Valentina Duka deputete-vetëm pse ka mohuar Luftën Antifashiste Nacional-Çlirimtare!

June 11, 2017 10:17

Valentina Duka deputete-vetëm pse ka mohuar Luftën Antifashiste Nacional-Çlirimtare!

Aty kishte qënë,
një jetë të tërë,
ama deputete,
njeri s’e kish bërë!
Të parën në Korçë,
Lulashi e shkroi,
mbi të Pesëdhjetat,
vlerat ja zbuloi!
Mbi të Pesëdhjetat,
u bë kanakare,
dhe si historiane,
është mesatare!
Mbase asnjë gjurmë,
s’do të linte fare,
po mos kish mohuar,
luftën çlirimtare!
Me koret balliste,
ka qënë e rreshtuar,
si një luftë civile,
e ka cilësuar!
Ndaj edhe u shkrua,
tani asaj ane,
se PD s’e do,
luftën partizane!
Njëlloj si Saliu,
edhe Lulëzimi,
nuk duan të ketë,
fare ditë çlirimi!
Këta janë bërë bllok,
me gjithë tradhtarët,
thjeshtë se partizanët,
janë fitimtarët!

Si për të forcuar,
zërat tradhëtore,
domosdo u duhej,
edhe kjo lektore!
Korolikulumi,
më duhet i mjerë,
mohimi i luftës,
është e vetmja vlerë!

A. Duka

June 11, 2017 10:17
Komento

15 Komente

 1. agim hasamataj June 11, 12:47

  Qente le te lehin ,karvani shkon perpara,per valentinen sna ze meraku problemi eshte se mos na del nga rrjeshti Edi pas dates 25 ,pa per valentinen rrojme 200 vite,

  Reply to this comment
 2. Raimonda Muco Tusha June 11, 12:47

  Ne Greqi,pjesmaresve ve kete lufte,u behen nderime heronjsh dhe deri diku ,na akuzojne ne shqiptarve,se jemi radhitur pro pushtuesve

  Reply to this comment
 3. Iliri June 11, 13:48

  Lifts Antifasiste Nacional-Clirimtare eshte vepra me madhore e popullit tone. Askush nuk mundet ta cvleftesoje ate,natyrisht vec armiqve te Shqiperise,pa aresim apo te shkolluar, sic eshte “historianucja ” Valentina Duka.

  Reply to this comment
 4. Beni June 11, 14:24

  Kjo te kete turp qe mohon luften nac-clirimtare. Ku e fut kjo xhaxhain tim qe dha jeten 20 vjec ne lufte kunder nazisteve gjermane. E uurej deri ne kulm kete lavire te historise se ndritur te pop tone.

  Reply to this comment
 5. Peza June 11, 17:45

  Kjo palo historiane e ka shitur shpirtin tek armiqte e Shqiperise,ndaj i duhet hequr e drejta te jape mesime historie ne universitete apo kudo!

  Reply to this comment
 6. kampaçurreta June 11, 18:18

  SHQIPETARET TE VETMIT NE BOTE QE MOHOJNE HISTORINE E TYRE

  Reply to this comment
 7. Aliu nga Selenic June 11, 18:47

  Kjo duhet te rifutet ne provim te shteti.; Ka harruar Historin e popullit te vet, historin e baballarve te vete. Kjo meriton te vihet ne prove si historiane dhe me siguri qe duhet ti hiqet licenca si historiane. Kjo ka rrjedhur fare.!

  Reply to this comment
 8. Dielli June 11, 20:50

  Luften clirimtare ashkush se mohon,pervcse atije gomarri qe quhet hajvon.Dhe kjo gomarresha na i bie ne nje vrime,si gomarice qe eshte produkt i gomarrit me “brire”.
  Nderimi per deshmoret e kombit,
  keto luftetare liri e demokracie,
  do te jete i gjalle sa vete Zoti mbi toke te fryen fllade lirie.

  Reply to this comment
 9. fteri June 11, 21:19

  Valentina kok Lopa kush ja shehë hajrin kësaj ,vetëm kriminelët e PD-së do ja hanë mutin me këtë mashtruesje duan ti rekrutojnë për të na qarë k…a nëpër televizione..

  Reply to this comment
 10. fteri June 11, 21:20

  ****Valentina kok Lopa kush ja shehë hajrin kësaj ,vetëm kriminelët e PD-së do ja hanë mutin me këtë mashtruesje duan ti rekrutojnë për të na qarë k…a nëpër televizione..

  Reply to this comment
 11. intelektuali June 11, 21:58

  LUFTA E ENVERIT NACIONAL – CLIRIMTARE
  NGA VILA E OMARIT E FTOHUR NE TAJARE
  ANGLEZET VRAU ME HILE ANTISHQYPTARE
  SOLLI DIKTATUREN SI KULCEDER BARBARE
  ME PAS MAFIEN E KUQE TEJET LAKMITARE

  Reply to this comment
 12. arben June 11, 23:02

  Vertet e genjen mendja Lulken se korcaret do votojne kete laraske te zeze.PD ka per te humbur ne Korce dhe arsyeja kryesore ka per te qene lista e kandidateve te zgjedhur per te perfaqesuar kete force politike.

  Reply to this comment
 13. sorrat June 12, 09:07

  Diktatori Enver Hoxha pushkatoi apo burgosi pothuajse te gjithe komandantet e ushtrise Nac.Cl. duke i akuzuar si “armiq te popullit” duke filluar qe nga Mehmet Shehu. A mos e beri Luften per clirim vetem ai qe vete nuk e shkrepi asnjehere koburen, por vetem jepte urdhera per te pushkatuar edhe fshehurazi te tjeret, se e ndjente se ishin me te afte e me te ndershem se ai ? Kete te vertete ka shkruar historianja Valentina e jo se ka qene kunder luftes clirimtare. Nese do te behet ndonje dite ndonje studim i plote i historise se diktatures enveriste, do te dalin me shume shqiptare te vrare nga diktatori komunist shqiptar, se sa shqiptare te vrare nga pushtuesit naziste e kjo eshte tragjedia me e madhe per kete popull.
  Nuk mund te erresohet historia e vertete me bejte enveriste. Historia shkruhet mbi fakte e jo me bejte fshati.

  Reply to this comment
 14. Lefter Qejvanaj June 12, 12:00

  O Vali, o Vali Valentinë;o mos ma…. prek ti Historine!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*