetale, një mënyrë për të kuruar kancerin e prostatës

Zëvendësimi i konsumit të karbohidrateve dhe yndyrnave shtazore me vajra vegjetale, në mënyrë të veçantë vaj ulliri, soje dhe rrënjësh të avokados, mund të ndihmojë në shërimin e kancerit të prostatës. Një studim i kryer së fundmi nga universiteti i Kalifornisë në San Francisko sugjeron se vajrat vegjetale rrisin mundësinë e mbijetesës për burrat e prekur nga kanceri i prostatës i tipit jo metastatik. Studimi është kryer duke mbajtur nën vëzhgim gjendjen shëndetësore të 4600 meshkujve të sëmurë me këtë lloj tumori. Rezultatet e studimit janë publikuar në revistën “Jama International Medicine”. / G. Sokoli

 

Redaksia Online June 13, 2013 11:15
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*