Varfëria prek ADN

May 26, 2016 09:16

Varfëria prek ADN

Dihet që një fëmijëri me probleme ekonomike e bën jetën më të vështirë.

Por një studim i ri sugjeron se njerëzit që kanë vuajtur nga varfëria pësojnë ndryshime në mekanizmin biologjik që lidhen me funksionet e trurit, duke rritur shanset për t’u prekur nga depresioni.

Duke analizuar trurin e adoleshentëve, shkencëtarët dalluan se ata që ishin rritur në një ambient me status ekonomik të ulët kishin pësuar ndryshime në genin që lidhet me depresioni, i quajtur SLC6A4.

Këto ndryshime, sipas studiuesëve, shkaktohen nga faktorët e jashtëm dhe mund të ndikojnë në aktivitetin e geneve të një njeriu.

May 26, 2016 09:16
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*