Vajza e aktorit Roland Trebicka: Ndërtoni një Teatër të ri! Babi thoshte se ka korrente gjithandej

August 1, 2018 09:42

Vajza e aktorit Roland Trebicka: Ndërtoni një Teatër të ri! Babi thoshte se ka korrente gjithandej

 

Vajza e aktorit shumë të dashur për shqiptarët, Roland Trebicka, pianistja e njohur, Manjola Kamyze Trebicka shpreh dëshirën që artistët në Shqipëri të kenë një Teatër të ri Kombëtar.

Ajo ka rrëfyer në një intervistë kujtimet e babait të saj, për vështirësitë që kishin aktorët për vënien në skenë të veprave në një godinë e cila nuk ofronte asnjë kusht. “Duhet patjetër të ndërtohet një Teatër i Ri sepse kushtet në atë teatër nuk janë më. Unë e kujtoj që babi thoshte, se ka korrente gjithandej. Por, a duhet që të ndërtohet aty ku është, të mbahet ajo ndërtesë apo të bëhet një tjetër, kjo pastaj është çështje e politikës. Nuk është më puna ime, por për ata që kanë mbetur edhe për brezat e rinj, pyetjes: A duhet një teatër i ri? Po, duhet një teatër i ri. Si, ku dhe në ç’mënyrë, nuk më takon mua”, tha Manjola Kamyze Trebicka për report tv.

Pianistja shqiptare Manjola Kamyze Trebicka prej 25 vitesh jeton edhe punon në Francë. Për merita të veçanta nga shteti francez është vlerësuar me titullin “Kalorëse e Palmave Akademike”, urdhri më i lartë i krijuar nga Napoleon Bonaparti që në vitin 1808 dhe që u akordohet personaliteteve të shquara në Francë.

l.h/ dita

August 1, 2018 09:42
Komento

2 Komente

 1. intelektuali August 1, 11:25

  O cika pianiste e aktorit Roland Trebicka:

  Po provo te prishesh ti me Macronin Teatrin Kombetar ne Paris “Théâtre National de Chaillot” te ndertuar ne vitin 1934 pak a shume si Teatri Yne, por qe Bashkia e Parisit e ka riparuar dhe rinovuar disa here pa kurfare PPP mafioze, por me lekat e Buxhetit te Bashkise dhe nga kontribute te parisienve te ndershem dhe pastaj fol sa te duash per Teatrin Kombetar te Bosios, qe Edi Droga e ka lene qellimishte te degradoje dhe te shkaterrohet per te ndertuar me Fushat e tij Kulla si perbindesha prej betoni, njashtu sic veproi me Stadiumin Kombetar,

  prandaj:

  KUR NUK KE POZITE QYETARE PER TEATRIN E BOSIOS PSE PRONOCOHESH SI “MIZE PA KOKE” NE FAVOR TE PLANEVE MAKABER TE EDVIN DROGES?

  Reply to this comment
 2. Lond August 2, 09:47

  Ja dhe intelektuali, te shkerdhefsha ropt or bythqim qe ngele tuj u shkerdhy per dit, or shpellar.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

Mendoni se Shqipëria është gati për një organizim të ri përballë gjithë klasës së sotme politike?