Vangjel Dule këmbëngul: Shqipëria, probleme me minoritetet

December 10, 2014 11:29

Vangjel Dule këmbëngul: Shqipëria, probleme me minoritetet

Kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule, vazhdon të këmbëngulë se Shqipëria ka probleme me minoritetet.

Ai tha  në një tryezë në ditën e minoriteteve, se në Shqipëri nuk ka një legjislacion bashkëkohorë për të drejtat e minoriteteve.

Nuk ka një legjislacion bashkëkohor për të drejtat e minoriteteve, kuadri ligjor për minoritetet mbetet i fragmentarizuar.

Nuk është një vlerësim që e bëjmë ne, është një vlerësim që e bën BE.

Ne kemi dështuar si klasë politike për ligjet me minoritetet dhe politika ka dështuar për të krijuar një realitet ligjor për minoritetet”, tha Dule.

Sipas tij, problemet e minoriteteve nuk zgjidhen me batuta, por me debate:

Jemi të hapur për një debat të të gjitha niveleve. Një debat i cili duhet të zhvillohet në mirëbesim. Një debat në të cilin duhet të mungojë batuta dhe sloganet dhe duhet të mbizotrojë argumenti.

Gjithmonë ka pasur dhe do të ketë mendime të ndryshme. Bota e civilizuar ka standarizuar parametra”, tha Dule.

December 10, 2014 11:29
Komento

10 Komente

 1. elio December 10, 12:24

  Edhe une them qe ti veme nje parameter ketij Dules. Ti themi qe minoritetet ne shqiperi do te kene te njejtat te drejta(proporcionalisht me popullsine) qe kane minoritetet shqipetare ne vendet korespondente…

  Reply to this comment
 2. Pirro December 10, 13:09

  Fundi i nje bukeshkali si Dule eshte teper poshteruas,sepse as greket nuk e duan me.
  Nje skllave i hapi deren e Romes germaneve dhe ata dogjen rrafsh me token.
  Argatet e Dropullit kan komplekset e skllavit,por me e keqja eshte se nuk jan as grek por vlleh ortodoks te greqisizuar,kurse himarjoteve ti hajne mune se jan shqiptare nga mbiemrat dhe pamja dhe jo dropullijt qe e kan lekuren si bytha e kusise.

  Reply to this comment
 3. sabahu December 10, 14:05

  Pasi jeni kaq demokrat, z. Dule, do te ishte mire te kerkoje se pari qe keto ligje qe kerkon per minoritetet ne Shqiperi, t’i kerkoje nga shteti “yt”, Greqia, per shqiptaret qe jetojne atje qe kur i ka fale Zoti, pra qe kur kane lindur, e per keta qe kane shkuar si emigrante ekonomike eshte edhe nje problem shtese, sepse id etyrojne qe nderrojne fe e emra personal dhe te gjitha keto ne emer te njefare demokracia allahellene.

  Reply to this comment
 4. December 10, 14:50

  S’paske pune tjeter ti o dule, vetem te genjesh dine? Kot nuk thone qe huqi del me shpirtin , s’ju ndahet shpirti nga genjeshtrat dhe fantazite e shfrenuara ju jevgjiteve te greqise.

  Reply to this comment
 5. erion December 10, 15:02

  Bravo Dule jevgu e gjete. Do marrim si shembull legjislacionin grek.Domethene nuk do ju njohim fare per minoritet.

  Reply to this comment
 6. Bardhi Tolabi December 10, 15:15

  He mo,Dule me qafsh,mos bej keshtu.E di qe po afrojne zgjedhjet lokale dhe kerkon te te bejne ndonje oferte,per te marre ca kocka andej kendej e te dukesh se ke nje parti te “forte”.Edhe ne mos i gjesh kendej ato vota,do te te dergojne “filet” nga Helenika-ja ca palo vorioepirotas,qe te mbajne ndezur konfliktin midis dy vendeve.Por dije se ne shkofsh ne ndonje vend tjeter,kurre nuk ke per te gezuar keto te drejta qe gezon ne Shqiperi.Bile nuk do te te lene as te llapesh edhe kur ke te drejte.

  Reply to this comment
 7. Gjoni December 10, 16:46

  Te nderuar lexues te Gazetes Dita,keto dite te ngarkuara me ngjarje politike ne shqiperi ku ne qender jan raportet Pozit-Opozite,ka kaluar pa u pasqyruar si duhet nje aksion i rrezikshem dhe i pabese i Lobit Grek ne USA qe perfaqsohet nga Ultranacionalisti Nicholas Gage(Gejxhi) dhe berthama e tij antishqiptare e perfaqsuar nga Prifti Karavella me dy sherbetoret etij me pagese nga Durresi vellezerit Nina.Si legena kan takuar me rradhe Ambasadorin e ri qe pritet te vije ne Tirane,Donald Lu,duke tentuar ti helmojne gjakun kundra shqiptareve dhe qeverise se saj.Kan paraqitur nje peticion qe dikur i eshte ofruar banoreve te bregdetit per rikthim tokash,duke e tjetersuar qellimin e ketij peticioni se gjoja ata duan autonomi te Himares.Ky grup i pabes dhe mashtrues qe pritet seshpejti po me mashtrim te fuse ne politike nje nga keta dy mashtrusat nga Durresi dhe pikerisht ish sigurimsin Indrit Nina nje njeri me te kaluar banale ne rradhet e shikut,po investon fuqishem ne Durres per te kap o Bashkine ose nje Deputet.Hapni syte o njerez,keta diten shtiren si shqiptare dhe naten si fuksat e dikurshem bejne letra me helm kundra shqiptareve dhe qeveris se saj.

  Reply to this comment
 8. tirona December 10, 17:16

  Per para se DULE te kerkoje te drejtat e minoritetit duhet ti kerkoje Greqise te heqi Ligjin E Luftes me Shqiperine…
  Ti kerkoje Greqise te respektoje Kufijt Detare dhe mos te beje kerkime ne ujrat teritoriale Shqipetare
  Dhe gjithashtu ti kerkoje Greqise ti njohi Shqipetareve te drejten e pronesis ,se Jane me mijra Shqipetar qe Kane Tapite e tokave dhe smund ti marin per efektin e ligjit te luftes..
  Cfar mendon DULE per Camet ?

  Reply to this comment
 9. laciani nga Vunoi December 10, 18:32

  Ka te drejte Gjoni. Ai eshte nga Vunoi si puna ime dhe jeton ne Amerike prandaj i di mier keto pabesira

  Reply to this comment
 10. treporti December 10, 19:13

  Me Greqine shteti shqiptar duhet te ndjeke parimin e reciprocitetit.Camet dhe arvanitasit ne Greqi nuk lejohen as te kene shkolla ne gjuhen shqipe. as te flasin shqip ne shtepi,njesoj duhet trajtuar minoriteti grek ne disa fshatra te Gjirokastres.Cameve nuk u njihen pronat stergjyshore,as tapite e ligjshme te tokave,;te cpronesohen fshataret e dropullit,qe perfituan tokat e bejlereve libohovite dhe pronareve gjirokastrite me ligjin 7501.T`u behen analizat e gjakut banoreve te Himares.Po qe se dalin greke, hallall e pacin minoritetin,po qe se dalin krutane,laciane,leber,shkurt rrace shqiptare le ta bejne si Arjani i Zylfit qe leu mushken me shirita bardh e zi dhe therriste neper fshat;:-Pela ime ka pjelle zeber!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim