VARGJET: Djalka i vajosur, po çudit gjithë vendin

March 11, 2015 18:00

VARGJET: Djalka i vajosur, po çudit gjithë vendin

Arben Duka

 

Plehurinat duan,
destabilizim,
dhe u paska hipur,
një goxha guxim!

Të gjithëve me radhë,
u janë errur sytë,
dhe duan të bëjnë,
një Janar të Dytë!

Akuzat për vrasje,
të gjitha u dhien,
ata në një vrimë,
fyellit i bien!

Për vrasjen e Doshit,
duket që s’ka plan,
po Lulash bytheci,
u ngul në ekran!

Po Lulash bytheci,
u ngul në ekran,
dhe ende për vrasje,
trapin po na çan!

Djalka i vajosur,
po çudit gjithë vendin,
gati sa s’po thotë:
“Do djegim Kuvëndin!

Këtu nga PD-ja,
një përvojë e kemi,
Kuvëndi u dogj,
kur u vra Azemi!

Çdo gjë u shkretua,
në Kryeministri,
sulmuan barbarët,
po s’u vra njeri!

Ndërsa në Janar,
u dogj veç një pishë,
dhe vranë katër njerëz,
Luli me Berishë!

Ky Lulash bytheci,
që sot s’ka kapistër,
ka akses në vrasjet,
se ka qenë ministër!

Them se aty mendja,
natë e ditë i rri,
se po afron dita,
të japë llogari!

Ndaj kërkon me ngulm,
ky person i ndytë,
që këtu të bëjë,
një Janar të Dytë!

Ëndërron të ketë,
nesër ca të vrarë,
që pastaj me Ramën,
të jenë barabar!

Ky pleh do pa tjetër,
të ketë ca të vrarë,
që ne të harrojmë,
Janarin e Parë!

Të vrarë s’do ketë,
pa asnjë dyshim,
por as dorë të lirë,
s’ka për shkatërrim!

S’e djeg dot Kuvendin,
o Lulash qafiri,
sepse të babait,
nuk e ka Iliri!

Kur na vodhe votat,
na bëre kërdinë,
askujt s’i shkoi mëndja,
të digjte Bashkinë!

Në protestën tënde,
çfarë të duash thuaj,
ama me Kuvendin,
Lulash – mos e kruaj!

Lulash-mos e kruaj,
s’ta them vetëm unë,
dhe me policinë,
mos provoko dhunë!

Rri në bulevard,
gjer në fund të jetës,
dhe kërko pa fund,
dorëheqjen e Metës!

Njerëzit për rrëmujë,
mos i nxit më kot,
se po ndodhi gjëma,
nuk u del dot zot!

Kundër qeverisë,
mos u hiq kaq trim,
se nuk do lejohet,
një destabilizim!

Nuk të lë njeri,
zjarr t’i vësh Vatanit,
se ende inati,
s’i ka dalë Sovranit!

Të vrarë s’do ketë,
kot që shikon ëndërr,
ti dhe Qën’ i Madh,
edhe një gojështrëmbër!

Në protestën tënde,
Çfarë të duash thuaj,
po vëndi nuk bie,
më në dorën tuaj!

Kërma e Berishës,
këtu kurrë s’do ngjallet,
se nga ju i kemi,
sot të gjitha hallet!

Se nga ju e kemi,
të gjithë këtë krizë,
po ju ëndërroni,
për një paralizë!

Ju s’e kini vetëm,
kundër qeverisë,
po në radhë të parë,
kundër Shqipërisë!

Ti je thjesht një shkop,
në dorë të Doktorit,
se nuk u del kurrë,
inat’ i Qershorit!

Jo më kot i ndezët,
tani bateritë,
duket-që do kini,
një Qershor të Dytë!

March 11, 2015 18:00
Komento

24 Komente

 1. neco isufi March 11, 17:24

  E kam te forte dhenderrushin per te gjitha.

  Reply to this comment
 2. SuloKapedani March 11, 17:52

  Peshkun belush e ka zène belaja,si kèrcen prifti nga belaja,do vazhdoje avazin e babès trurrjedhur ,nè vend te megafonit pèr tè folur ka marrè fyellin me nje vrimè tè saleehqenit.Salulqeni ka gufos pa filluar tè gèrthas.

  Reply to this comment
 3. Vezhguesi March 11, 17:54

  Popull shqiptar !
  Vellezer e motra!
  Te rinje e te reja
  Sipatizant te PD. Ju drejtohem si prind! Ju drejtohem si qytetar ! Mos shkoni pas mendjes se Sali Berishes e Lulzim Bashes! Kujtoni lotet e Anes , vajzez qe Saliu e Luli i vran Babane ! Kujtoni Gerdecin, kujtoni ata te vrare e ata femije qe u vran bashk me lodrat e tyre edhe pse nuk dinin se c’ishte baruti, predha e pasuria. Ata dinin vetem te luanin aty ne oborr! Ju te rinje qe degjonit Lulzim Bashen tek u fliste pe krimin e hajdutet, po kriminel eshte vet Lulzim Basha, Po hajdut eshte vet Lulzim Basha. Jane 230 milion euro te vjedhura e u mbrojt nga krye krimineli i ketij vendi ,nga shpirt ziu i ketij vendi Sali berisha. MOs harroni te rinje e te reja qe duartrokisnit Lulin e saliut ,se hajdutin Ilir Met e mbrojti Saliu. Madje nuk perfilli specialistet e huaj qe vet i solli,po gjeti 3 militant te tije ,e u muren parasyshe mendinmet e ketyre. Saliu po nxierr inatin me Meten se i hoqi karriken. JU te rinje e te reja qe enderroni Ameriken e Europen,! Amerika zbaton ligjin e nuk pyet se cili je. Te presim drejtesine se c’do thot,e cili ka faj Toma ,apo Iliri ? Ju sipatizant qe jeni nisur nga rrethet per ne Tirane,mendohuni mire ne se jeni Shqiptare. Mendohuni mire se neser do t’u denoi femija juaj. Do t’u zere mallkimi . Varferine nuk e solli Meta per 1vit e gjysme. Varferia ,korrupsioni ,krimi , mos funksionimi i shtetit ishte,e kishte konsuliduar Berisha. Berisha mbronte drogaxhinjte e Lazaratit,e fuste ne burg gjyshet tuaja se i kishin gjetur 1 fije kanabis. Lulzim Basha mendjen e ka ne Hollande,.Sa vila ka ne Hollande? Te rinje e te reja , ju qe do zbrisni nga rrethet e jugut e te veriiut, mos,mos,mos u mashtroni. Plani per vrasjen e 2 deputeteve eshte mashtrim i ideuar nga Saliu. Ne cilin vend te botes vrasesit i blihet makine? ne cilin vend te botes ai qe do vritet shkon e i thot porositesit se ti do me vrasesh? Mire Meta nuk denoncoi,te dashur te rinje e te reja, pjesmarres ne demostrat,a mendoni pak, se donte te fshihej po Saliu pse nuk denoncoi ? Ky njeri qe denoncon edhe kurvat e kurvaret ,nuk denoncoi se po pergatitej nje vrasje? Po deputetin e tije perse nuk e njoftoi ? PO paloka pse nuk ka denoncuar,? Valle drejtesia ishte e pavarur ,kur u tall me gjakun e te vrareve me 21 janar ,duke thene se u vran se nuk i njihnin e u vran pa dashje,edhe se plumbi na beri rekoshet ne gjethet e pishave,ku veizi i gjor u vra me duar ne xhepa para kryeministrise, e saliu thot se do vrisja e 400 ? A e llogjikosni pak kete veprim? Njerezit e drejtesise jane ata qe ka patur saliu .pse u bekan presion ? JO vllezer e motra, demostroni me mend ne koke ! Te dini pse demostroni ! Mos valle saliu e LUli u ftojne per te miren tuaj? Ku eshte ekonomia e dyte pas gjermanise? Ende besoni se behesh i pasur duke mbledhur gjethe ferre? DISTANCOHUNIDISTANCOHUNI NGA I CMENDURI PER PUSHTET< NGA GOJENDYRI Sali Berisha e sherbetoret e tij LULZIM BASHA ,Arben Ristani EDi PALOKa…………. JU pershendes te gjitheve si nena juaj !

  Reply to this comment
 4. nuri March 11, 18:01

  Lereni Duken te vegjetoje ne cmendurin dhe enverizmin e tij te thelle.

  Reply to this comment
 5. Emigrant SHBA March 11, 18:03

  Ambasada Amerikane duhet te paralajmeroje Saliun qe te mos i leshoje zagaret e vet per te vrare dhe bere rumuja neser ne Tirane Se Luli bie ne bisht me nje te bertitur ndersa ai qeni plak e ka pak te vesntire se eshte mesuar me te lehura dhe te kafshuara.

  Reply to this comment
 6. gezim March 11, 18:14

  Eshte e pa besushme qe mud te kete akoma njerez qe ti ndjek nga pas keto mendje kriminelesh e anti -shqiptare, besoje e uroje qe neser do marrin nje mesim me te mire se me 23 qershore ku do jene te braktisur nga populli..

  Reply to this comment
 7. gjermani i fundit March 11, 18:36

  o Luli, ruhu o i shkrete se Doktori nuk ka din e iman

  Reply to this comment
 8. Mark uk March 11, 18:47

  Dikur ishte thirrja komuniste: Proletar te gjith vendeve bashkohuni.Kurse sot duhet thene:Plehra te gjith vendit bashkohuni te Ps.

  Reply to this comment
 9. skifteri March 11, 19:00

  Me 11 mars 1997 Krijoet “komiteti I jugut”qe kerkonte rrezimin e Berishes dhe kthimin e parave te humbura ne piramida.Dhe po kete date ne Shkoder hapet nje depo e madhe armesh.Revolta perhapet ne veri,ne ket date u sulmua divizioni I ushtrise ne Kukes. dhe me dt.12 mars u sulmuan institucionet shtetrore te cilat demtohen ,plaçkiten ,e vidhen.shqipria ishte ne flake dhe Berisha nuk jepte dorheqjen si President I vet zgjedhur vetem me votat e P.Demokratike.Kurse tani 18 vjetesh S.Berisha thjeshte per te zene karriken e humbur dhe privilegjet ka mobilizuar kaçak e zuzare per destabilizim,kerkon dorheqjen e ILIR METES per enderrat e Tomes!.Krahasimin benje vete!!!!!!!!!!!!!!!!….

  Reply to this comment
 10. Uakania March 11, 19:06

  O Dukë , t’u kujtua “Epopeja e Ballit Kombëtar ” e komunistëve në mal?Me penë e me pushkë mbahet pushteti.Nuk e harroni Komandantin ju Dukët.

  Reply to this comment
  • GAMORI March 11, 19:26

   LIRIA MBROHET ME GJAK ! PER LIRINE FAL DASHURINE !

   Reply to this comment
  • N.VJOSA March 11, 19:40

   Fashisti bajraktar po trazon perseri Shqiperine!
   I semuri per Pushtet nuk mund ta pertyp dot Humbjen spektakolare te 23 Qershorit!
   Ka nxjerr ne Podium Lulushken se vet e di që eshte diskretituar!…
   Kerkon nje Sebep!…Nje Sebep te fshije 21 Janarin e Zi…
   Dhe Sebepet i sajon!……
   Edhe pse Sebepi eshtë nje Komedi e Vertete!…
   Poeti Duka me nje mjeshteri te veçante, me nje pervoje me se 40 vjeçare deshmon nje pjekuri politike per tu admiruar!
   Ka zgjedhur Poezine Politike me ngjarjet me te dukshme te Aktualitetit, te Dites dhe demaskon me artin e Fjales Poetike Kllounet e Politikes shqiptare!
   Pena Top Poeti Arben Duka!
   Dhe mos u hidhero nga disa kritika me zë kukumjaçkash…Vijne nga te Mundurit e Luftes se dyte boterore dhe nga ata qe gjithnje kane punuar per destabilitetin e Shqiperisë!…
   Mos harro i dashur Poet, se Shqiperine e kane ne qender te vemendjes Shqiptaret e Vertete, kudo ku jane, ne Kosove, ne Turqi, ne Greqi, ne ShBA, ne Kanada, ne Itali , Gjermani , Angli , Zvicer e deri ne Australi e ne Zelanden e Re…
   Ndihem krenar qe brenda Shqiperise ka zera te kthjellte si ty Poet i nderuar qe e doni me Zemer e me Shpirt Shqiperinë …
   Fashistet e tipit te bajraktarit Sali Kerma, ose Qenit te Madh siç e quan ti, ose Morrit te te Viçidolit, jane kalimtare…Deti i nxjerr gjithnje mbeturinat …
   Shqiperia do te behet!
   Shqiperia do jetoje ne jete te jeteve.
   Mjere mbeturinat e Kombit!…

   Reply to this comment
  • GONI March 11, 19:54

   I RROFSH BYTHEN DUKES TI E KRIMINEL SAKLIU!

   Reply to this comment
 11. Cohuni budallenj e ruani pasurine e Gites e Shkerdhenit, dhendurrit, Salhurit, Lulurit March 11, 19:33

  Cohu o Popull nga gjumi Cohu,
  me Salen ne balle shko e pervelohu —–

  Populli kujton se duke u ngritur ne protesta do te behet i pasur. Se di o i shkret popull se Sali hajdut, krimineli po ju perdor vetem per interesa personale. Te ruaj pasurine e tij, te Shkerdhenit, Faqe djegmes, Argite, Dhenderrushit biologic and dhenderrushit jo biologic. Salhales nuk i behet vone qe mileti mund te vritet, ai vetem atje mendon. Genjeshtari i paskrupullt.

  Reply to this comment
 12. bostonian March 11, 20:02

  Bravo

  Reply to this comment
 13. LOVE March 11, 20:18

  Të gjithëve me radhë,
  u janë errur sytë,
  dhe duan të bëjnë,
  një Janar të Dytë!
  uaaaaaaaa ,me kete me qorodite
  Po atyre te Janarit te pare cfare ju qe errur ?? Mendja ? jo ,mendje s’keni juve …ju qe mavijosur partia , si tha shoku Gramoz : Po ju vjen ,po nuk e shikoni ,ne prag te deres e keni
  Nuk me shkruan me as tastiera me tutje ,kur filluan ato deklaratat “Huliganet ,kokepalaret Fitore mbi fashizmin ,fitore mbi spiunet ….
  dhe une ju them DILNI NE DEMOSTRATE …se pastaj ka ngjala per te gjithe 🙂
  JU E HARRUAT DHE E SHITET JANARIN !
  mund te shkruash per cdo dite te jetes tende ,per janarin ,por nder e moral nuk keni ,ta theu majen e lapsit partia qysh kur fillove dhe e ktheve gramafonin
  ne sherbim te ngjalave te radhes .
  desha dhe te te kujtoj pak historine e palavdishme te kuvendit dhe te kurVendareve
  Ne 11 janar te 46 ,baballaret e tu , VAREN NE LITAR , gjithe deputetet e atij vendi te nemur dhe cmendur ,kaluan ne sater gjithe trashgimtaret e tyre ,ata qe ngelen si kushurinj te 4 apo te 5 ,u degdisen kampeve te perqendrimit ops internimit ,burgjeve .Zabiti me kapele ishte
  ishte Rexhep Meta , keshtuqe mos u habit kaq shume .Se historia perseritet shpejt .
  Kur marrin ca kelyshe me dele dhe ju vene kapele ,keta hibride te felliqur do trashegohen
  ne KUVENDIN E KRIMINELEVE !
  JU [ti] i amnistoni krimet , u kendoni krimineleve , prandaj dhe vazhdon saga e krimineleve me te forte ,prandaj ju ka marre frika se po ju zaptojne kalane e krimeve .
  Merre me qetesisht shoku Bejtezhi , e para sepse dashur pa dashur po pranon skenarin e 21 janarit , po i hedh benxine zjarrit .
  e dyta , ky vend ka duruar per koka shume me te medhaja qe ende kockat i kane anonime
  besoj se nuk do humbase sikur te terheqin zvarre dhe METAstazen e ketij tranzicioni 25 vjecar , neser vertet duhet te jete vazhdimi i 21 janarit te pare ,sepse ju e late ne mes
  beret pazar ende pa u thare gjaku ne bulevard … e keni zakon te vjeter dhe kete .
  Ky vend nuk do humbasi asgje me djegien e asaj haleje qe quhet kuvend .
  Numeroji ndonje dite me qetesi ,cfare pa ky vend nga keto 25 vjet ,cfare na pane syte qysh nga 11 janari i republikes se majmuneve .
  Derisa te vazhdoje politika e baballareve me amnistimin e krimeve ,vetem kriminele
  do keni ne krye .Dhe keni ate qe meritoni !!

  Reply to this comment
 14. "BALASHI" March 11, 20:46

  Keto plehra destabilizuese per 25 vjet te vendt, u kane dhene nga 1000 euro banditeve me tipik qe te bien ne Tirane secili nga 10 vet. Ata te pafytyre e te shitur 500 euro do ti mbajne per vete si bandit qe jane, ndersa 500 euro per 9 veta. Llogaria 500 x 140=70.000 leke, ku secili prej 9 vetave do ti japin: 70.000: 9=7700 leke. Ja keto pazare te ndyra ka bere kjo bande anti shqiptare per karrige per 25 vjet, ndaj jemi ne kete gjendje.

  Reply to this comment
 15. emigranti March 11, 21:48

  cabukaje sallushit jane nje kusur ,qe po paguan tani vendi jANARI do pergjigje me doemos kryeministria esht vendi nga drejtohet shteti dhe jo vendi nga u qelluan kater qytetar se dolen ne ruge te protestonin kesaj ngjarje qe tronditi vendin,nuk mund ti anash kalosh DOHET DREJTESIA TE FLASI FORTE mbas ngjarjeve te 21 janarit kam ndjekur nga T V pergjigjen si nga kryeministri dhe nga krye e kuvendit nuk i besonin as vete ato qe thoshin ,keto nuk mund ti pranojne njerzit e drejtesise Jane aq te zgjuar ,perserisnin nga 2 apo 3 here te njejtat gjera , AS kush nuk shkoj dejt kryemin dhe ta merte ,keto jane turpe dhe krime nuk gjej dote fjale per te thene DO KETE SHPRESE NE VAZHDIM PER SHQIPERIN VETEM PO U DHA PERGJIGJE DREJTESIA ESTO DHE E VONUAR KRIMEVE SHUME TE RENDA QE U KTHYEN ME VONE NE MOTON E SHUME KRIMINELEVE DHE DERI ME SOTE DUHET HECUR PERPARA ME PUNE DHE PA KORUPSION NUK JANE FJALE TE MEDHA JANE TE VERTETA per te gjith SHQIPETARET le te shpresojme

  Reply to this comment
 16. Jorgji Moçka March 12, 12:50

  Te dashur Bashkatdhetar shikoni hallet tuaja, mos shkoni pas qerres se Saliut. Per te ka shume faj F. Nano, P”Majko dhe R. Mejdani, qe ne Mars 1997.Saliu e kishte derdhur kupen qysh atehere,Ky vend i bekuar ka politikane te mallkuar, ndaj zgjidhni me te miret mjafte vuajtem ne tranzicion , te gjithe deputetet jane pasaniker, per ty e per mua atyre nuk u plase fare, ndaj vellezer kujdes

  Reply to this comment
 17. Vlora March 12, 13:42

  E vetmja gje qe me ngelet te beje kur lexoj vargjet e Dukes eshte te perulem me ndrim perpara penes se tij te ndritur.
  te tille poete ka shume pak ose munde te them vetem ai.
  Dikushe me larte permendi “Epopen E Ballit Kombtar”
  Qe edhe ajo eshte nje kryeveper per te gjitha kohet.
  Une nga e gjithe kjo remuj e kote e trashe,kuptoj vetem nje gje,se friken qe ka Brisha, Luli ,Kastrioti,Paloka e ca te tjer per” HAPJEN E DOSJEVE” eshte kaq e madhe sa nuk po dine se c’far te bejn.
  Prandaj ky parlament duhet te veproj sa me shpejte per ligjin e hapjeve te dosjeve.
  Dhe kam besimin se vetem ateher ky popull do te mesoj qe keta persona duhet te marim
  ate qe meritojn si ligjerisht edhe moralisht.

  Reply to this comment
 18. Leko March 12, 14:45

  Shume e forte kjo……Lul Bytheci

  Nofke puro shqiptare. Pavaresisht ligjit pro LGBT, perseri shqiptaret, nuk i duan homoseksualet . Kjo eshte fjale e gjate dhe e huaj, ne shqip quhen BYTHECE…….ha ha ha Lul Bytheci

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*