Vargje të zgjedhur lirikë dhe popullore të stilizuara

May 15, 2019 13:05

Vargje të zgjedhur lirikë dhe popullore të stilizuara

Kur shoh…

 

Kur shoh gjoksin e kërcyer,

që del nga këmisha,

s’di se ç’Zot më mban mbërthyer,

që s’hidhem mbi sisa!

 

21.12.2008

 

 

Kush ka puthur…

 

Kush ka puthur buzë prej çupe,

i ka buzët plot me mjaltë,

kush ka pirë prej asaj kupe,

nuk ka vdekje as në baltë!

 

Dhjetor, 2002

 

 

Mos u habisni!

Shtatë yje ka Arushë e Vogël,

shtatë yj’ që ndrisin nëpër netë,

po kur un’ sytë hedh në qiell,

nuk shikoj shtatë-po gjithnjë tetë.

 

Mos u habisni miq të dashur,

mos u habisni ju me mua,

shtatë yje janë të Arushës,

dhe një është vajza që unë dua.

 

Dhe shtatë janë mrekullitë,

e Botës gjer në lashtësi,

porse për mua janë tetë,

e teta mrekulli je ti.

 

Dhe jeta ka dy dimensione,

po njoh tri e s’është çudi,

dy janë ata që dinë të gjithë,

i treti dimension je ti.

 

Mos u habisni miq të dashur,

kjo nuk është vetëm fantazi,

ç’do vlente koha-hapësira,

sikur në Botë mos ishe ti?!

 

15 Maj 1978

 

 

Ti…

 

Ti dallëndyshe s’je,

që shkon e vjen,

pa mua si më le,

sërish më gjen.

 

Bruksel,24.04.2003

 

 

Sy të verbuar…

 

Prej teje një të vërtetë,

e kam mësuar:

“Fajtorë jeni përjetë,

sy të verbuar!…”

 

 

Më mirë ëndërromë!

 

Eh-ajo qepallë,

halë e hollë gruri,

më hëngri të gjallë,

më lojti nga truri!

 

Cicëzat e bardha,

cicëzat me maja,

lërmë t’i puth një herë,

se s’bëhet hataja!

 

Lermë t’i puth një herë,

Vito-moj lanete,

se i ke të tuat,

por s’i ke për vete!

 

-Nuk i kam për vete,

po as ty s’t’i jap,

po t’i dhashë një herë,

ti m’i kërkon prapë.

 

E duron dot zjarrin,

a mund të përgjigjesh?!

Më mirë ëndërromë,

se në zjarr të digjesh!

 

05.05.2003

 

 

Edhe për vete

 

Qe djegur lisi-qe bërë zgavër,

në anë të udhës ai nxinte,

për tjetër zjarr edhe rrufe,

tani aspak s’donte t’ja dinte!

 

A.DUKA

May 15, 2019 13:05
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*