Vargjet e Arben Dukës

February 26, 2013 19:17

Vargjet e Arben Dukës

Për ju çirakë e bij çirakësh

Ju frikacakë e të paburra,
Që për një firmë u urdhëruat,
Gjithë peticioni qe një turp,
Por këtë turp ju e pranuat!

Ju frikacakë e të paburra,
Që asnjëherë nuk rezistuat,
Kjo qeveri ka qenë një turp,
Dhe këtë turp ju e pranuat!

Ju patë terrorin shtetëror,
Dhe asnjë fjalë nuk gërmëzuat,
Ky shtet ka qenë një turp i madh,
Dhe këtë turp ju e pranuat!

Në gjyq i patë padrejtësitë,
Ku Drejtësia u dënua,
Padrejtësia është një turp,
Që prapë nga juve u pranua!

Ju patë si vidhej Shqipëria,
Dhe zërin kurrë, jo nuk e çuat,
Kjo vjedhje është turp e më turp,
Dhe këtë turp ju e pranuat!

Ju patë si VRAU qeveria,
Po shumë larg shesheve qëndruat,
Vrasjet e shtetit janë një turp,
Dhe këtë turp ju e pranuat!

Këtu të shumtit janë pa punë,
Po ju nga shteti u paguat,
Pabarazia është një turp,
Dhe këtë turp ju e pranuat!

Ju s’jini intelektualë,
Si bagëti u tufëzuat,
Ky tufëzim ka qenë një turp,
Po juve turpin e pranuat!

S’bëhet presion mbi opozitën,
Kaq gjë mjeranë si s’e mësuat,
Ultimatumi qe një turp,
Po juve turpin e pranuat!

Patë historinë të deformohej,
Po asnjë rresht gjëkund s’e shkruat,
Busti i Zogut qe një turp,
Po juve turpin e pranuat!

O ju çirakë e bij çirakësh,
Që rroni paq të gjunjëzuar,
Po gjunjëzimi është një turp,
Dhe turpin ju kini pranuar!

Ju zgjodhët që të jini skllevër,
Vetes lirinë ia pushkatuat,
Po skllavëria është një turp,
Dhe këtë turp ju e pranuat!

Mbledhur në korin skllavëror,
Për kokë të qenve u betuat,
Po ky betim është një turp,
Dhe ju me turpe u mësuat!

Ju frikacakë e eunukë,
Që tek një bushtër pini cicë,
Atij që ngjizet nëpër turpe,
I duket nderi sakrificë!

February 26, 2013 19:17
Komento

2 Komente

 1. Kristo Terbuqi February 27, 04:01

  Me duket se je ne “gabim”,
  ( korigjohet e s’eshte vone,)
  kur kete specie te peshtire
  me sklleverit e krahason…

  Keta jane lloji zvarranike,
  e nuk u gjendet filli, ana…
  Sklleverit ishin dinjitare
  para ketyre, qe jane putana…

  Reply to this comment
 2. ciko-nili February 27, 10:06

  Dy fjale per disidentin e vetshpallur.

  Shtohet disidenca
  Nje nga nje me radhe
  Ca per fjale te gojes
  Ca nga djathi i bardhe

  Dhenderi i Sales
  Dje u deklarua
  Per nje llaf te thene
  U “sakrifikua”

  Dhe haron qe dje
  Kish pak per te gjithe
  Ndersa sot si “dhender”
  S’di ku ka florinjt

  S’di ku ka florinjt
  Ku ka pasuri
  Ndersa shqipetaret
  Pa ngrene e gdhijne

  Po shtoni zullumet
  Ndaj ketij mileti
  Urrejtjen ne rritje
  Nuk e nxe as deti

  Heshtja eshte ilac
  Per takemin tuaj
  Per mbare shqipetaret
  U bete mish “i huaj”.

  Ju u bete te tille
  Aspak prej etnise
  Por per shkak te vjedhjes
  Te gjithe pasurise

  Nuk ka vend ne koder
  Det e maje Tomorit
  Te mos kete nje truall
  Prone e “oborrit”

  Kurre mos u ngopshi
  Shushunjat e kohes
  Aman mos harroni
  Vini gishtin kokes

  Se do te vije nje dite
  Dimer a behar
  Mbi koke epitaf
  T’u dhjesin mbi varr.

  Sepse vjen nje dite
  Qe mllefi pelcet
  Dhe ne vrime te miut
  Te gjen ky milet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim