Vargje të zgjedhur

October 1, 2016 12:08

Vargje të zgjedhur

1. Vdes në puthjen tënde

Unë vdes në puthjen tënde,
po puthjes nuk i druhem,
se jam një flakëz hëne,
venitem-po nuk shuhem.

26.08.1999

2. Çast…

O çast që më ke ikur,
o çast që prapë më vjen,
më lë qiri të fikur,
pastaj vullkan më gjen.

27.08.1999

3. Gjëndet e vërteta

Këndova nga zëmra,
në një shkretëtirë,
dhe fjala dhe kënga,
m’u bënë xhevahirë.

Këndova gjith’ jeta,
këputa zinxhirë,
gjëndet e vërteta,
dhe në shkretëtirë!

3.11.1999

4. Pas “LAMTUMIRES”

Dikur-kur shkrova: “Lamtumirë!”,
pyeta veten: “Pse u ngute?”,
se-përveç vdekjes-s’ka në botë,
asgjë më tjetër absolute.

Gjithmonë me vete kam menduar,
ajo që shkoi-iku-u prish,
po edhe çasti i kaluar,
plot me shkëlqim kthehet sërish.

Se jeta s’paska vetëm renga,
nuk është veç helm e pelin,
se vjen një ditë e shuhet brenga,
papritur syri merr shkëlqim.

Kaluan nuk e di sa vite,
dhe zjarri i parë m’u ndez sërish,
në qiellin tim ti m’u përndrite,
si një dhuratë perëndish.

Me dhimbje shtymë ditë-mote,
as unë-as ti nuk kishim vdekur,
në zëmrën time ndjenja jote,
ç’më kishte mbetur e paprekur.

Nga gjumi letargjik u zgjova,
sa kisha fjetur nuk e di,
të falem-Zot-që e takova,
sërish të parën dashuri!

23.03.1999

5. Pa titull

Poet Magjistari,
s’ka pse ligështohet,
kur pëllet gomari,
bilbili s’dëgjohet!

27.10.1999

6. Pa titull

Në një botë kaq të trazuar,
rrojta dhe s’e nxiva faqen,
o sa shumë paskam jetuar,
mes jush që urreni paqen!

27.10.1999

6. Frymëzim biblik

Zoti im-e s’ka më tjetër,
më largo nga çdo gënjeshtër,
mos më bëj mbret me thesar,
as të varfër gjynahqar.

Më fal Ti-o Zot i ndritshëm,
veç ushqimin e përditshëm.

8.09.1999

A. Duka

October 1, 2016 12:08
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim