Ububu moj Zhuze…

September 22, 2013 09:19

Ububu moj Zhuze…

Ububu moj Zhuze,

Nuk po marrim vesh,

Malli na ka marrë,

Kur ti buzëqesh!

 

Buzëqeshja jote,

Na ka marrë mënt,

Sa me arrogancë,

Flisje në Kuvend!

 

E kur opozita,

tregohej “rebele”,

Gjithë mllef urdhëroje,

Nxirrini për zhele!

 

Nxirrini për zhele,

Këta hokatarë,

Sepse ne s’na binden,

Jemi ne të parë!

 

Kur flet prijësi ynë,

Me sa “mençuri”,

Shan me rrënjë e degë,

Familje shtëpi!

 

Ti gjith’sy e vesh,

S’ngopeshe së pari,

Pushoni mor derra,

po flet kryetari!

 

Po flet kryetari,

Di se çfarë flet vetë,

Do ta mbajmë pushtetin,

Sa të duam vetë!

 

Do ta mbajmë se s’bën,

Ju them vërtet po,

Dimë të qeverisim,

populli na do!

 

E mbas disa vitesh,

Popull e di vet’

prijësin tim të dashur,

do ta bëjmë mbret!

 

Se dhe Skënderbeu,

s’qe si mendje e tija,

ndaj në vend të parë,

ta vërë historia!

 

Kam shumë për të thënë

e dashura “Zhuze”,

s’lë dot pa të thënë,

të ëmblat romuze!

 

Ju u frytë si gjeli,

si kërpush’ iriq,

askënd nuk dëgjuat,

opozitë, as miq!

 

Po ç’e do moj Zhuze,

dikur vjen mandata,

se dhe dardhë e ëmbël,

e ka bishtin mbrapa!

 

Populli u ngrit,

dot se morët vesh,

si një uragan,

ju çoi për lesh!

 

Ju çoi për lesh

si zhele dhe koce,

të dënoj me shpirt,

edhe Shkodra loce!

 

Të hoqi për zhelesh,

s’të njeh më për zonjë,

qytetin që deshe,

desh’ ta bëje pronë!

 

Ndëgjoje moj Zhuze,

popullin çfarë thotë,

kush bën varr për tjetrin,

bie vetë në gropë!

 

 

September 22, 2013 09:19
Komento

16 Komente

 1. Luli nga Mneri September 11, 14:11

  vargje shume te goditura. U vjen hakut plehrave.

  Reply to this comment
 2. Gramoz September 11, 18:04

  bravo! por meritojne me shume se kaq. Burgun ore burgun! Sikur nje nga 100 veprat penale qe kane bere keta shoket e Zhuzit, te bente nje politkan ne Perendim, nuk e shihte me me sy politiken

  Reply to this comment
 3. linda September 11, 21:01

  vertet po behen te padurueshem keta Zhuzerit dhe salinjte. Si nuk e mesuan njeher mesimin. I griu mileti me shpulla, keta vazhdojn te dhier por krenare. pika mu ne koke

  Reply to this comment
 4. punonjese kuvendit September 11, 22:51

  Topalli eshte niveli me ordiner qe ka pare ndonjehere Kuvendi. Ka shkuar

  Reply to this comment
 5. mira September 12, 01:24

  plehra te pariciklushme

  Reply to this comment
 6. arben September 12, 08:22

  hetoni pak mbi ate qe i ben atentat ne Shkoder ditet e fundit se do gjeni gjera shume interesante per Jozefinen

  Reply to this comment
 7. arben September 12, 08:23

  Zhuzi eshte thjesht jehone e pordheve te Saliut

  Reply to this comment
 8. myzeqari September 12, 19:03

  Pirdhni edhe shkruni
  s’ju degjon njeri
  sa kohe aty rrotull
  asht gjyshi Sali

  Reply to this comment
 9. galaxy September 22, 11:19

  Po keta diplomatet e huaj e kuptojne apo s’e kuptojne kete imoraletin e PD, e kuptojne rrugacerine e kesaj force politike qe s’ka per te na lene kurre te ngreme koken?

  Reply to this comment
 10. arben September 22, 12:42

  uhhh shyqyr qe nuk do ta shohim kete SHTRIGE plake ne maje te Kuvendit

  Reply to this comment
 11. KARAMAMUND-ELEFANTI I TRETE September 22, 16:21

  Haj mor mos na shani zhusin se mezi e kena,cfare po doni asht femen e bukur sa te vjen me dhi kur e shef, at familje t;madhe qe po ikn per lesh.Po ja u them me shqip, qelbesira.

  Reply to this comment
 12. cuci September 22, 19:52

  ah mor te lumte ajo mendje e arte or arben duka ska cu ngel tjeter me vetem te nxjerrin vrer nag goja e tyre e ndyre se te ndyre jane dhe te tille do mbeten palacot e felliqura qe na qeverisen per gjate gjith ksaj kohe

  Reply to this comment
 13. diti September 23, 11:29

  Keto vargje ,me duket se nuk kane aromen e Arben Dukes !?

  Reply to this comment
 14. ciko-nili September 23, 11:31

  Elegji:

  Zia ka pllakosur
  Kudo ne cdo ane
  Te gjithe te brengosur
  te perlotur qajne

  Qajne se s’degjohet
  Zeri kanarine
  Qajne e s’pushojne
  Per ty Zhozefine

  Se me nuk degjojne
  Ate ze fisnik
  Sinfoni e gjalle
  Toni histerik

  Kur vet ligjeroje
  Perballe e karshi
  Ajo qeshja jote
  Ha-ha e Hi- hi

  Edhe zogjte e pyllit
  Kan prere cicerimen
  Nuk u del me zeri
  Kerkojne Zhozefinen

  Te gjithe te tubuar
  E kane bere betimin
  Dil fol dhe njehere
  Se prene shtegetimin

  Ike zhozi ike
  Po le amanete
  Do te te kujtojme
  Se per ne u trete

  Te kerkon atdheu
  Nena Shqiperi
  Se ne drejt Europes
  S’vemi dot pa ty

  Vendin tend se ze
  Asnje shqipetare
  Ike Zhozi ike
  Na ike per fare

  Po ne do durojme
  Dhimbjen bejme force
  Duruam per trima
  Jo me per nje rrote.

  Ndaj larte moralin
  Mos u ligeshtoni
  I vini gur zemres
  Dhe Zhozin horroni

  Reply to this comment
 15. malsori September 23, 13:20

  nuk di por ajo plak e zgjebosur qe na u krekoste me rroba firmato nuk meriton te thot se jam shkodrane,,,,,,plaka me e shpifur qe i lepinte bythen kurrizos se vucidolit ishte zhelefina,,,,

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim