Vajza e Farudin Hoxhës: Pse babai im e takonte Berishën

September 15, 2017 13:57

Vajza e Farudin Hoxhës: Pse babai im e takonte Berishën

 

Akademiku që “ndriçoi” Shqipërinë, Farudin Hoxha nuk jeton më.

Juliana Hoxha, në një intervistë për gazetën “Shekulli” tregon se cilat ishin dilemat e mëdha pas viteve ’90 për akademikun i cili me gjithë vështirësitë nuk tha asnjëherë “ky vend nuk bëhet!”.

Hoxha njihet, si projektuesi i veprave të mëdha, si hidrocentrali i Fierzës, i Banjës, i Bistricës, i Bogovës, rezervuarit të Bovillës etj.

Pjesë nga intervista

Po demokracia si e gjeti, cilat ishin dilemat e mëdha, pas viteve ’90?

Peripecitë, pas 90-ës?! Shprehja më shikuese për të ka qenë: “Çfarë kam bërë unë?” Ato kanë qenë vite me dilema shumë të mëdha për të gjithë ne; ku ishim, ku po shkonim, pavarësisht optimizmit dhe energjisë së mirë, që sistemi ndryshoi.

Vazhdonte të informohej për veprat energjetike?

Përsa i përket punës, informohej për çdo gjë që ndodhte me veprat energjetike. Madje, deri një viti shkonte rregullisht, një herë në 2 po 3 muaj në Koman, sepse Fierza ishte shumë larg. Gjatë viteve të fundit çdo ministri dhe drejtori në KESH i është bërë gangrenë për gjërat që duhet të bëheshin. Kishte shumë merake për mirëmbajtjen, qoftë nga ana fizike, por dhe menaxhuese e veprave që ishin bërë para 50 vitesh, por që nuk është vënë dorë në to. Kur fjala e tij binte në vesh të shurdhër i thosha: “O babi lëre”. -“Por, si ta lë moj vajzë, si ta lë?”, më thoshte. Sa herë binte shi, telefononte për të mësuar nivelin e ujit në Fierzë dhe Koman.

Në fillim të viteve ’90, zoti Farudin ka qëndruar në burg tre muaj. Si ndryshoi jeta juaj nga kjo ngjarje?

Ka qenë 1993. Babi, në burg ka ndenjur tre muaj dhe doli me kusht, pasi të gjitha akuzat u rrëzuan. Për mua ka qenë ai moment, që unë kam marrë kthesë vendimtare për të gjitha gjërat që bëj tani, që nga mënyra se si shikoj qeverisjen dhe shtetin, deri te fakti se çfarë mund të pres nga klasa politike. Por fatkeqësisht ajo ngjarje më ka zhvilluar edhe një lloj cinizmi, të pashmangshëm.

Për hatër të të jetuarit në këtë vend, ti shikon se në një formë apo në një tjetër gjërat kanë mbetur të njëjta. Unë nuk dua që ta paralelizoj, sepse humbja e tim ati ka qenë shumë e madhe, por mund të them se tim atë për herë të parë e kam humbur atëherë.

Nuk ishte vetëm ndarja fizike (3 muaj), por ishte një goditje shumë e madhe, për të gjitha bindjet e tij. Atje ku ai besonte u shkund më fortë! Im atë nuk përfitoi asnjëherë asgjë, por papritur dhe papandehur merr këtë lloj shpërblimi nga ky sistem, që ishin duke u ndërtuar, si sistemi i vlerave dhe respektit, për njeriun. Unë sapo kisha mbaruar diplomën dhe nuk kisha mundësi të punoja. Ime më mbeti pa punë. E megjithatë, im atë këtë ngjarje e hodhi mbrapa krahëve.

Së fundmi, për këtë arsye është diskutuar edhe ngushëllimi i ish-kryeministrit Sali Berisha. Çfarë mund të thuash për këtë?

Nuk kam dëshirë që të futem në këto diskutime. Më duket i pavlerë, pasi të gjitha komentet pozitive për babin, i shikoj jo vetëm si një vlerësim për të, por për të gjithë brezin e tij.

Gjej në to vlera personale, por edhe punën që ka bërë një brez i tërë.

Nuk gjej dot fjalë, por që të them se jam surprizuar nga ky ngushëllim, nuk mund të them, sepse ai njeri më ka bërë të pabërën. Që nga ai moment nuk jam më e çuditur, ashtu sikurse ai burrë ka pasur guximin, që të thërrasë tim atë, dy apo tre herë.

Edhe im atë për atë që përfaqësonte ka shkuar, sepse e ka dashur e mira e vendit.

Ky është një debatet që kam bërë me të, duke i thënë: “Si ka mundësi që ti t’i japësh dorën atij burri?” Më ka thënë: “Jul, nëse kjo gjë vlen për një gjë të mirë, unë do shkoj”.

September 15, 2017 13:57
Komento

42 Komente

 1. specialisti September 15, 14:38

  Si futet ne burg nje personalitet i tille ? Nuk kam njohur njeri me te ndershem se ai. Per aftesite profesionale , as nuk mund te behet fjale. Ishte i rradhe ne profesionin e vet. Te gjithe bashkekohesit e ato qe kane punuar me ate, kane respektin me te madh. Brezat e ardhshem duhet ta kujtojne per veprat e medha e unike qe na la.
  Edhe nje here, turp per ato qe e futen ne burg , nje akademik.

  Reply to this comment
  • Raimond vlonjati September 15, 23:32

   U tregua me te vertete futyre e poshter Sala

   Por cfar inati kishte Sala me Profesorin ,se ai i ka bere aq mire Shqiperise ,
   saqe meriton nje monument ne Sheshin Skenderbej

   Cudi e madhe cfare hakmarresi primitiv

   Reply to this comment
 2. Arben September 15, 15:30

  MOJ SHOQE, A U SHPERBLYE BABAI YT NE JETE

  PER PUNEN E MADHE QE BERI?????!!!!!!!!!!!!!!!!!

  PER KETE FOL TI, PO AJO SE ME KE TAKOHEJ

  E DINTE VETE ME KE TAKOHEJ.

  Reply to this comment
  • nyc September 15, 16:23

   Shperblim quhet futja ne burg e nje shkencetari?

   Reply to this comment
   • Arben September 15, 16:59

    ORE, FLET KOT.

    KY ZOTERIA PUNOI SHUME GJATE JETES

    SE TIJ.

    A E MORI ATE VLERE QE PUNOI.

    PO TE MORRI DJERSEN DHE MERITEN, ESHTE

    E NJEJTA GJE SI TE VRASI???!!!

    ATO VIJE RRADHE PASTAJ.

    KJO ESHTE HISTORIA E POPULLIT SHQIPETAR

    TRIM DHE HEROIK GJATE PERIUDHES

    SERBO-KRIMINALO-KOMUNISTE.

    FATKEQESIA ESHTE QE POPULLI SHQIPETAR,

    TRIM DHE HEROIK, NUK PO SHKEPUTET DOT

    AKOMA NGA VARESIA NDAJ ASAJ.

    SI PUNA E TE DROGUARIT QE NUK

    SHKEPUTET DOT NGA DROGA.

    Reply to this comment
  • SEHIRXHIU September 15, 18:14

   Eh mer kari i Sali Qenit, ta kam thene 30 here, merrte rrogen 850 lek ne muaj si te gjithe inxhinjeret.
   IDIOT, KAFSHE, PLERE SERBE.

   Reply to this comment
   • Arben September 15, 19:58

    PAS VITEVE 90, KANE EMIGRUAR INXHINIERE,

    KETEJ NGA FIERI, KUPTOHET NUK KANE ECUR

    TE GJITHE NJESOJ, ATA QE E HANE PUNE.

    KANE PUNUAR 10-15 VJET NE FUSHAT E NAFTES

    E KANE ME VENE ME MILIONA DOLLARE PASURI

    JETOJNE NE KUPTIMIN E VERTETE TE FJALES

    PER QEJF.

    TANI, QE ESHTE MOMENTI I NDARJES NGA JETA

    TE KETIJ BREZI NJEREZISH, DUHET PERMENDUR

    NE REZYMENE E TYRE, SE NUK E KANE MARRE

    HAKEN PER ATE QE KANE DHENE.

    JO PER GJE, POR KETO MENTALITETE NA

    MBAJNE EDHE SOT NE VEND NUMERO.

    KANE MBETUR NE SHQIPERI, VETEM PLEQ,

    PERTACE HAJDUTA EDHE NDONJE IDEALIST.

    Reply to this comment
 3. Lefter September 15, 16:11

  Pyetja behet si mund tefutet ne burg nje njeri i tille? Mos u cudisni pasi keto veprime te pakuptimta i bente Sali Berisha me bashkepuntoret e tij kriminel si vet Saliu. Te verteten e tregon Tomorr Dosti atehere kur moren kete vendim ishte nenkryetar i PD. Ne kohen qe Farudini ishte Sekretar i Akademise se Shkencave, Tomorri shkonte ne Akademi, nuk kishte me funksione ne PD, pershendetesh me Farudinin dhe nje dite takohen. Farudini e Pyet pse me futet ne Burg? Te futem ne burg shume thjeshte thote Tomorri. Ne nje takim te zakonshem me Berishen ne tavoline ishim 4-5 veta dhe duke biseduar per gjera te ndryshme, Saliu thote a ta futim ne burg ate Farudin Hoxhen? E futim thame ne dhe ashtu u be. Farudini i thote po pse keshtu futen njerezit ne burg? Futen apo nuk futen ne burg Saliu me ne keshtu vepronim. Ky eshte shteti Demokratik i Saliut dhe Partise Demokratike.

  Reply to this comment
 4. intelektuali September 15, 16:20

  “AKADEMIKET”dallkauke te dritave te Enverit e kane lene Shqypnine ne erresire te plot pa uje dhe pa energji.

  KU GJEN VEND TJETER NE EVROPE NE KETE GJENDJE MJERANE PA DRITA DHE PA UJE SI SHQYPNIA QE LA PAS ENVERI ME NEXHMIJEN ME “AKADEMIKET” E TIJ SI FARUDIN HOXHA?

  Po ku ishin keta “Akademike” famoze te Partise se Punes kur shqyptaret dilnin si hije nate ne radhet me bidonat e vajgurit,

  kur:

  Ekonomia pordhi

  dhe:

  Enveri ngordhi?

  Po ku ishin keta “Akademike” famoze te Partise se Punes kur qytetet e Shqypnise filluan te mbushen me gjeneratore zhurmues qe zaptuan trotuaret e Vatanit dhe mbi catite e ndertesave me pune vullnetare filluan te shfaqen rezervuaret e ujit si ne fiset e kanibaleve ne Afriken Qendrore?

  Po ku ishin keta “Akademike” famoze te Partise se Punes kur uji i kaskadeve te Drinit nga Fierza, Komani dhe deri tek Vau i Dejes permbyti Shkodren dhe e beri si Vednediku i Doxheve te Skenderbeut?

  sepse:

  Dihet fare mire qe Akademiku projektues i HEC-eve Farudin Hoxha ishte ate kohe keshilltar i LSI dhe Like Floririt dhe e mbajten nivelin e liqeneve ne maksimunin e lejuar per nje kohe te gjate qe te nxirrin “dhjame nga pleshti” duke ja shitur energjine Millosheviqit si “frengu pulen”, por i denoi Zoti per lakmine e tyre dallkauke, qe per fatin e keq denoi edhe shkodranet dhe lezhianet.

  prandaj:

  AMAN ME MITE DHE LEGJENDA ENVERISTE O GAZETA DITA!

  Reply to this comment
  • Odin September 15, 17:38

   Te jesh kaq debil o “intelektual dixhital”.
   Ju “intelektualet dixhitale” te zbrizuri bete keto qe permend.
   – Nuk ndertohet aty ku do ti, por ku thote mjeshtri, se permbytesh e as kazani qe ve nuk te ndihmon.
   – Nuk zhvillohesh me toke te xanun e duke prishur gjithe fabrikat
   Sa vjet i ke mbajtur dy gishtat perpjet…besoj se vijne ere tani aty ku i fut tani.
   Halet, hale dijne te bejne.

   Reply to this comment
   • intelektuali September 15, 21:01

    Nuk jam fare DIXHITAL por krejt REAL

    prandaj:

    EJA O ODIN TEK TAJVANI
    TE SHOQOSH TE KAZANI
    SI KRENOHET SOT HAJVANI
    ME AKADEMIKE ALBANISTANI

    Kur Kadri Hazbiu dergoi Farudin Hoxhen tek grupi i Petrit Radovickes dhe i tha:

    MBAJE AFER SE ESHTE KUADER BESNIK I PARTISE!

    Petriti qe nuk duronte shume urdherat nga larte ja ktheu:

    PO NE JEMI INXHNIERE DHE JO FUKSA!

    Reply to this comment
    • Lali September 15, 23:42

     Ti me con dhe emrin intelektual
     Farudinit as te mama e thoit nuk I afroheni jo me ti pederast ke guxim dhe me ben komente per nje zotri qe dhe enveri basgke me salen ishin xheloz se nuk I afroheshin dot as per nje kafe ne mengjes dhe jo te hanin nje dreke a darke po na ngeli vendi jone me intelektual si puna jote ndaj po e paguane ai popull
     Here tjeter shko hiqe Morat dhe bej nje dush kur te flasesh per Farudin hoxhen krenar qe kam pas te bej me nje njeri qe ka dashur kombin,si puna jote ka dhe do te ket tere jeten qe nuk harrini te mbani dot femit dhe grate tuaja jo te beni per kombin
     Fatkeqsi e kombit qe keta lloj tipash bejn komente per figura qe do te ngelen ne histori,
     Ju skini as kurajo dhe jo te keni (topet)me falni per shprehjen po e meritojne (intelektualet) e kohes te (porches)
     Profesor do na mungoj buzqeshja jote
     Kenaqesi qe te kam njohur ne kete note ,dhe fatkeqsi qe ngelen keta (legena)te flasin per ty
     Edhe zoti I zgjethka njerzit

     Reply to this comment
  • floriri i Bençes September 15, 18:18

   Fillove ti GORJA e Sali Qenit? Mos fol me me ate gjuhen e qelbur qe i lepin sumen SALIQENIT nga mengjezi deri ne darke. Ti je nje gore e qelbur dhe e ngurdhur.

   Reply to this comment
  • PO,PO September 15, 19:49

   ike more shtaze serbe ! Do futesh hundet kudo ti idjot !

   Reply to this comment
  • inxhinieri June 10, 19:21

   Keta akademike e kane lene firmen dhe mendjen e tyre ne digat e kaskades se drinit ndertimi i te cilave ka krijuar hec e kesaj kaskade qe te japin edhe sot mijra mgw dhe miliona euro

   Reply to this comment
 5. bujari September 15, 16:31

  ngushllime familjes per humbjen e njeriut te tyre te dashur, njeriut qe e transformoj vendin nga erresira(kandili) ne nje vend te ndricuar(elektrifikuar). I perjetshem qoft emri dhe vepra e tij.

  Reply to this comment
 6. Ramizi September 15, 17:30

  “A ta futim ne burg ate Farudin Hoxhen?”
  Edhe vetwm nga kjo shprehje mund te kuptoje njeriu se Sali Berisha ishte njw perbindesh.
  Dhe te mendosh se pikerisht kete Sekretar te PPSHs, kete monster vicidoli, Ramiz Alia e vuri te sundonte (t’i pinte gjakun) popullin shqiptar, te shkaterronte Shqiperine, mundin, djersen e gjakun e dy brezave shqiptaresh.
  Me siguri Sali monstra do ta takoje mentorin e tij Ramiz Alia ne ferr.

  Reply to this comment
 7. Bardhi Tolabi September 15, 17:32

  O “intelektual” i pjerdhur nga trute!?
  Po si nuk tu mbaruan pordhet,more i “dituri” i botes?
  Po perse i ngateron qellimisht kohet kur kane ndodhur ngjarjet,more truthare?
  Po ku kishte gjeneratore ne kohen e Enverit more lapangjos?Gjeneratoret u futen ne kohen e Saliut…
  Po kush ishte kryeminister more shpifarak,kur u permbyt Shkodra?Nuk ishte Ilir Meta,por Sali krimineli i cili per permbytjen ja veshi Henes qe e ben kete pune nje here ne 100 vjet…
  Po a e di ti more te plaste koka s, ne kohen e Enverit,ne eksportonim energji ne Jugosllavi e Greqi,perjashto periudhat e mungeses te rreshjeve?
  Ti shaje rregjimin e Enverit se,ka gjera per te share,por me Farudinin cfare ke?
  Ai projektoi drite per Shqiperine dhe u vleresua ne ate kohe,por per shkak te drites qe i dha Shqiperise,krimineli Sali Berisha,e futi ne burg,sepse projekti i Saliut per Shqiperine,ishte dhe eshte erresira dhe Farudini,me driten e tij,i vriste syte Saliut..
  Te gjithe intelektualet e ndritur te kohes te Enverit,pervec ndonje kategorie si Saliu dhe skota e tij,punuan per Shqiperine,prandaj dhe armiqve te Shqiperise,ku futet,Saliu dhe skota e Saliut,ju duheshin ne burg apo te lene ne meshiren e fatit te papune.Eshte kjo aresyeja qe nje pjese e tyre,gjeti rrugen e emigrimit dhe japin kontributin e tyre te vleresuar prej te huajve,jo ne sherbim te Shqiperise por per vende te tjera…
  Ja per keto fol e shkruaj se te ka mbetur gjelpera e gramafonit tek Enver Hoxha,i cili te ndjka pas edhe mbas 32 vjetesh nga vdekja e tij…Njerezit duan ta harrojne Enverin dhe kohen e tij,por ti dhe ca si ti nuk doni qe nuk doni ta harroni…
  Por,degjome mua,per nje pjes ete kallepit tend,mund te them se paska patur hak qe te ka ngjeshur ne ate “shtepine pa qira”…

  Reply to this comment
  • ALBI September 15, 18:25

   Po mos u merni me pseudo-intelektualin, ai eshte nje qen i ngordhur qe paguhet nga Sy Peshkaqeni, ne kete moment ndodhet ne nje apartament ne Kamze, ne te cilin punojne me turne nja 10 persona, detyra e te cileve eshte vetem te shkruajne komente neper gazeta, perhere duke respektuar interesat e klanit SALI QENI.
   Pra eshte nje qen i ngordhur qe nxjerr nga goja vetem mut serbi, ne menyre qe te marre ne fund te muajt 220 euro rroge. Mos u merni me te e mos i ktheni me pergjigje, lereni te flasi me vehte, HALEN.

   Reply to this comment
  • intelektuali September 15, 21:34

   Ore ti Tolabi veteran i idioteve ne gazeten DITA po je bere fare budalla more mavri?

   Po ne Kohen e Qepes te Enverit kur Shqypnia ishte FANAR ndricues i komunizmit ne Bote i harrove more mavri bidonat me vajguri dhe furnellat ne hale ku gatuhej ushqimi socialist i Partise se Punes per popullaten me tollona dhe triska? Po harrove more mavri qe edhe BYTHEN tende komuniste e laje nje here ne jave po me keto bidona vajguri se energjia elektrike ishte me karar vetem per drita dhe per TV e Enverit? Po ku ishte Akademiku i Enverit Farudin Hoxha qe krenohej me veprat e tij kur te gjitha vendet perreth e shikonin Shqypnine Socialiste si nje fis prej Afrike ZULU.

   TE KAM THENE TY DHE TE GJITHE DALLKAUKEVE FANATIKE TE ENVERIT:

   Mos ma permend Sali Berishen se eshte PJELLA origjinale e Enverit dhe Kuader i Sigurimit dhe Sekretar i Partise se Punes, pra

   SALI BERISHA ESHTE DORA JUAJ DHE MOS JA NGJIT INTELEKTUALIT SI MUTI PAS KEPUCE.

   Per VARKARIN e Enverit, Sali Berisha te gjithe fanatiket e Partise ketu ne kete forum te nderuar duhet t’i kerkojne falje popullit shqyptar qe kane qitur nga radhet e tyre nje MONSTER vrastare dhe tinzare qe po mban peng Vatanin ketu e 27 vjet pas renies se Murit te Berlinit

   KUJT I KERKONI LLOGARI JU O ENVERISTA TE PACIPE LLOGARI PER SALI BERISHEN?

   Qe ja la energjitiken tone ne dore te Like Floririt dhe Dritan Priftit qe nga lakmia per LEKA e mbushen Shqypnine me gjeneratore dhe e bene Beogradin sikur te ishte shtepia e tyre dhe te konsultuar nga Farudin Hoxha permbyten ne fund Shkodren dhe i shpetuan Drejtesise me finte mafiozesh.

   PO PSE ME MITE DHE LEGJENDA ENVERISTE DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE?

   sepse:

   Po ku ishte Farudin Hoxha si Akademiku famoz albanez kur Berluskoni dergoi specialistet e tij per te verifikuar stabilitetin e diges se Fierzes ne grahmat e fundit,

   sepse:

   ME KUJTOHET SE ISHTE FSHEHUR POSHTE KREVATIT NGA FRIKA E LINCIMIT POPULLOR.

   Reply to this comment
   • ALBI September 15, 23:02

    Intelektuali i shkrete eshte pjerdhur nga trute fare, ngaterron meselene e gruas se tij, kur e kapi me komshiun poshte krevatit lakuriq.

    Reply to this comment
 8. Lisi September 15, 17:33

  Juliana !
  Më bëre për vete . Qënke kapedane vajzë . Unë kam vajzën sa ti , me ç’të pashë në fotografi .
  Bravo floriri I xhaxhit , Farudini nuk duhet ta takonte banditin Berisha qe I bëri gjëmën atij dhe gjithë Shqipërisë . Por , të lutem , mos u mërzit me xhaxhin , qytetarët e Gjirokastrës nuk dallohen për trimëri , përfshi ketu edhe Enverin e Kadarenë . Fshatari gjirokastrit Shefqet Peçi ishte brumë tjetër !
  Juliana , ke 1000 arësye t’a respektosh tët atë . Edhe unë e respektoj !
  Të uroj lumturi !

  Reply to this comment
 9. niko September 15, 17:34

  Do t’ju lutesha shumë te mos e çfaqni më këte “intelektuali” me komentet e tij,se të bën për të vjell dhe veç të tjerash fyen Inteligjencën.Mosmirnjohja dhe autosugjestjoni i këtij individi,është karakteristike e një injoranti,po fare të pa vlerë!

  Reply to this comment
 10. Barjam Shtylla September 15, 17:45

  E nderuara Juliana Hoxha!
  Perfitoj nga rasti,t’ju shpreh ngushellimet e mija,ju dhe familjes tuaj,per humbjen e rende me largimin e prindit tuaj,familjarit te perkushtuar dhe shkencetarit te digave,profesorit te nderuar Farudin Hoxhes!
  Kam bere dhe nje ngushellim me pare,kur morra vesh per humbjen e tij.E kam njohur ne vitin akademik 1960-1961,ne Sofie,Bulllgari,ku ndiqnja studimet.Ruaj kujtimet me te mira prej tij,ishte me i madh se ne,por na trajtonte dhe bente shaka me ne,sikur te ishte vellai yne i madh.Edhe aty ne vitin e fundit,kerkoj te merrte tem diplome projektimin e nje HEC-i,ne fushen e Domosdoves ne Prenjas,e cila ndikonter ne terheqjen e Jugosllavise,per mbylljen e portaes te Drinit te Zi e mos lejimin e ujit te tij te derdhej ne Shqiperi,c’ka do te kishte pasoja shume te renda per ne…
  Por e kam njohur si shkencetar,ne takimin me te ne Fierze,kur ishte minister i ndretimit,sepse me ka lidhur puna kur jetoja dhe punoja ne Korce…
  Njeri i madh,shkencetar i shquar,i cili do te kujtohet gjithmone,sa here qe Shqiptaret do te vene doren ne celsat e te hapin driten ne shtepine e tyre,drite e cila ka firmene edhe te FARUDIN hOXHES

  Reply to this comment
 11. RICARDO September 15, 17:47

  E njihnim ne Fierze dhe ne Koman kur vinte per te ndjekur zbatimin e projekteve te institutit te hidrocentraleve,ku per digat ishte ai autori kryesor.Teper i thjeshte dhe i komunikueshem sic jane njerezit e medhenj.Perkrah Eminin Mysliut,Ismail Ahmetit,Egon Gjadrit etj rrinte shkencetari Farudin.Drita qe prodhuan ata,ne specialistet e thjeshte dhe punetore nga gjithe Shqiperia ndricon edhe sot.Lavdi heronjve tane !

  Reply to this comment
 12. uskania September 15, 18:05

  Nuk e diskutoj meritën e të ndjerit Farudin Hoxha për hc.Por a ka patur b/puntorë?Kam dëgjuar për Petrit Radovickën apo ndonjë tjetër…Si është e vërteta?

  Reply to this comment
  • Bardhi Tolabi September 15, 21:00

   I nderuar uskania!
   Ju keni te drejte per sa kerkoni,Prof.Farudini nuk ishte i vetem,por ishin nje grup shkencetaresh me ne krye Prof Radovicken.Por,ne se lexon komentet dhe intervisten,prof.Farudini permendet si autori i projektimit te digave.Prof.Radovicka projektoi kaskaden e Drinit,prof.Pandi Stratoberdha,per zgjidhjet me te mira te kapacitetit te digave dhe prodhimt te energjise,prof,Egon Gjadri,prof.Kico Negovani,Emin Mysliu,etj,etj.Askush nuk ju mohon vlerat te siperpermendurve dhe te tjere si keta,vec nje maskara si “intelektuali” qe nuk e di se nga cfare vere haleje ka dale qe ju mohon te gjitheve shkencetareve te asaj kohe merritat dhe kontributet e tyre per perparimin e Shqiperise.Sipas ketij maskaraj keto figura te ndritura te asaj kohe,nuk duhet te derdhnin djersen per Shqiperine,per inat te Enverit,por te benin kokren e qejfit duke fjetur gjume.Studimet,projektimet ndertimet,modernizimet per aq sa lejonin mundesite e asaj kohe,nuk u bene per llogari te Enverit,u bene per Popullin dhe Shqiperine…

   Reply to this comment
  • inxhinieri September 15, 21:10

   Ka patur bashkepuntor dhe kolege te shumte si ing. Gezim Struga, Ismail Ahmeti, Egon Gjadri, Lili Dhame e shume te tjere qe bene histori ne kete fushe..

   Petrit Radovicka ishte profesori i te gjitheve.
   Ai ishte 1…….pastaj te tjeret

   Reply to this comment
  • intelektuali September 15, 21:12

   Farudin Hoxha u derguan ne grupin e Petrit Radovickes nga Kadri Hazbiu dhe per nje kohe te gjate i mbante canten SHEFIT te Energjitikes shqyptare qe guxoi dhe i tha Kadriut:

   MA MBUSHE GRUPIN E INXHNIEREVE ME FUKSA TE SIGURIMIT!

   Farudin Hoxha eshte nje nga shkakaret e mjerimit energjitik te Shqypnise si ne asnje vend tjeter ne rajon, qe nga Koha e Qepes e Enverit me bidonat e vajgurit ne radhet e nates e deri kur permbyti Shkodren si keshilltar i Like Floririt dhe Dritan Priftit per mbajtjen e ne nivele te larta te ujit ne kasakden e Drinit ne kundershtim me rregulloren e Petrit Radovickes, por edhe nje nga iniciatoret e projekteve debile dhe dallkauke per ndertimin e HEC-eve kudo ne Shqypni mbi perrenjte e thate pa llogaritur fare fisibilitetin ekonomik dhe demet ekologjike.

   Reply to this comment
  • Robi September 15, 21:38

   E verteta eshte kjo, ato vepra gjigante jane projektuar nga nje ekip i perbere nga specialistet me te mire neper fushat perkatese. Ishin ne ate grup Petrit Radovicka, Farudin Hoxha, Emin Mysliu, Egon Gjadri dhe te tjere. Per shembull, Farudini projektonte digat, Egoni tunelet e shkarkimit, ndersa Petrit Radovicka ishte koka e ketij grupi te talentuar e fantastik

   Reply to this comment
   • intelektuali September 15, 22:31

    Pse u fsheh si skuth Farudin Hoxha kur po rrezikohej diga e Fierzes, kur Berluskoni dergoi urgjentisht ne Shqypni specialistet e tij per te verifikuar stabilitetin e diges qe ishte mbushur plot e perplot nga lakmia e Like Floririt per te bere LEKA ne kurriz te popullit?

    Ku ishin Akademiket dhe Profesoret e Enverit ne ato momente tejet tragjike per fatin e veriut te shqypnise?

    PO PSE ME LEGJANDA DHE MITE DO TA SPJEGONI JU O MAVRI THELBIN E DEBATIT INTELEKTUAL QE PO ZHVILLOHET NE GAZETEN DITA?

    Qe ne fakt eshte:

    KUSH MBAN PERGJEGJESI QE ENERGJETIKA SHQYPTARE PO LENGON KRIZEN E RENDE TE MUNGESES SE ENERGJISE ELEKTRIKE DHE PO PENGON RRITJEN E PRODHIMIT KOMBETAR?

    Reply to this comment
    • ALBI September 15, 23:40

     Kudo qe te shihni komente te nji boleje me nick Intelektuali, mos i lexoni fare, sepse ai punon me rroge per Sy Peshkaqenin.

     Reply to this comment
 13. MH September 15, 18:16

  Keshtu si intelektuali asht e gjithe intelektualet e djathte me qender SHQUP isat e pisave ma te zgjebosur te kombit.
  Me 1971 u elektrifikue e gjithe shqiperia deri ne skajin ma ne thellesi ku hante pula gur dhe ku ngjitesh vetem dhija.
  Une sa here lexoj intelektualin me jep buzeqeshje sepse nuk mund te gjindet nji njeri ma psikopat qe e quan veten intelektual,qe i merr dhe i spjegon filozifin allaintelektuale rroma per toma.
  Qe ta kuptojme ne thelb demokracin alla Berisha nuk duhet te hulumtojme ma shume sesa “nderen” shperbelyese qe e ngjeshi per 3 muaj burg qe vec nji Zot mundet ta dije.Kur duhesh ta afronte ti krijonte kushte dhe ta mbeshtete per aftesit krijuese.Por nuk e la me kaq por i dha pushim papunesie.Mjer Ne kush na drejtoj ne keto vite tranzicioni,me falni ne keto vite tranzithori.

  Reply to this comment
  • intelektuali September 15, 21:16

   Pse nuk e pyet gocen e Farudinit pse e ka rasur ne burg Sali Berisha ne 90-n?

   sepse:

   Nga ky shkrim mallengjyes enverist ne gazeten DITA nuk mesohet aspak arsyeja e burgut te akademikut te Enverit

   sepse:

   Po te dale e VERTETA sheshit ka shume gjasa te jete burgosje si ajo e Fatos Nanos qe vodhi ndihmat italiane per femijet e vobekte.

   Reply to this comment
 14. intelektuali September 15, 21:01

  Nuk jam fare DIXHITAL por krejt REAL

  prandaj:

  EJA O ODIN TEK TAJVANI
  TE SHIQOSH TE KAZANI
  SI KRENOHET SOT HAJVANI
  ME AKADEMIKE ALBANISTANI

  Kur Kadri Hazbiu dergoi Farudin Hoxhen tek grupi i Petrit Radovickes dhe i tha:

  MBAJE AFER SE ESHTE KUADER BESNIK I PARTISE!

  Petriti qe nuk duronte shume urdherat nga larte ja ktheu:

  PO NE JEMI INXHNIERE DHE JO FUKSA!

  Reply to this comment
 15. intelektuali September 15, 22:14

  ENERGJETIKA SHQYPTARE LENGON NGA MARREZIA E MADHESHTISE SE AKADEMIKEVE TE ENVERIT.

  Para do kohe ne gazeten DITA edhe nje Akademik tjeter i sektorit te naftes tregoi se “Atje ku e hidhte kapelen Enveri zbulohej nje pus i ri nafte.”

  Tani fanatiket e Partise se Punes duan te na mbushin mendjen se: “Atje ku e hidhte kapelen Enveri ndertohej nje HEC per energji elektrike dhe Akademiket pas tij projektonin digat famoze ne tefteret e tyre komuniste sikur te ishin petlla tigani.

  PO PSE ME KETO PERRALLA IDIOTE DO TE NDERTOHET ENERGJETIKA SHQYPTARE?

  sepse:

  Situata energjetike ne Shqypni aktualisht eshte tejet tragjike, ne nje krize permantente qe nga vitet 90-te deri me sot dhe nuk ka shtet ne Bote qe ta kete prodhimin e energjise vetem ne dore te Zotit.

  SI DO TE ZHVILLOHET PRODHIMI KOMBETAR QE ESHTE STRUMBULLARI I RRITJES SE STANDARTIT TE JETES KUR ENERGJIA ESHTE NE DORE TE ZOTIT?

  Dallkauku i Edvinit, Damjan Gjiknuri qe haber nuk ka nga energjetika si shume te tjera para tij thote:

  PO JA NE E IMPORTOJME ENERGJI NGA JASHTE KUR VETE NUK KEMI?

  Por harron se importi i energjise nga jashte do te thote qe te paguash te tjeret dhe jo shqyptaret dhe te jesh i varur nga kuotat dhe mundesite e transmetimit ne momente kur te gjithe kerkojne energji, prandaj edhe askush nga vendet perreth nuk e ka bazuar prodhimin vetem tek burimet hidrike qe pervec te tjerash dogasin rende ekologjine dhe natyren.

  PSE ASKUSH NGA AKADEMIKET E ENVERIT NUK KA REKOMANDUAR ZHVILLIMIN E TERMOENERGJETIKES KOMBETARE?

  por:

  Gjate gjithe ketyre viteve ja kane lene ne dore amatoreve debile dhe injorante, ne fillim Sali Berisha hodhi idene e ndertimit te nje TEC-i Atomik ne Shkoder qe alarmoi dhe u kalli daten Malit te Zi, Kroacise dhe gjithe Rajonit, por per fat te mire Saliu u terrhoq shpejt nga kjo aventure donkishoteske, me pas shume Kryeminstra te tjere kane hedhur ide te tjera amatore qe nga Mullinjte me ere dhe deri tek energjia diellore, por asnje intelektual i mirefillte deri tani nuk ka propozuar nje zgjidhje te qendrueshme per prosperitetin e energjetikes sone kombetare qe eshte baza e zhvillimit te prodhimit kombetar. Fajin kryesor per kete situate tragjike ku ndodhet energjetika jone jane Akademiket e Partise se Punes, midis tyre edhe vetem Profesori Petrit Radovicka qe nuk parashikuan ne kohe prodhimin e kombinuar te energjise ashtu sic eshte ne te gjitha vendet normale te Botes.

  Me kujtohet qe nje inxhnier gjerman i tha Petrit Radovickes:

  MOS MENDONI VETEM PER HEC-E SE PAS DISA VITEVE DO TE MBETENI NE LLUCE.

  Petriti qe e kishte kuptuar fare mire gjermanin i tha:

  PO KETU KOMANDON PARTIA E PUNES DHE JO INXHNIERAT.

  Pikerisht se Radovickes i kishte dale nami qe e kishte llapen te gjate Kadri Hazbiu i dergoi Farudin Hoxhen per te mesuar se cfare flitej ne grupin e inxhniereve te energjetikes shqyptare.

  Per fat te keq edhe sot ne vitin 2017 akoma energjetika jone komandohet nga Partia e Punes.

  Reply to this comment
 16. intelektuali September 15, 22:15

  ENERGJETIKA SHQYPTARE LENGON NGA MARREZIA E MADHESHTISE SE AKADEMIKEVE TE ENVERIT.

  Para do kohe ne gazeten DITA edhe nje Akademik tjeter i sektorit te naftes tregoi se “Atje ku e hidhte kapelen Enveri zbulohej nje pus i ri nafte.”

  Tani fanatiket e Partise se Punes duan te na mbushin mendjen se: “Atje ku e hidhte kapelen Enveri ndertohej nje HEC per energji elektrike dhe Akademiket pas tij projektonin digat famoze ne tefteret e tyre komuniste sikur te ishin petlla tigani.

  PO PSE ME KETO PERRALLA IDIOTE DO TE NDERTOHET ENERGJETIKA SHQYPTARE?

  sepse:

  Situata energjetike ne Shqypni aktualisht eshte tejet tragjike, ne nje krize permantente qe nga vitet 90-te deri me sot dhe nuk ka shtet ne Bote qe ta kete prodhimin e energjise vetem ne dore te Zotit.

  SI DO TE ZHVILLOHET PRODHIMI KOMBETAR QE ESHTE STRUMBULLARI I RRITJES SE STANDARTIT TE JETES KUR ENERGJIA ESHTE NE DORE TE ZOTIT?

  Dallkauku i Edvinit, Damjan Gjiknuri qe haber nuk ka nga energjetika si shume te tjera para tij thote:

  PO JA NE E IMPORTOJME ENERGJI NGA JASHTE KUR VETE NUK KEMI?

  Por harron se importi i energjise nga jashte do te thote qe te paguash te tjeret dhe jo shqyptaret dhe te jesh i varur nga kuotat dhe mundesite e transmetimit ne momente kur te gjithe kerkojne energji, prandaj edhe askush nga vendet perreth nuk e ka bazuar prodhimin vetem tek burimet hidrike qe pervec te tjerash godasin rende ekologjine dhe natyren.

  PSE ASKUSH NGA AKADEMIKET E ENVERIT NUK KA REKOMANDUAR ZHVILLIMIN E TERMOENERGJETIKES KOMBETARE?

  por:

  Gjate gjithe ketyre viteve ja kane lene ne dore amatoreve debile dhe injorante, ne fillim Sali Berisha hodhi idene e ndertimit te nje TEC-i Atomik ne Shkoder qe alarmoi dhe u kalli daten Malit te Zi, Kroacise dhe gjithe Rajonit, por per fat te mire Saliu u terrhoq shpejt nga kjo aventure donkishoteske, me pas shume Kryeminstra te tjere kane hedhur ide te tjera amatore qe nga Mullinjte me ere dhe deri tek energjia diellore, por asnje intelektual i mirefillte deri tani nuk ka propozuar nje zgjidhje te qendrueshme per prosperitetin e energjetikes sone kombetare qe eshte baza e zhvillimit te prodhimit kombetar. Fajin kryesor per kete situate tragjike ku ndodhet energjetika jone jane Akademiket e Partise se Punes, midis tyre edhe vetem Profesori Petrit Radovicka qe nuk parashikuan ne kohe prodhimin e kombinuar te energjise ashtu sic eshte ne te gjitha vendet normale te Botes.

  Me kujtohet qe nje inxhnier gjerman i tha Petrit Radovickes:

  MOS MENDONI VETEM PER HEC-E SE PAS DISA VITEVE DO TE MBETENI NE LLUCE.

  Petriti qe e kishte kuptuar fare mire gjermanin i tha:

  PO KETU KOMANDON PARTIA E PUNES DHE JO INXHNIERAT.

  Pikerisht se Radovickes i kishte dale nami qe e kishte llapen te gjate Kadri Hazbiu i dergoi Farudin Hoxhen per te mesuar se cfare flitej ne grupin e inxhniereve te energjetikes shqyptare.

  Per fat te keq edhe sot ne vitin 2017 akoma energjetika jone komandohet nga Partia e Punes.

  Reply to this comment
  • ALBI September 15, 23:44

   INTELEKTUALI ESHTE SPIUN SERB, SHKRUAN PER HESAP TE FAMILJES BERISHA, MERR RROGE NE CDO FUND MUAJI NGA SY PESHKAQENI.

   Reply to this comment
 17. demo September 16, 00:28

  Nuk do te flas per prof,Farudin Hoxhen,se atij i flet vepra,por per bishen e Vucidolit.
  Sapo kishte ndodhur vrasja e Artan Santos,i them katunares qe binte qumshtin ke dera:E more vesh moj xhevrie,kane vrare Artan Santon.Ajo grua e urte me habiti me pergjigjen e kobshme:-une ti shoh te gjithe qe tja grijne mishin copa copa dhe nuk kenaqem!
  Mos i toleroni maloket!Sali Berisha sa kohe hyri kollovar ne Tirane pergjonte me cmire koleget e suksesshem.Mendja i punonte si te ngrinte kurthe t`i poshteronte dhe t`i fundoste politikisht deri ne asgjesim.Figura te ndritura te shkences si Farudin Hoxha i ndiqte nga larg me ligesi,per tte pritur rastin kur do tja baltoste portretin e ndritur.Kush e solli ne pushtet kete lugat?Studentet une i perjashtoj nga faji,sepse studentet ishin me te vegjel se experienca e Sali Berishes ne Parti dhe sigurim.Fajtore jane viktimat e tij,qe i perdori per fazen e pare te ngritjes se Partise dhe me pas u dha shqelmin si mocionista.Atyre nuk u falet tolerimi i nje maloku,qe vjen nga struktura te erreta te sherbimit mjeksor te bllokut.Naiviteti dhe qorrlleku ne raste te tilla shkakton katastrofe,sic shkaktoi.Nuk i falet Gramoz Pashkos,qe merrej me programin e partise te mos shikonte se ky malok hepjek vinte ne qytetin studenti i shoqeruar me dy rrugace te armatosur,Azemj Hajdari dhe Izet Haxhia.Nuk i falet qe te mos shikonte se kur ai merrej me programin,keta emeronin njerezit e tyre neper strukturat e partise,qe do te merrnin pjese ne zgjedhje.Nuk i falet Alexander Mexit te mos kuptonte se nga vinte ky njeri..Nuk ju falet qe te mos pyesnin organizaten e partise se spitalit,cfare ishte ky sekretar iorganizate.Po dreqi e mori shoqen Vito dhe sanitaret e kardiologjise te kishin pyetur,por doktori,doktori,..doktori keta pupace te fryre,sikur po ndryshonin boten,Doktori ua bori n`to.

  Reply to this comment
 18. demo September 16, 00:32

  Nuk do te flas per prof,Farudin Hoxhen,se atij i flet vepra,por per bishen e Vucidolit.
  Sapo kishte ndodhur vrasja e Artan Santos,i them katunares qe binte qumshtin ke dera:E more vesh moj xhevrie,kane vrare Artan Santon.Ajo grua e urte me habiti me pergjigjen e kobshme:-une ti shoh te gjithe qe tja grijne mishin copa copa dhe nuk kenaqem!
  Mos i toleroni maloket!Sali Berisha sa kohe hyri kollovar ne Tirane pergjonte me cmire koleget e suksesshem.Mendja i punonte si te ngrinte kurthe t`i poshteronte dhe t`i fundoste politikisht deri ne asgjesim.Figura te ndritura te shkences si Farudin Hoxha i ndiqte nga larg me ligesi,per tte pritur rastin kur do tja baltoste portretin e ndritur.Kush e solli ne pushtet kete lugat?Studentet une i perjashtoj nga faji,sepse studentet ishin me te vegjel se experienca e Sali Berishes ne Parti dhe sigurim.Fajtore jane viktimat e tij,qe i perdori per fazen e pare te ngritjes se Partise dhe me pas u dha shqelmin si mocionista.Atyre nuk u falet tolerimi i nje maloku,qe vjen nga struktura te erreta te sherbimit mjeksor te bllokut.Naiviteti dhe qorrlleku ne raste te tilla shkakton katastrofe,sic shkaktoi.Nuk i falet Gramoz Pashkos,qe merrej me programin e partise te mos shikonte se ky malok hepjek vinte ne qytetin studenti i shoqeruar me dy rrugace te armatosur,Azemj Hajdari dhe Izet Haxhia.Nuk i falet qe te mos shikonte se kur ai merrej me programin,keta emeronin njerezit e tyre neper strukturat e partise,qe do te merrnin pjese ne zgjedhje.Nuk i falet Alexander Mexit te mos kuptonte se nga vinte ky njeri..Nuk ju falet qe te mos pyesnin organizaten e partise se spitalit,cfare ishte ky sekretar iorganizate.Po dreqi e mori shoqen Vito dhe sanitaret e kardiologjise te kishin pyetur,por doktori,doktori,..doktori keta pupace te fryre,sikur po ndryshonin boten,Doktori ua bori n`to dhe mire ua beri.

  Reply to this comment
 19. Beso September 16, 08:10

  Po qenke nje pleher ti mo “intelektual”, po pse mend me zor do ju japesh njerezve ti… Kur ske as per vete. Ik mor

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim