Varfëria, 7.7 % e fëmijëve punojnë në punë të vështira

Pranvera Kola June 13, 2013 10:00

Varfëria, 7.7 % e fëmijëve punojnë në punë të vështira

Kushtet e vështira të jetesës, si rrjedhojë e varfërisë së tejskajshme po largon gjithnjë e më shumë fëmijët shqiptarë nga bankat e shkollës, duke i bërë pjesë në tregun e punës. Janë me mijëra familjet shqiptare të cilat nga mungesa e të ardhurave lejojnë fëmijët e tyre që të punojnë, ndonëse janë në moshë të vogël.

Ky fenomen shqetësues për vendin tonë është vënë në dukje prej kohësh edhe nga strukturat ndërkombëtare të punës dhe mbrojtjes së fëmijëve. Por, pavarësisht këtij fakti shumë pak është bërë në këtë drejtim, çka faktohet me numrin e lartë të fëmijëve që janë të detyruar të punojnë për t’u ardhur në ndihmë kushteve të vështira të jetesës, me të cilat përballet familja e tyre. Përfaqësuesit e Organizatës Botërore të Punës në Shqipëri, konfirmojnë të dhëna alarmuese sa i takon punësimit të fëmijëve të moshës 5 deri në 17 vjeç. Fenomen ky që prek të gjitha rrethet në vend.

Pjesa dërrmuese e këtyre fëmijëve ekspozohen ndaj rreziqeve të shumta, pasi janë të punësuar në sektorë të rëndë si ndërtimi, bujqësia, miniera, shitës dhe pastrues makinash nëpër rrugë etj. Sipas të dhënave të detajuara në studimin e kryer prej Organizatës Ndërkombëtare e Punës në vendin tonë, rezulton se rreth 7.7 për qind e fëmijëve të moshës 5 deri ne 17 vjeç tashmë janë pjesë e forcave të punës, madje në sektorë të vështirë. Ndërkohë që për shumë familje ky fenomen është i pranueshëm, pasi punësimi i fëmijëve është një ndihmesë për t’u mbijetuar kushteve të vështira të jetesës.

” Rreth 56 për qind apo gjysma e fëmijëve, të cilët janë fëmijë punëtorë janë të përfshirë në punë të rrezikshme dhe kjo është një nga gjetjet më të rëndësishme të këtij studimi të kryer. Fëmijët që konsiderohen tepër të vegjël për të punuar, madje edhe për një orë në javë, përbëjnë rreth 28 për qind të gjithë punëtorëve fëmijë. Nga fëmijët e angazhuar në punë të rrezikshme, 92 për qind e tyre punojnë në kushte të rrezikshme”, bën të ditur ekspertja Etleva Dhespoti.

Kundrejt kësaj situate shqetësuese, shoqëria civile edhe një herë tjetër u ka bërë thirrje organeve shtetërore që të ndërhyjnë për të zbutur këtë fenomen. Konkretisht Qeveria dhe Ministria e Punës, si dikasteret më përgjegjëse duhet që të ndërhyjnë në mënyrë urgjente që të mos lejohet më tej shfrytëzimi i fëmijëve për punë, por të ndihmohet me rikthimin e tyre në ndjekjen e shkollës. “Shumica e fëmijëve janë të punësuar në sektorin e bujqësisë, 6. 1 për qind në tregti, 4.4 për qind në hotele dhe restorante dhe 3.1 për qind në ndërtim. Rezulton se 5.1 për qind e të gjithë fëmijëve të moshës 5 deri në 17, vjeç janë punëtorë fëmijë”, shton më tej Dhespoti.

Sipas saj, pjesa dërrmuese e fëmijëve jetojnë në familje shumë të varfra dhe me probleme të shumta ekonomike, çka i shtyn fëmijët që të punojnë për ti ardhur kështu në ndihmë familjes së tyre që të përballojë kushtet e vështira të jetesës.

 

Pranvera Kola June 13, 2013 10:00
Komento

51 Komente

 1. ela June 13, 15:40

  sheh gje njeri ndonje informim te mire nga ana e medias ti ? po e sheh gje qe funksionon media e lire ? nuk mund ta mohojme qe ajo eshte totalisht e politizuar ndaj leri brockullat qe te thote gjyshi , njerzit kane te drejtn e nje informimi jo te deformimit te lajmeve kur thone qe ka rritje, kjo eshte e verteta

  Reply to this comment
  • jetmiri June 13, 16:07

   Femijet shqiptare jane te ekspozuar ndaj krimeve ne rruge, per shkak se detyrohen te dalin te punojne rrugeve per te mbajtur familjet e tyre.
   Jane te damkosur per jete, se s’mund te kene as femijeri, as arsimimin, ne nje qeveri qe pretendon se do te na integroje ne BE.

   Reply to this comment
   • dani June 13, 16:26

    varferia ka kor\he qe eshte uk\lur kembekryq ne Shqiperine tone dhe saliu flet m\per mbrekulli ekonomike, po normale po te vjedhesh aq shume sa ka vjedhur ai mbrekulli ekonomike do te duket shqiperia

    Reply to this comment
    • timi June 13, 16:30

     gjendja ne te cilen po jetojme eshte alarmante prandaj duhet qe te dalim e te votojme sa me shume ne 23 qershor nese duam te shpetojme nga ky mjerim ku na ka futur kjo qeveri e korruptuar e Saliut

     Reply to this comment
    • orgi June 13, 16:32

     Femijet jane pjesa me e prekur nga varferia ne shqiperine e sali berishes e cila po shkon cdo dite e me thelle ne mizerje dhe ketu po e con kjo qeveri e korruptuar e cila mendon vetem per xhepat e saja dhe te klaneve te saja mafioze.

     Reply to this comment
     • eni March 9, 15:14

      un mndoj se duhet bere dicka shume shpejt per tandaluar ketedukuri

    • lindi June 13, 16:34

     si mund te rrime akoma me kete qeveri korruptive qe po na pi gjakun dite per dite me shume, duhet te dalim nga kjo gjendje katastrofike per te dale ka vetem nje zgjidhje Rilindje dhe vetem Rilindje te shpetojme te gjithe.

     Reply to this comment
    • D12 June 13, 16:40

     skamja ka arritur pikat me kritike gjate qeverise se Sali Berishes dhe PD per kete arsye kemi te gjithe ne detyrimin qe te dalim ne diten e votimit dhe ti tregojme ketij palo kryeministri se ne nuk e mbeshtesim me por duam nje qeveri tjeter te ndryshme nga kjo qe te punoje realisht per popullin dhe jo per veten.

     Reply to this comment
    • D12 June 13, 16:42

     jeta ne shqiperi eshte bere tejet e veshtire dhe varferia ka arritur pikun e saj historik prandaj te gjithe duhet te behemi bashke per ta rrezuar kete Mashtrues dhe hajdut dhe te votojme PS qe ka nje programe qe mendon vetem per qytetarin

     Reply to this comment
   • dudu June 13, 16:27

    shqiptaret nuk po dine se si te shtyjne muajin po jetojne me keq se asnje here tjeter kjo gjendje skandaloze duhet te mbaroje sepse nuk po durohet me duhet nje ndryshim drastik dhe kete ndryshim mund ta sjelle vetem PS dhe Edi Rama

    Reply to this comment
   • koli June 13, 16:37

    Boll me boll duruam akoma koke ulur kete kusar qe po na fut duart ne xhepat tona dhe po na varferon cdo dite e me shume duhet te reagojme te gjithe dhe shanci me i mire per te reaguar jane keto zgjedhje ti themi stop qeverise se Vjedhjes dhe te votojme per Rilindje e te gjitheve ne.

    Reply to this comment
  • nita June 13, 16:13

   kjooooo pra esht shqiperiaaa e zhvilluar e saliut shqiperia qe ven femi ne pun ne vend qe te shkollohen!!

   pse punojn femit se dun buk!!! po saliu e ka fiksimin te rama me ate merret , i fut dhe ndonje rren perrallore shqiptarve qe ja ka kalu dhe gjermanis dhe kaq

   keto jan arritjej e saliut ne pagujm taksa sali vjedh!!

   po cka saliu se do e shohi me 23 qershor 😉

   Reply to this comment
  • ajna June 13, 16:45

   berisha ka bere kerdine me lek , U ka dhene njerzve qe skan pasur fare lidhje poste , nderkohe varferi e popullit po bucet anamben , shikoni cbejen femijet, ai po ben dhe ka bere cdo gje kundra ligjit stop rilindja po afron

   Reply to this comment
  • genci June 13, 16:48

   ky eshte turpi me i madhe i kesaj qeverie te arrijne femijet qe te lene shkollat dhe te mos kene asnje alternative tjeter pervecse punes qe ne moshe te mitur nuk mund te pranohet me duhet nje reagim i forte qytetare nese duam te jetojme me mire dhe shpresa e veteme eshte bashkimi i te gjitheve ne nje force te vetme forcen e PS dhe liderit te saj moderne Edi Rama

   Reply to this comment
  • florenca June 13, 17:50

   pas shume arritjeve ne shqiperi ky fenomen është i pranueshëm, pasi punësimi i fëmijëve është një ndihmesë për t’u mbijetuar kushteve të vështira të jetesës. ja pra qe arritje nuka , ja pra qe saliu genjen, kjo mund te ishte mbesa jote salii

   Reply to this comment
  • ergis January 6, 18:21

   ke te drejt”””|||\

   Reply to this comment
 2. era June 13, 15:41

  Pjesa dërrmuese e fëmijëve ekspozohen ndaj rreziqeve të shumta, pasi janë të punësuar në sektorë të rëndë si ndërtimi, bujqësia, miniera, shitës dhe pastrues makinash nëpër rrugë, kjo eshte punesim per saliun e dreqit, turp

  Reply to this comment
 3. merita June 13, 15:42

  rezulton se rreth 7.7 për qind e fëmijëve të moshës 5 deri ne 17 vjeç tashmë janë pjesë e forcave të punës, madje në sektorë të vështirë. Ndërkohë që për shumë familje ky fenomen është i pranueshëm, pasi punësimi i fëmijëve është një ndihmesë për t’u mbijetuar kushteve të vështira të jetesës, turp dhe shume gjynaf per keta femij te lene ne mes te skamjes

  Reply to this comment
  • eri eri June 13, 16:45

   u ftoj të bashkoheni me ne, në një fitore e cila shqiptarët pa dallime partiak do ti bëjnë anëtar të BE thote saliu nderkohe qe femijet po punoj si skllever, keas i them qeveri un, zhduku salii

   Reply to this comment
 4. ola June 13, 15:43

  Kundrejt kësaj situate shqetësuese, shoqëria civile edhe një herë tjetër u ka bërë thirrje organeve shtetërore që të ndërhyjnë për të zbutur këtë fenomen, po ata se perher as nuk duan ta dine sec po ndodh me popullin jane ne fushate , pupupu

  Reply to this comment
  • tori June 13, 15:45

   56 për qind apo gjysma e fëmijëve, të cilët janë fëmijë punëtorë janë të përfshirë në punë të rrezikshme , kjo nuk eshte e drejte ata meritojne te kene nje femijeri si te gjithe te tjeret , kane te drejtat e tyre ku eshte qeveria pse nuk i mbron

   Reply to this comment
 5. grejsa June 13, 15:44

  ky eshte niveli ekonomik ne shqiperi i rrenuar, ne nje nivel te tille qe njerzit nuk ka te han buke. rrjedhimisht nje perqindje e femijeve do te te punoj ne pune te renda, nje perqindje me e madhe do te punoj ne te zeze…nje pjese tjeter do te lypi dhe pjesa tjeter do te rendet rrugve e papune.

  kete nuk mund ta ndryshojme sa hap e mbyll syte, por mund te hedhim hapat e para. e rendesishme eshte ta duam kete ndryshim dhe te jemi te te vendosur per ta arritur!!!

  votojme nr.29 PARTINE SOCIALSITE!!!

  Reply to this comment
 6. devi June 13, 15:47

  5.1 për qind e të gjithë fëmijëve të moshës 5 deri në 17, vjeç janë punëtorë fëmijë, alarmante keto shifra, turp per je vend me 22 vjet demokraci, sali dil e na thuaj, ku jane arritjet, do dhe status ne BE zotrote

  Reply to this comment
  • GUARIN June 13, 16:14

   Nuk esht nevoja per % po ne edim un kam punuar per 13 vjec dhe deri tani

   arsyjet jan se kam babin dhe mami pa pune ku do te hame lash shkollen per te ndimuar familje

   ku ishte sali berisha pra qe ishte ne qeveri qe sot e me vjen e me kerkon voton

   ta harroje dhe gjak do te derdh dhe votone nuk ja jap

   me nvjen shum keq qe kam nje shoqeri qe jan me saliu po nuk e kan provuar bythen akoma te punojn se jan rrit ne b te mamit e babit vet

   un besoj ke EDI RAMA UN DO TE VOTOJ PER 29

   Reply to this comment
   • GUARINAAAA June 13, 16:25

    SHUME FEMIJE JAN RRUGAVE DHE SHUM FAMILJE KAN PERFUNDUAR

    TE LYPIN NEPER RREGE SE SALI BERISHA I KA LEN PA PUNE

    ATO DO MBIJETOJN DHE NXJERRIN FEMIJET TE PUNOJN OSE TE LYPIN NEPER RRUGE

    ESHT TURPI ME I MADH I SALI BERISHES
    TURP DHE KUSH E VOTO

    Reply to this comment
 7. Detjona June 13, 15:48

  Kjo qeveri premtoi qe do te ulte anafalbetizmin dhe nuk e mbajti fjalen.
  Analfabetizmi luftohet ne radhe te pare duke rritur mireqenien e familjeve. Prinder te papune, pa te ardhura, me nje ndihme ekonomike qe nuk mjafton vetem per te paguar faturen e ujit dhe energjise elektrike, cfare mund te behet me pare? Kur vetem per librat e shkolles duhet me shume se nje rroge mesatare.

  Reply to this comment
 8. Ana June 13, 15:49

  Ka arritur gjendja atje ku nuk mban me.femijet po perdoren nne menyrat me te felliqura si te ishin skllever.dhe kur behet kjo gje me femijet merret me mend cnodh me pjesen tjeter
  Po vdesin njerezit per buke dhe Saliu ende flet per perralla amerikane tashme dhe aziatike

  ky monster qe e ka cuar shqiperie ne dite te hallit duhet denuar,ne duhet ta denojme me vote ne 23 qershor,te gjithe.Masivisht duhet te shkojme ne qendrat e votimit pasi te gjithe bashke mundemi

  Reply to this comment
 9. Albert June 13, 15:55

  Ky fenoment ka pas nje rritje progresive keto vitet e fundit per shkak te thellimit te krizes ekonomike qe ka permbytur shoqerin ton! Vendi ka nevoje per reforma Rilindase

  Reply to this comment
 10. Mark.uk June 13, 16:00

  Kur per te vegjelit ka pune,te rriturit me siguri qe gjejn ma kollaj.Kshtu Rama del bllof.

  Reply to this comment
 11. amarilda June 13, 16:01

  ja ku e kemi qeverine e saliut.ja ku e keni ti hapni syte dhe ta shikoni sesi njerezit vuajne sot per buken e gojes.detyrohen te punojne femijet sepse nuk i del qe te jetojne.ja ku e keni qeverine qe e torturoi popullin e mjere e nuk i dha asnje kacidhe me teper e sot vuajme te hame dy kafshata buke.ky njeri duhet hequr nga posti ku e mban me dhune prej 8 vjetesh sepse ndryshe nuk do te clirohemi dot ndonjehere prej tij.

  Reply to this comment
 12. guaraaaaaaaaaa June 13, 16:02

  SHume femije dali ne rruge duke shitur shkrepse dhe kapse se familjaret jan te pa pune

  se sali berisha nuk ka kohe te shoh se si populli jone po vuan

  se jan nga 8-14 vje qe dali rrugeve dhe len shkollat per te ndimuar familjaret qe po vuajn per buke

  Reply to this comment
  • STINE June 13, 16:09

   sali berisah ka ber vetem parrulla dhe flamuj per shqiperin

   pse keto ishin premtimet e sali berishes qe e ka ber shqiperin

   si germin ku njerizti nuk kan buk per darke

   ne fund kerkon votone po nuk bere per popullin nuk do te kesh vote

   dhe sidemos ti qe vetem na ke shkaterruar
   VOTONII 29 VOTONI EDI RAME

   Reply to this comment
 13. jutina June 13, 16:06

  berisha eshte njeri i keq njeri vrastar njeri qe i solli popullit vetem te keqija e nuk mund te jetojme sot sipas qejfeve dhe rregullave te tij idiote sepse ndryshe do te vdesim te gjithe per buken e gojes.berisha eshte ai qe po e mban qeverine me dhune qe nuk na le te jetojme sic duhet sepse nuk na jep as mundesine te punojme sepse ne pune jane futur njerezit te cilet ai i solli nga maja e malit.berisha na ka uzurpuar ndjenjat e sot jetojme si rober ne vendin tone.23 qershori do te jete dita ku ne do ta zhdukim kete njeri katil qe nuk mendoi nje dite per ne.

  Reply to this comment
 14. tegusta June 13, 16:10

  varferi skamje percmim zhytje thelle e me thelle drejt rrugeve te liga na solli kjo qeveri per vite me rradhe.berisha ky njeri i pashpirt na futi ne kete bela e sot detyrojme femijet te punojne per buken e gojes nderkohe qe duhet te ishin arsimuar e te kishin rreth e qark tyre vetem boten e bukur qe vetem femijet dine ta krijojne.skamje dhe vetem varferi do te kemi nqs votat i shkojne ketij njeriu te semure.

  Reply to this comment
 15. drini June 13, 16:10

  keto jane shifra te frikshme dhe t epa imagjinueshme persa i perket varferise ekstreme qe kjo qeveri ka lene te rritet ne vendin tone ndaj cdo njeri qe i shef dhe i degjon do frikesohet nga realiteti i hidhur i shqieprise

  Reply to this comment
 16. ergi June 13, 16:13

  kjo qeveri flet per mrekulli ekonomike nderkohe qe eshte ne nje varferi t etille ekstreme komplet te pa deshirueshme per cdo shqiptar dhe kjo situat evazhdon te perkeqesohet me kete kryeminister kriminiel

  Reply to this comment
 17. naria June 13, 16:13

  ah more sali berisha ci bere popullit.i ke lene me halle,jetojne me frike,i theve ndjenjat e zemrat pjeses me te madhe te popullit,i ke lene ata pa buke pa uje pa drita.cfare te duam me ata nga ty ? ti e ke bere vete veten qe mos te te votojne kete 23 qershor sado qe çirresh ashtu si i marre e kerkon votat e popullit.njerezit nuk i ke me mbas vetes sepse nuk kane me asgje as ti nuk i ke dhene me asgje.duam me te miren per vete e ajo qe na ofon ti nuk eshte me e mira per ne.ti e cove kete vend drejt rrenimit shfrytezove te gjitha mundesite per tu pasuruar ti vete dhe ie le popullin keq e me keq.shih perreth hapi syte e shiko si torturohen femijet deite per dite,shiko cfare duhet te bejne sepse ti ja ke pire gjakun e i k elene me gisht ne goje.paske qene i pashpirt.vetem per keta femije nuk duhet kurre po kurre te te votojme e te ta japim mundesine per te marr oerseri pushtetin sepse ti nuk na ofron me asgje.

  Reply to this comment
 18. mynjola June 13, 16:16

  turpet e berishes nuk kane te sosur..ore ti po shkel te drejatat e njeriut.nuk jetojme ne kohen e shpellave qe te besh ti si te duash..kjo seshte pare e seshte degjuar ne asnje vend te popullit.vetem ketu ke ne behen keto gjera.na vjen turp ore kur degjojme kshu gjerash.eshte e tmerrshme.duam te jetojme te qete ne paqe ne harmoni kshu na kane edukuar prinderit e te paret tane po ku duan tja dijne katunaret e qelbur.ky eshte kulmi.nuk mban me uje pilafi.shihini keta femije te shkrete te pafajshem qe akoma nuk kane filluar jeten e shikoni cfare duhet te bejne sepse ndryshe do te vdesin urie.

  Reply to this comment
 19. albana June 13, 16:17

  shqiptaret nuk mudn dhe nuk do ta durojne kete varferi ekstreme kete varferi qe slai berisha e ka kthyer ne mjerim dhe femijet punojne per te siguruar buken e gojes se familjes se vet dhe kjo eshte tmerruese

  Reply to this comment
 20. arbi June 13, 16:21

  Femijet shqiptare jane femijet e denuar te mos jene si te gjithe femijet e rajonit, ata jane femije qe rropaten cdo dite per te fituar kafshaten e bukes per vete dhe prinderit e tyre qe ne te shumnten e rasteve jane te pa pune, invalide ose te semure……Ndaj duhet nderruar sistemi, ndaj duhet te votojme per skuadren e Rilindjes , qe ti japim femijeve tane femijerin qe ata meritojne.

  Reply to this comment
 21. bertin June 13, 16:21

  shqiperia ka nevoje per luften kunder informalitetit q enuk lejon qe femijet t epunojne qe nuk lejon qe femijet te keq trajtohen dhe keq perdoren per pune te renda sepse kjo ehst ekstremi i m undshem i lejushme..

  Reply to this comment
 22. albana June 13, 16:24

  sali berisha eshte ai qe i ka dhene fund ekonomise familjare ne vend sepse duke futur idete e tij klienteliste nuk i jep mundesi qe njerezit te mund te punojne por vetem te shfrytezohen dhe pikerisht femijeve po ju ndodh nje gje e tille

  Reply to this comment
 23. daniel June 13, 16:27

  ekonomia e vendit eshte si me keq vetme prej ketij njeriu i cili e ka shkaterruar ate me politikat e tij fiskale dhe cdo familje sot ka me pak para ne familjen e tij ndaj dhe detyrohen femijet te punojne

  Reply to this comment
 24. LILI June 13, 16:28

  KETO JANE ARRITJET PER TE CILAT NA FLET GJYSH SALIU???? KETO QE NJERZIT SKAN BUKE TE HANE JANE ARRITJE??? KETO QE FEMIJET DETYROHEN TE PUNOJNE QE NE MOSHE FARE TE VOGE?/??? ESHTE NJE MASHTRUS ORDINER QE PO E MERR ME QAF SHQIPERINE PRANDAJ NE 23 QERSHOR DUHET TI TREGOJME VENDIN ME VOTAT TONA DUKE E VOTUAR KUNDER DHE PRO RILINDJES SE SHQIPERISE PRO NUMRIT 29!!

  Reply to this comment
 25. armir June 13, 16:29

  shqiperi aesht gerryer e po vuan nga varferia dhe kjo per faj te slali ebrishes dhe politikave ekonomike te kesaj qeveria qe ka shkaterruar gjithcka e nderkohe qe hiqet si ekonomia me e mire ne bote

  Reply to this comment
 26. ervin June 13, 16:30

  vendi ka nevoje per rilindje ka nevoje per nje laternative ndrysh ka nevoje epr nje alternative pro reformave ekonomike te medha te cilat mundesojne zhvillimin e ekonomise dhe uljen e varferise

  Reply to this comment
 27. eva June 13, 16:33

  shqiptaret ne 23 qerhsor kane mundesine ti thone stop varferise ti thone stop ksaj politike ekonomike qe po varferon dhe mjeron shqiptaret dhe e ka kthyer mjerimin ne perditshmeri te shqiptareve ndaj duhet te votojne partine socialsite dhe edi ramen

  Reply to this comment
 28. arbenita June 13, 16:33

  Varferia ne shqiperi eshte ulur kembe kryq ne cdo shtepi, femijet detyrohen te dalin ne rruge per te siguruar buken e gojes, per te mbijetuar….Shume familje shqiptare sot nuk jetojne por thjeshte majne fryemen gjalle me cfare te munden, sepse perkrahja sociale qe ofron shteti eshte nje lemoshe e turpshe me te cilen nukmud te bleshe vetem vaj per nje muaj.Duhet nje rilindje rrenesore e keti sistemi te korruptuar qe po varferon popullin cdo dite e me shume.

  Reply to this comment
 29. shqipfolësi June 13, 16:35

  “Kafshatë që s’kapërdihet është mjerimi i fëmijve or Pusht-etarë”….dhe ju na tregoni akoma përralla me fëmjë të lumtur anembanë Shqipërisë…..”si ajo e Gërdecit, e ngujimit për gjakmarrje, e analfabetizmit”!
  Haram dikujt këtu në në komentin e mësipërm që IRONIZON me “të vegjëlit që paskan punë”!!!
  Por të tillë janë edhe pusht-etarët që kalojnë çdo ditë me makinat e tyre luksoze mu para fëmijve që punojnë dhe su bëhet qejfi qeder…mirë e kanë, pse ta prishin terezinë e tyre kur milionat i fusin në xhep pikërisht nga vdekjet e fëmijëve si në Gërdec dhe dalin pa pikë TURPI e kërkojnë dhe votën e deputetit si MInistra!!!

  A thua ne populli do ta hamë këtë kokërr ulliri?! VOTA më 23 qershor, do ta tregojë se sa jemi ndërgjegjësuar ne si popull karshi Pa-përgjegjësisë së pushtetarëve të cilëve u kemi dhënë votën kaq e kaq herë.
  Po ata si e kanë përdorur votën tonë? Me Gërdec, me ngujim fëmijësh, me analfabetizëm, me ushqime me listë, me thasët e kromit të ngarkuar në kurrizet e njoma të fëmijëve???

  Në se ne si të rritur nuk mendojmë për fëmijët tanë që janë e ardhmja e këtij kombi, atëhere nuk kemi menduar as për këtë vend dhe as për të ardhmen e fëmijëve tanë!

  VOTONI për këta fëmijë, që nesër të mos vuajnë këto pamje të trishtueshme si në fotografinë më sipër!!!
  NUK Ka FALJE për PUSHT-etarë që lejojnë keqtrajtimin e fëmijëve!
  NUK Ka VOTË për PUSHT-etarët që janë indiferentë ndaj vrasjeve të fëmijëve!
  NUK Ka VOTË për PUSHT-etarët që janë indiferentë ndaj ngujimit të fëmijëve!

  KOHA E PUSHT-etarëve TË TILLË KA MBARUAR!!!
  TË VOTOJMË PËR DINJITET NJERËZOR! TË VOTOJMË PËR NJË TJETËR TË ARDHME!

  Reply to this comment
 30. kevi June 13, 16:35

  Ne mund ta ndalim varferin e metejshem, ne mund ta rimekembim ekonomin shqiptare me voten tone me 23 Qershor duke votuar partin socialiste qe te mund ti japim asja mundesin te qeverisi me nje program te qarte per punesimin, per daljen nga kriza, per rritjen ekonomike, etj…ndaj me 23 Qershor e vetmja rruge drejt zhvillimit eshte vota per numrin 29.

  Reply to this comment
 31. Leonardo June 13, 18:41

  Kjo është fytyra e vërtetë e Shqipërisë dhe ky Salistani thotë se jemi në moshën e internetit duket se 30% e shoqërisë sonë nuk do të shikojë dhe të mësojë se ska se si të shpegohet ndryshe

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*