Vaksina e parë kundër tërbimit

January 16, 2019 01:00

Vaksina e parë kundër tërbimit

Tërbimi është një sëmundje virusale e rrezikshme e cila shfaqet shpesh në kafshë e që mund t’i transmetohet edhe njeriut.

Në të kaluarën kjo sëmundje ishte e shpeshtë, sot takohet në raste të rralla.

Vaksina e parë parandaluese e tërbimit u përgatit nga Lui Pastëri.

Natyra virale e tërbimit u provua në vitin 1903 nga Reimbingeri dhe nga mikrobiologu shqiptar Rifat Frashëri.

Transmetues më të shpeshtë të tërbimit janë qeni, macja, dhelpra, ujku e lakuriqi i natës, të prekur nga sëmundja.

Virusi hyn në organizëm nëpërmjet kafshimit nga kafshët që mbartin virusin.

Vaksina kundër tërbimit prodhohej para viteve ‘90 në Institutin e Kërkimeve Veterinare.

January 16, 2019 01:00
Komento

2 Komente

  1. Bari January 17, 16:58

    Mungesa e vaksines eshte e provuar ne fshatin e tërbuar Tërbaç ne malet e Vlores.

    Reply to this comment
  2. PO , PO January 18, 18:42

    O @bari , nuk je aq i saktë në sa thua ! Me sa di unë , për herë të parë sëmundja e tërbimit është injektuar nga UDB-ja , në familjen e bajraktarit serb në fshatin Viçidol dhe më pas u shtri në të gjithë Shqipërinë e trojet shqiptare ! Tani , është bërë aq masive , ashtu si epidemitë dhe nuk ka vaksinë që na shpëton !

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*